Adriyatik denizi kıyısında, Hırvatistan’ın İtalya’ya en yakın şehri olan Rijeka ülkenin en güzel şehirlerinden. Bu güzel şehrin mütevazı ve bir o kadar da sistemli yönetilen futbol takımı HNK Rijeka Avrupa Ligi Üçüncü eleme turunda temsilcimiz Başakşehir ile eşleşti. Biz de size HNK Rijeka’nın kısa bir incelemesini yaptık.

 

Genel Bilgiler ve Önceki Yıllar

Rijeka, 2012-2013 sezonuna kadar Hırvatistan Ligi’nin orta-alt sıra takımlarından birisiydi. Bu güzel şehrin futbol takımının kaderi İtalyan iş adamı Gabriele Volpi’nin takımın yüzde 70’ini almasıyla bir anda değişti. 2012 Şubat ayında yapılan anlaşma sonrasındaki işlemlerle Volpi yaklaşık 54 milyon kuna (8 milyon euro) ödedi, kulübü borç batağından kurtardı ve takımın yüzde 70’inin sahibi oldu. Bu gelişmenin ardından Rijeka doğru bir planlama ve yönetimle Hırvatistan liginin üst sıra takımlarından biri olmayı başardı. Rijeka Mart 2012’de göreve gelen sportif direktör Srecko Juricic ve onun Mart 2013’te göreve getirdiği teknik direktör Matjaz Kek önderliğinde istikrarlı bir sistem yakaladı ve bu istikrar başarıyı getirdi. Sadık bir taraftar kitlesi olsa da en büyük eksiği tıpkı temsilcimiz Başakşehir gibi ateşli bir taraftar grubu olmaması olan Rijeka şu anda Hırvatistan liginin son 4 senedeki en başarılı 2. Takımı ve son 3 sezonda ligi Dinamo Zagreb’in ardından ikinci bitiriyorlar. Bundan sonrası için de Dinamo Zagreb ile birlikte ligi domine edeceklerini öngörmek çok zor olmayacaktır.

 

Son Maçlar ve Kadro

Tabi Rijeka’da bu transfer sezonuna giden oyuncular damga vurdu. Çok önemli oyuncular sattılar. Geçen sezonun defans hattında yükü çeken üç stoperden Leskovic Dinamo Zagreb’e, Samardzic Çin kulübü Henan Jianye’ye gitti. Takımın kaptanı ve orta sahasının önemli parçası Ivan Mocinic Rapid Wien’le, 3 sezondur takımın kalecisi olan Hırvat milli takımı 3. kalecisi Ivan Vargic ise Lazio’yla anlaştı ve takımdan ayrıldı. Geçen sezon 31 maçta 9 gol 2 asist üreten Bekim Balaj ise Rusya’nın Terek Grozny takımına transfer oldu. Aslında bu transferlerden Rijeka yaklaşık 8 milyon Euro gibi çok ciddi gelir elde etti fakat şu ana kadar ciddi bir yeni transfer yapmamayı tercih ettiler. Bu yönden bakarsak geçen sezona göre zayıflamış bir Rijeka kadrosu var diyebiliriz.

Tabi Vargic ve Samardzic haricinde takımdan ayrılan oyuncuların yerini geçen sezondan doldurmuş olmaları ne kadar planlı hareket ettiklerinin göstergesi. Vargic’in yerini pek doldurdukları söylenemez. Bir kaleci eksikliği var takımda. Aynı zamanda takıma yeni katılan stoperler Aleksandar Sofranac ve Josip Elez, kısa vadede Samardzic’in yerini hem kalite olarak hem de oyun planındaki yer olarak doldurabilecek isimler değil.

Rijeka’nın güncel kadrosu şu şekilde:

Kaleci: Simon Sluga**, Andrej Prskalo

Defans: Matej Mitrovic, Aleksandar Sofranac*, Josip Elez*, Frane Ikic, Leonard Zuta, Mateo Bertosa, Stefan Ristovski, Niko Datkovic***, Jozo Spikic***, Mato Milos***

Orta Saha: Marko Vesovic, Filip Bradaric, Dario Canadjija**, Mate Males, Florentin Matei, Josip Misic, Marin Tomasov, Anas Sharbini***

Forvet: Mario Gavranovic, Roman Bezjak, Haris Handzic*, Goodness Ohiremen Ajayi***

* Yeni transfer

** Geçen sene başka takımda kiralık olan oyuncu

*** Başakşehir maçı kadrosunda olmayan futbolcu

 

Hırvatistan ligi 2016/2017 sezonu başlamış durumda. Ligin 2. Haftası oynandı ve Rijeka 2 maçtan da 3 farklı skorlarla galip ayrılmayı başardı. Yani şu anda çok formdalar ve öz güvenleri çok iyi durumda. Bu iki maçta ligin zayıf ekiplerinden RNK Split’i deplasmanda 3-0 ve yine ligin zayıf ekiplerinden Istra 1961’i kendi evinde 4-1 mağlup etti. Bu iki maçta en çok öne çıkan oyuncu kuşkusuz Roman Bezjak oldu. Yaz döneminde Slovenya milli takımıyla yaptığımız maçta da izlediğimiz Bezjak geçen sene iyi bir sezon geçirmişti. Şimdi çok daha formda görünüyor ve iki maçta 4 gol 2 asist üretti. Bir diğer öne çıkan oyuncu Gavranovic oldu. Geçen sene devre arasında takıma katıldıktan sonra performansı beğenilen İsviçreli oyuncu bu sene takıma iyice alışmış görünüyor.

 

Muhtemel Formasyon ve Detaylı Kadro Analizi

Rijeka genelde 4-2-3-1 dizilişi ile sahada yer alıyor. Zaman zaman 4-4-2 de oynadığı oluyor. Geçtiğimiz dönemlerde Rijeka’yı 4-3-3 formasyonuyla da sahada gördük fakat geçen sezon devre arasından itibaren 4-2-3-1 düzenli bir şekilde kullanılıyor ve öndeki 4’lü değişmedikçe böyle kalacak gibi görünüyor. Bu formasyonda muhtemel kadronun şu şekilde olacağını bekliyoruz:

Formasyon

 

Bu kadroda, özellikle İstanbul deplasmanında, Matei yerine sağ kanatta mücadele gücü daha yüksek Vesovic’i de görebiliriz.

 

Taktiksel Analiz

Toplu Oyun, Hücum

Rijeka’nın oyun stratejisini Atletico Madrid’e benzettiğimi belirtmeliyim. Öndeki 4’lü son derece hareketli, hepsi de öndeki bütün pozisyonlarda oynayabilen oyuncular. Devamlı hareket halindeler. Bu rakip defansları çok zorlayan bir özellik.

Matjaz Kek yıllardır takımın başında ve kulübün çok güvendiği bir teknik adam. Takıma son derece hakim. Oyun stratejisi 3 yıldır aynı ve oyuncuya göre değişmiyor. Takımda çok eski oyuncular olmasa da herkes stratejiyi ezbere biliyor. Zorunlu olmadıkça oyun stratejisi dışında uzun pas atmamaya çalışıyorlar. Uzun pasları çoklukla diyagonal olarak atmayı tercih ediyorlar ve atacak oyuncu tercihleri belli. Geçen sene bu görev defansta tamamen Samardzic’indi ve bu görevi muhteşem yerine getiriyordu. Bu sezon bu görev defansta Elez’e verilmiş görünse de Samardzic kadar iyi yapamadığı için ilk tercih Males ya da Bradaric’in bu pasları atması. Diyagonal paslarla bekleri öne çıkardıktan sonraki plan ise kısa ve hızlı paslarla yerden ceza sahasına girmek ve pozisyon üretmek.

Bu oyun stratejisinde tabi hızlı pas alışverişi çok büyük önem taşıyor. Bu konuda hepsi top tekniği açısından üst seviyede olan 4’lü mükemmel iş yapıyor. Hepsinin topsuz oyunu iyi, defanstaki boşlukları iyi görüyorlar ve bu boşluklara girip top istiyorlar ve tek toplarla top dağıtabiliyorlar. Başakşehir’in bu tek toplara çok dikkat etmesi gerekiyor.

Orta sahanın ortasında oynayan Bradaric ve Males pas oyununa rahatlıkla katılabilen, top tekniği yüksek iki oyuncu. İkisi de uzun toplar atabiliyorlar, sezgileri kuvvetli, dönen topları alabiliyor ve atağı devam ettirebiliyorlar.

Hücumda en tehlikeli oyuncuları son dönemde Bezjak gibi görünse de Tomasov takımın ataklarının hepsinde olan çok tehlikeli bir oyuncu. Bezjak ve Gavranovic gibi görünen tehditlerin yanı sıra Tomasov’a da dikkat etmek gerekiyor. Bu oyunculara karşı Başakşehir’in kesinlikle birebir kalmaması gerekiyor.

 

Topsuz Oyun, Savunma

Tabi bu derecede hücum etkinliği olan takımda defansif zaafiyetler de bulunması kaçınılmaz oluyor. Topu kaybettiği anda yeniden kazanmak için hızlıca aksiyon alıyorlar ve bu pozisyon almalarını geciktiriyor. Ama bu preste de başarılı olduklarını söyleyebiliriz. Top kaybından sonraki kısa sürede yapılan bu presin ardından topa hakim olamazlarsa herkes topun arkasına geçmeye çalışıyor fakat yine de özellikle topun olduğu alanda rakibe yakın markaj uygulamaya çalışıyorlar. Dolayısıyla topu kaptıktan sonra hızlı bir şekilde rakip alana geçebilen takımlar karşısında zaman zaman büyük boşluklar verebiliyorlar.

Burada en büyük defansif eksikleri ortaya çıkıyor. İki Makedon bek de (Ristovski ve Zuta) pres ve markaj iştahı olan oyuncular. Bu zaman zaman pozisyonlarını kaybetmelerine yol açıyor ve rakip takımlar bu oyuncuların arkalarında büyük boşluklar bulabiliyor. Başakşehir’in bunu kullanacağından eminiz.

Bunlar dışında top rakipteyken takım boyu 35 metreyi geçmiyor ve kompakt kalıyorlar. Set hücumunda defans ile orta saha arasında bazen boşluklar doğabiliyor, bu boşlukları değerlendirme görevi Başakşehir santraforlarına düşecektir.

 

Sonuç

Rijeka yıllardır devamlı büyüyen, gelişen bir kulüp. Takımı da her sene daha güçlendirdiler. Fakat bu sene henüz geçen seneye göre daha güçlü bir takım değiller, bu Başakşehir için iyi haber. Fakat şu anda hazır durumdalar ve iki lig maçı oynamış bir şekilde İstanbul’a gelecekler. Başakşehir en iyi yaptığı iş olan hızlı hücumları bu 2 maçta yapabilirse avantajı eline alabilir. Yine de Rijeka’nın küçümsenmemesi gerekiyor. Tur için şansların eşit olduğunu düşünüyorum.