Doğum Tarihi: 03.06.1998 (18 yaşında)

Mevkii: Orta Saha

Takımı: Ajax Cape Town

Ülkesi: Güney Afrika

Değeri: 75.000 €

Sözleşme Sonu: –

 

 

Profil

Grant Margeman, 3 Haziran 1998’de Güney Afrika’nın Western Cape eyaletinin başkenti Cape Town’da dünyaya geldi. Çok küçük yaşlarda, yeteneğiyle Amsterdam merkezli AFC Ajax kulübünün Güney Afrika’daki ‘kardeş’i olan Ajax Cape Town scoutlarının dikkatini çekmeyi başardı ve kulübün altyapısına katıldı.

Bu noktada Ajax Cape Town’dan kısaca söz etmekte fayda var. 1999 yılında kurulan Ajax Cape Town’ın birinci önceliğinin şampiyonluk değil, ülkedeki genç yeteneklerin bulunması ve gelişimlerinin sağlanması olduğunu söyleyebiliriz. Kulübün kurulduğu 1999 yılından bu yana en büyük başarıları 2003/04, 2007/08 ve 2010/11 sezonlarında kazanılan ikincilikler olsa da kulüp prensiplerinden taviz vermeden ‘No youth, no future’ (gençlik yoksa, gelecek yok) mottosuna uygun olarak yoluna devam ediyor. Bu doğrultuda pek çok önemli ismi futbol dünyasına kazandırdıklarını hatırlatalım. Hali hazırda futbol yaşamlarına Güney Afrika’da devam eden Khama Billiat, Granwald Scott, Nazeer Allie, Thulani Hlatshwayo ve Lebogang Manyama gibi önemli isimlerin yanında Avrupa liglerinde forma giymekte olan Daylon Claasen, Eyong Enoh, Steven Pienaar, Thulani Serero ve Keagan Dolly gibi isimlerin de yollarının Ajax Cape Town’dan geçtiğini belirtelim.

Tekrar Grant Margeman’a dönecek olursak, altyapıda gösterdiği başarılı performans ve yeteneğiyle, 2016/17 sezonu öncesi as takımın teknik direktörü Stanley Menzo’nun dikkatini çektiğini ve as takıma yükseltilen 7 isimden biri olmayı başardığını söyleyebiliriz. Ajax Cape Town ile ilk sezonunda 14 maçta 847 dakika forma şansı bulan genç oyuncu, bu maçlarda 3 gol 3 asistlik skor katkısıyla dikkat çekti. Bu esnada 3 sarı kart ve 1 kırmızı kart gören Margeman, kırmızı kart sebebiyle 2 maç ceza aldı ve takımını yalnız bıraktı.

Margeman, ilk kez 2017 yılının Şubat ayında Güney Afrika U20 takımına davet alırken, Zambiya’da düzenlenen 2017 U20 Afrika Uluslar Kupası’nda 5 maçta 389 dakika sahada kalmayı başardı ve 1 gol attı. Yarı finalde ev sahibi Zambiya’ya uzatmalarda elenen Güney Afrika U20 milli takımının turnuvayı dördüncü olarak tamamlamasında pay sahibi oldu. Genç oyuncu Güney Kore’de düzenlenen 2017 U20 Dünya Kupası’nda milli takımıyla mücadele ediyor ve ilk maçta Japonya karşısında 1 de gol kaydetti.

Yetenekli oyuncunun, gerek Ajax Cape Town forması giyerken, gerekse Güney Afrika U20 takımında maçların büyük çoğunluğunda 4-2-3-1 diziliminde orta sahada görev aldığını görüyoruz. Görev aldığı taktik dizilim genelde sabit olsa da sahada kendisinin zaman zaman forvet arkasında zaman zaman da savunmaya yakın defansif orta saha olarak görev yaptığına tanık oluyoruz. Margeman’ın oyunun her iki yönünü de başarılı bir şekilde oynadığını söylemek mümkün. Oyuncunun az da olsa görev aldığı diğer dizilimler 4-1-4-1 ve 4-3-3 olarak öne çıkıyor.

 

 

Güçlü Yönleri (Çabukluk, Çalışkanlık, Top Sürme, Topsuz Oyun, Hava Topları)

Margeman ile alakalı dikkati ilk olarak atletik özellikleri çekiyor. Sürati ve hızlanması oldukça iyi olan genç oyuncuyu, kendi kalesine yakın oynarken bir anda rakip kalede hücuma veya rakip kaleye yakın oynarken bir anda kendi kalesi yakınında savunmaya destek verirken görmek mümkün. Bu yönüyle hem takımını atak yaparken rakip sahada hızlı çoğalmasını sağlıyor, hem de ataklardan dönüşler esnasında savunmada herhangi bir eksiklik ve zaafiyet oluşmasına engel oluyor. Buna katkı sağlayan bir diğer özelliği de çalışkanlık ki bu özelliği mental anlamda ön plana çıkan özelliklerinden biri olarak göze çarpıyor. Yine 1.67 m’lik kısa boyuna rağmen hava toplarında sağladığı başarıyı da atletik özelliklerine bağlamak mümkün. Genç oyuncu oldukça etkili bir şekilde sıçrayarak hava topu mücadelelerinde %70’lik bir başarı oranı yakalamayı başarıyor.

Bir diğer güçlü özelliği olarak top sürme göze çarpıyor. Top sürme girişimlerinde %59’luk bir başarı sağlayan Margeman’ın, topla ilişkisinin oldukça iyi, ayaklarına hakim bir oyuncu olduğunu ve kolay top kaybetmediğini de söyleyebiliriz. Daha önce hava topu mücadelelerinde yakaladığı başarıdan bahsettiğimiz oyuncu, ikili mücadelelerde de %57’lik başarılı bir performans ortaya koyuyor. Bunların yanında skora olan desteğiyle de dikkat çeken Margeman, bu sezon 14 maçta 3 gol ve 3 asistlik katkı verirken, maç başına 2.4 kilit pas denemesiyle de dikkat çekti. Henüz 18 yaşında olmasına rağmen oldukça girişimci bir isim olduğunu söylemek doğru olur.

Futbolda oyuncuların topla yaptıklarının yanında, topsuz olarak sergiledikleri performasın önemi de yüksek. Bunu akılda tutarak, genç ismin defansif anlamda pozisyon alma ve hücumda topsuz oyun başarısının da oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Savunmadayken iyi alan kapatarak rakip oyuncuların rahat paslaşmasını engellerken savunmasına yardımcı oluyor, hücumda ise özellikle rakip ceza sahası yayı civarında sık sık şut pozisyonu kovalayıp golü kokluyor.

 

 

Zayıf Yanları (Pas, Top Kapma, Orta)

Margeman’ın pozisyonu itibarıyla oyunun merkezinde yer aldığını düşünüldüğünde olmazsa olmaz özelliğinin pas kalitesi olduğunu söylemek doğru olur. Fakat genç oyuncunun %70’te kalan pas isabet oranıyla hayal kırıklığı yarattığını görüyoruz. Zaman zaman attığı uzun ve isabetli paslarla Raul Meireles esintileri oluştursa da, özellikle kısa paslarında yaptığı hatalarla şaşkınlık yaratabiliyor. Kendisini kanıtlaması için muhakkak pas kalitesini artırmak ve isabet oranını daha yükseğe çekmek zorunda.

Güney Afrikalı oyuncunun bir diğer göze çarpan eksikliği ise top kazanma hamleleri olarak kendini gösteriyor. Özellikle savunmaya dönük görev yaptığı anlarda kritik önem kazanan bu özelliğin Margeman’da istenen seviyede olmadığını görüyoruz. %55’te kalan top kazanma başarısı şu aşamada mevkisi için yeterli görünmüyor. Kaldı ki bazen hamlelerinde yaptığı zamanlama hatalarıyla takımının kalesine yakın yerlerde gereksiz faullere sebep olarak tehlikeye yol açabildiğine tanık olmak da mümkün.

Son olarak da mevkisi bakımından çok kritik öneme sahip olmasa da oyununu çeşitlendirmesi ve takımı için yedek silah olarak kullanılabilmesi için orta yapma özelliğinden bahsedilebilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi skor katkısı ve kilit pas denemeleriyle dikkat çeken Margeman’ın aynı başarıyı orta yaparken sergileyemediğini görüyoruz. Maç başına 0.4’te kalan orta girişimlerinde neredeyse isabet sağlayamadığını, dolayısıyla her iki maçta bir rakip ceza sahasına rastgele top attığını söyleyebiliriz. Fakat yine tekrarlamakta yarar var ki bu özellik mevkisi bakımından kritik bir veri değil.

 

 

Benzediği Oyuncular: Blaise Matuidi, Jean Michael Seri, Raul Meireles

‘Box-to-box’ orta saha oyuncularının pek çok özelliğine sahip olan Grant Margeman’ın, fiziksel özellikleri göz önüne alındığında o seviyelere gelmesi zor olsa da Blaise Matuidi ile benzerliği dikkat çekiyor. Boyu ve kilosu gibi ilk bakışta fikir sahibi olunabilecek özelliklerin yanında çabukluğu, sürati ve atletik yapısı ile de Matuidi’ye benzediğini söylemek mümkün. Bunun yanında mental özellikleriyle, oyunun her iki yönünü de başarıyla oynayabilmesiyle, savunma arkasına uzun mesafeli pas denemeleriyle Jean Michael Seri’ye benzediğini de belirtebiliriz. Ligimizde forma giymiş bir oyuncuya benzetmek gerekirse savunma arkasına attığı derin toplarla Raul Meireles’e benzetebiliriz. 

 

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Antalyaspor, Gençlerbirliği, Bursaspor, Karabükspor, Osmanlıspor

Güney Afrika Premier Soccer League (PSL)’deki ilk sezonunda ciddi forma şansı bulan Margeman’ın bu şansı oldukça iyi değerlendirdiğini ve etkileyici bir performans sergilediğini söyleyebiliriz. Zambiya’da U20 milli takımındaki oyunuyla dikkat çeken genç oyuncu, transfer sezonunun hemen öncesinde yapılacak 2017 U20 Dünya Kupası’nda da boy gösterecek ve bu kez pek çok kulüp tarafından dikkatle izlenecek. Bu durum, transferi için aday sayısını artıracak olsa da kulüplerimiz hızlı davranmaları halinde genç oyuncuyu oldukça uygun bir maliyetle transfer edebilirler. Özellikle Süper Lig orta sıra takımları için orta saha pozisyonunda önemli ve ucuz bir alternatif olarak durmakta olan Margeman’ın henüz 18 yaşında oluşu da göz önünde bulundurulduğunda, ciddi bir yatırım fırsat olarak da karşımızda durduğunu söylemek mümkün.

 

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ