Doğum Tarihi: 25.11.1987 (29 yaşında)  

Mevki: Sağ Kanat, Sol Kanat, Forvet

Takımı: Dinamo Zagreb

Ülkesi: Cezayir

Değeri: 4,500,000 € 

Sözleşme Sonu: 15.06.2017 

 

 

Profil  

El Arbi Hillel Soudani, Cezayir’in Chlef kentinde 1987 yılında doğdu. Futbola memleketinin takımı olan ASO Chlef’te başladı ve 19 yaşında ilk profesyonel maçına çıktı. Burada taraftarlar tarafından Drogba lakabı takıldı ve çok sevildi. 21 yaşında ülkesinin önde gelen bir futbol dergisi tarafından “yılın genç oyuncusu” seçildi ve aynı yıl Cezayir milli takımına çağrıldı. 24 yaşına kadar aynı takımda forma giydikten sonra 2011 yılında artık Avrupa zamanının geldiğini düşünerek önce Fransa’da Le Mans takımında deneme antremanlarına katıldı sonra ise Portekiz takımı Vitoria Guimaraes’le kontrat imzaladı. Soudani bu takımda 42 maçta attığı 16 golün yanı sıra milli takımdaki performansının ardından 2013 yılında Dinamo Zagreb’e transfer oldu. 3 sezondur forma giydiği Dinamo Zagreb’de özellikle istikrarı ve saha içinde gösterdiği karakterle taraftarın en sevdiği isimlerden biri oldu. Üç buçuk senelik Dinamo kariyerine 61 gol 41 asist sığdıran Soudani milli takımda da formda bir yıl geçirmese de bu yıl 4 gol atmayı başardı.

Soudani çok özellikli bir kanat oyuncusu. Hızı, gücü, oyun görüşü, gol sezileri, konsantrasyonu ve vasatın üstündeki tekniği ile kanatta farklı görevler alabilen bir oyuncu. Yıllardır 4-2-3-1 ve daha çok 4-3-3’ün kanatlarında forma giydi. Kulüp takımında çoğunlukla sağ kanatta, milli takımda ise sol kanatta forma giyiyor. Sağ kanada daha alışkın olduğu söylenebilir. Özellikle sağ kanatta oynadığında içeri kat ederek oyun kurmaya müthiş yardım ediyor ve arkadaşlarına kilit paslar vermeyi seviyor.

2011’den bu yana formasını giydiği Cezayir A milli takımı ile de çıktığı 39 maçta 21 gol kaydettiğini de belirtelim.

 

Güçlü Yönleri (Yaratıcılık, Oyun Görüşü, Pas Verme Başarısı, Doğru Kararlar, Topsuz Oyun, Takım Oyunu, Çalışkanlık, Bitiricilik, Şut, Top sürme)

Soudani’nin oyununda göze batan iki yönü gole olan yakınlığı ve özellikle içe kat ettiğinde vermeye çalıştığı kilit paslar.

Soudani gole çok yakın, gol bölgelerinde çok etkili bir isim. Rakip kaleye yakın olmayı, devamlı rakip kaleyi yoklamayı seviyor. Topsuz oyunda nereye koşacağını iyi biliyor, rakip takımın defansındaki zayıf bölgeleri çok iyi seziyor. Takımının ataklarında onu hep tehlikeli bölgede görebiliyoruz. Takımının atak performansı kötü bir yıl geçirmesine rağmen Soudani’nin maç başına ortalama 3.1 şut denemesinden 1.5’u kaleyi buldu. Bu şutlarda ligde oynadığı 17 maçta 10 gol, bu sezon oynadığı toplam 28 maçta 12 gol attı. Bu gollerden bir kısmı gerçekten izlemeye değer goller olabiliyor. Soudani şık vuruşlarla gol atmayı fazlaca deneyen bir oyuncu.

Soudani’nin gol bölgelerindeki etkisi attığı gollerle sınırlı değil. Dinamo’da yaptığı toplam 41 asist hücumda bencil bir oyuncu olmadığının bir kanıtı. Topu ayağına aldığında özellikle içe kat ederek arkadaşlarına pozisyon hazırlamayı, ara paslar vermeyi seviyor. Zaman zaman özellikle hızlı ataklarda slalom şeklinde uzun dribblingleri olsa da genelde kısa ve kendisine daha iyi pas opsiyonu yaratmak için dribbling yapıyor. Bir kanat oyuncusu için yüzde 80 gibi yüksek bir başarılı pas yüzdesine ve 2.9 gibi yüksek bir kilit pas denemesi sayısına sahip. Gerçekten saha görüşü ve kararları iyi olan bir oyuncu ve bunu kilit paslarıyla değerlendirmeye çalışıyor. Hücumda çok çeşitli şekillerde takımına yardımcı olabilen bir oyuncu.

Soudani oyun içinde zaman zaman kaybolan oyunculardan değil. Her an konsantre ve maçın içinde. Takımı atak yapmakta zorlanıyorsa geriye gelip savunmasına yardım ederken ya da topu hücuma taşıyacak uzun pası atarken görebiliyoruz. Maçın içerisinde her dakika uyumadan takımına yapabildiği yardımı yapıyor. Bu bakımdan nereye giderse gitsin taraftarların gönlünü rahat kazanacağını söylemek zor olmayacaktır.

 

Zayıf Yanları (Orta yapma, Teknik)

Bir kanat oyuncusu olarak düşünürsek, Soudani’yi orta yaparken pek göremiyor olmak oyununda bir eksiklik olarak değerlendirilebilir. Özellikle hücum zenginliğini arttırmasını engellediğini düşündüğümüz bu durumun aslında teknik bir eksiklikten ya da takım taktiğinden ziyade kişisel bir tercih olduğunu söyleyebiliriz. Her ne olursa olsun hücumun sağında ya da solunda oynayan bir oyuncunun yüzde 16 başarıyla ortalama maç başına 1.5 orta yapmasının yeterli olmadığı aşikar.

Yine fiziksel artılarına rağmen teknik bazı eksiklikleri yapmak istediklerini yapamamasına sebep olabiliyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi kanatta top aldığında kilit paslar vermeyi seven bir oyuncu olarak tekniğinin biraz daha iyi olması gerekiyor.

 

Benzediği Oyuncular: Kamil Grosicki(Rennes), Lukas Podolski(Galatasaray)

Soudani oyun stili ile daha önce ligimizde de forma giyen Polonyalı oyuncu Kamil Grosicki’ye benzetilebilir. Özellikle kanatta aldığı toplarda hücumu zenginleştirebilmesi ile iki oyuncu birbirine benziyor. Gol bölgelerindeki etkisini ise Lukas Podolski’ye benzetebiliriz. Soudani de Podolski gibi hücumda verimli ve takımına büyük hücum gücü sağlayan bir oyuncu.

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Beşiktaş, Galatasaray

Trabzonspor’un hücumda böylesine verimli bir oyuncuya kesinlikle ihtiyacı var. Bölge olarak da Trabzonspor’un ihtiyaçları ile örtüşüyor. Galatasaray’da ise Lukas Podolski’nin ayrılması durumunda Soudani aranan kan olabilir. Beşiktaş’ta ise kanat rotasyonundaki eksiklik Avrupa kupaları da düşünüldüğünde hat safhada. Soudani rotasyon oyuncusu olarak düşünülebilir.

Soudani Avrupa’da transfer döneminin gözde oyuncularından olabilir. Yıllardır gösterdiği tutarlı performans ile bu konumu da hak ediyor. Dinamo ligde yıllar sonra şampiyonluğu kaptırma riskiyle karşı karşıya olunca en önemli oyuncularından biri olan Soudani’yi kolayca bırakmak istemeyecektir ancak Soudani takımdan ayrılmak istediğini açıkça belirtti. Sezon sonu sözleşmesi bittiği için 1 milyon € civarında bir bonservis ile takımından koparılabilir . Bu miktarda bir bonsvervis takımlarımız için oldukça makul sayılabilir.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ