Doğum Tarihi: 28.08.1997 (19 yaşında)

Mevki: Sol Bek, Sol Kanat

Takımı: CS Herediano

Ülkesi: Kosta Rika

Değeri: 200.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

 

 

Profil

28 Ağustos 1997 günü Kosta Rika’nın San José şehrinde dünyaya gelen Gerson Torres Barrantes, babasının yönlendirmesiyle 10 yaşında futbol hayatına başladı. Club Sport Herediano’nun alt yaş kategorilerinde gelişimini sürdürdükten sonra da 2014-2015 sezonunda Kosta Rika’nın Club Deportivo Belén FC takımına transfer oldu.

Belén FC’deki ilk senesinde genellikle Belén FC II ile maçlara çıkan genç futbolcu, kariyerinin profesyonel ilk maçını ise 4 Nisan 2015 günü Belén FC – Perez Zeledon maçının 65. dakikasında oyuna girerek yaptı. Sezonu bu 1 resmi maç ve Belén FC II takımıyla çıktığı maçlarla tamamladı.

2015-2016 sezonunda artık Belén FC A takım kadrosunda yer bulmaya başlayan Torres, sezonun ilk yarısında çok forma giyemedi ve 2 maç oynayabildi. Ancak sezonun ikinci yarısı genç futbolcu için çok daha başarılı bir dönem oldu. Bu süreçte Torres, Lig ve CONCACAF Şampiyonlar Ligi maçları da dahil olmak üzere toplam 22 maça çıkıp 2 gol ve 1 asistlik performans gösterdi. Başta Belén FC taraftarları olmak üzere Kosta Rikalı futbolseverlerin bir hayli beğenisini kazanan genç yetenek, sezon sonunda Kosta Rika Ligi’nde yılın en iyilerinin ödüllendirildiği FPD ödüllerinde “Yılın En iyi U-21 Oyuncusu” ödülüne layık görüldü.

2016-2017 sezonunda ise yetiştiği takım olan CS Herediano’ya yeniden transfer olan Gerson Torres, takıma katılır katılmaz doğrudan 11’de kendine yer buldu. Herediano’ya transfer olduğu günden bugüne dek takımıyla CONCACAF ve Lig’de 22 maça çıkan oyuncu, bu maçlarda toplam 3 gol, 6 asistlik bir performans gösterdi ve takımının ligde son maça kadar şampiyonluğa ortak olmasında büyük rol oynadı.

Profesyonel kariyerinin henüz başlarında olan Gerson Torres Barrantes, şu ana dek Kosta Rika A milli takımında görev almadı. Ancak 2016-2017’nin ilk yarısında gösterdiği başarılı performansla dikkatleri üzerine çeken genç futbolcu, 13 – 22 Ocak 2017 tarihleri arasında oynanacak olan Copa Centroamericana turnuvasının aday kadrosunda kendine yer buldu ve bu turnuvada ilk kez A milli formayı giymesi bekleniyor.

Gerson Torres, 2015-2016 sezonunun ikinci yarısından itibaren düzenli olarak ilk 11’de şans bulmaya başladı. Bu sezonda Belén FC takımının 4-4-2 klasik diziliminde sol kanat olarak görev aldı. 2016-2017 sezonunda ise CS Herediano’ya transfer olan futbolcu, takımının çoğunlukla 4-4-2 diziliminde sol kanat olarak görev alırken, kimi maçlarda da 3-5-2 diziliminin sol kanadında kanat-bek rolünü üstlendi.

 

Güçlü Yönleri (Teknik, Takım Oyunu, Top Sürme, Hız, Adam Eksiltme, İki Yönlü Oynayabilme-Defansif Katkı)

Gerson Torres, 19 yaşında bir futbolcuya göre epey yüksek düzeyde futbol olgunluğuna sahip olan bir yetenek. Bu olgunluk, futbol yetenekleriyle de bir araya gelince önemli meziyetlere sahip bir potansiyel meydana geliyor. Söz konusu meziyetlerden ilki, futbolcunun şu ana dek oynadığı iki takımda da çok faydalı bir takım oyuncusu olarak görev alması. Zira genç Torres, takımının kendisine ihtiyaç duyduğu hemen her görevi yerine getirme çabası içinde olan bir futbolcu olarak dikkat çekiyor. Set hücumunda verimli pas alışverişlerinde bulunabilen, defans arkasına oyun açıcı koşular yapabilen, defansa ortalamanın üzerinde bir seviyede yardımcı olan, dar alanda topu tutabilen ve dar alandan çıkabilen, durmaksızın koşan, enerjik bir sol kanat oyuncusu. Tüm bunları bir araya getirdiğimizde, kendisinden ne isteniyorsa fazlasıyla yerine getirmeye çalışması vesilesiyle teknik direktörlerin gözdesi olabilecek futbol kimliğine sahip.

Burada önemle vurgulamamız gereken nokta ise Torres’in defansif katkısı. Belén FC döneminde kimi zaman sol bek oynaması, CS Herediano ile de bazı maçlarda 3-5-2’li sistemin tek kanat oyuncusu olarak sol kanadın defansif yükünü de üstlenmesi neticesinde defansif mantalitesinin bir hayli gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla Torres’in defansif katkısı ortalama bir kanat oyuncusuna göre epey fazla. Öyle ki, her rakip atağında yüksek enerjisiyle pres ve baskı uyguluyor ve savunduğu futbolcuyu son ana kadar kovalayarak kendinden kaynaklanabilecek bir defansif zaafiyete yer vermiyor. Ayrıca futbolcunun maç başı 4.3 top kapma ortalamasıyla oynadığını da belirtelim.

Genç sol kanadın bir diğer güçlü yönü ise en önemli yeteneklerinden biri olan teknik kapasitesi. Kariyeri boyunca şu ana dek 46 resmi maça çıkan oyuncu, bu maçlarda 5 gol 8 asistlik bir performans gösterdi. Ancak, bahsi geçen direkt skor katkılarının büyük bir bölümünün estetik ve iyi teknik isteyen aksiyonlarla yaratılmış olduğunun altını çizelim. Ayrıca, maç içerisinde ortalama 1.8 kilit pas deneyen Torres, bunların %51’inde isabet buluyor. Maç başına 30 pas ortalamasında %78’lik isabet yakalaması da oyuncunun bir başka artısı olarak dikkat çekiyor. Hem skor katkısı hem de pas kabiliyeti için önemli olan detay ise bu istatistiklerini günbegün geliştiriyor olması. Skora direkt katkısının büyük bir bölümünü içinde bulunduğumuz sezonda gerçekleştirmesi ve pas&kilit pas başarı oranlarını bu sezon yükseltmesi de söz konusu gelişmeyi gözler önüne seriyor.

Tekniğinin bir diğer getirisi de dar alan veya geniş alan fark etmeksizin çok ciddi bir adam eksiltme yeteneğine sahip olması. Özellikle dar alanda çok iyi top tutabilen ve dar alanlardan iyi çıkabilen futbolcu, birçok atakta bu meziyeti sayesinde kendine boş alan yaratıp etkili ve adrese teslim ortalar açabiliyor. Ortalarını da mümkün olduğunca bakarak açıyor ve ezbere ortadan kaçınıyor. Özetle, topla arasının epey iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Tüm bunların yanında, Gerson Torres’in yüksek hızından ve dribbling yeteneğinden bahsetmeden geçemeyiz. Bir kanat oyuncusu için çok kritik bir öneme sahip olan hız ve dribblingin Gerson Torres’in diğer önemli iki avantajı olduğu görülüyor. Maç başına 7 dribbling yaparken bunların %55’inde başarılı oluyor. Bu istatistiği verimli kılan nokta ise CS Herediano’nun Kosta Rika Ligi’ndeki en güçlü 3 ekipten biri olması sebebiyle sürekli kapanan takımlara karşı oynuyor olması. Dolayısıyla dribblinglerini kapanan savunmalara karşı yapmasının istatistiksel olarak başarısını artırdığı sonucunu çıkarabiliriz.

Son olarak Torres, yukarıda bahsetmiş olduğumuz bütün güçlü yanlarını sahip olduğu doğru karar verme yeteneğine ve çalışkanlığına borçlu. Zira Torres, nerede ne yapacağını genç yaşına rağmen gayet iyi bilen ve tüm görevlerini çalışkanlığı sayesinde yerine getirebilen bir sol kanat. Gerektiğinde çalım deneyip gerektiğinde basit oynayabilen, oyundan bir an olsun düşmeyen, rakibin hemen her atağını aynı enerjiyle karşılayan, bu yüzden de sistem oyunlarını çok başarılı bir şekilde oynayabilen bir futbolcu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Dolayısıyla, henüz 19 yaşında olan bu gencin değerli meziyetlere sahip bir potansiyel olduğunu belirtmemizde fayda var.

 

Zayıf Yanları (Tecrübe, Fizik)

1997 doğumlu Gerson Torres Barrantes, şu ana dek toplam 46 resmi maça çıktı. Her ne kadar bu kısa kariyerinde iki takım görmüş olsa da genç yaşının bir getirisi olarak tecrübe eksikliği söz konusu. Aynı zamanda, şimdiye dek milli takımda hiç oynamamış olması, kulübüyle birkaç CONCACAF mücadelesi dışında herhangi bir uluslararası platformda forma giymemiş olması da tecrübe eksikliğini perçinleyen diğer nedenler. Bu nedenle Torres’in ülke dışına transferi söz konusu olduğunda nasıl bir performans göstereceği ya da uyum sürecini ne kadar zamanda aşacağı tartışılabilecek bir konu.

Tecrübe eksikliğinin yanında yine genç yaşıyla bağdaştırabileceğimiz başka bir sorunu, fiziği. 1.76 m boy ve 70 civarı kiloya sahip olan Torres, fiziksel olarak Türkiye Ligi’ni kaldırabilir mi bu konuda soru işaretleri var. Özellikle fiziksel mücadelenin ön planda olduğu ligimiz için fiziğinin yetersiz kalması ihtimaller arasında. Maç başı ortalama 22 mücadeleye giren genç futbolcu, bunların %45’inden galip ayrılıyor. Kosta Rika Ligi’nin bizim ligimize göre daha yumuşak bir lig olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda bu istatistiğin ülkemizde daha da düşebileceğini varsayabiliriz. Bu yüzden en azından şimdilik fiziksel durumu kendisi için bir dezavantaj oluşturuyor.

 

Benzediği Oyuncular: Yusuf Erdoğan, Olcan Adın

Torres, hem bek hem de kanat oynayabilen ve genellikle 4-4-2 sisteminin tipik sol orta sahası görevini üstlenen bir futbolcu. Bu nedenle hem defansif hem de ofansif verimliliği bir hayli fazla. Oyunun iki yönünü de oynayabilmesi, bek ve orta sahada görev alabilmesi, çalışkanlığı gibi sebeplerle Yusuf Erdoğan’ı andırmasının yanı sıra iyi şutları, teknik kapasitesi gibi özellikleriyle de Olcan Adın’ı hatırlatıyor.

 

Gelebileceği Takımlar: Antalyaspor, Osmanlıspor, Kasımpaşa, Gaziantepspor, Kayserispor

Gerson Torres, öncelikle düşük maliyeti ve düşük maaşı sebebiyle Süper Lig takımlarımızın hemen hepsinin rahatlıkla transfer edebileceği bir isim. Mevcut futbol kalitesiyle şu an birçok takımımıza fayda sağlayacak seviyede. Genç bir futbolcu olması ve yüksek bir potansiyele sahip olması sebeplerinden ötürü de gelecek adına önemli bir yatırım olabilir. Ayrıca, kadrolarında sol kanat alternatifi sıkıntısı çeken Gaziantepspor, Kasımpaşa ve Kayserispor için kısa vadede de önemli bir takviye olacaktır. Aynı şekilde sol kanat mevkisinde çok alternatifi olmayan Antalyaspor ve Osmanlıspor, Gerson Torres takviyesiyle elini güçlendirebilir. Buna ek olarak Torres, Rıza Çalımbay veya Mustafa Reşit Akçay gibi teknik direktörlerin rehberliğinde kısa sürede büyük gelişme katederek gelecekte takımına önemli gelirler kazandırabilir.

Transfermarkt Profili