Doğum Tarihi: 6 Nisan 1991 ( 28 yaşında )

Mevki: Stoper

Geldiği Takım: Estudiantes

Ülkesi: Arjantin

Değeri: 1.500.000 €

Bonservis Ücreti: ?

Boy: 1,93 m

Tercih Ettiği Ayak: Sol

 

Profil

6 Nisan 1991 tarihinde Arjantin’in başkenti Buenos Aires eyaletine bağlı Lanus şehrinde dünyaya gelen Gaston Campi, futbola doğduğu eyaletin dikkat çekici takımlarından Racing Club’un altyapısında başladı. Kendi yaş kategorisine göre fiziği ile dikkat çeken Campi 20 yaşındayken A takım kadrosuna dahil edildi. Ancak ilk yıllarda beklediği şansı bulamadığı için profesyonel olarak ilk 2 sezonunu A takım seviyesinde maç yapamadan tamamladı.

29 Ekim 2013 tarihi Gaston Campi için bir dönüm noktası olacaktı. O dönemki adıyla Arjantin Açılış Liginin 13. haftasında teknik direktör Reinaldo Merlo, Olimpo deplasmanında Campi’ye ön liberoda görev vererek ilk resmi maçına çıkma şansını vermişti. İlk maçında gösterdiği performans ile geçer notu alan Arjantinli oyuncu bir sonraki hafta Gimnasia deplasmanında 1 gol 1 asist yaparak iyiden iyiye dikkatleri üzerinde topladı. Bu etkileyici başlangıç ile teknik direktör Merlo’nun güvenini kazanan Campi sezonun kalan 25 maçının 21’inde sahada görev aldı. 13/14 sezonunda istediği şansları elde etmesine rağmen bir sonraki sezonda tekrar kulübeye mahkum edilen Campi istediği şansları bulamayınca Buenos Aires eyaletinden Santa Fe eyaletine taşınarak Rafela takımına 1 sezon kiralandı. Ön libero olarak başladığı kariyerine Rafaela takımında stopere evrilerek devam ettiren Campi 16/17 sezonunda 30 maçın 26’sında 90 dakika forma giyerek istikrarlı bir performans çizdi. Güçlü fizik yapısı ve istikrarı ile Arjantin’in önemli takımlarından Estudiantes’in beğenisini kazanan genç stoper, 525.000 € bonservis bedeli ile tekrar Buenos Aires eyaletine taşındı. Estudiantes formasıyla istikrarlı olarak forma şansı bulan Campi, Copa Libertadores ve Copa Sudamericana tecrübeleri edinerek üst düzey rakiplere karşı forma şansı yakaladı.

Takvim yaprakları 21 Ocak 2019’u gösterdiğinde en önemli stoperini kulüp tarihinin rekor bonservis geliriyle Türkiye’ye satan Portekiz ekibi Chaves, stoper hattında oluşan bu boşluğu doldurmak için Arjantin ekibi Estudiantes’in kapısını çalarak Campi için kiralama teklifini iletiyordu. Kariyerinde ilk defa Avrupa futboluna açılma şansını yakalayan Campi, teklifi kabul ederek Güney Amerikalı oyuncuların sıklıkla forma şansı bulduğu Portekiz’de yeni bir sayfa açtı. Chaves formasıyla 2018/2019 sezonun kalan tüm maçlarında 90 dakika sahada yer alan Campi, çıktığı 16 maçta 2 de gol bulmasına rağmen takımının küme düşmesine engel olamadı.

Kariyerine ön libero olarak başlayan Gaston Campi daha sonra stopere evrilerek istikrarlı olarak bu bölgede forma giydi. Campi nadir de olsa sol bek olarak oynayarak takımına katkıda bulundu. 28  yaşındaki oyuncu hem Arjantin hem de İtalya pasaportuna sahip olmasına rağmen henüz Milli Takım tecrübesi yaşayamadı.

 

Güçlü Yönleri (Güç ve Hava Hakimiyeti, Top Kazanma, Pas, İstikrar)

Güç ve Hava Hakimiyet: 1.93 m boyunda olan Campi’nin dikkat çeken özelliklerine fiziksel mücadeledeki üstünlüğü ve hava toplarındaki hakimiyeti ile başlayabiliriz. Pozisyon bilgisi üst düzey olan Campi’ye vücudunu kullanmadaki becerisi de eklenince maç başına girdiği 14 ikili mücadelenin %67’sinde üstün taraf olması şaşırtıcı olmuyor. Buna ek olarak hava toplarında doğru yer tutması, zamanlamasının üst düzey olması ve iyi sıçrayabilmesi de maç başına girdiği 6 hava topu mücadelesinde %68’lik bir kazanma oranı yakalamasını sağlıyor. Yerden ve havadan ikili mücadelelerde böylesine önemli istatistikler yakalayan Campi, Trabzonspor’un defans sertliğini arttırmasında ve duran top savunmasında baş rolde olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.  

Top Kazanma: Gaston Campi uzun boya sahip olmasının yanı sıra bacak boyu da uzun bir stoper. Takımın kendi yarı sahasında kapandığı anlarda hem doğru pozisyon alması hem de uzun bacakları sayesinde gerek defans hattının arasına atılan toplarda gerek de ön alanda rakibe şok pres yaptığı anlarda müdahaleleri ile topun kazanılmasında takıma katkı sağlıyor. Maç başına yapmış olduğu 3 top kazanma hamlesinde başarı oranının %61 seviyelerinde olması da bahsedilen özelliklerin ispatı niteliğinde değerlendirilebilir.  

Pas: Defanstan çıkışlarda stoperlerin topla ilişkisinin iyi olması, geriden oyun kurulumuna katılmaları günümüz futbolunda kritik önem sahip noktalar olarak yorumlanabilir. Gaston Campi’nin maç başına 45 pasında %80’lik isabet oranı yakalaması her ne kadar düşük bir yüzde olarak gözükse de oyuncuyu detaylı incelediğimizde pas kalitesinin hiç de kötü olmadığını rahatlıkla belirtebiliriz. Campi defanstan çıkışlarda kısa ve risksiz pasları tercih etse de uzun pasları kullanmayı da bir hayli tercih ediyor. Maç başına yapmış olduğu 45 pasın 8’i uzun pas olarak gerçekleşmiş bunların 7’si de 3. bölgeye atılan paslar olarak neticelenmiş. Bu uzun paslarında ise %60 isabet oranı yakalamış. Defanstan çıkışlarda baskı altına alındığında pas hataları yapması ve sık uzun pas denemeleri genel pas isabet oranının %80 seviyelerinde kalmasına sebebiyet verse de geriden çıkışlarda Trabzonspor’a katkı sağlayabilecek bir stoper olarak görülebilir.  

İstikrar: Stoper bölgesinde oynayan oyuncuların istikrarı koruması teknik adamların bu bölge için oyuncu seçiminde aradığı özelliklerin başında geliyor. Stoper hattında oynayan isimlerin maç sayısının artması ile hem birbirine uyumu hem de takım defansına olan katkısı yadsınamaz bir gerçek olarak görebiliriz. Gaston Campi’nin kariyerinde çıkmış olduğu 108 maçta toplamda 24 sarı kart görmesi, bunlardan sadece 1 tanesinin kırmızıya dönüşmesi ve direkt kırmızı kartı hiç görmemiş olmaması istikrar konusunda güvenilirliliğinin kanıtları olarak görülebilir. Ayrıca fizik olarak kendine iyi bakması, sporcu bilincine sahip bir isim olmasından dolayı da sık sakatlanmayan ve kronik bir sakatlığı olmayan bir karakter olması istikrar  konusunda kendisine duyulan güveni arttıran detaylar oluyor.

 

Zayıf Yanları (Hız ve Çeviklik, Liderlik)  

Hız ve Çeviklik: Campi’nin sahip olduğu 1.93 m boy ve 88 kg ağırlığının kendisine ikili mücadele ve hava topu hakimiyeti olarak avantaj yaratsa da hız ve çeviklik olarak da dezavantaj yarattığını belirtmekte fayda var. Oyunun dar alanda oynandığı veya takımı kendi sahasına kapandığı anlarda hız ve çeviklik olarak sıkıntı yaşadığını söyleyemeyiz. Ancak takımı rakip alana yerleştiğinde ve stoperler orta saha çizgisine açıldığında Campi’yi takımı adına zafiyet olarak görebiliriz. Her ne kadar pozisyon bilgisi ve hamle zamanlama konusunda yeterliliği nedeniyle ilk hamlesinde başarı yüzdesi yüksek olsa da fiziksel özelliklerinin ona yüklediği ‘tek hamlelik’ bir oyuncu olması, ilk hamlenin başarısız olduğu anlarda ya kart görmesine ya da kalesinde pozisyon görmesine sebebiyet verebiliyor.

Liderlik: Gaston Campi’yi tanıtırken hırslı, azimli ve takımı için savaşan gibi sıfatları rahatlıkla kullanabiliriz. 28 yaşında olması, yüzün üzerinde maçta yer alması ve farklı futbol kültürlerinde sahaya çıkması gibi özellikler eklendiğinde saha içinde sorumluluk alan, stoperdeki arkadaşını yöneten ve defansif anlamda sahaya liderlik koyan bir oyuncu bekleyebiliriz. Son Chaves döneminde genç oyuncu Maras ile uyum içinde gözükse de Campi’nin az önce belirttiğimiz özelliklere sahip bir isim olduğunu söyleyemeyiz. Daha çok kendi performansına odaklanan bir profil çizen Arjantinli stoper bu eksikliğini giderebilirse Trabzonspor’da 20 yaşındaki stoper Hüseyin Türkmen ile iyi bir ikili olabilirler.

 

Benzediği Oyuncular ( Alexandru Epureanu, Diego Angelo )

Gaston Campi’yi fiziksel yapısı, sol ayaklı olması ve pas kalitesinin ortalama üstü olması gibi nedenlerle Başakşehir’in Moldovalı stoperi Epureanu’ya benzetebiliriz. Yine sol ayaklı olması, hamle başarısının yüksek olması ve güçlü fiziği nedeniyle yıllardır ülkemizde başarıyla forma giyen Antalyaspor’un Brezilyalı stoperi Diego Angelo ile de benzerlik kurabiliriz.   

 

Trabzonspor’a Uygunluğu

Temmuz ayı itibariyle transfer döneminin hem maddi hem de verimlilik olarak yıldızlarından birini Trabzonspor olarak görebiliriz. Kadrosunu hem tecrübeli oyuncularla hem de gelecek vadeden potansiyel oyuncularla harmanlayan Karadeniz ekibi maaş skalasını da sürdürülebilir seviyelere indirerek futbol severlerin oldukça olumlu bulduğu bir dönem geçiriyor.

Geçtiğimiz sezon stoper hattına Zargo Toure ve Majid Hosseini’yi takviye eden bordo mavililer bu ikiliden istediği verimi alamamış ve sezon içerisinde kendi özkaynağından yetişen 20 yaşındaki Hüseyin Türkmen’i ilk 11’e yerleştirmişti. Önümüzdeki sezon için de Hüseyin’i ilk 11’e yerleştirmeyi planlayan teknik direktör Ünal Karaman’ın sol stoper için de hem fizik gücü yüksek hem de geriden çıkışlarda sırıtmayacak solak bir stoper aradığı da biliniyordu. Bu anlamda ülkemizde yıllardır forma giyen ve şampiyonluk yarışı yaşamış Epureanu akla gelen ilk isim olmuştu ancak maddi şartlardan dolayı transferi gerçekleşmemişti.

Arjantinli stoper Gaston Campi de teknik direktör Ünal Karaman’ın ilk etapta beklentilerini karşılayan bir stoper olarak görülebilir. Hem Türkiye liginin sertliğini kaldırabilecek fizikte olması hem de azimli ve hırslı bir karakter olarak Trabzon halkıyla olumlu bir iletişimi kurabilecek olması bu transfere bakış açısını olumlu yönde etkiliyor. Trabzonspor’un geriden pasla başlayan geçiş oyununa katkı sağlayabilecek bir stoper olsa da rakip sahada oynamayı amaç edinen bir yapı içerisinde defansif olarak ciddi zaafiyetler de doğurabilir.

Abdullah Avcı’nın Başakşehir döneminde takıma yerleştirmiş olduğu pas sisteminin, doğru pozisyon almaların ve rakibi karşılarken alanı daraltıp hatlar arası mesafeyi kısaltan taktik disiplininin Campi’ye benzer özellikler taşıyan Epureanu’yu rahatlatmış ve zafiyetlerini minimum düzeye indirmesini sağlamıştı. Ünal Karaman’ın geçtiğimiz sezon temelini attığı sistemi bu sezon da ileri götürerek Abdullah Avcı’nın Başakşehir’de benimsettiği taktik disiplini sağlayabilirse Gaston Campi’den alacağı verimi de maksimum seviyeye çıkaracaktır.