Doğum Tarihi: 20.03.1998 (18 yaşında)

Mevki: Sağ bek

Takımı: F.C. Utrecht

Ülkesi: Hollanda

Değeri: 1.500.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2019

Profil

Giovanni Troupee Hollanda’nın Amsterdam kentinde doğdu. Utrecht’in bir kasabası olan Breukelen’in futbol takımı FC Breukelen’de futbolla tanıştı. Akabinde Utrecht’in alt yaş takımlarına giren futbolcu 2014-2015 sezonunda A takıma yükseldi. İlk Eredivisie maçına 2014-2015 sezonunun son haftasında Vitesse karşısında çıktı. 2015-2016 sezonunun büyük bölümünü Utrecht’in U21 takımıyla geçirdi ve A takımla 7 maça çıktı. Bunlardan 3 tanesi Eredivisie’de normal sezonun maçlarıydı. Hollanda’da lig bittikten sonra Avrupa Ligi’ne gitmek için oynanan play-off maçlarının 4’üne de ilk 11 çıktı. Bu maçlardaki performansıyla ve Zwolle’ye attığı golle dikkatleri üzerine çekti. İçinde bulunduğumuz 2016-2017 sezonunda Utrecht’in birinci sağ beki oldu ve toplam 19 resmi maçta (16 lig, 3 kupa) 1588 dakika sahada kalıp 2 gol 3 asist yaptı.

Troupee, Utrecht’te sağ bekten başka bir mevkide oynamadı. Utrecht’in oynadığı 4-4-2 “diamond” sisteminde sağ bekte başarıyla görevini yapıyor. 3’lü savunma oynayan takımların sağ kanadında da düşünülebilir.

 

 

Güçlü Yönleri (Çalışkanlık, Hız, Hücum Bindirmeleri, Top Kapma, Pozisyon Alma)

Giovanni Troupee çalışkan ve mücadeleci yapısıyla ön plana çıkan bir futbolcu. Bu sebeple ilerleyen yıllarda çok daha iyi seviyelere gelmesi kuvvetle muhtemel gözüküyor. Utrecht’in oynadığı 4-4-2 diamond sisteminde Troupee’nin önünde bir sağ açık futbolcusu olmadığı için çok rahat hücum bindirmeleri yapabiliyor. Hızı ve hızlanması da iyi olduğu için bu hücum bindirmeleri etkili oluyor ve Troupee’yi Utrecht ataklarında rakip ceza sahasının içinde sık sık görüyoruz. Bu sezon %85 pas isabet oranıyla oynayan Troupee genelde risksiz oyunu tercih ediyor. Top tekniğinin iyi olması onun dikkat çeken bir diğer özelliği.

Savunmada sürekli rakibi rahatsız eden ve ikili mücadelelerden kaçmayan Troupee bu sezon maç başına 13 başarılı müdahale, 4 top kapma ve %66 hava topu kazanma ortalaması ile oynuyor. Ayrıca 18 yaşındaki bir futbolcuya göre mental anlamda iyi bir oyuncu olan Troupee, rakibin ataklarında savunmada pozisyon alma bilgisiyle de göze çarpıyor.

 

 

Zayıf Yanları (Dribbling, Soğukkanlılık, Orta Yapma, Oyun Görüşü)

Birçok genç futbolcu gibi Troupee’nin de geliştirmesi gereken çok fazla yönü var. Hücumcu bir bek olduğu için en çok geliştirmesi gereken özellikleri dribbling ve orta yapma. Hızlı bir futbolcu olmasına rağmen Troupee başarılı dribbling yapmakta zorlanıyor. Bu sezon dribbling’lerindeki başarı oranı %54. Günümüz futbolunda hücumcu bir bekten beklenen bir diğer önemli meziyet ise iyi orta açabilmesi. Troupee’nin ortaları henüz istenilen seviyede değil. Ama tekniği iyi bir oyuncu olduğu için birazcık üstüne düştüğü takdirde zamanla iyi ortalar açmaya başlayacaktır. Maç başına ceza sahasına yalnızca 2 orta yapıyor.

Troupee maçlarda üzerinde baskı olduğu zaman zor pozisyonlarda telaşlanabiliyor. Bu soğukkanlılık sorununu genç yaşına yorabiliriz. Henüz bu sezon üst düzey futbol oynamaya başlayan bir futbolcu için bu durum normal sayılır. Ama elbette maç içindeki bazı pozisyonlarda biraz daha soğukkanlı kalması gerekiyor. Troupee’nin genelde garanti futbol oynadığından bahsettik. Oyun görüşü yeterli olmadığı için garanti oyunu tercih edip risk almaması güzel lakin üst seviyelerde oynayan beklerin daha yaratıcı olması gerektiği de bir gerçek. Bu yüzden Troupee oyun görüşünü geliştirip futboluna biraz daha yaratıcılık katması kendisi için son derece önemli.

 

 

Benzediği Oyuncular; Bacary Sagna, Djibril Sidibe, Şener Özbayraklı

Troupee’nin mücadeleci kimliği, fiziksel özellikleri ve temposunu göz önüne alırsak Bacary Sagna ve Djibril Sidibe’ye benzediğini söyleyebiliriz. Elbette Troupee’nin seviyesi bu iki futbolcudan da düşük. Ancak zayıf yanlarını güçlendirirse bu futbolcuların seviyelerine yaklaşacaktır. Ligimizden benzediği futbolcu için ise hücum bindirmeleri ve yüksek temposunu göz önünde bulundurarak Şener Özbayraklı diyebiliriz.

 

 

Gelebileceği Takımlar; Galatasaray, Fenerbahçe, Bursaspor, Antalyaspor

Giovanni Troupee henüz üst seviye futbol oynayabilecek düzeyde değil ama potansiyeline baktığımızda önümüzdeki sezondan itibaren adını sıkça duyacağımız bir futbolcu olacaktır. Dolasıyla bizim kulüplerimizin bazıları için geleceğe yatırım olarak değerlendirilebilir. Bazı kulüplerimize ise direkt katkı verebilir. Galatasaray’ın yıllardır süren sağ bek sorununu göz önüne aldığımızda Troupee Galatasaray için iyi bir alternatif olabilir. Fenerbahçe için de Van Der Wiel’in durumunun belirsizliği sebebiyle düşünülebilecek bir futbolcu. Şener Özbayraklı gittiğinden beri Bursaspor sağ bekte istikrar yakalayabilmiş değil. Troupee, Bursaspor için çok iyi bir transfer olacaktır. Sağ bekte sıkıtı yaşayan bir diğer süper lig takımı olan Antalyaspor’a transferi halinde takıma direkt katkı verebilecek bir futbolcu diyebiliriz.

Bursaspor ve Antalyaspor Troupee’nin bonservis bedelini karşılayamayabilir ancak Galatasaray ve Fenerbahçe için Giovanni Troupee transferi iyi bir yatırım olacaktır. Potansiyelini göz önüne aldığımızda bu yatırımdan zararlı çıkmaları için bir sebep yok.

 

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ