Doğum Tarihi: 18.08.1992 (24 yaşında)

Mevki: Ofansif Orta Saha

Takımı: Trapani(Serie B)

Ülkesi: Brezilya

Değeri: 1.200.000€

Sözleşme Sonu: 30.06.2019

 

 

 

Profil

Igor Coronado, Brezilya’nın “Güney Bolgesi” eyaletlerinden Paraná ‘nın kuzey bölgesinde Londrina şehrinde dünyaya geldi. Macerayı seven biri olan Coronado, 15 yaşına geldiğinde MK Dons tarafından denenmek üzere Britanya’nın yolunu tuttu. Üç sene boyunca MK Dons U18 takımında yer aldı. Bir sonra ki sezon Grasshoppers U21 ile Avrupa Gençler Kupası(Fifa Blue Stars Cup)’nda ikinciliği tattı. Bu ilgi çekici serüvenini devam ettirmek için Malta 1. Lig ekiplerinden Floriana ile sözleşme imzaladı. 2012-2015 seneleri arasında 65 maça çıkıp 34 gol atıp 12 de asist yaptı. 2012/2013 senesinde ligin en iyi yabancı oyuncusu seçildi. 2015 sezonuna gelindiğinde Serie B takımlarından Trapani’nin kendiyle ilgilenmesiyle Sicilya topraklarına kiralık olarak adımını atmış oldu.

2015/2016 sezonuyla birlikte Trapani’de toplamda 59 maça çıkıp 14 gol ve 7 asistlik katkı yaptı. Orta sahanın ortasında, ofansif orta saha bölgesinde oynayan Coronado, genellikle 3-5-2 dizilişinde orta sahanın ortasında maça başlayıp maçın gidişatına göre forvete geçiyor. 1,70 m’lik oyuncu az sayıda da olsa bu dizilişle maçlara forvet olarak da başlıyor. Dörtlü defansa geçildiğinde ise(4-3-1-2) çift forvetin arkasında görev alıyor. Kendisinden en çok verimin alındığı yer ise forvet arkası-ofansif orta saha bölgeleri.

 

 

Güçlü Yönleri (Uzaktan Şutlar, Hızlanma, Teknik, Uzun Paslar, Bitiricilik)

En etkili silahı uzaktan çektiği fantastik şutlar olabilir. Bazen hiç beklenmedik anlarda dahi kalçadan kuvvet alarak çıkardığı şutlarda çok etkili olabiliyor. Sert ve isabetli şutları bu işteki kalitesini ortaya koyuyor. Maç içinde çok fazla şut denemese de isabet yüzdesi hiç fena sayılmaz. Çektiği şutların çoğunluğunu ceza sahasının dış bölümünden yapıyor. Maç başına 2,6 şut çekip 40%’lık bir başarı yakalıyor.

Toplu veya topsuz fark etmeksizin hızlanma özelliği çok iyi durumda. Ona yetişebilen kendisini yere indirmeyi tercih ediyor ve bu yüzden maç boyunca birçok kez kendini yerde buluyor. Ortalama 6,2 dribbling ortalamasıyla oynayıp 58,3%’lük yüzdesiyle karşı takımın defans hattı için ciddi bir tehdit.

Zarif bilekleriyle sahada fark yaratıyor. Maçın rahatlığına bakmaksızın yaptığı göz kamaştırıcı hareketler seyir zevkini bir üst kademeye taşıyor. Teknik açıdan eksiği yok denecek kadar az. Oyuna istediği hızı topa iki dokunuşuyla verebiliyor.

Özellikle kontrataklar ve tıkanan hücumda atağın kanadını oldukça kolay değiştirebiliyor. Ortaları dışında uzun paslarda, top kayıplarına veya başarısız yönlendirmelere pek yanaşmıyor.

Yakın mesafeye gelince topu ustalıkla filelere yolluyor. Malta Ligi’nin kriter sayılmaması gerekse de çıktığı maçların yarısından fazlasında gol atması bu konuda durumunun hiç de fena olmadığını kanıtlıyor. Forvet bölgesine de rahatlıkla geçebilmesi bu meziyetinin sayesinde.

 

 

Zayıf Yanları (Hava Topları, Savunma, Konsantrasyon)

Brezilyalı oyuncunun en zayıf olduğu alan hava topları. kendisi için adeta bir kâbus gibi. Maç içinde hava toplarına girmekten kaçınıyor. Girdiğinde de –maç başına 2,6 ortalam ve % 26,25’lik oranla ciddi şekilde eziliyor. Geliştirmesi gereken fakat fiziğinden dolayı belli bir düzeyin üstüne çıkamayacak olan Coronado’nun savunmaya yardıma gelmeye de pek yatkın olmadığını belirtme gerek. Göstermelik ya da görev icabı defansa gelişlerinde pek katkı sağladığını söyleyemeyiz. Savunmada iş yapabilmesi için konsantrasyonunun da üst düzey olması lazım. Bu konuda da bazen sıkıntılar yaşayabiliyor.

 

 

Benzediği Oyuncular: Diego Ribas, Philippe Coutinho, Pablo Batalla

Potansiyel ve gelebileceği nokta olarak Diego ve Coutinho kadar yükseklerde değil. Fakat kariyer açısından Batalla’yı yakalaması işten bile değil. Oyun tarzı olarak takım kendisini topla ne kadar az buluşturursa o kadar daha çok ayağında top tutmak istiyor. Özellikle Fenerbahçe’de ki Diego ile bu konuda çok benzerlik gösteriyor. Ayağında o kadar top tutuyor ki tempoyu düşürüp yaptığı top kayıplarıyla takımını bir iki adım geriye düşürebiliyor. Ancak aynı zamanda o kadar etkili uzaktan şutları var ki Coutinho ve Fenerbahçe döneminden önce ki Diego’yu gözlere getirmemek neredeyse imkansız. Topla olan samimiyeti, top sürüşüyle Batalla ve yine Diego’ya çok benziyor. Boy ve fiziki yapı olarak Coutinho’nun birebir aynısı diyebiliriz.

 

 

Gelebileceği Takımlar: Bursaspor, Konyaspor, Gençlerbirliği

Özellikle Batalla’ya olan benzerliği onu Bursa’ya yakınlaştırabilir. Batalla’dan çok daha genç bir isim. Aynı meziyetlere sahip olup çok daha cüzi bir miktara Batalla verimi alınabilir. Özellikle forvete de geçebilme özelliği Bursaspor gibi oyuncuları birçok farklı mevkide oynatma alışkanlığını benimsemiş bir kulüp için iyi olabilir.

Konyaspor takım oyununu benimsemiş bir kulüp olsa da zaman zaman bir lider oyun kurucuya ihtiyaçları oluyor. Takımın ortalama maaşı hatta biraz daha altına bu kanayan yarayı durdurabilirler. Olası transferde Aykut Kocaman’ın oyuncuyu takım oyununa adapte etmesi için iyi bir ilgi de gerekiyor.

İrfan Can Kahveci’nin yerini Brady ile doldurmayı tercih eden Ankara temsilcisi Gençlerbirliği, forma yarışı ve kaliteyi arttırma açısından Coronado’ya yönelebilir. Lakin takımda ki oyun kurucu eksikliği zaman geçtikçe kendini belli etmeye başladı. 

 

TrScouts Notu: Oyuncu 11.07.2017 tarihinde 1.400.000 € bedel ile Palermo’ya transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili