Doğum Tarihi: 30.03.1995 (21 yaşında)

Mevki: Sol Kanat, Forvet

Takımı: Paços Ferreira (Porto’dan kiralık)

Ülkesi: Portekiz

Değeri: 1.500.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2019

 

Profil

Futbol kariyerine Porto altyapısında başlayan Ivo Rodrigues, ilk profesyonel sezonunu 2013/14 sezonunda yaşadı. Portekiz İkinci Ligi’nde mücadele eden Porto B takımıyla çoğunluğu sonradan oyuna dahil olmak üzere 33 maça çıkan Ivo Rodrigues bu maçlarda 2 gol atıp 1 de asist yaptı. Ayrıca Porto formasıyla Uefa Gençlik Ligi’nde de boy gösteren Rodrigues çıktığı 5 maçta 2 asist kaydetti. 2014/15 sezonuna da Porto B takımıyla başlayan Ivo Rodrigues ligin ilk yarısında çıktığı 22 maçta 12 gol 5 asistlik harika bir performans gösterdi. Gösterdiği üst düzey performans sonrası Porto, ligin ikinci yarısında Ivo’yu birinci lig takımlarından Vitoria Guimaraes’e kiraladı. Guimaraes’te geçirdiği yarım sezonda fazla forma şansı bulamayan Ivo Rodrigues 4 maçta görev aldı ve 1 asist yaptı. Rodrigues geride bıraktığımız 2015/16 sezonunda ise yine birinci lig takımlarından Arouca’ya kiralandı ve bu kez düzenli forma şansı buldu. Çıktığı 34 maçta 5 gol 6 asistlik performans sergileyen Rodrigues takımının tarihinde ilk kez Avrupa kupalarına katılmasında pay sahibi oldu. Ivo Rodrigues 2016/17 sezonu için Paços Ferreira’ya kiralandı. Yıldız oyuncusu Diego Jota’yı Atletico Madrid’e satan Paços’un bu oyuncunun boşluğunu Ivo Rodrigues ile doldurması bekleniyor.

Portekiz alt yaş milli takımlarında da çok sayıda maça çıkan Rodrigues U16’dan U20’ye kadar tüm kategorilerde toplam 39 maça çıktı ve 14 gol attı. 2014 Avrupa U19 Şampiyonası’nda gösterdiği 1 gol 3 asistlik performansıyla Portekiz’in finale kadar gitmesinde önemli rol oynadı. U20 milli takımıyla da 2015 U20 Dünya Kupası’na katılan Ivo Rodrigues turnuvayı 2 gol 1 asistle tamamladı.

Ivo Rodrigues çıktığı birçok maçta 4-3-3 dizilişinde görev yaptı. Porto B takımında çıktığı maçlarda öndeki üçlünün sağında ya da solunda bazen de merkez santrafor olarak görev yapan Rodrigues, Arouca’da geçirdiği geçen sezonda ise 4-3-3 taktiğinde öndeki üçlünün solunda görev yaptı. Ivo Rodrigues alt yaş milli takımlarında da 4-3-3 dizilişinde aynı bölgede görev yaptı.

 

Güçlü Yönleri

Ivo Rodrigues’in en güçlü yönlerinden biri top sürme başarısı. Kanatta aldığı toplarla hızlandığında durdurulması çok zor bir oyuncu haline geliyor. Rodrigues maç başına 8 dribbling yapıyor ve bunların %59’unda başarı sağlamış durumda. Maç başına 4.7 başarılı dribbling yapan oyuncu bu alanda ligin en başarılı oyuncularından biri konumunda. Ivo Rodrigues’e maç başına 2.9 faul yapılıyor. Bu da rakiplerin onu durdurmakta ne kadar zorlandığının somut bir göstergesi. Rodrigues’in bir başka güçlü yönü de mücadeleyi hiç bırakmaması. Hücumda kaptırdığı toplardan sonra rakip oyunculara baskı yaparak zaman zaman topları geri kazanabiliyor. Maç içinde de rakip oyuncuları kovalayarak kazandığı toplarla taraftarından alkış topluyor.

Ivo Rodrigues bir kanat oyuncusuna göre ikili mücadelelerde de dayanıklı bir oyuncu. Girdiği mücadelelerde ayakta kalmayı başarabilen oyuncu bu mücadelelerin %45’ini de kazanıyor. Top sürme ve çalım konusunda yetenekli oyuncular genellikle topu ayaklarında fazla tutarlar. Ancak Ivo Rodrigues için böyle bir durum söz konusu değil. Özellikle takımının hücuma çıktığı anlarda Rodrigues aldığı topları hızlıca daha uygun durumdaki arkadaşlarına aktarıyor. Topu ne zaman ayağında tutup ne zaman pas vermesi gerektiğini bilmesi de onun önemli özelliklerinden biri. Genelde kafasını kaldırarak oynuyor ve boşta olan arkadaşlarına güzel paslar atabiliyor. Ayrıca Rodrigues bir kanat oyuncusuna kıyasla hava toplarında da başarılı. Oyuncunun duran toplarda veya yaptığı arka direk koşularıyla bulduğu kafa gollerini de izlemek mümkün.

 

Zayıf Yanları

Ivo Rodrigues’in olumsuz özelliklerine bakıldığında ilk göze çarpan oyuncunun yapmış olduğu fauller. Rodrigues, rakiplerine maç başına 2 faul yapıyor ve bu sayı bir kanat oyuncusu için oldukça yüksek. Rodrigues’in yaptığı fauller zaman zaman rakipleri sakatlayabilecek ciddilikte oluyor. Bu durum onun kart istatistiklerine de yansımış durumda. Rodrigues tüm kariyeri boyunca ortalama oynadığı 4 maçtan birinde kart görmüş. Yaptığı fauller ve gördüğü kartlar onun agresif oyununun bir parçası. Savunmasına sürekli yardıma gelmesi ve takımına top kazandırmaya çalışması sebebiyle sürekli ikili mücadelelere giriyor. Eğer topa yaptığı hamlelerde biraz daha dikkatli olmayı başarabilirse takımına yapacağı katkı da artacaktır. Ivo Rodrigues’le ilgili bir başka soru işareti de oyuncunun maç tecrübesi. Geçen sezon Arouca’da fazlaca forma şansı bulmuş olsa da oyuncunun daha istikrarlı performanslar sergileyebilmesi adına düzenli oynamaya devam etmesi gerekiyor.

 

Benzediği Oyuncular: Yannick Carrasco, Jose Callejon, Jimmy Durmaz

Top sürme becerisi, oyun görüşü ve savunmaya yaptığı yardım gibi özelliklerle Ivo Rodrigues’i, Atletico Madridli Carrasco’ya ve Napolili Callejon’a benzetebiliriz. Yine bu oyuncuların hem kanatlarda hem de forvette görev yapabilmesi sahip oldukları bir diğer ortak özellik. Öte yandan bir dönem Gençlerbirliği’nde forma giymiş olan Jimmy Durmaz’ı savunma yardımı, top tekniği ve oyun görüşüyle Ivo Rodrigues’e benzetebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Kasımpaşa, Bursaspor, Trabzonspor

Yeni başlayacak olan sezon için Paços’a kiralanan Rodrigues’in bu sezon başka bir takıma gitme şansı bulunmuyor. Ancak bu oyuncunun önümüzdeki sezon kiralanabilmesi mümkün. Ivo Rodrigues, son yıllarda hücum hattında kaliteli oyuncular bulunduran Kasımpaşa için iyi bir tercih olabilir. Daha önce kanat bölgesinde Babel, Viudez, Del Valle gibi oyuncular bulunan Kasımpaşa bu oyunculardan sonra Ivo Rodrigues’i o bölgede tercih edebilir. Ayrıca daha önce Porto’dan Andre Castro’yu kiralayan kulübün Porto’dan Rodrigues’i de kiralama şansı olabilir. Yine kanatlarında daha önce Stoch ve gitmesi muhtemel Balázs Dzsudzsák gibi teknik ve hızlı oyuncular bulunduran Bursaspor bu özelliklere yakın bir oyuncu olan Ivo Rodrigues’i kadrosunda düşünebilir. Ayrıca Ivo Rodrigues, kadrosunda üst düzey kanat oyuncuları bulunmayan Trabzonspor için de yararlı bir transfer olabilir.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ

 

https://vimeo.com/152402206