Doğum Tarihi: 27.01.1991 (26 yaşında)

Mevki: Sağ bek

Takımı: Rangers

Ülkesi: İngiltere

Değeri: 400.000 €

Sözleşme Sonu: 31.05.2019

 

 

Profil

Profesyonel futbol hayatına İngiltere’nin köklü takımlarından olan Newcastle United’da başlayan James Tavernier, burada geçirdiği 4 sezonda as takımda yalnızca 10 maç forma giyebildi ve sırasıyla Gateshead, Carlisle, Sheffield Wednesday, MK Dons, Shrewsbury Town ve Rotherham’a kiralandı. Rotherham dışındaki takımlarla kısa dönemli kontratlar imzalayan İngiliz sağ bek, Rotherham ile bir sezonda çıktığı 31 maçta 5 gol 6 asistlik performans göstererek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Burada oynadığı maçlarında orijinal mevkisi olan sağ bek dışında sağ kanat, sol bek ve ön libero pozisyonlarında da görev yaptı. Bu performansıyya birçok kulübün radarına giren Tavernier, Wigan Athletic’in yolunu tuttu. Fakat, burada geçirdiği yarım sezonda istikrarlı bir form grafiği gösteremedi ve sezonun geri kalanı için Bristol City’e kiralandı. Bristol City’de oynadığı maçlarda kimi zaman 5-3-2’nin sağ bekinde kimi zaman da 3-5-2’nin sağ kanadında görev yaptı ve 13 maçta 3 gol 1 asistlik performansa imza attı. 2015-2016 sezonunun başında 350 bin €’luk bedelle kötü günlerinden kurtulmaya çalışan Rangers ile sözleşme imzalayan oyuncu, esas patlamasını da burada yaptı. Genç yaşına rağmen İngiltere alt liglerinde birçok takımın formasını terleten oyuncu, tecrübesini Rangers’a yansıttı ve İskoçya Championship’te oynadığı 36 maçta 10 gol atıp 18 asist yaparak olağanüstü bir performans gösterdi ve bu maçların neredeyse tamamında 4-3-3’ün sağ bekinde görev yaptı. Bu sezon İskoçya Premiership’e yükselen Rangers’ta 20 maç oynayan ve şu ana kadar 1 gol 2 asist yapan Tavernier, sezon başında orijinal mevkisinde görev alsa da son zamanlarda 3-5-2’nin sağ açığı veya 4-3-3’ün ön liberosu gibi çeşitli varyasyonlarda farklı mevkilerde de forma giydi.

James Tavernier’in İngiltere’nin herhangi bir kategorisinde milli olmadığını da belirtelim.

 

 

Güçlü Yönleri (Liderlik, Konsantrasyon, Hız, Oyuncu Takibi, Uzun Pas, Top Kontrolü)

Tavernier’in güçlü yönlerine baktığımızda en başta karakteristik özelliklerinden başlamak doğru olabilir. İngiliz sağ bek, takımda henüz ikinci sezonunu oynayan bir oyuncuya göre takımını oldukça fazla sahiplenmiş ve saha içerisinde de sürekli direktifler vererek liderlik vasfını ortaya çıkarmış bir oyuncu. Bunun dışında maç konsantrasyonunu da yüksek tutabilen Tavernier, bu sayede defansta kritik müdahalelerde de bulunabiliyor. Oyun yapısına bakıldığında ise Tavernier’in oldukça hızlı bir bek olduğu söylenebilir. İkili mücadelelerde kendinden güçlü olan bir kanat oyuncusu karşısında olsa bile hızını kullanarak topu kapabiliyor (maç başına ortalama 19 ikili mücadele, %61 başarı). Hücumda ise takım atağa kalktığında hızlıca ofansif alana yerleşebiliyor ve oldukça fazla bindirme yapabiliyor. Geride rakibinin karşısında oldukça sağlam durabilen Tavernier, oyuncu takibi konusunda çok fazla sıkıntı yaşamıyor. Genç oyuncunun bir başka güçlü yönü ise uzun pasları ve top kontrolü. Geniş saha görüşüyle etkili uzun paslar atabilen oyuncu, bu özelliği sayesinde kimi zaman hücumda tıkanan Rangers’da oyunun yönünü değiştirebiliyor (%83 isabetli pas). Ayrıca sürpriz şutları olduğunu ve bindirmeler sonucunda sert ve etkili ortalar açabildiğini de (maç başına ortalama 5 orta ve %25 isabet yüzdesi) söyleyebiliriz.

 

 

Zayıf Yanları (Kısa Boy, Pozisyon Alma, Ters Kademe, Fazla Pres, Fazla Özgüven)

Tavernier’in her ne kadar bir sağ beke göre oldukça sağlam fiziksel özellikleri olsa da boyunun kısa (1.75 m) olması hanesine dikkate değer bir dezavantaj olarak yazılabilir. Genel istatistiklere bakıldığında girdiği hava topu mücadelelerinin (3.8) %60’ını kazandığı görülse bile maçlarda özellikle ters kanattan havadan gönderilen ortalarda hava topu mücadelesinde ciddi sıkıntılar yaşıyor ve bu da Rangers kalesinde tehlike oluşmasına sebep olabiliyor. Defansta pozisyon almada eksikleri olan oyuncunun ters kademeye girmekte zorlandığı, hatta bu sebeple bazı maçlarda pozisyonun Rangers kalesinde golle sonuçlandığı söylenebilir. Oyuncu takibi iyi olmasına rağmen kimi zaman bu özelliği kendisine ve takımına olumsuz yansıyabiliyor. Pres için fazla ileriye çıkan oyuncu bölgesini boş bırakabiliyor; rakip takımın bu boşluğu değerlendirmesi sonucunda Rangers defansında alan kayması yaşanabiliyor. Bunun gibi “fazlası zarar” olan bir başka özelliği ise özgüveni. Bazen çok fazla kendine güvenip ayağında top tutabiliyor veya riskli bölgede çalım denemesi yapabiliyor. Bu tarz durumlarda yaptığı top kayıpları da takımını olumsuz etkiliyor.

 

 

Benzediği Oyuncular: Kyle Walker(Tottenham), Gökhan Gönül(Beşiktaş)

Tavernier’in fizik gücü, dikkat çeken hızı, enerjik yapısı ve hücumu düşünmesi gibi özelliklerinden dolayı Tottenham’ın tecrübeli sağ beki Kyle Walker’i andırdığını söyleyebiliriz. Ligimizde de -her ne kadar geriye dönüşlerde farklı olsalar da- hücumda yaptıkları bindirmeler, takım içerisinde insiyatif almaları, kimi zaman liderlik rolünü üstlenmelerinden dolayı James Tavernier ile Gökhan Gönül’ün de benzeştikleri söylenebilir.

 

 

Gelebileceği Takımlar: Galatasaray, Fenerbahçe, Bursaspor, Osmanlıspor

Hücumda etkili olan beklerin ligimizde rakibin yerleşik savunmasını açma konusunda ne kadar kilit bir role sahip olduğu bilinen bir gerçek. Bu sebeple, sağ bek konusunda bir türlü aradığını bulamayan ve dönüp dolaşıp formayı veteran Sabri Sarıoğlu’na veren Galatasaray ile Tavernier’in oyun yapısı birbirine çok uygun. Bunun dışında sezon başında kadroya dahil ettiği Van der Wiel’den beklediği verimi alamayan, oyuncuyu kadro dışı bırakan ve göndermek isteyen, sağ bekte de Şener dışında oyuncusu bulunmayan Fenerbahçe içinde Tavernier adeta biçilmiş kaftan olabilir. Anadolu takımlarından da başarılı günlerine dönmeyi amaçlayan, kadrosunda genç ve kaliteli oyuncular bulunan Bursaspor ve Avrupa’da adından söz ettiren Osmanlıspor gibi hücuma hızlı çıkmayı öncelik olarak belirleyen bir takım için Tavernier gibi bir sağ bekin transferi oldukça uygun olacaktır. Rangers’ta yıllık yaklaşık 400 bin €’ya oynayan oyuncunun bonservisinin de 1,5-2 milyon € arasında olması beklenilebilir.

 

 

Transfermarkt Profili