Doğum Tarihi: 23.09.1999 (19 yaşında)

Mevki: Merkez Orta Saha

Takımı: Paradou AC

Ülkesi: Cezayir

Değeri:  300.000 €

Sözleşme Sonu:

Boy: 1.73 m

Tercih Ettiği Ayak: Sağ

 

Profil

Hichem Boudaoui, Cezayir’in kuzeybatısında yer alan ve Fas sınırına oldukça yakın bir bölge olan Bechar şehrinde dünyaya geldi. 23 Eylül 1999’da doğan Hichem Boudaoui, futbol kariyerine ise Cezayir’in başkent takımlarından Paradou AC’de başladı. Önce Paradou AC U21 takımında görev yapan Cezayirli, 2017/2018 sezonunun ikinci yarısında A takım bünyesine katıldı. 6 Ocak 2018 tarihinde Paradou’nun ligin 16. haftasında USM Alger’i ağırladığı karşılaşmada oyuna sonradan dahil olup son 20 dakikada görev yaparak ilk kez A takım forması giyen Hichem Boudaoui, 2017/2018 sezonunda 7 lig karşılaşmasında 291 dakika süre alırken skor katkısı yapamadı.

2018/2019 sezonunda Paradou AC takımıyla 30 lig karşılaşmasının tamamında süre alan Hichem Boudaoui, ayrıca 4 tane de kupa maçına çıktı. Bu sezon ligi 3. sırada bitiren Paradou AC takımının değişmez ve en istikrarlı oyuncularından biri oldu. Ligde 30 karşılaşmada 1 gol 2 asist üreten Cezayirli oyuncu kupada da takımına 1 asistlik katkı sağladı. Süre aldığı 34 resmi maçta toplam 2.908 dakika sahada kalan Boudaoui, takımının en fazla süre alan 3. oyuncusu oldu. Lig müsabakalarında sahada kaldığı 2.594 dakika ile bu sıralamada Cezayir 1. Ligi’nde forma giyen 23 yaş altı futbolcular arasında ise 1. sırada. Ayrıca 2017/2018 sezonundan itibaren Cezayir 1. Ligi’nde mücadelede eden Paradou AC takımı, bu 2 sezonda da yaş ortalaması en düşük takım unvanının sahibi oldu. Alt yapıdan yetişen oyuncularına şans veren, genç oyuncularla kadro oluşturan bir takımın parçası olmak şüphesiz ki Hichem Boudaoui’nin bu sezonki çıkışında önemli bir etken oldu.

2018 yılında ‘Yılın Genç Cezayirli Oyuncusu’ ödülünü kazanan Hichem Boudaoui, Cezayir U20 takımında 8, Cezayir U23 takımında 3 maça çıkmasının yanında, A milli forma ile de 2 kez sahaya çıktı. Teknik direktör Djamel Belmadi tarafından A Milli Takım’a ilk kez 27 Aralık 2018 tarihinde çağrılan ve dostluk maçında Katar’a karşı 70 dakika forma giyen genç oyuncu, resmi olarak ilk kez 22 Mart’ta tarihinde Cezayir’in Gambiya’yı ağırladı Afrika Uluslar Kupası Elemeleri grup maçında forma giydi ve 69 dakika sahada kaldı. Afrika Uluslar Kupası karşılaşmaları için Djamel Belmadi tarafından 30 Mayıs’ta açıklanan 23 kişilik kadroda Cezayir Ligi’nde forma giyen tek oyuncu olan Hichem Boudaoui’nin ligde gösterdiği başarılı performansın ve bu sezon yaptığı çıkışın meyvesini aldığını söyleyebiliriz.

 

Güçlü Yönleri (Takım Oyunu, Kısa Pas, Teknik, Çeviklik, Dribbling, Çok Yönlülük)

Takım Oyunu: Hichem Boudaoui, bireysel performansından çok takım oyununa daha fazla önem veren bir isim. Genel olarak merkez orta saha mevkisinde oynayan genç oyuncu, savunmadan gelen topların hücumda etkili olmasını sağlamaya çalışan bir görev üstleniyor. Bencil bir oyuncu olmayan Cezayirli, özellikle 2. ve 3. bölgede atakları yönlendiren, sazı eline almaya çalışan bir isim. Dolayısıyla oyun kurucu yönünün de baskın olduğunu söyleyebiliriz.

Kısa Pas: Cezayirli orta alan oyuncusunun başarılı olduğu yönlerinden biri de isabetli paslar atabilmesi. Fakat attığı pasların isabetli olması için, kısa ya da orta mesafeli paslar atmış olması gerekiyor. Bu tip paslarda %81 gibi yüksek sayılabilecek bir isabet oranına sahip olan Hichem Boudaoui, uzun paslarda ise neredeyse bir o kadar başarısız. Maç başına ortalama 3.19 uzun pas atan genç oyuncu, attığı uzun paslarda %37’lik bir isabet oranının sahip. 

Teknik: 19 yaşındaki genç orta saha, bileklerine gayet hakim ve teknik kapasitesi yüksek bir oyuncu. Zaman zaman estetik hareketlerine şahit olduğumuz Hichem Boudaoui, bu özelliği sayesinde savunulması daha güç bir oyuncu oluyor.

Çeviklik: Boudaoui gayet çevik ve orta alanda hızlı dönüşler yapabilen bir isim. Bu özelliğini az önce bahsettiğimiz tekniği ile birleştirince, özellikle de kontrataklarda orta alanda topa sahip olduğunda yüzünü kaleye çabucak dönüp topla alan kat edebilen bir isim. Çevik yapısı sebebiyle kendinden daha ağır oyuncularla karşılaştığında kendi takımına faul, rakip takıma kart aldırabilen bir oyuncu.

Dribbling: Hichem Boudaoui’nin bir diğer güçlü yönü de dribbling başarısı. Cezayirli, topla alan kat etmede de başarılı. Maç başı ortalama 4 başarılı dribbling yapan Hichem Boudaoui’nin bu konuda da başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Çok Yönlülük: Cezayirli, şu ana kadarki profesyonel kariyerinde her ne kadar genel olarak merkez orta saha mevkisinde görev yapsa da, kendisini zaman zaman forvet arkasında ve sol kanatta da izledik. Ofansif gücü yüksek bir oyuncu olan Hichem Boudaoui’nin farklı mevkilerde forma giyebilmesi, teknik direktörünün elini oldukça güçlendirebilen bir etken.

 

Zayıf Yönleri (Tecrübe, Fizik, Hava Topu, Orta Yapma, Skor Katkısı)

Tecrübe: Genç bir oyuncu olan Hichem Boudaoui henüz 1.5 sezonluk bir profesyonel geçmişe sahip. Her ne kadar bu kadar kısa sürede hem A Milli Takım hem de alt yaş kategorilerinde milli olsa da, aslında bu sezon yaptığı çıkışla adından söz ettirdi. 19 yaşındaki oyuncunun yaşı, lig bazında sadece 41 maçlık Cezayir Ligi tecrübesi ve resmi olarak 1 kez A Milli olması tecrübesiz bir isim olduğunu gösteriyor.

Fizik: Cezayirli oyuncu fiziki olarak zayıf ve güçsüz. Gireceği ikili mücadelelerden de galip ayrılma olasılığı çok düşük oluyor. Bu durum şu an forma giydiği seviyede çok fazla belirgin olmasa da, daha iyi liglerde forma giyme durumu olduğunda kesinlikle fiziksel olarak güçlenmesi ve ayağını yere daha sağlam basması gerekiyor. Orta saha oyuncusu olduğundan dolayı özellikle orta alana sıkışan maçlarda sıkça ikili mücadeleye gireceğinden, fiziksel olarak yeterli olmaması onu bu mücadelelerden mağlup ayıracaktır.

Hava Topu: Hichem Boudaoui, maç içerisinde hava topu mücadelelerinin genelinden kayıpla ayrılıyor. Maç başı ortalama 2.5 hava topu mücadelesine giren genç oyuncunun bu alandaki başarı yüzdesi ise %44. Çoğu pozisyonda topu alamayacağını bildiği için hava topuna çıkmamayı tercih ettiği oluyor.

Orta Açma: Hichem Boudaoui’nin bir zayıf özelliği de ortaları. Kanat bölgesinde de forma giyebilen oyuncu maç başına ortalama 1.26 orta yapıyor ve bu ortalarda sadece %17.6’lık isabet yüzdesine sahip. Maç içerisinde çok nadir olarak orta açan Boudaoui, açtığı ortaların büyük bir çoğunluğunda da isabet bulamıyor ve bu toplar takımı adına zarar oluyor. Bu özelliğini geliştirmesi sahada yarattığı farkı artırabilir.

Skor Katkısı: Özellikleri itibariyle ofansif bir isim olmasına rağmen pek skora katkı yapamayan Cezayirli maç başı ortalama 0.96 şut çekiyor ve bu şutların %30.8’inde isabet bulabiliyor. Topu kaleye göndermekte sorun yaşayan Hichem Boudaoui, aynı zamanda maç başına ortalama 1 kilit pas atma istatistiğine sahip. İsabetli orta açma, isabetli şut çekme ve kilit pas verileri zayıf olan Hichem Boudaoui’nin kariyerindeki tek kulüp takımı olan Paradou AC ile çıktığı 41 resmi maçta kaydettiği 1 gol 3 asist gibi düşük rakamlar da skor katkısında bulunmakta sorun yaşadığını destekler nitelikte.

 

 

Benzediği Oyuncular: Oğuzhan Özyakup, Alper Potuk, Houssem Aouar

Pas isabetindeki başarısı, takım oyununa yatkınlığı, yerden oyunu benimsemesi ve takım oyununu bireysel performansından daha çok önemsemesi sebebiyle Beşiktaşlı Oğuzhan Özyakup’a benzediğini söyleyebiliriz. Ayrıca mevkisel olarak 8 numara, 10 numara ve kanatta oynayabilen Hichem Boudaoui’nin çok yönlülüğü Fenerbahçe’den Alper Potuk’u anımsatıyor. Tarz olarak ise o seviyelerde olmasa da Lyon forması ile özel performanslar sergileyen Houssem Aouar’a teknik, pas kalitesi, dribbling ve fiziki olarak benzediğini söyleyebiliriz. 

 

Transfermarkt Profili