Doğum Tarihi: 29.04.1996 (20 yaşında)

Mevki:Orta Saha Orta,Kanatlar,Forvet Arkası 

Takımı: Lokomotiva Zagreb 

Ülkesi: Hırvatistan  

Değeri: 800,000 €   

Sözleşme Sonu: 15.06.2019   

 

Profil 

Ivan Fiolic, Hırvatistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Zagreb’te 1996 yılında dünyaya geldi. Futbola Dinamo Zagreb altyapısında başlayan Fiolic, 15 yaşında U17, 17 yaşında U19, 18 yaşında ise Zagreb 2. takımına yükseldi. Dinamo Zagreb’te A Takımı ile ilk maçına 18 yaşını doldurur doldurmaz çıktı. 2014-2015 sezonunda daha fazla forma giymeyi beklerken günümüzün süper yıldız adayları arasında adı geçen Coric ve Pjaca’nın arkasında kalarak rotasyona giremedi ve sadece 6 maça çıkabildi. 2015-2016 sezonunun başında Hırvatistan Futbol Federasyonu’nun aldığı bir karar ile bir takımın ligde kiralık verebildiği oyuncu sayısını kısıtlaması sonucu geri alma opsiyonu ile Lokomotif Zagreb takımına katıldı. Bu sezonu Lokomotif Zagreb takımında geçiren ve sezonun ikinci yarısında 10 numaralı formayı giyen Ivan Fiolic, takımına ligde 30 maçta 7 gol 8 asistlik, Avrupa Ligi elemelerinde ise 2 maçta 1 gollük katkı sağladı. 

Ivan Fiolic’i bir ofansif orta saha oyuncusu olarak nitelendirmek mümkün. Kanatlarda, orta sahanın ortasında ve forvet arkasında oynayabiliyor.  4-2-3-1 ve 4-3-3 dizilişlerinde oynama tecrübesine sahip. Bu sene çoğunlukla sol kanatta başlamış olsa da maç içerisinde özellikle Grezda ile kanat değiştirerek oynadılar. Bunun yanında az da olsa savunmanın önündeki 2’liden birisi olarak ve forvetin arkasında oynama şansı buldu. 

Fiolic’i bir oyun kurucu olarak tanımlayabiliriz. Pas oyununa katılabilen, top isteyen, oyun sıkıştığında açabilen, etrafında çabuk dönebilen, top ayağına yakışan bir oyuncu. Defansif olarak katkı sunmaya çalışıyor fakat asıl işini top alıp dağıtmak olarak düşünebiliriz. Bunun yanında gol bölgelerine girmeyi ve bu bölgelere ara paslar gönderme denemeleri yapmayı seviyor. 

 

Güçlü Yönleri

Ivan Fiolic 1.76 boyunda ve yaklaşık 70 kg ağırlığında yani pek fazla kilosu yok. Çevikliği ve hızlanması iyi denebilir, bunun yanında son hızı da gayet iyi. Özellikle çevikliğini top hakimiyeti ile birleştirerek rakiplerini rahat geçebiliyor. En önemlisi kendi etrafında çok hızlı dönebilmesi. Bu bir oyun kurucu için çok önemli bir özellik. Defans arkasına koşularda iyi bir patlayıcılığı var. Bu da ona ekstra bir özellik katıyor. 

Fiolic solak bir oyuncu. Top ayağındayken rahatlığını hissedebiliyorsunuz, topla ilişkisi gayet iyi. Bu konuda doğuştan gelen bir yeteneği var. Çevikliği ve süratini de bu özelliği ile birleştirerek küçük adımlarla rakiplerine çalım atabiliyor. Bunu daha çok daha iyi bir pas pozisyonu yaratabilmek adına yapıyor. Dribbling sayısı ve başarısı oyun kurucu özellikleri olan bir oyuncu için gayet iyi. Maç başına 6 dribblingi %60 başarıyla sonuçlandırdığını ve bunu Lokomotif Zagreb stadının kötü zemininde yaptığını belirtmemiz gerekir. 

Fiolic dribblinglerini büyük oranda kendine daha iyi bir pas açısı bulmak için yapıyor. Fakat bunun yanında özellikle takımının yakaladığı kontra toplarda, topla beraber hızını kullanarak yaptığı dribblinglerde ve bunları sonuçlandırmada da oldukça başarılı. Bu pozisyonları sonuçlandırırken bitirici özelliklerinin iyi olması gol sayısını arttırıyor. Denediği şutların yaklaşık yüzde 18’ini gole çeviriyor. 

Fiolic aynı zamanda önemli bir duran top tehdidi. Kornerlerde arka direk de dahil olmak üzere istediği noktaya iyi ortalar yapabiliyor. Serbest vuruşlarda ise şut tehdidi gayet yüksek. Tehlikeli şutlar atabiliyor. Şutları oyun içinde de iyi denebilir ama duran toplarda çok daha etkili.  

Ivan Fiolic takımı hücum ederken topsuz oyunda da aktif bir oyuncu. Kendini boş alanlara atarak arkadaşlarına pas opsiyonu yaratabiliyor. Bunun yanında özellikle kontra ataklarda koşacağı yeri-zamanı iyi biliyor ve bir kontra atak silahına dönüşüyor. Topsuz koşularla kanatlarda pozisyon bulduğunda yaptığı ortaların başarı yüzdesi gayet yüksek; %33’lük başarı gayet iyi bir oran. 

Bunların yanında Fiolic oyun görüşü ve yaratıcılığı belirli bir seviyede olan bir oyuncu. Bu sürekliliği hakkında ciddi şüpheler uyandırsa da zaman zaman müthiş bir oyun görüşü olduğunu, yaratıcı hamleleriyle oyunu çözebildiğini gösteriyor. Maç başına 3.2 kilit pas deniyor ve bunların yüzde 56’sında başarılı oluyor. Bu sayı ve oran yeterli gibi görünse de Fiolic’in bu konuda çok daha iyisini yapabilecek potansiyele sahip olduğunu düşünüyoruz. 

Fiolic defansif olarak muhteşem bir oyuncu olmasa da defansif farkındalığı var. Çalışkan bir oyuncu olduğu söylenebilir. Özellikle pas arası yaparak takımına katkıda bulunmaya çalışıyor ve maç başına 3 civarında pas arası yapıyor. Bu kadar ofansif görevleri olan bir oyuncu için yüksek bir değer. Bunun yanında top rakipteyken top kazanma mücadelelerinden asla kaçmıyor aksine çok sık deniyor. Maç başına yaptığı 6 top kazanma denemesi onun pozisyonundaki bir oyuncu için çok iyi.   

Ivan Fiolic’in sakin bir yapısı var. Çok fazla sinirlenmiyor, hakeme itiraz etmiyor, rakiple diyalogdan kaçıyor. Bu bazen onun hırslı bir oyuncu olmadığı izlenimini yaratsa da iyi motive edildiğinde bunun hırsını sahaya yansıttığını görebiliyoruz. 

 

Zayıf Yanları

Fiolic kesinlikle güçlü bir oyuncu değil. Bu onun tarzındaki bir oyuncu için büyük bir sorun olmasa da biraz daha güçlenmesi gerekecektir. Özellikle Süper Lig için güçlenmesi şart. Fiolic’in hücumdaki en önemli eksiği pas yüzdesi ve uzun pasları. Bazen en zor pasları denemesine ve başarılı olabilmesine rağmen bazen çok kolay diyebileceğimiz pasları gerçekleştiremiyor. Pas yüzdesini arttırması şart. Onun stilindeki ve yeteneğindeki bir oyuncu için %76’lık pas başarı yüzdesi düşük. Bunun ötesinde uzun paslardaki yüzdesini daha da arttırması gerekiyor. Aynı zamanda topla ilk buluşmasında bazen yaşadığı zaman kayıplarını da minimuma indirmesi oyununu hızlandırması açısından çok önemli. 

Fiolic’in ikili mücadelelerde daha fazla ayakta kalabilmesi gerekiyor. Kendini yere bırakmıyor ama güç ve denge eksikliği çok sayıda ikili mücadele kaybediyor. Zaten az sayıda girdiği ikili mücadelelerin sadece %40’ını kazanabiliyor ve bu yüzdenin artması için yere daha sağlam basması, vücudunu daha iyi kullanmayı öğrenmesi gerekiyor. Ivan Fiolic ara sıra oyundan düşüyor. Her zaman oyun içinde kalabilse çok daha önemli bir oyuncu olabilir. Aynı zamanda bazen pozisyonları sonuna kadar takip etmeyebiliyor bu da pozisyon avantajını yitirmesine sebep oluyor. Bu konularda da mental gelişimi sağlaması gerekiyor.  

   

Benzediği Oyuncular: Erkan Zengin (Trabzonspor), Nordin Amrabat (Watford), Arda Turan (Barcelona)  

Ivan Fiolic kanattan oyun kurabilen, kilit paslar verebilen, gol ve asist olarak takımına katkı sağlayabilen bir oyuncu. Kanattan oyun kurması, kilit pas verme hevesi ile Erkan Zengin’e; kontra atak yeteneği ve sürati ile Nordin Amrabat’a; dribblinglerdeki tarzı, fiziksel yapısı, defansif farkındalığı ile Arda Turan’a benziyor diyebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Gençlerbirliği, Galatasaray, Konyaspor, Başakşehir, Bursaspor  

Ivan Fiolic kanattan oyun kurarak ya da pas oyunu oynayan takımlar için iyi bir kanat oyuncusu alternatifi. Henüz 20 yaşını yeni doldurmuş bir oyuncu olarak gelişime çok açık ve potansiyelinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. 

 

TrScouts Notu: Oyuncu 31.08.2016 tarihinde Dinamo Zagreb takımına transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili