Doğum Tarihi: 14 Şubat 2000 (19 yaşında)

Mevki: Sağ kanat

Takımı: Bodo/Glimt

Ülkesi: Norveç

Değeri: 1.500.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2021

Boy: 1.73 m

Tercih Ettiği Ayak: Sol

 

Hakon Evjen, Norveç’in Kuzey şehirlerinden biri olan Narvik’te Dünya’ya geldi. Babası da eski bir sol bek olan Evjen’in hali hazırda futbol hayatına FK Mjolner takımında devam eden bir ikizi de var. Evjen de tıpkı babası ve kardeşi gibi futbola FK Mjolner alt yapısında başladı. 2015 yılının Mayıs ayında henüz 15 yaşındayken ilk maçına çıktı. Tesadüftür ki ilk maçında karşıdaki rakip de bugün oynadığı kulüp Bodo/Glimt di. Oynanan müsabakadan 1 yıl sonrasında ise Bodo/Glimt takımına transfer oldu.

Genç kanat oyuncusu 2015 ile 2017 yılları arasında sadece 5 maçta forma şansı bulabildi. 2017-18 sezonunda ise ligde ve kupada çoğunlukla kenardan gelerek 17 maça çıktı ve 1 gol 1 asistle oynadı. Kariyer sezonu olarak nitelendirebileceğimiz bu sezonda ise şimdiye kadar 20 maçta ve 10 gol 4 asistlik performansıyla göz kamaştırıyor. Bodo/Glimt’in uzun yıllar sonra zirveye oynadığı bu kritik sezonda diğer kenarda oynayan Amor Layouni ile birlikte takımı zirve yarışında tutan iki oyuncudan biri olduğunu rahatlıkla söylemek mümkün.

Evjen’in 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren AZ Alkmaar forması giyeceği de kesinleşti. Yaklaşık 2.5 M € luk bir bonservis ücreti karşılığında transferi tamamlanan oyuncu Norveç’te sezonun bitmesinin ardından devre arası transfer döneminde Hollanda’da futbol hayatına devam edecek.

Milli takım kariyerine bakacak olursak henüz kendisini A Milli takım düzeyinde izleyemedik. Ancak alt kategorilerin hemen hemen hepsinde forma giydi. Şu ana kadar alt yaş kategorilerinde 26 maçı bulunan genç oyuncunun bu süreçte 3 gollük bir katkısı da söz konusu. Yakın dönemde Polonya’da düzenlenen 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda Norveç ile birlikte 3 maça da çıkan Evjen’in skor olarak herkesin dikkatini çeken 12-0’lık Norveç – Honduras maçında orijinal bölgesinin dışında sol bek olarak oynadığını ve maçı 2 asistle tamamladığını da belirtmek gerekiyor. Bunlara ilave olarak genç oyuncunun güçlü ayağının sol olduğunu fakat güçsüz diye tabir edeceğimiz sağ ayağının da etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. Taktiksel olarak zaman zaman sol bek, zaman zaman da 4-3-3’deki merkez üçlünün sağında oynamasına rağmen en etkili olduğu pozisyonun 4-3-3 ya da 4-2-3-1 diye tabir edeceğimiz dizilişte sağ kenar rolleri olduğunu söyleyebiliriz.

 

Güçlü Yönleri (Hız-Çeviklik, Teknik, Dribbling, Çalışkanlık)

Hız – Çeviklik: Evjen hem kolay hızlanabilen hem de mesafeler arttıkça hızını yükseltebilen bir oyuncu. Aynı zamanda dar alanda hareket kabiliyeti olarak da azımsanmayacak yeteneklere sahip. Fizik olarak henüz yeterli seviyede olmamasına rağmen kendinden güçlü rakiplere karşı sahip olduğu bu özelliklerle fazla zorlanmayan ve bunu tolere edebilen bir yapısı var. Özellikle savunmadan top çıkartmaya çalıştığı ya da geçiş hücumlarında yakaladığı geniş alanlarda bu özellikleri çok daha iyi ve belirgin bir şekilde sahaya yansıttığını söylemek mümkün.

Teknik: Evjen tipik bir çizgi kenar oyuncusu olmaktan çok içeriye doğru pozisyon almayı seven ve forvetin yanına ya da arkasına yaklaşarak oynayan bir isim. Bu hem merkezde ekstra kaleye daha yakın olma ve tabela katkısını yukarı çıkartma manasına geliyor hem de kendi bölgesini boşaltarak arkasından gelecek beke koridor açmasını sağlıyor. Merkeze yakın oynamasındaki temel sebeplerden birisi de ayaklarına hakim ve teknik kapasitesiyle oyun görüşünün yüksek olmasını söyleyebiliriz. Özellikle oyunun üçüncü bölgeye yığıldığı bölümlerde daha çok kısa paslarla oynamayı seven bir tarzı var. Ancak genel pas yüzdesi mevcut kalitesiyle örtüşmüyor (%77). Bunun altında yatan başlıca neden de maç başına gollük pas denemesinin bir hayli fazla olması (2.3). Bir diğer nokta ise özellikle ikili oyunlarda ve verkaçlarda zaman zaman attığı dengesiz paslar. Pasa ve topa sahip olmaya dayalı oynayan bir takımda mevcut özelliklerini geliştirmesi çok daha olası.

Dribbling: Evjen’in göze çarpan bir diğer önemli özelliği ise dribbling yeteneği. Sol ayaklı bir oyuncu olarak sağ kanatta görev yapan Evjen’in oyun tarzı olarak sürekli içeri doğru topla kat eden bir yapısı var. Burada temelde hem adam geçmeyi hem de kısa paslar üzerinden ikili oyunlarla kaleyi cepheden görme ve devamında şut ya da savunma arasına atılacak gollük paslarla sonuca gitme niyeti söz konusu. Bu durum istatistiklere de yansımış durumda. Öyle ki şu ana kadar ki dönemde Evjen’in maç başına başarılı 3.4 dribbling sayısı var ki, bu önemli bir seviye.

Çalışkanlık: Ana görevi hücum ve tabela katkısı olsa da işin savunma tarafında da gayretli bir oyuncu. Zaman zaman rakip geriden top çıkartırken beklenmedik anlarda şok baskılar yapabilen bir tarza sahip. Fizik olarak nispeten eksik olsa da ikili mücadelelerden kaçmayan ve Eliteserien’de şu ana kadar ortalama her 2 ikili mücadeleden birini kazarak oynayan bir isim. Bunun yanı sıra geriye dönüşler ve kendi yarı sahasında alan daraltma konusunda da oldukça gayretli.

 

Zayıf Yanları (Güç, Hava Topları, Orta Yapma)

Güç: Norveç’li oyuncunun şu ana kadar ki dönemde göze batan en zayıf yönü “fiziği”. Genel olarak oynadığı mevki itibariyle boy anlamında bir sorunu olmasa da güç anlamında net sıkıntıları var. Eliteserien genel olarak sahipsiz topların ve buna yapılacak müdahaleler üzerinden şekillenen maçların ağırlıkta olduğu bir lig. Takım olarak iç sahada topa sahip olan, tempo üzerinden oyunu dikte etmeye çalışan düzende bir sorun yaratmazken özelikle deplasmanlarda oyunun ligin genel oyun seyrine yaklaştığı bölümlerde zaman zaman sırıtan ve bu sırıtma sonrasında müdahalelerinde gözle görülür eksikler olan bir profile evrildiğini görmek mümkün.

Hava Topları: Evjen 1.73’lük bir boya sahip. Bunun yanı sıra güç konusunda da gözle görülür eksikleri var. Bu iki veriyi birleştirdiğimizde hava toplarında da ciddi handikaplar yaşadığını söylemek mümkün. Çünkü hem boy ve sıçrama hem de temas anlamındaki eksikler onu bu alanda ciddi etkisizleştirebiliyor. Öyle ki bu sezon girdiği hava topu mücadelelerin sadece %27’sini kazanabilmiş durumda. Bu noktada takım olarak da duran top organizasyonlarında kendisini içeride pozisyon aldırmayarak dışarıda konumlandırmaları söz konusu. Bu hem içeride yaratacağı dezavantajlardan korunmak hem de konumlandığı yer itibariyle topu öne taşıma noktasındaki avantajlarından faydalanma anlamında önemli bir tercih olarak göze çarpıyor.

Orta Yapma: Evjen oynadığı bölgede ters ayaklı oynadığı için tarz itibariyle daha çok içe kat eden ve kaleyi cepheden görerek top kullanan bir isim. Dolayısıyla maç içerisindeki tercihler sıralamasında “orta” seçeneği olabilecek en son seçeneklerden birisi. Nitekim bu oyun tarzı sonucunda maç başına sadece 1.1 orta denemesi var. Esasen modern oyunda “orta” yapma da en son tercih edilecek seçeneklerden birisi. Ancak Dünya’nın birçok yerinde bu modern oyuna uygun oynayan takımların çok çok az olduğu gerçeği de karşımızda duruyor. Dolayısıyla bazı takımlar adına bu bir eksiklik olarak görülmeyip aksine doğru oyun adına atılmış bir adım olarak yorumlanabileceği gibi bazı takımlar adına da çok önemli bir eksiklik olarak yorumlanabilir.

 

Benzediği Oyuncular: Abdülkadir Ömür, Martin Odegaard

Oyuncunun oyun tarzı, hızı, dar alandaki becerisi itibariyle Trabzon’lu Abdülkadir’e fazlasıyla benzediğini söyleyebiliriz. Abdülkadir gibi Evjen de 4-3-3 taktiğinde üçlü orta sahanın biraz daha önündeki rolde veya 4-2-3-1’in sağ kenarında ya da oyun kurucu olarak 10 numara rolünde de oynayabiliyor. Abdülkadir’den farklı olarak her iki ayağını da belirli bir seviyenin üzerinde kullanabiliyor ve Abdülkadir’e göre daha iyi bir bitirici ve savunma dönüşlerinde enerjisi biraz daha yüksek. Buna karşılık Abdülkadir’e göre top sürmesi ve bireysel yetenekleri ise belirgin olarak daha düşük kalıyor.

Bir diğer benzediği oyuncu ise tıpkı kendisi gibi orta açma konusunda çok aktif olmayan vatandaşı Martin Odegaard. 2015 yılında büyük umutlarla Real Madrid’e transfer olan Odegaard gibi Evjen de çok genç yaşta dev kulüplerin beğenisini kazanmış bir isim. Manchester City ve Manchester United ile de adı sıkça anılmıştı. 

 

Transfermarkt Profili