Doğum Tarihi: 12.07.1997 (19 yaşında)

Mevki: Stoper

Takımı: Lens

Ülkesi: Fransa/Haiti

Değeri: 150.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2019

FOR ENGLISH REPORT CLICK

 

Profil

Raphael Varane, Serge Aurier ve Geoffrey Kondogbia gibi daha birçok ismi dünya futboluna armağan eden Lens altyapısının bir oyuncusu olan Jean-Kevin Duverne, 2010’da Epinay altyapısından Lens’a transfer olduktan sonra altyapı yaş gruplarının ardından en son Lens’ın B takımıyla Fransa’nın 4.lig seviyesi olan Championnat de France Amateur’de 2 yıl amatör olarak oynadı ve içinde bulunduğumuz 2016/17 sezonu başında A takımla çalışmaya başladı. 19 yaş altı ve amatör seviyelerde çok parlak bir görüntü çizmemesine karşın sezon başında A takımla antrenmanlara çıkan oyuncunun burada gösterdiği başarılı performansın sürpriz karşılandığı teknik direktörü Alain Casanova tarafından saklanan bir gerçek değil. 5 Ağustos tarihindeki Tours maçında oyuna sonradan dahil olarak A takımla ilk maçına çıkan oyuncu, bu maçta formayı aldıktan sonra bir daha bırakmadı ve ligde oynanan 15 maçın tamamında 90 dakika sahada yer alarak takımının değişilmez isimlerinin başında geldi. Bu istikrarının meyvesini de 14 Eylül 2016 tarihinde profesyonelliğe geçerek aldı.

Fransa’nın alt yaş takımlarında herhangi bir tecrübesi bulunmayan Duverne’in Fransa’nın tüm yaş gruplarındaki mevcut stoper rotasyonu ve bu isimlerin kaliteleri düşünüldüğünde kısa vadede 20 yaş altı takımının, uzun vadede ise A milli takımın ciddi stoper adaylarından olacağı öngörülebilir.

Duverne, Lens’ın bu sezon çoğunlukla kullandığı 4’lü defans kurgusunda sağ stoperde görev yapıyor. Stoperdeki partneri daha agresif ve hamleli bir profildeyken Duverne ise arkadaşının yarattığı boş alanları kontrol ediyor ve daha stabil bir görüntü sergiliyor.

 

Güçlü Yönleri: (Fundamental, Topu oyuna sokma, Çeviklik, İkili mücadele)

Jean-Kevin Duverne hakkında söylenmesi gereken ilk şey sağlam bir taktiksel disipline sahip, aklıyla oynayan modern bir savunma oyuncusu olduğu. Yaşına göre oldukça olgun bir oyun sergileyen Duverne’in sezgileri oldukça kuvvetli ve bu sayede atakları tehlikeli olmaya başlamadan sezerek pozisyonunu alıyor veya hamlede bulunuyor. Genç yaşına ve kısıtlı A takım tecrübesine rağmen oldukça soğukkanlı, topla birlikte sakin ve telaştan uzak. Pozisyonunu her koşulda korumaya gayret ediyor ve zaman zaman başarılı olamasa da oyunu iyi okuyup pas arası yapmaya da çalışıyor. Rakip kaleci veya savunma hattından gelen uzun ve yüksek topları stoperdeki hava toplarında daha etkin partneri karşılarken Duverne de arkadaşının boşalttığı alanları kontrol ediyor ve ortaya düşen topları hızlı davranarak başarılı bir şekilde topluyor. Sezon başında tandemde Abdoul Ba, ilerleyen dönemlerde ise Dusan Cvetovic ile yakaladıkları uyum sayesinde Lens, 17 hafta sonunda 14 golle Ligue 2’nin en az gol yiyen 4 takımından biri.

Topla ilişkisi gayet iyi olan ve topu doğru oynama arzusu bulunan Duverne; topla beraber ileri çıkabilen, bunun yanında diyagonal paslar da atabilen bir isim. Takımı savunmadan top çıkarırken önemli bir pas istasyonuna dönüşen oyuncu maç başına 60.4 pas denemesiyle Ligue 2’de en çok pas yapan stoper konumunda ve bu alanda yakaladığı %89’luk isabet başarı oranıyla da topun kıymetini bildiğini gösteriyor. Her ne kadar isabetli uzun top atma becerisi olsa da Lens’ın oyunu geride kuran oyun düzeninde genelde garanti paslarla yanındaki arkadaşlarına veya geriye top almaya gelen oyun kuruculara kısa oynaması bu isabet oranında bir etken. 7 Kasım 2016 tarihinde oynanan Ajaccio maçında yaptığı 104 pasta yakaladığı %91’lik başarı oranı oyun kurulumunda aldığı rolün bir göstergesi. Bunun yanında zaman zaman topu ileri oynayarak oyuna sokmada da kullandığı, zayıf sayılamayacak bir sol ayağı var. Lens gibi oyunu kaleciden itibaren kısa paslarla başlatan ve topla oynama oranını her maç rakip fark etmeksizin %60-65 seviyelerinde tutan bir takımda Duverne’ın kaliteli ayakları ve topu oyuna sokabilme kabiliyeti büyük avantaj oluşturuyor.

1.84 m’lik boyuyla bir stopere göre çok da uzun olmayan ve bu sayede vücut koordinasyonunu iyi ayarlayan Duverne’in ilk adımının çabuk olmasının yanında son hızı da oldukça yüksek. Her ne kadar duran toplarda fazla ileri çıkmasa da çıktığı zamanlarda geriye dönüşleri çok hızlı yapabiliyor. Bununla birlikte bu çevikliğini boş topları sahiplenmede ve oyuncusunu yakalamada da kullanan Duverne’in, tepki süresi de oldukça kısa. Bu sayede ani gelişen pozisyonlara reaksiyon göstermekte gecikmeyen oyuncu, bu özelliğini çevikliğiyle de birleştirerek savunma hattının arkasına atılan topları kesmede başarı gösteriyor. Rakibinin genelde karşısında duran ve kazanamayacağı topları öngörüp hamle yapmaktan kaçınan Duverne, buna rağmen girdiği ikili mücadelelerde rakibine çok yakın oynayan ve onu yıldıran tabiri caizse “haşin” bir karaktere sahip. Maç başına girdiği 13 ikili mücadelenin %70’ini kazanıyor. İnce uzun bacaklarının da avantajıyla sırtı dönük oyuncuya adeta yapışarak ve ayağını sokarak böyle anlarda top kapma işinde oldukça başarılı olan oyuncu, kayarak müdahalelerde de zamanlamasını gayet iyi ayarlıyor.

 

Zayıf Yanları: (Güç, Birebir pozisyonlar, Hava topları)

Yaşından da beklenebileceği biçimde ince ve cılız görünümlü bir üst vücudu var. Bir stopere göre heybetli bir görüntüsü olmaması ilk başta birtakım soru işaretleri doğursa da oyuncunun genç yaşı ve gelişen vücut özellikleri düşünüldüğünde gerekli güç antrenmanlarını yaparak bu sıkıntıyı aşacak ve ideal vücut şekline girecektir.

Sırtı dönük oyuncudan top kapabildiğinden ve savunma arkasına atılan topları başarıyla kesebildiğinden bahsettiğimiz Duverne’in, buna rağmen rakibiyle birebir kaldığında hamle zamanlamasını ayarlayamadığı pozisyonlar oluyor. Özellikle açık alan pozisyonlarında her ne kadar rakibini arkasından yakalayabilse de önden karşıladığı zamanlar kolay ekarte edilebiliyor.

Gayet iyi sıçramasına rağmen hava toplarında çok da etkili olduğu söylenemez. Öyle ki takım boyunu oldukça kısa tutan Lens’te bir stoper olarak duran toplarda rakip ceza sahasına gitmiyor ve geride kalıyor. Bunda bir stopere göre çok uzun sayılamayacak boyunun yanında güçsüz üst vücudunun da etkisi olduğu açık. Maç başına 3.5 hava topuna çıkan oyuncunun, bu istatistiğine dayanarak yerden oyuna daha yatkın olduğu söylenebilir ancak daha üst seviyelere çıkmak için ikili mücadelelerdeki hırsını kafa toplarına da yansıtması gerekiyor. Oyuncunun güçleneceği ve boyunun da bir miktar daha uzayabileceği farz edilirse hava toplarındaki bu açığını kapaması işten bile değil.

 

Benzediği Oyuncular: Raphael Varane, Laurent Koscielny, Koray Günter

Lens’tan yetişmiş bir stoper örneği olması sebebiyle Raphael Varane yakıştırması yapılan oyuncu, özellikleri itibarıyla da Varane’ı andırıyor. Her ne kadar güç ve havadan etkinlik konularında ayrılsalar da topla ilişkilerinin iyi olmasının yanında oyun zekaları ve yüksek özgüvenleri birbirine benzeyen iki oyuncunun aynı zamanda çevik ve soğukkanlı yapıları da bu benzetmeleri haklı çıkartıyor. Aynı şekilde hava toplarında onun kadar etkili ve onun kadar agresif olmasa da oyunu okuma kabiliyeti ve top tekniğiyle bir diğer Fransız Laurent Koscielny’i andırıyor. Ligimizden bir isme benzetmek gerekirse de topu oyuna sokma becerisinin yanında taktiksel disiplinini göz önünde bulundurarak Koray Günter’e benzetebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Başakşehir.

Jean-Kevin Duverne’in mevcut bonservis değeri olan 150.000 €, İngiliz kulüplerinin şimdiden onun için gözlemci gönderdiği düşünüldüğünde yanıltıcı olsa da henüz net bir parlama göstermemiş olan oyuncunun transfer bedeli, Süper Lig’deki çoğu takımımızın karşılayabileceği düzeyde olacaktır. Ancak modern bir stoper görüntüsü çizen oyuncunun özellikleri göz önüne alındığında topa sahip olan ve oyunu domine eden takımlarda daha verimli olacağı beklenebilir. Bu açıdan ilk aşamada düzenli forma şansı bulması zor olsa da oyuncuyu önemli bir yatırım aracı olarak değerlendirebilecek olan 3 büyükler ve oyuncunun gelişimine sağlayacağı katkı düşünüldüğünde Başakşehir, oyuncunun transfer olabileceği takımlar olabilir.

 

TransferMarkt Profili