Doğum Tarihi: 19.07.1991 (24 yaşında)

Mevkii: Orta Saha Orta

Takımı: OGC Nice

Ülkesi: Fildişi Sahili

Değeri: 2.000.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2019

 

Profil

1991 yılında Fildişi Sahili’nin Grand-Bereby şehrinde dünyaya gelen Jean Michael Seri, futbol hayatına yine aynı ülkenin Africa Sports takımı altyapısında başladı. Burada geçirdiği sürede, 24 lig şampiyonluğuyla ülke futbolunun en başarılı takımı olan ASEC Mimosas’ın ilgisini çekti ve 19 yaşında ASEC Mimosas’a transfer oldu. Mimosas’da oynadığı süre boyunca A takımda çok fazla forma şansı bulamasa da, burada 2 sezondan fazla zamanda aldığı eğitimin önemini anlayabilmek için ASEC Mimosas’ın altyapısı olan Académie MimoSifcom’dan bahsetmemiz yeterli olacaktır. Fildişi Sahili futbolunun amiral gemisi olan Académie MimoSifcom, 1993 yılında kurulmuş ve o zamandan beri futbol dünyasına sayısız yıldız kazandırmıştır. Fildişi Sahili’nin La Masia’sı olarak değerlendirebileceğimiz bu kurum, öğrencilerine futbol eğitiminin yanısıra başta temel bilimler ve yabancı dil olmak üzere pek çok farklı alanda da eğitim vermektedir. Académie MimoSifcom’dan yetişen en başarılı oyuncular arasında Didier Zokora, Emmanuel Eboue, Salomon Kalou, Kolo Toure, Yaya Toure ve Gervinho’yu sayabiliriz.

ASEC Mimosas’ta geçirdiği 2 sezonun ardından Portekiz kulüplerinin dikkatini çeken Jean Michael Seri, 2012 yılında kiralık olarak Porto’nun B takımına transfer oldu ve böylece kariyerinin Avrupa serüveni başladı. Portekiz İkinci Ligi’nde 13 maçta forma giydi ve 1 gol 1 asistlik performans sergiledi. Bir sonraki sezon Portekiz Premier Ligi ekiplerinden FC Paços de Ferreira’ya transfer oldu. İki sezon içerisinde 54’ü Premier Lig ve 6’sı Avrupa Ligi olmak üzere toplam 69 karşılaşmada yer aldı. 2013/14 sezonunun sonunda Premier Lig Playoff maçında attığı golle FC Paços de Ferreira’nın ligde kalmasında büyük pay sahibi oldu. Forma istikrarını yakalayan Seri, 3 gol 7 asistlik bir performans göstermeyi başardı ve 2015 yılında Portekiz macerasını sonlandırarak 1 milyon € bonservis bedeliyle Fransa’nın OGC Nice takımına transfer oldu. Burada daha şimdiden 25 maçta forma giyen oyuncu OGC Nice takımının en önemli ortasaha oyuncularından biri oldu ve oldukça başarılı geçirdikleri 2015/16 sezonunda ciddi bir paya sahip. Şu ana kadarki 1 gol 4 asistlik performansını da sezonun ilerleyen haftalarında muhakkak daha yukarıya çekecektir.

Seri’nin, Paços de Ferreira ve Nice’de oynadığı sürelerde daha sık olarak 4-3-3 olmak üzere, 4-2-3-1, 4-4-2 ve 3-5-2 gibi farklı dizilimlerde ortasahada oldukça başarılı işler yaptığını söyleyebiliriz ki bu kendisinin taktik anlamda ne kadar esnek bir oyuncu olduğunu da gösteriyor. Taktiksel esnekliği ve başarılı futboluyla Nice’de teknik direktör Claude Puel’in vazgeçemediği isimlerden olan Seri, gösterdiği performansla Fildişi Sahili A Milli Takımı’na kadar yükseldi. İlerleyen dönemde kendisini milli takım formasıyla daha sık izleme şansı bulacağız.

 

Güçlü Yönleri

Oyunu iki yönlü oynama yeteneğine sahip olan Jean Michael Seri, kendisine verilen savunma ve hücum görevlerini başarılı bir şekilde yerine getiriyor. Defansif yönden oldukça önem taşıyan top saklama/top kapma özelliklerinin Jean Michael Seri’de fazlasıyla mevcut olduğunu söyleyebiliriz. Kritik pozisyonlarda bu özellikleri sayesinde savunmadaki arkadaşlarını oldukça rahatlatıyor. Oyunun atak tarafına gelince ise Seri’nin, oyunu dikine ve hızlı oynama açısından ciddi bir iştahı var. Beklenmedik anlarda attığı uzun mesafeli ve dikine paslarla takım arkadaşlarına önemli pozisyonlar hazırlarken rakip savunmanın da dengesini bozuyor. Seri, dikine oynama özelliği ile rakipten kapılan toplar sonrasında oldukça tehlikeli oluyor ve rakip savunmanın yerleşmesine fırsat vermeden takımının pozisyon üretmesini sağlıyor. Bu özellikleriyle oyun temposunu kontrol edebiliyor ve oyunu yönlendirebiliyor. Oyunu bu kadar çok dikine oynamak isteyen bir oyuncu için 2015/16 sezonunda yakaladığı %89’luk pas yüzdesinin oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Hızı, çabukluğu ve dayanıklılığıyla da fiziksel yönden ön plana çıkan Seri, dribblingleriyle topu hızlıca rakip sahaya taşıyor. Zaman zaman da çıkardığı uzun mesafeli sürpriz şutlarla oldukça etkili oluyor. Bütün bu özelliklerinin yanında, daha önce de belirttiğimiz gibi taktiksel anlamda esnekliğe sahip olan Seri, gerek Portekiz’de gerekse Fransa’da çalıştığı antrenörlerin ilk tercih ettikleri isimlerden olmayı başardı. 

 

Zayıf Yanları

Bir ortasaha oyuncusu için kısa sayılabilecek boyunun, hava toplarında etkisiz kalmasına sebep olduğunu söylemek mümkün. Bu durum rakip hücum oyuncularıyla olan mücadelelerinde karşı tarafa ciddi bir avantaj sağlarken, hem defansif hem de ofansif duran toplarda takımının farklı varyasyonlar üretebilme yeteneğini kısıtlıyor. Ayrıca oynadığı mevkinin gerekliliklerini yerine getirebilmek için fiziksel açıdan da kendisini geliştirmesi ve ikili mücadeleleri kazanabilmek için güç anlamında da üst seviyelere çıkması gerektiğini belirtmeliyiz. Mevcut fiziksel yapısıyla özellikle yüksek mücadele gerektiren maçlarda takımının orta saha direncinin kırılmasına sebep olabilir. Nice forması giyerken yakaladığı %43’lük ikili mücadele kazanma yüzdesi büyük bir soru işareti olarak duruyor. Şu haliyle Nice’den daha yüksek seviye takımlarda, baskı altında nasıl bir performans sergileyeceği net değil ve seviye atlaması için bu oranı muhakkak artırmak zorunda. Oyunu çift yönlü oynayabildiği halde bunu net olarak sayılara yansıtamadığını da söylemeliyiz, bu soru işaretini giderebilmek için de gol/asist sayılarını artırması gerekiyor.  

 

Benzediği Oyuncular: Blaise Matuidi, Ramires, Tolgay Arslan, Selçuk İnan

‘Box-to-box’ ortasaha oyuncularının yeni nesil temsilcilerinden olan Jean Michael Seri, sahip olduğu fiziksel ve atletik özellikleriyle Blaise Matuidi ve Ramires’i andırıyor. Tabii bu oyuncular seviyesine ulaşması için kendini ciddi şekilde geliştirmesi gerekmekte. Savunma arkasına attığı uzun mesafeli ve isabetli pasları ile Selçuk İnan’a benzediğini söyleyebiliriz. Öte yandan, Selçuk İnan kadar ceza sahası civarında gezinmediğini de belirtelim. Top saklama ve dribbling özellikleriyle de Tolgay Arslan seviyesine ulaşabileceği beklenebilir. 

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Başakşehir

Yakın zamanda hakkında Southampton’ın ilgilendiği yönünde söylentiler olan ve Avrupa’nın farklı takımları tarafından takip edilen Jean Michael Seri için şu aşamada üç büyükler seviyesinin erken olduğunu söyleyebiliriz. Bununla beraber özellikle Trabzonspor ve Başakşehir gibi Avrupa Ligi’ne katılma mücadelesi veren ve son yıllarda orta saha bölgesinde istikrarı yakalayamamış kulüplerimiz için bir ilaç niteliğinde olabilir. Topu hücum alanına hızlı şekilde taşıyabilecek ve uzun mesafeli paslarıyla gerektiğinde oyun yönünü değiştirebilecek bir isme ihtiyaç duyan kulüpler için biçilmiş kaftan olan Seri, birkaç yıl içinde katedebileceği gelişmeyle de takımına çok ciddi ekonomik kazançlar getirebilir.

 

TRANSFERMARKT PROFILI