Doğum Tarihi: 16.10.1996 (20 yaşında)

Mevki: Kaleci

Takımı: ASEC Mimosas

Ülkesi: Burkina Faso

Değeri: 100.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

 

 

Profil

Burkina Faso’nun Bobo-Dioulasso şehrinde Fildişi Sahilleri kökenli bir babayla Ganalı bir annenin oğlu olarak 1996 yılında dünyaya geldi. Babası Hyacinthe Koffi de kendisi gibi Burkina Faso milli takımını seçmiş eski bir futbolcuydu. Hervé futbola, ülkemizde Manisaspor forması da giymiş Burkina Fasolu eski futbolcu Rahim Ouédraogo’nun futbol akademisi olan Rahimo FC’de başladı. Ardından 17 yaşındayken ülkesinin takımlarından ASFB’ye imza attı. Burada bir sezon geçirdikten sonra RCB’ye kiralandı ve bütün yeteneğini gösterdiği kulüp de burası oldu. Racing’teki önemli oyuncular arasından sıyrılarak milli takım kapılarını araladı. 2014-2015 sezonunda Burkina Faso’da en iyi kaleci seçilerek takımını ligde şampiyon olmasına önemli katkılarda bulundu ve bu performansıyla hem Burkina Faso milli takım ekibinin hem de komşu ülke olan Fildişi Sahilleri’nin en önemli kulübü olan ASEC Mimosas’ın ilgisini çekmeyi başardı. Ardından bir sonraki sezondan geçerli olmak üzere ASEC Mimosas kulübüyle 3 yıllık sözleşme imzaladı. Geldiğinde 3. kaleci statüsündeydi; ancak çıktığı ilk maçtan itibaren tüm antrenörleri, kulübün ne kadar potansiyelli bir kaleci transfer ettiğini gördüler. Böylece performansıyla 2015-2016 sezonunda kulüpteki en iyi oyuncu seçildi.

Milli takım kariyerinde ise 2 alt yaş grubunda milli formayı giydikten sonra 2015 Afrika Olimpiyatları’nda Burkina Faso U23 milli futbol takımıyla gümüş madalya elde etti. Birçok kişi daha sonra A milli düzeyinde Fildişi Sahilleri milli takımını seçeceğini düşünüyordu; ancak Hervé Koffi “Burkina Faso’yu yani doğduğum yerin milli takımını seçeceğim” şeklinde açıklama yaptı. Bu sözler üzerine Teknik Direktör Paulo Duarte onu milli takıma çağırdı. Hervé, milli takımdaki diğer tecrübeli oyunculardan çok şey öğrenebileceğini düşünüyordu. Daouda Diakité’nin sakatlığı, Hervé’nin A milli takım kalesini hızlıca devralmasına olanak sağladı. 2017 Afrika Uluslar Kupası’nda 6 maçta 90’ar dakika, bu kupanın eleme aşamasında bir maçta 1 dakika, Dünya Kupası Elemeleri’nde ise 2 maçta 90’ar dakika forma giyen Koffi,  bu maçların tamamında yalnızca 4 gol yedi ve 5 maçta kalesini gole kapattı.

 

 

Güçlü Yönleri (Refleks, Patlayıcı Güç, Kısa Pas, Özgüven, Sakinlik)

Hervé Koffi’nin en dikkat çeken özelliklerinden biri, genellikle kenar oyuncuları ve forvetlerde gördüğümüz patlayıcı güç. Neredeyse bir sprinter kadar çabuk olan Koffi, savunma arkasına atılan toplara müthiş bir hızla, korkusuzca  çıkabiliyor. Böylece birçok ileri uç oyuncusuna kabus gibi maçlar yaşatması onu diğer kalecilerden önemli ölçüde ayırıyor. Özellikle topyekün hücumu düşünen takımlar için arkada adeta bir emniyet sibobu görevi üstleniyor. Refleksleri de çok iyi olan kalecinin, genç yaşına rağmen kendisine olan güvenini her dakika hissettirdiği aşikar. Patlayıcı gücüyle gelen bacaklarındaki kuvveti, uzun vuruşlarında sergiliyor ve rahatlıkla çok uzun kaleci vuruşları yapabiliyor. Maç içindeki olağanüstü sakin ve olgun duruşu ise onun kriz anlarındaki en önemli yetisi diyebiliriz. Fizik gücü, vücut esnekliği ve zıplama gücü de son derece yüksek olan genç kaleci, yüksek toplarda genellikle sıkıntı yaşamıyor.

Yan toplarda gözünü toptan ayırmayarak gerekirse topu görmek için kale çizgisinde hareketli olmayı seçiyor. Bu sayede gayet doğru pozisyonlar alarak, rakip hücum oyuncuları için kaleyi küçülttüğünü söylemek de abartı olmaz. En büyük çıkışı olan 2017 Afrika Uluslar Kupası’nda 6 maçta yalnızca 3 gol yemesi de bunun bir göstergesi. Kazandığı topları oyuna sokmada ellerinin oldukça maharetli olması da ayrı bir avantaj. Hervé Koffi’nin alametifarikası ise toparlanma süreleri. Yaptığı kurtarışlardan sonra öylesine çabuk kalkıp kalesine dönüyor ki, rakip oyuncular ikinci vuruşu boş kale yerine Koffi’nin üstüne yapabiliyor. Bu sayede karambol pozisyonlarında savunma arkadaşlarını rahatlattığı gibi birçok olası golü de engellemiş oluyor. Bütün bu özelliklerden yola çıkarsak, doğru kişilerle çalışırsa çok iyi bir kaleci olma potansiyeline sahip olduğunu söyleyebiliriz. 2017 Afrika Uluslar Kupası’nda önemli kulüplerin takibinde olacağı da şüphesiz bir gerçek.

 

 

Zayıf Yanları (İletişim, Konsantrasyon, Uzun Pas, Boy, Dengesiz Çıkışlar)

Göze batan ilk zayıf yönü, defansla neredeyse hiç iletişim kurmaması. Bu sebeple maç içerisinde birbirlerinin isteklerinden ve beklentilerinden haberdar olamayan savunma ve kale blokları ciddi kopukluklar yaşayabiliyor. Kaleye yakın duran toplarda baraj kurdurmak için bile konuşmayan Koffi, kalesinde çok basit duran top golleri görebiliyor.

El ve ayakla atılan kısa paslarda oldukça başarılı olsa da uzun paslarda bu başarının yakınına yaklaşması dahi söz konusu değil. Nitekim degaj tekniği oldukça zayıf. Uzun top atarken takım arkadaşlarını hedef almaması ve topa rastgele vurması, yaptığı top kayıplarının en önemli sebepleri.

Koffi’nin normal bir kaleciye göre kısa sayılabilecek 1.84 m boyu, ara sıra ona dezavantaj oluştursa da atletikliği ve sıçrama kabiliyeti sayesinde bu açığını kapatabiliyor.

Rakip kontra ataklarındaki hızlı çıkışları zaman zaman gole ya da penaltıya sebebiyet veriyor. Özellikle bu çıkışlarda karşısında kendisi gibi hızlı hücumcular olduğunda ciddi hatalar yapabiliyor. Benzer bir şekilde kendisine atılan geri paslarda topu uzaklaştırmak yerine topla oynamayı tercih etmesi savunma dengesini bozarak, kalesinde tehlike görmesine sebep olabiliyor. Koffi’nin bazen sakinliğini aşan vurdumduymaz tavırları, takım arkadaşlarının maç içindeki konsantrasyonlarını düşürebiliyor. Bu durum da takım olarak düşüş ve rakibe avantaj sağlamak demek.  

Genel olarak yaşadığı mental sıkıntılar ve tecrübesizliğini de göz önüne alırsak Hervé aşılamayacak problemlere sahip bir kaleci değil. Oynayıp tecrübesini artırdıkça ciddi bir gelişim göstermesi oldukça muhtemel. 

 

 

Benzediği Oyuncular: Pepe Reina, Ike Shorunmu, Richard Kingson

Fiziki yapısı çok kalıplı olmasa da, gücü ve korkusuzca her topa atlaması Pepe Reina’yı aklımıza getiriyor. Oyun karakteri ilerleyen yıllarda tam olarak oturduğunda kendi tarzını bulacağına şüphe yok.

Özgüveni ve kurtarışlardan sonra çok hızlı toparlanarak reaksiyon göstermesi Beşiktaş ve Samsunspor’dan hatırladığımız Ike Shorunmu’yu Türk futbolseverlere hatırlatacaktır. Yakın mesafe pozisyonlarda gösterdiği harika refleksleri ise, yine Türk futbolseverlerin yakından tanıdığı, ülkemizde birçok takımda oynamış Richard Kingson’a nazire yapar nitelikte. Bunun yanı sıra Manuel Neuer’i idolü olarak gören Koffi, yıllar içinde Neuer’in tarzından kendi oyununa belirli şeyler katabilir.

Oyun olarak benzediği kalecilerin hepsinin aynı zamanda kendisi gibi, ülkelerinin A milli takımlarında görev yapmalarının, Koffi’nin de ülkesi adına uzun yıllar kaleyi koruyabileceğinin ipucu olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

Gelebileceği Takımlar: Aytemiz Alanyaspor, Kasımpaşa, Göztepe, Evkur Yeni Malatyaspor

Ligimize gelirse Afrika dışına ilk kez çıkacak olan oyuncu için ligin orta sıralarındaki ve üzerinde az baskı olan Kasımpaşa veya Aytemiz Alanyaspor takımları, potansiyelini  bulması için en uygun kulüpler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kulüplerdeki iyi ve istikrarlı performans, ligimizin büyük kulüplerinin ve Avrupa’nın önemli kulüplerinin dikkatini çekmek için yeterli olacaktır. Oldukça cüzi bir fiyatı olması da kulüplerimiz için finansal açıdan önemli bir avantaj.

Aynı şekilde TFF 1.Lig’de bu yıl proje takımları olarak karşımıza çıkan Evkur Yeni Malatyaspor ve Göztepe için de çok yerinde ve fiyatı itibariyle makul bir transfer olacağını belirtmek gerek. Kaleci ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra Süper Lig’e yükselmeleri halinde de kaleyi rahatlıkla teslim edebilecekleri Koffi, fiyat olarak da ciddi bir sıçrama yaparak bu kulüplere önemli paralar kazandırma potansiyelini fazlasıyla barındıran bir kaleci.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 21.06.2017 tarihinde Lille’e transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili