Doğum Tarihi: 18.02.1994 (23 yaşında)

Mevki: Merkez Orta Saha

Takımı: Haugesund

Ülkesi: Bosna Hersek

Değeri: 600.000 €

Sözleşme Sonu: 31.07.2020

 

Profil

Makedonya’nın Prilep kentinde doğan Haris Hajradinovic, ailesinin Boşnak olması nedeniyle profesyonel futbol kariyerine 2012 yılında ülkesinde başladı. Bosna Hersek’in önde gelen takımlarından FK Željezničar Sarajevo’da başlamasına rağmen burada geçirdiği zaman süresinde kendisini kanıtlama imkânı bulamadı. Oyununu bir üst seviyeye taşıyacağı Trencin’e transfer olmadan önce Inter Zapresic ve Olimpic Sarajevo’da da sayılı maçta forma giymesine karşın umut veren performanslar sergiledi.

2013 ve 2014 sezonlarını Trencin’de geçiren oyuncu burada skora doğrudan katkı veren bir performans göstererek ilk sezonunda 25 maçta 5 gol attı ve 6 asist yaptı. Ertesi sezona da Trencin ile giren Hajradinovic, Fortuna Liga’da 19 maçta 7 gol 3 asistlik oldukça başarılı bir performans göstererek Avrupa’nın daha büyük kulüplerinin radarına girdi. Trencin ile o sezon Avrupa Ligi Elemeleri’nde de forma şansı bulan oyuncu takımının Hull City gibi güç farkının belirgin olduğu bir rakibe karşı direnmesinde oldukça yardımcı oldu. 2015 yılının başında Belçika’nın KAA Gent takımına transfer olmasına karşın tek devrede gösterdiği performans ile hayal kırıklığı yaşattı ve çoğu zaman kadroya giremedi. İlk olarak Norveç’in Haugesund takımına kiralanan Hajradinovic, geldiği günden itibaren bu ligin fark yaratan oyuncularından biri oldu ve takımına bonservisini aldırdı.

Takımının kalbi tanımlaması oyuncu için doğru olacaktır ve oyuncunun çok yönlü olması da dar rotasyona sahip takımı için oldukça yardımcı oluyor. Oynayabildiği mevkiler arasında defansif orta saha, merkez orta saha, orta sahanın solu ve zaman zaman sol bek ile on numara olması onu bulunmaz bir oyuncu haline getiriyor. 4-2-3-1, 4-5-1, 4-1-4-1 başta olmak üzere 4 defansın kullanıldığı her dizilişte kendine yer bulabilmesi ve o mevkiye uygun rollerde yer alabilmesi onun tercih edilebilirliğini arttırıyor.

Henüz Bosna Hersek ile üst düzeyde milli olmamasına karşın, U-21 takımı ile 7 maça çıktı ve 1 gol attı. Ek olarak Bosna Hersek’in U-19 düzeyinde de 8 kere forma giydi ve 1 gol attı.

 

 

Güçlü Yönleri ( Çok Yönlülük, Oyun Görüşü, Teknik, Hız, Paslar, Uzaktan Şutlar,İstikrar)

Kariyerine kanat oyuncusu olarak başlamanın avantajını merkeze geçtiğinde de kullanan Hajradinovic oyununu tek bir bölgede oynamıyor. Zaman zaman kanatlara açılabilirken merkezden de rakip savunmaları ustaca deliyor. Dikey ve doğrudan oynamayı seven oyuncu, maç başına 2.4 kilit pas verirken bu paslar genellikle doğrudan gol pozisyonuna yol açıyor. Hücumdaki etkinliğini maç başına yaptığı %71’i başarılı 5 dribbling ile destekliyor. Oyun sıkıştığı zaman çıkardığı mesafe tanımayan şutlarla da rakibi daima rahatsız ediyor. Maç başına çoğu uzaktan olmak üzere 2.8 şut çekiyor ve özellikle bu şutlar gol olmasa dahi seken toplarda takım arkadaşlarına önemli fırsatlar yaratıyor.

Takımının kadro kalitesi nedeniyle topu geriden almasına rağmen maç başına ortalama 52 pas veriyor ve bunların %74’ünde başarılı oluyor. Pas oranı, oynadığı mevkiye göre yükselirken daima belirli bir standardın altına düşmüyor. Korkusuz ve tempolu bir oyuncu olmasına rağmen yaratıcılığından ödün vermemesi onu aynı rolde oynayan oyunculardan ayırıyor. İnceci olarak tanımlanabilecek bir oyuncu olmasına rağmen maç başına 19 defa ikili mücadeleye giriyor ve bunların yarısından başarılı ile çıkıyor. Set oyununda takımını taşıyan oyuncu olmasına karşın özellikle hızlı hücumlarda verdiği uzun mesafeli başarılı paslarla takımının kısa yoldan gole ulaşmasına da yardımcı oluyor. Kanat pozisyonundan evrilmesinin handikaplarından biri olan oyun kuruculuk özelliğini her geçen gün geliştirirken geçtiğimiz sezon ligde 7 asist yaptı. Bu asist rakamına ulaşırken kanatlardan gelerek yaptığı ve cepheden kestiği topların etkinliği görülüyor. Maç başına 2.57 orta açarken bu toplar bilinçli ve adrese teslim oluyor.

Ek olarak, oyuncunun kanat rolünden kalma alışkanlığı olan patlayıcı hızı onu diğer merkez orta sahaların önüne taşıyor. Oyun içi istikrar açısından sorun yaşamayan oyuncu, maç temposuna da ayak uydurduğu zaman yüksek ortalamalı dakikalara ulaşabiliyor. Kanat oyuncusu olduğu maçlarda daha sık ileri çıkması gereken oyuncu merkezde oynadığı zaman daha faydalı oluyor.

 

 

Zayıf Yanları ( Müdahaleler, Öfke, Pozisyon Alma, Sezgiler, Kafa Topları)

Zaman zaman hırsına yenik düşüp takımına zarar verdiği oluyor. Verilerine bakıldığında ortaya çıkan 102 maçta 19 sarı kart 1 kırmızı kart çok görünmesine karşın bunu disiplin eksikliğinden değil hırsına yenik düşmesine bağlayabiliriz. Özelikle pozisyon bilgisinin daha zayıf olduğu defansif orta saha pozisyonunda sarı kart görmeye yatkın olan oyuncu maç başına yaptığı 6 müdahalenin yalnızca %44’ünde başarılı oluyor. Riskli müdahalelerde bulunan oyuncunun başarısız olduğu aksiyonlar genellikle sarı kart ile cezalandırılıyor. Sezgisel olarak da defansif oyunda vasatı geçemiyor. Yanında defansif karakteri güçlü olan bir oyuncu yoksa hataları daha çok göze batıyor ve takımına zarar veriyor. Ek olarak 1.78 m gibi kısa sayılmayacak bir boya sahip olmasına rağmen havadan gelen toplardaki başarısızlığı dikkat çekiyor. Havadan gelen toplara maç başına 2.1 defa müdahale etmeye çalışırken yalnızca %42’sinde başarılı oluyor. Bu durum da oyuncunun defansın önündeki son oyuncu olması nedeniyle defans hattını zor durumda bırakıyor.

 

Benzediği Oyuncular: Oğuzhan Özyakup

Hücum aksiyonlarında beklenmedik yaratıcılık örnekleri sunan Oğuzhan Özyakup ile aynı oyun stiline sahip olmasının yanı sıra fizik açısından daha mücadeleci ve savaşçı. Maç tecrübesi olarak Oğuzhan ile aynı seviyeye geldiğinde, üst düzeyde de fark yaratacak bir oyuncuya dönüşecek potansiyeli olması onun en değerli artılarından birisi. Aynı mevkilerde ve rollerde oynamaları ve takımlarına benzer rollerde destek vermelerinin haricinde Hajradinovic’in şut özelliği, ligimizde verebileceği katkı açısından ipucu vermektedir.

 

Gelebileceği Takımlar: Gençlerbirliği, Konyaspor

Uygun maliyetiyle birlikte takımlarımızın pek çok eksiğini tek başına kapatabilecek yeteneğe sahip olması onun en önemli avantajlarından birisi. Farklı liglerde oynamasının da getirdiği tecrübeyle birlikte uyum sorunu yaşamayacak oyuncunun en önemli artısı yaratıcılığı. Haugesund takımına yeni transfer olmasından ötürü maliyeti önümüzdeki transfer sezonunda 750.000 € ila 1 M € civarında değişebilecektir ancak uzun vadede takıma kazandırdıkları ve olası bir transfer ile bu maliyet kendini amorti edecektir.

Kısır bir futbol oynayan fakat kadrosuna kattığı Balkan oyunculardan oldukça iyi verim alan Konyaspor için hem defansif zaaf yaratmayacaktır hem de hücumda takımın dinamosu olacaktır. Ek olarak duran toplardaki etkinliği ve uzaktan şutlarıyla takımın hücum silahlarını arttıracaktır.

Orta saha rotasyonu daralan ve yaratıcı oyuncu eksikliği çeken Gençlerbirliği için de değerli bir transfer olacaktır. Yeri geldiğinde kanatlara da açılmasının yanı sıra on numara pozisyonundaki açığı da ihtiyaç duyulduğunda rahatlıkla kapatabilecektir.

 

TransferMarkt Profili