Doğum Tarihi: 30.10.1998 (19 yaşında)

Mevki: Sol/Sağ Kanat, Forvet

Takımı: KV Mechelen

Ülkesi: Burkina Faso

Değeri: 800.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2019

Boy: 1.78 m

 

https://www.youtube.com/watch?v=QGlkkS7tB_I&feature=youtu.be

 

Profil

1998 doğumlu oyuncu Salitas Futbol Okulu’ndan bu yaz başında Mechelen’e transfer oldu. Oyuncu henüz çok yeni olduğu için hakkında fazla bir bilgi de ortaya çıkmamış durumda. Mechelen scoutları Nisan ayından itibaren Bandé’yi izliyorlardı. Mayıs ayında teknik direktör Yannick Ferrera kendisini şahsen izledikten sonra transferine onay verdi ve bu yaz Mechelen’e transfer oldu.

Teknik direktör Yannick Ferrera sene başında verdiği röportajda kendisini “Tekniği kuvvetli, hızlı, zeki ve eğitilebilir” diye tanımlıyor. Bande şu anda Belçika Ligi’nde son haftaların en çok dikkat çeken oyuncusu konumunda. Bu sezon 12 maçta toplamda 770 dakika forma giydi ve bu maçlarda 9 gol attı ve yaklaşık 86 dakikada 1 gol ortalamasıyla oynuyor. Salitas’ta oynadığı dönemde daha çok sağ kanatta forma giyen Bande Mechelen’de şimdiye kadar hep sol kanatta görev aldı.

Hassane Bandé, Mechelen’de gösterdiği performansla geçtiğimiz haftarda Burkina Faso milli takımına çağrıldı ve 14 Kasım’da Cape Verde ile yapılan maçta ilk 11’de başlayarak ilk kez milli oldu.

 

Güçlü Yönleri (Bitiricilik, Şut, Pozisyon Alma, Sezgi, Hızlanma, Kontra Atak, Top Sürme)

Bu sezon ligde ilk 10 maçta kaleye gönderdiği toplam 20 şutun 8’ini golle sonuçlandırdı. 20 yaş altı kategorisinde bu alanda Avrupa’nın en iyisi konumunda olan Bande’nin futbolunu değerli kılan meziyetlerinin başında bitiriciliği geliyor. Henüz 18 yaşında olmasına rağmen mental olgunluğu Afrikalı oyuncuların ortalamasının çok üzerinde olan futbolcu, pozisyon bulduğunda bunun da etkisiyle son derece etkili vuruşlar yapabiliyor.

Bu yüksek gol ortalamasına ulaşmasında bir diğer etkili neden de oyuncunun ceza sahası içinde nerede duracağını iyi bilmesi. Bu konuda sezgilerinin de etkisi olsa da Bande, arkadaşlarının ceza sahası içindeki dağılımına göre pozisyon alıyor. 1.78 m’lik Burkina Fasolu takipçiliği ve pozisyon bilgisi sayesinde bu sezon 8 golünün 4’ünü gelen ortalardan attı.

Avrupaya geldiği ilk sezon golcülüğü ile ön plana çıkan Bandé’nin iyi olduğu bir diğer konu da sürati. Savunma arkasına yaptığı koşularla da etkili olan Bandé, özellikle geniş alanda sadece süratiyle bile çok rahat adam geçebiliyor. Maç başına 6 dribbling denerken %67’sinde başarılı olan Bandé, dar alanda ise top süreken çok rahat hareket edemese de zaman zaman klas çalımlar atarak adam eksiltebiliyor. Kapasitesinin bilincinde olan Bandé, baskı altında ise basit oynayarak top kaybına neden olmadan topu rahatlıkla takım arkadaşına çıkarabiliyor.

Fizik olarak hala gelişmekte olan Bande buna rağmen maç içinde ikili mücadeleden kaçmayan bir oyuncu profili çiziyor. Maç başı yaklaşık 18 ikili mücadeleye giren Bande bunların %42’sinden başarı ile ayrılıyor.

İlk haftalarda gösterdiği başarılı performansın ardından son maçlarda sürekli markaj altında ve baskı altında oynayan oyuncunun pas, çalım ve şut istatistiklerinin son zamanlarda daha da yükselişte olması oyuncunun mevcut form grafiğinin ilerleyen dönemlerde artabileceğini işaret ediyor.

 

Zayıf Yanları (Savunma, Uzaktan Şutlar, Orta Açma, Tecrübe)

Oynadığı maçlarda Bandé’nin en dikkat çeken zaafı oyunun savunma kısmında herhangi bir katkı sağlayamaması. İleride rakip savunmayı rahatsız edici presler yapmayan oyuncu, 2. bölgede de takım savunmasına katkı vermekten kaçınarak arkasındaki bek oyuncularını zor durumda bırakabiliyor. Rakip hücumları sırasında orta alanda daha çok kontratak pozisyonları için kendine yer arayan oyuncunun bu zaafı kendisiyle ilgilenen takımların muhakkak dikkat etmesi gereken bir durum.

Bande’nin zayıf olarak nitelendirilebilecek bir diğer özelliği uzaktan şutları. Bu sezon ceza sahası ön çizgisinden goller atan Bandé’nin, yayın etrafından çektiği şutları ise farklı şekilde dışarıya gitti. Salitas günlerinde bu tarz golleri de olan oyuncunun ilerleyen dönemlerde fizik ve oyun tarzı olarak geliştikçe daha sert ve kaleyi bulan şutlar çekme ihtimali var.

12 maçta 9 gollük katkı sağlayan oyuncunun asist katkısının bulunmamasının nedeni ise Bandé’nin hem iyi ortalar çıkaramaması hem de fazla kilit pas denememesindan kaynaklanıyor. Salitas’ta oynadığı dönemde çoğunlukla sağ kanat ve forvet oynayan sağ ayaklı Bande, Mechelen’de sol açıkta orta açmakta zorluk yaşamasına ve hücum oyuncularının pozisyon almakta zorlanması bu sorunun nedenleri arasında gösterilebilir. Maç başı yalnızca 1.35 orta açan Bande’nin bu ortalarda isabet oranı ise %17 gibi bir kanat oyuncusu için zayıf denebilecek bir seviyede. Ayrıca maç içinde yalnızca 1.4 kilit pas denemesi de üretkenliğini kısıtlayan nedenlerden bir diğerini kanıtlar nitelikte.

İlerleyen yıllarda birçok zaafının üstesinden gelebilecek kapasitede gözüken 1998 doğumlu Hassane Bandé’nin önündeki ciddi engellerden birisi de tecrübe eksikliği olarak gözüküyor. Üst ligde profesyonel olarak şimdiye kadar 12 resmi maça çıkan oyuncunun nasıl bir gelişim göstereceği ve büyük liglerde nasıl bir performans göstereceği hemen hemen herkes için farklı soru işaretlerini de barındırıyor.

 

Benzediği Oyuncular: Mohamed Salah, Riyad Mahrez

Hassane Bande hızlanması, takipçiliği, top sürmesi ve kontrataklardaki hızlı oyun anlayışıyla Liverpool’un Mısırlı oyuncusu Mohamed Salah’ın Basel günlerini andırıyor. Basit oyun anlayışı ve gol yollarındaki sakinliği ile de Leicester City’de forma giyen Cezayirli oyuncu Riyad Mahrez’e benziyor diyebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Başakşehir, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş

Oyuncu Türkiye’de birçok kulüpte rahatlıkla forma şansı bulabilir. 1 ay önce piyasa değeri 100 bin € olan Bande’nin şu an piyasa değeri 800 bin € olarak güncellendi. Bande şu aşamada üst sıralarda yer alan ve gelişim gösterebileceği kulüplere gelmek isteyecektir. Başakşehir ve Trabzonspor oyuncu için ideal görünen takımlar.  Cengiz Ünder’i 13,4 milyon €’ya satan Başakşehir stili ile Cengiz Ünder’e benzeyen Bande ile Cengiz’in eksikliğini doldurabilir ve yine Cengiz’de olduğu gibi yüksek meblağlara büyük kulüplere satabilir. Matus Bero, Yusuf Yazıcı, Abdülkadir Ömür gibi genç yetenekleri ligimize kazandıran Trabzonspor’a da kanat bölgesinde yeni bir heyecan katabilir. Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş gibi gençlere yatırım yapma noktasında biraz daha geri planda olan büyük kulüpler için de Bandé ciddi bir yatırım fırsatı olabilir.

Geçtiğimiz haftalarda genellikle Güney Amerikalı oyuncuların menajerliğini yürüten EUROPE SPORTS GROUP şirketiyle anlaşan Bandé’nin mevcut yetenekleriyle şu dönemde 4-5 milyon €’luk bir piyasa değerine çok rahat ulaşabilir.

Kariyerinin henüz başında olan oyuncu KV Mechelen’de forma giydiği 12 maçla şimdiden birçok büyük kulübün radarına da girmiş durumda. Maçlarına scout göndererek oyuncuyu izlemeye alan kulüpler arasında Anderlecht, Arsenal, Newcastle, Villarreal, Sporting Lisbon, Benfica, Valencia ve PSV Eindhoven da var.

TRANSFERMARKT PROFİLİ