Doğum Tarihi: 1.05.1993 (23 yaşında)

Mevki: Forvet

Takımı: Servette FC

Ülkesi: Kamerun

Değeri: 600.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

 

 

 

Profil

1 Mayıs 1993 yılında Kamerun’un Douala şehrinde dünyaya gelen Nsamé, 2008 yılından 2012 yılına kadar Fransız ekibi Angers’in alt yaş kategorilerinde forma giydi. Kulübündeki alt yapı macerasının ardından 27 Nisan 2012’de ilk profesyonel maçına çıktı. Takip eden 2012-2013 sezonunu Angers’le toplam 457 dakika olmak üzere 18 maç, Angers II ile 17 maça çıkan futbolcu; sezonu Angers’teki 1 gol ve 1 asist, Angers II’deki 10 gollük performansıyla tamamladı.

2014-2015 sezonunda Amiens SC’ye kiralandı ve 34 maçta 7 gollük bir katkı sağladı. Sonraki yıl Ligue 1’e çıkan Angers’e döndüyse de takımında toplamda 5 kez forma giyebildi. Söz konusu sezonda çoğunlukla Angers II’yle maçlara çıktı ve 20 maçta 12 gol attı.

İçinde bulunduğumuz 2016-2017 sezonunun başında, 23 Ağustos 2016’da İsviçre 2. Ligi takımı Servette FC’ye transfer oldu. Bu transfer vesilesiyle 2016 yazına dek çalkantılı geçen kariyeri adeta yeniden hayat buldu. Ligin 5. haftasına girilirken takıma katılan Nsamé, transferinden bir gün sonra, Le Mont maçıyla Servette macerasına başladı. Bu tarihten itibaren hiç maç kaçırmadı ve 25 maçta forma giydi. 75, 77, 81, 85 dakika oynadığı 4 maç dışında hep 90 dakika oynayarak son derece istikrarlı bir performans gösteren futbolcu, şu ana dek 21 gol, 4 asistlik katkıyla gol kralı konumunda yer alıyor.

23 yaşındaki Kamerunlu forvetin Fransa vatandaşlığı da bulunuyor. Fakat şu ana dek iki ülkenin herhangi bir kategorisinde milli forma giymedi. Yine de bu sezonla birlikte yakaladığı başarıyı sürdürdüğü takdirde özellikle Kamerun A milli takım seviyesinde milli tecrübesini yaşaması beklenebilir.

Nsamé, istikrarlı bir performans gösterdiği Servette’de 4-2-3-1 ve 3-4-3 dizilimlerinin en ucunda forma giyiyor. Bunun dışında özellikle Angers dönemine baktığımızda, zaman zaman takımın üçlü ön formasyonlarında maçın gidişatına göre kanatlarda da rol aldığını görüyoruz. Yine de asıl ve tek mevkisinin santrfor olduğunu belirtmemizde fayda var.

 

 

Güçlü Yönleri (Fiziksel Üstünlük, Denge, Zıplama, Önceden Sezme, Takım Oyunu, Bitiricilik, Çalışkanlık)

Kamerunlu forvetin en güçlü yönlerinin başında fiziksel üstünlüğü geliyor. 1.88 m boyunda ve 88 kilo civarında olan futbolcu, söz konusu avantajını maçın her anında kullanmaya çabalıyor. Kariyerinin tamamında tek forvet oynamış bir futbolcu olarak Nsamé, gerek ikili mücadelelerinde gerekse de hava topu mücadelelerinde bir hayli etkili. Maç başına 26 ikili mücadelede %45, 15 hava topu mücadelesinde yine %45’lik bir başarı oranı yakalamış durumda. Bir hayli yüksek olan bu rakamlar, futbolcunun mücadeleci yapısının bir çıktısı. Rakiplerle girdiği mücadelelerde dengesini son derece iyi koruyabilen ve adeta “yıkılmayan” bir görüntü çiziyor. Bunun yanında özellikle hava topu mücadelelerinde rakip stoperlere zor anlar yaşatıyor ve zıplama kabiliyetiyle neredeyse her 2 hava topunun birini indirebiliyor. Aynı zamanda söz konusu fiziksel üstünlüğünü hem sırtı dönük hem de kaleye dönük oyunları iyi oynayarak da kullandığını söyleyebiliriz. Zira sırtı dönük oyunlarda güçlü fiziğiyle ayakta kalıp top indirebiliyor, top tutabiliyor veya pas dağıtabiliyor. Kaleye dönük oyunlarda da fiziğine göre gayet hızlı olması ve topla ilişkisinin olumlu olmasının yardımıyla etkili olabiliyor. Maç başına 2,4 dribbling denemesinde %60 başarı yakalıyor.

Kamerunlu forvetin bir diğer artısı, bir forvet için çok önemli özelliklerden biri olan önceden sezme yeteneği. Birçok pozisyonda topun yönünü, atağın ulaşabileceği noktayı, rakibin vereceği pası yahut yapabileceği hatayı önceden sezerek kendine pozisyon yaratabiliyor. Özellikle bu sezon, rakibin yaptığı pas hatalarını önceden sezerek girdiği pozisyonlar ve attığı goller dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra takım arkadaşlarının yaptığı ortalara veya verebileceği paslara yönelik olarak defans arkasına çok tehlikeli direkt ya da çapraz koşular yapabiliyor. Bu koşuları kimi zaman “yalancı koşu” olarak yapıp takım arkadaşlarına dribbling veya boşa kaçma için alan yaratıyor.

Nsamé’nin takım oyununa katkılarından bahsetmek gerekirse; özellikle takımının atak başlangıçlarında bire bir varyasyonlar yaparak, tek paslarla ilerleyerek, kanatlara açılarak, defans arkasına koşular yaparak, çok sık olmasa da adam eksilterek takımın ofansif aksiyonlarını şekillendirmesine yardımcı oluyor. Maç başı yaptığı ortalama 24 pas denemesinde %77’lik isabet oranı sağlaması takım oyununa katkısını perçinliyor. Maç başı 1,5 kilit pasta sağladığı %73’lük başarıyı da dipnot olarak ekleyelim.

21 golle İsviçre Challenge Ligi’nin gol kralı konumunda bulunan Nsamé, bu başarısının büyük bir bölümünü kuşkusuz bitiriciliğine borçlu. Zira bu gollerin birçoğunu kaleciyle bire bir kaldığı pozisyonlarda kaydeden futbolcu, son derece soğukkanlı ve kaliteli vuruşlarla rakip takımın kalecilerini avlamayı başardı.

Tüm bu saydığımız meziyetlerini her geçen gün geliştiren Kamerunlu forvetin sırrı ise saha içinde ve dışındaki çalışkan yapısında yatıyor. Maç içerisindeki çalışkanlığını girdiği mücadele sayılarında net olarak görebileceğimiz Nsamé, özellikle saha dışındaki özverisiyle adından söz ettiriyor. Servette’nin teknik heyetinden Bojan Dimic, kendisiyle yapılan bir röportajda Nsamé hakkında: “O, son derece iyi çalışan biri. Her antrenmanın ardından sahadan en son Nsamé ayrılıyor ve antrenman bittiği için sahadan ayrılıp duşa girmesi gerektiğinde hayal kırıklığına uğramış görünüyor.” ifadelerini kullandı. Dolayısıyla tüm bu çalışmalarının meyvesini günbegün kalitesini yükselterek toplamaya devam ediyor.

 

 

Zayıf Yanları (Tecrübe, Zayıf Ayak Kullanımı, Konsantrasyon Problemleri)

1 Mayıs’ta 24 yaşına girecek olan Nsamé, şu ana dek oynadığı liglerin en üst seviyesinde sadece 5 kez forma giyebildi. Genellikle 2. liglerde boy gösteren futbolcu, şimdiye dek herhangi bir milli takım tecrübesine de sahip değil. Dolayısıyla en üst seviyede çok tecrübesi olmadığı hesaba katıldığında bir sonraki kariyer adımı olan 1.seviye ligde neler yapabileceği konusu önemli bir soru işareti olarak göze çarpıyor.

Kamerunlu futbolcunun diğer bir eksiği, sol ayağını yeterince kullanamaması. Birçok atakta pozisyon gereği zayıf ayağına ihtiyaç duyan futbolcu, sol ayağını oyun içi varyasyonlarda kullanmaktan çekinmese de şut şansı yakaladığında ve önemli pozisyonlarda yeterince kullanamıyor. Sağ ayağı son derece iyi ve dominant olan Nsamé’nin zayıf ayağını geliştirmesi, bulduğu pozisyonlarda kendisine çift yönlü alternatif-fırsat kolaylığı yaratacak ve futbolcunun kalite seviyesini arttıracaktır.

Son olarak diğer birçok futbolcu gibi Nsamé’nin de maçın belli bölümlerinde kopmalar, konsantrasyon kayıpları yaşamasına tanıklık edebiliyoruz. Bundan dolayı da bazı pozisyonlarda ofsayta yakalanma, uzunca bir süre topla buluşamama gibi problemlerle karşı karşıya kalabiliyor. Ancak uzunca bir süre sahada görünmese dahi hiç beklenmedik bir anda tabelaya etki edebiliyor.

 

 

Benzediği Futbolcular: Emmanuel Adebayor, John Carew

Jean-Pierre Nsamé güçlü fiziği, soğukkanlılığı, bitiriciliği, yüksek sezgileri nedeniyle o seviyelere gelemeyecek olsa da şu an Başakşehir FK’de forma giyen Emmanuel Adebayor’u hatırlatıyor. Aynı zamanda sırtı dönük ve kaleye dönük oyunlardaki başarısı, ayağında top tutabilmesi ve takım oyununa katkısı nedeniyle eski Beşiktaşlı John Carew ile benzerlikler gösteriyor.

 

 

Gelebileceği Takımlar: Gençlerbirliği, Kasımpaşa, Kayserispor, Akhisar Belediyespor

Kariyerinin en büyük çıkışını içinde bulunduğumuz 2016-2017 sezonunda yapan Nsamé, Servette’ye katıldığı tarihten beri tüm maçlarda forma giydi. Bu istikrarlı grafiğinin yanında 25 gole doğrudan katkı sağladı ve Servette’nin ligde attığı gollerin %53’ünde pay sahibi oldu. Gol krallığında açık ara önde olması sebebiyle son derece göz önünde ve özellikle İsviçre Süper Ligi takımlarından FC Basel ve Sion’un da radarında. Sezon başında kulübüne transfer olduğunda 1+1 yıllık sözleşme imzalamıştı ve sezon içerisinde en az 18 maça çıktığı için sözleşmesi otomatik olarak Haziran 2018’e uzadı. Dolayısıyla, önümüzdeki yaz transfer döneminde takımdan ayrılmasını beklediğimiz futbolcuyu transfer etmek isteyen kulübün bir miktar bonservis ödemesi gerekecektir.

Kulüplerimiz özelinde Nsamé birçok Süper Lig ekibinde düzenli oynayabilecek ve çift haneli gol rakamlarına ulaşabilecek bir potansiyele sahip. Güçlü fiziği ve tek forvete uygun yapısı da kulüplerimize son derece uygun. Daha özele inecek olursak; Gençlerbirliği, önümüzdeki sezon yapmayı düşündüğü köklü değişikliklere Nsamé takviyesiyle başlayabilir. Kasımpaşa’da forvetlerin gol yollarında çok etkili olamadığı bir sezonun ardından önümüzdeki yaz gelebilecek bir Nsamé hamlesi son derece yerinde olacaktır. Kayserispor ve Akhisar Belediyespor da forvet hatlarındaki isimlerin istikrarsızlığı ve düşük gol katkısı nedeniyle, ligde kalmayı başardıkları takdirde, 2017 yazında Nsamé’yle el sıkışarak önemli bir adım atabilir.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 20.07.2017 tarihinde 900.000 € bedelle Young Boys takımına transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ