Doğum Tarihi: 25.12.1991 (25 yaşında)

Mevki: Forvet

Takımı: Elfsborg

Ülkesi: Tunus

Değeri: 800.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2021

Boy: 1.89 m

 

 

 

Profil

Tunus’un kuzeyinde yer alan Majaz al Bab kentinde dünyaya gelen Jebali, futbola ilk adımlarını ise 2008-2009 sezonunda Etoile Sportive du Sahel takımında attı. İlk sezonunda ligde forma giyemezken Afrika Şampiyonlar Liginde (CAF) 5 maçta oyuna sonradan dahil olan Tunuslu, bu maçlarda 367 dakika süre aldı ve bu süre içerisinde 1 asistlik katkısı oldu. Sahel takımında en etkili yılını 2009–2010 sezonunda yaşayan Jebali, sezon içerisinde 16 maçta 1250 dakika süre aldı ve 2 gol 8 asistlik katkısıyla takımına büyük katkı sağladı. Sonraki 2 sezonunda hem aldığı süreler hem de yaptığı az katkıyla beklentilerin altında kalan oyuncu, 1 sezon ES Zarzis’e kiralandı. Burada da kendisinden bekleneni veremeyerek takıma geri dönen Jebali, dönüş sonrası çıktığı ilk sezonda Tunus kariyerinin en çok süre aldığı sezonuna imza attı ve bu sezon içerisinde 3 gol 2 asistlik katkı sağladı. Bu sezonun sonrasında, 2015 Şubat Ayında İsveç’in Superettan ekibi Varnamo’ya transfer olan oyuncu, burada toplamda 45 maça çıkarken bu süreç içerisinde 11 gol 7 asistlik skor katkısıyla Allsvenskan takımlarının da dikkatini çekti. 2016 yaz Transfer  sürecinde hem Göteborg hem de Elfsborg takımlarının kıskacında olan Jebali, sürpriz bir karara imza atarak seçimini Elfsborg’dan yana kullandı. Transferinden bu yana 38 maça çıkan Jebali’nin bu maçlarda 14 gol 12 asistlik katkısıyla takımı açısından en önemli oyuncular arasında yer alıyor.

Issam Jebali 4-4-2 ve 4-2-3-1 dizilişlerini tercih eden Elfsborg takımında çift forvetten biri ya da forvetin hemen arkasında yardımcı forvet görevlerinde yer aldı. Varnamo’da oynadığı dönemde sol kanatta da değerlendirilen Jebali, Tunus Ligi’nde oynarken de merkez orta saha pozisyonunda da görev almıştı. 

Jebali Tunus A milli takımından davet almasına rağmen henüz oynama şansı bulamadı. Önümüzdeki süreçlerde mutlaka A milli takım formasını da terletecektir.

 

 

Güçlü Yönleri (Çok yönlülük, Dinamizm, Dribbling, Hız, Skor katkısı, Savunma katkısı)

Issam Jebali mevki itibariyle aslen santrafor olan bir oyuncu. Lakin birçok taktikte her türlü esnekliği gösterebilecek ve birden fazla mevkide oynayabilecek yeteneklere sahip bir isim. Öyle ki; 4-4-2 diziliminde 2. forvet, 4-2-3-1’de tek forvet, yeri geldiğinde 10 numara ya da kenar forvet ve hatta skor olarak geride olunan bölümlerde merkez orta saha olarak bile oynayabilecek özelliklere sahip.

Jebali’nin oyun profili olarak forvet çıktığı maçlarda dahi sadece ceza sahası etrafında dolanmak yerine sağa, sola ve bizzat geriye gelerek hareketli oynamayı ve arkadaşlarını da oyun içine sokmayı seven bir yapısı var. Sıklıkla yerden atılan toplarda sırtı dönük topla buluşan oyuncu, ayak içi pas kalitesinin de iyi olması sebebiyle atak başlangıçları yapmakta ve kendi alanını, arkasındaki stoper yada defansif orta saha ile boşaltarak takım arkadaşlarına boş koridorlar açabilmektedir. Oyuncunun sırtı dönük oyunla birlikte uzun soluklu enerjisi göze çarpan en önemli özellikleri olarak dikkat çekiyor.

Sırtı dönük oyunun yanı sıra kaleye yüzü dönük top aldığı vakitte de rakibe bir hayli sıkıntı çıkaran Jebali, sahip olduğu hız ve dikine gitme arzusuyla birlikte hem arkadaşlarına önemli pozisyonlar hazırlayabiliyor hem de kendine sıklıkla şut imkanı sağlayabiliyor. Kendisinin orijini forvet olarak ele alındığında, maç başına yaptığı 7 dribbling ve %53 başarı oranıyla çok farklı bir profil çizdiğini ve mevcut forvetlerden bir hayli ayrıldığını söyleyebiliriz. Bunu da bu sezon attığı 7 golün yanı sıra yaptığı 9 asistle de desteklemek gayet mümkün.

Bir forvet olarak oyunun hücum geçişlerinde, şut/pas – skor katkısı tarafında, sırtı dönük oyunda oldukça etkili işler yapabilen ve bunları istatistik kağıdına yazdırabilen Jebali, bunların yanı sıra ön tarafta zaman zaman şiddet dozajını arttırarak yaptığı baskılarla da fark yaratabilen bir oyuncu. Savunmayı ilerde başlatan bir forvet olan Jebali, maç başına yaptığı  her 2 top kapma müdahalesinin 1’inde başarı sağlaması da alışılmış genel profillerin dışında olmakla birlikte takıma büyük fayda sağlayan ekstra iş olarak göze çarpıyor.

 

Zayıf Yanları (Hava topları, Şut, Mental sorunlar)

Jebali, 1.89 metreyle forvet için iyi sayılabilecek bir boya sahip. Fakat sahip olduğu boy avantajının aksine hava toplarındaki etkisizliğiyle dikkatleri çekmekte. Hava topuna kalkışta yapılan şarjlara kolay kolay karşılık veremeyen Jebali, girdiği her 3 hava topu mücadelesinin sadece 1 tanesini kazanabilmekte. Bu da oyun kurgusu içerisinde zorunda kalmadıkça Jebali’ye kesinlikle havadan/uzun top atılmaması gerçeğini ortaya koymakta.

Bu sezon içerisinde attığı 7 golün yanı sıra 9 asisti bulunan Jebali için akıllara  “takım oyuncusu” ifadesi gelebilir. Bu ifade bir yere kadar doğru olabilir  fakat  Jebali yakından takip edildiğinde, bu asistlere rağmen kendi içerisinde önemli bir derecede bencilliğe sahip olduğu söylenebilir. Hemen hemen her Afrika kökenli oyuncuda olduğu gibi Jebali’de de bencillik ve  mental sıkıntılar bir hayli fazla. Bir forvetin maç başına 4 şut denemesi (%26 başarı oranı) normal şartlarda anlaşılabilir bir veridir fakat bu şutların büyük çoğunluğunun zorlama ve doğru olmayan tercihlerden oluşması oyuncunun saha içi profilindeki sıkıntılarının istatistiki verilere bir yansıması olarak okunabilir. Bunun yanında maçtan maça kafa olarak bazı farklılıklar yaşaması da sahaya yansıyan performansın dalgalı seyirler çizmesinin başlıca nedeni olarak gözüküyor.

Jebali’nin genel olarak hedefi olan takımda önemli bir dişli olabileceğini, düşük konsantrasyona sahip ya da maç içerisinde oyundan kopmaya müsait takımlarda ise başa bela olabilecek saha içi oyun karakterine sahip olduğunu belirtebiliriz.

 

Benzediği Oyuncular: Emmanuel Adebayor, Cenk Tosun

Her ne kadar kariyer konusunda benzer seviyelere çıkması mümkün olmasa da sahip olduğu fiziksel özellikler ile arkası dönük ve hareketli oyunu sebebiyle Adebayor’a; agresiflik, rakip alanda yapılan baskı gibi özellikleriyle de Cenk Tosun’a benzediğini söyleyebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Başakşehir, Konyaspor

Jebali, Başakşehir’in aynı tarza sahip olduğu Adebayor’dan seviye olarak altta, Sokol Çikalleshi’den ise hız, topla seri şekilde hareket etme gibi bazı özellikleri sebebiyle üstte olan bir oyuncu profili. Aynı zamanda Mossoro’nun yaşı göz önüne alındığında o mevkide de kullanabilecek yeteneklere sahip olan bir isim. Aynı anda 2 bölgeyi oynayabilmesi ya da yedekleyebilmesi sebebiyle tercih edilebilecek bir isim olabilir. Öte yandan Konya’nın sahip olduğu Fofana ve Ezekiel gibi hızlı oyuncular sebebiyle de hem merkez forvet bölgesinde hem de forvet arkasında topu tutabilecek ve bu hızlı kenar oyuncularını oyuna daha çok sokabilecek olması sebebiyle de Konya tarafından tercih edilebilir.

Jebali’yi takımına katmak isteyen kulüplerimiz, 1 ile 1.5 milyon € arasında bir bonservis bedelini gözden çıkarmak zorunda.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ