Doğum Tarihi: 30 Haziran 1998 (21 yaşında)

Mevkî: Merkez Orta Saha

Takım: Olympique Lyonnais

Değeri: 49.500.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2023

Boy: 1.75m

Tercih Ettiği Ayak: Sağ

Profil

Houssem Aouar, 30 Haziran 1998 tarihinde Fransa’nın Lyon kentinde Dünya’ya geldi. 11 yaşında oldukça prestijli bir akademi olan Olympique Lyon akademisine katılan Aouar, kendisi de Cezayir uyruklu olan Zinedine Zidane’ı o zamanlardan kendine rol model belirlediğini, onun tarzında komple bir oyuncu olmak ve gol atmanın yanında attıran bir isim olmak için çalıştığını çokça dile getirdi. Kendisini 15 yaşında kadrosuna katmak isteyen Liverpool ve Arsenal’i her fırsatta reddetti ve hayalinin Lyon A takımında oynamak olduğunu ve hayalinin her şeyden önce geldiğini söyledi.

Aouar hayalini, elit futbol yeteneğinin yardımı ile kolaylıkla gerçekleştirdi ve 2016 yılında 3 yıllık profesyonel sözleşme ile Olympique Lyon takımına katıldı. Profesyonel sözleşmesinin ilk dönemlerinde genelde PAF takımda görev aldı, 16 Şubat 2017’de AZ Alkmaar ile oynanan Avrupa Ligi maçında A takım formasını Sergi Darder yerine oyuna girerek ilk kez giydi. Takım için ilk golünü atması da çok uzun sürmedi, AZ Alkmaar ile bir hafta sonra oynanan ve 6-1 kazanılacak ikinci ayak maçında ağları havalandıracaktı. OL için ligde çıktığı ilk maç ise 16 Nisan 2017 tarihinde Bastia karşısında oldu, Aouar’ın şansına maç Bastia’lı taraftarların OL futbolcularına saldırması sonucu yarım bırakıldı. 2017-2018 sezonunun başında o ana kadar sadece 5 resmi maça çıkmasına rağmen Corentin Tolisso’dan boşalan, kulüp efsanesi Juninho’nun eski numarası ve anlamı büyük 8 numara kendisine verildi, bu kulübünün de onda nasıl bir potansiyel gördüğünü açıkça gözler önüne sermekte. 2017-2018 sezonundan itibaren 128 resmi maçta takımının formasını giyip 23 gol 24 asist ile takımının kendisine duyduğu güveni boşa çıkarmadı. Barcelona ve Liverpool gibi kulüpler tarafından hala izlenmekte. Çocukluk rüyasını yarım bırakıp Lyon kulübünden ayrılacak mı zaman gösterecek.

Aouar, 17 ve 21 yaş altı kategorilerinde Fransa milli takımı forması giydi. 2019 yılında düzenlenen 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası için Fransa kadrosunda da bulunan oyuncu yarı finalde elenen takımı için görev yaptığı üç maçta gol ya da asist katkısı yapamadı. Fransa A milli formasını henüz giymedi ve henüz A takım daveti almadı.

Aouar, kariyerinin büyük çoğunluğunda 4-2-3-1 dizilişinde merkez orta saha, defansif orta saha, ofansif orta saha ve sol kanat mevkilerinde şans buldu. Fransa genç milli takımlarında ise 4-3-3 dizilişinde zayıf rakiplere karşı oynanan maçlar dışında pek verim veremese de sahte 9 diye tanımlanan görevde santrfor ve sol açık olarak oynadı.

 

Güçlü Yönleri (Dribbling/Adam Eksiltme, Genel Teknik Beceri, Yaratıcılık ve Oyun Görüşü, Atletizm, Çok Yönlülük)

Dribbling/Adam Eksiltme: Houssem Aouar’ın kendisini pozisyondaşlarından ayıran en önemli özelliklerinden biri kesinlikle adam eksiltme kabiliyeti. Hem vücut çalımları ve hızı ile hem de teknik kalitesiyle rahatça adam eksiltip takımını kontra ataklara çıkarabilen ve hızlı hücumu yönlendirebilen bir isim. Maç başına pozisyonu için çok iyi bir rakam diyebileceğimiz 5.63 dribbling (2.7 adam geçme amaçlı dribbling) ve bu dribblinglerde %60 üzeri bir başarı ile takımında ikinci sırada yer alıyor benzer tarzda bir oyuncu olan Jeff Reine-Adelaide’nin arkasında. Özellikle yavaşlayan tempoyu anında hızlandırması sebebiyle dribblingleri oldukça etkili.

Teknik Beceri: Houssem Aouar kesinlikle pozisyonunun temel gereksinimlerini çok üst düzey biçimde oturtmuş bir isim. Elit bir ilk kontrol, ayağındayken top kontrolü, kısa/orta mesafe paslar, topsuz oyun ve duran top tehdidi gibi özelliklere sahip ve duran toplar dışında hepsi dünyada ilk 5 takımda oynayacak düzeyde. Topu ayağına yapıştırabilen bir oyuncu olması kendi yarı sahasında düşük bir yüzde ile (%28.2) top kaybetmesini sağlıyor. Oyuncunun sahanın her bölgesinde yüksek yüzdeli bir pasör olması da bu başarısında bir etken tabii ki. Attığı 49 pastan 8’i üçüncü bölgeye ve bu paslarda %82 isabet sağlamış. Birinci ve ikinci bölge diye tabir edilen rakip ceza sahası dışındaki bölgelerde ise %92’lik bir isabetle çok kaliteli bir kısa ve orta mesafe pasör. Bütün bu özelliklerin yanında savunmada nerede duracağını bilen ve takım oyununa iyi katkı sağlayan bu konuda da zeki bir oyuncu. Rakip ceza sahasında çok başarılı presler çıkarabilen ve rakip ceza sahasında maç başına 5’in üzerinde top kazanan bir oyuncu. Duran top yeteneği ise Lyon için yeterli seviyede olsa da en güçlü özelliklerinden biri değil ve transfer dedikoduları bulunan Liverpool ve Barcelona gibi takımlarda duran topların başına geçmesi beklenmez.

Yaratıcılık/Oyun Görüşü: Aouar, hem topla hem de pas verirken yaratıcılık ve doğal yeteneğini çok rahat gözlemleyebileceğiniz bir oyuncu. Rakibini iki kere üst üste aynı yolla geçmeyen her seferinde farklı bir yöntem kullanabilen bir isim. Ayağına topu aldığında çok kısa sürede doğru seçimi yapacak ve tehlike yaratacak bir isim. Ceza sahası çevresinde şut-kilit pas-orta üçlüsüne sahip olması da bu yaratıcılığının üstüne tuz biber oluyor.

Atletizm: Önceki bölümlerde Aouar’ın kontra ataklarda nasıl bir oyun kurucu rolü üstlendiğinden bahsettik, bu başarısındaki bir diğer etmen de oyuncunun pozisyonu için çok ekstra atletizmi. Çok çevik bir ilk adımı olan Aouar, kısa sürede hızlanıp yine çevikliğini randımanlı kullandığı vücut çalımlarını da yüksek bir başarıyla kullanıyor. Kariyerinin ilk dönemlerinde sol kanatta kullanılmasının en büyük nedenlerinden biri atletizmi. Ortalama bir kanat oyuncusu hızındaki bir merkez orta saha oyuncusu desek daha doğru olacaktır.

Çok Yönlülük: Oyuncu birçok dizilişte çok çeşitli roller için uygun özelliklere sahip. Zaten kariyerinde santrfordan defansif orta sahaya kadar her yerde görev yapmış bir oyuncudan bahsediyoruz şu ana kadarki karnesi bize oyuncunun bu özelliğini açıkça göstermekte. Merkez orta saha, defansif orta saha, ofansif orta saha (6-8-10), sol kanat, ikinci santrafor, sahte 9 olarak oynayabiliyor.

 

 

Zayıf Yönleri (Hava Topları, Defansif İstikrar, Uzun Paslar, Şut Gücü, Güç/İkili Mücadeleler)

Hava Topları: Oyuncu kısa boyunun da etkisiyle hava toplarında pek etkili değil. Özellikle kendi sahasında duran toplarda içeri sektirdiği toplar ile rakipleri tehlike yaratabiliyor Lyon kalesinde. Rakip korner kullanırken genelde içeride değil dışarıda pozisyon alması da bu sebepten.  Maç başına 1.6 hava topu kazanan Aouar bu mücadelelerde sadece %35’lik bir başarı elde edebilmiş.

Defansif İstikrar: Aouar, defansif üretkenlik olarak bir maçı bir maçını tutmayan bir oyuncu. Özellikle güçlü rakiplere karşı zorlanıyor. Fiziksel eksiklikleri ve ikili mücadelelerdeki eksiklikleri savunmada topsuz oyundaki zekâsına ağır basıyor. Rakibin ceza sahasında rakibin oyun düzenini bozmada ise kendi yarı sahasına göre çok daha başarılı. Kendi yarı sahasında markajda isteksiz kalabilen, konsantrasyon konusunda sorun yaşayabilen ve hücumu daha çok düşünen bir isim.

Uzun Paslar: Kesinlikle çok büyük bir zayıflık diyemeyiz çünkü oyuncu inanılmaz kısa ve orta mesafe paslarına nazaran daha zayıf uzun paslarını kendisi de çok tercih etmiyor. Topu kendisi götürecek atletizm ve tekniğe sahip olduğundan uzun bir pas atmasına pek gerek kalmıyor. Gözlemlediğinizde özellikle düşük tempoda kısa pas verdikten sonra arkadaşını yönlendirerek santrfora uzun pas atmasını söylediğini görebilirsiniz. Bu uzun paslarına çok güvenmediğinin bir işareti. Uzun pasları falso ve keskinlikten yoksun. Özellikle daha kaliteli rakipler karşısında olduğu Şampiyonlar Ligi’nde uzun pas başarı yüzdesi çok daha düşük kalıyor.

Şut Gücü: Oyuncu her ne kadar toplara harika falso verse de bacaklarında şut kuvveti zayıf. Attığı uzaktan şut golleri genelde çok yavaş ve teknik kokan plase vuruşlar.  Kaleci ile birebirlerde de aynı durum geçerli şutları güçten yoksun. Bu da kaliteli, iyi alan kapatan ve pozisyon alan kaleciler karşısında son vuruşlar ve uzaktan şutlarda zorlanabilmesine sebep oluyor.

Güç/İkili Mücadeleler: Oyuncu çelimsiz bir fiziğe sahip ve ikili mücadelerde başarısız. Yüzde 40’larda bir ikili mücadele yüzdesi gösteriyor. Bu durum mücadeleden kaçtığı anlamına gelmiyor ve agresifliği pozisyonu için yeterli. Bu eksikliği oyuncunun oyun tarzını büyük ölçüde etkiliyor ve kısıtlıyor da diyebiliriz, potansiyeli ve yeteneği olmasına rağmen orta alanda top tutan, 80 pasın üzerinde pas yapan bir oyuncu olması bu fiziki kuvvetle ve ikili mücadele başarısıyla büyük ölçüde zor.

 

Benzediği Oyuncular: Philippe Coutinho, Christian Eriksen, Frenkie De Jong

Coutinho da aynı Aouar gibi kariyerine bir merkez orta saha oyuncusu olarak başlamış ama Aouar kadar başarılı olamamıştı, fiziksel olarak daha da kısıtlı olması sebebi ile, sonrasında ön taraflara geçtikçe verimi arttı. İki oyuncu elit dribbling yetenekleri ve yaratıcılıkları ile birbirleri ile kıyaslanabilirler. Aynı şekilde orta alanda oyun kuruculuk ve çok yönlülükleri ile Frenkie De Jong ve Christian Eriksen de oyuncu ile kıyaslanabilir. De Jong iki oyuncunun yakın nesillerde futbola adım atmaları ve Barcelona’nın iki oyuncuyu da izlemesi ve istemesi sebebiyle de ilerleyen yıllarda karşılaştırmalar yapılacak bir isim olacaktır. Biri çocukluk hayalini bırakıp Barcelona ya transfer olurken, biri hala kendisini yetiştiren kulüpte görev yapıyor.

Transfermarkt Profili