Doğum Tarihi: 16.09.1995 (20 yaşında)

Mevki: Orta Saha

Takımı: Atletico Junior

Ülkesi: Kolombiya

Değeri: 900.000 €

Sözleşme Sonu: –

 

Profil

Jarlan ‘Junior’ Barrera, Kolombiya’nın Santa Marta kentinde doğdu. Futbola La Equidad takımında başlayan oyuncu 2013’te Atletico Junior’ın altyapısına transfer oldu. İlk sezonunda 5 maçta görev yaptı.

Daha sonra Atletico Junior A takımına yükseldi. 2014 yılında A takımla  çıktığı 27 maçta 5 gol 7 asistlik bir performans sergiledi. 2015 yılını 36 maçta 8 gol 8 asistle tamamlayan Barrera, 2016 yılında oynadığı 31 maçta ise 5 gol atıp 7 asist yaptı.

2015 yılında davet edildiği Kolombiya U20 milli takımında görev aldığı 12 maçta 2 gol atma başarısı gösterdi. Şubat 2016’da teknik direktör Jose Pekerman tarafından Kolombiya A Milli Takımı kadrosuna davet edildi. Takımla antrenmanlara katılan oyuncu henüz maç deneyimi yaşayamadı.

Orta sahanın ortasında oyun kurucu gibi görev yapan Jarlan, görev verildiğinde sağ ve sol kanatta da oynayabiliyor. Genellikle orta sahada hücuma dönük görevleri üstlenen oyuncunun hem milli takımda hem kulübünde en çok kullanıldığı sistem ise 4-4-2.  Jarlan, Kolombiya U20 Milli Takımında zaman zaman kanatlarda ve forvet arkasında da değerlendirilmiş. Jarlan’ın hem bu istatistiklere hem de oyuncu karakterine bakarak orta sahada asist yapmayı daha çok seven bir oyuncu olduğu söylenebilir. Jarlan Barrera ile ilgili dikkat çeken diğer ayrıntı ise Kolombiya futbol efsanelerinden Carlos Valderrama’nın akrabası olmasıdır.

 

Güçlü Yönleri

Jarlan Barrera’nın en önemli özelliği oyun kurma becerisi denebilir. Orta sahanın ortasında tam bir pas istasyonu olan Jarlan, oyunu soğukkanlı kurmasının yanında oyunun yönünü de çok çabuk değiştirebiliyor. Genelde basit oynamayı seven takımı paslarıyla rahatlatan yapısıyla ön plana çıkıyor. Topu aldığında takım arkadaşlarının boş koşularına servis yapmayı seven oyuncu müsait olduğu zamanlarda şutu düşünüyor. Ancak yayın etrafında topla buluştuğunda dikine ara top atmayı çok sık denediğini söyleyebiliriz. Takımı topa sahipken basit oynaması, yüksek pas yüzdesinin de sırrı denebilir. Çok fazla bireysel oynamaması ve topla buluştuğunda önce pası düşünmesi ise hücum organizasyonlarının aksamamasına yardımcı oluyor. Sürekli dikine oynamak gibi bir özelliği olmasa da takımı ihtiyaç duyduğunda savunma arkasına derinlemesine toplar atabiliyor. Geçtiğimiz sezon Kolombiya Ligi’nde maç başına yaklaşık 4 kilit pas denemesiyle de takımını sürekli pozisyona sokma çabası ve dikine oynamayı sevdiği anlaşılabilir. Dışarıdan bakıldığında zayıf gözüken fiziği ise ilk bakışta aldatıcı olabilir. Keza çok dengeli ve çevik olması sayesinde takımını orta sahadaki fizik mücadelede oldukça rahatlatıyor.

 

Zayıf Yanları

Jarlan’ın ilk bakışta geliştirmesi gereken yönü maç içi devamlılığı. Genç ve tecrübesiz bir oyuncu olmasının getirdiği mental eksiklikle zaman zaman maçtan kopabiliyor ve bu bölümlerde takımının orta sahasında zayıflamaya yol açabiliyor. İkinci bir zayıf yönü olarak ise skora katkısını söyleyebiliriz. Çok fazla şut atmayı seçmeyen oyuncu, kendisi müsait olduğu pozisyonlarda bile pası düşünebiliyor. Bu konuda biraz daha öz güvene ihtiyacı var diyebiliriz. Bir diğer zayıf yönü olarak defansif özellikleri söylenebilir. Her ne kadar fizik olarak dengeli ve çevik de olsa oyun karakterinde defans özelliklerinin çok fazla olmaması onu daha oyun kurucu ve ofansif bir orta saha yapıyor. Fizik olarak oyundan kolay kolay düşmese de savunmaya katkısının çok fazla olmadığını da hatırlatmakta fayda var. Yanında defansif yönü kuvvetli bir orta saha ile daha faydalı olacaktır.

 

Benzediği Oyuncular: Oscar, Oğuzhan Özyakup

Oyun kurma becerisi ve fiziki yapısıyla Oscar’ı andırsa da skora katkısının Oscar kadar olmadığını söylemek gerekir. Ancak iki oyuncudaki benzer yönler, pas dağıtma becerileri, yüksek pas yüzdeleri ve soğukkanlı oyunları olarak özetlenebilir.

Tıpkı Oscar ve Oğuzhan gibi zaman zaman fiziki olarak zorlanabiliyor. Rakip orta sahalarda bulunan fiziksel olarak güçlü oyuncular Jarlan’ı özellikle yorulduğu dakikalarda ikili mücadelelerde oldukça zorluyor.

 

Gelebileceği Takımlar: Başakşehir, Atiker Konyaspor, Bursaspor

İkili orta sahada fizikli ve mücadeleci bir oyuncunun partneri olarak ülkemizdeki birçok takıma fayda sağlayacaktır. Jarlan için şuanki önceliği düzenli oynaması ve maç temposunu arttırmak olmalıdır. Özellikle topa sahip olmayı seven takımlarda pas organizasyonunu üstlenebilecek bir oyun zekası ve pas yüzdesine sahip. Üç büyüklere de katkı sağlama ihtimali olan Jarlan’ı bu takımlarda bekleyen temel sorun ise yedek kalması gibi görünüyor. Bu yüzden direkt ve düzenli oynayabileceği, belirli hedeflerle yola çıkan Başakşehir, Konyaspor ve Bursaspor gibi takımlara faydalı olacaktır. Ülkemiz için oluşacak tahmini bonservis bedeli ise 1-2 milyon € arasında değişecektir.

 

Transfermarkt Profili

 

https://www.youtube.com/watch?v=MyYm3ysxtG0