Doğum Tarihi: 19.05.1993 (23 yaşında)  

Mevki: Defansif Orta Saha, Merkez Orta Saha

Takımı: Sao Paulo

Ülkesi: Brezilya

Değeri: 750.000€

Sözleşme Sonu: 30.06.2017

 

 

 

Profil

19 Mayıs 1993 tarihinde Brezilya’nın Sao Paulo eyaletinde dünyaya gelen João Schmidt, futbol hayatına da doğup büyüdüğü toprakların takımında başladı. Henüz 12 yaşında Sao Paulo altyapısına giren João Schmidt, 2012 yılına kadar çeşitli yaş kategorilerinde Sao Paulo forması giydi. 2012 yılında ilk kez A takımla maçlara çıkmaya başlayan Schmidt, 5 maçta toplam 121 dakika forma giydi. 2013 sezonunda ise sadece 2 maçta 115 dakika forma giyebildi. O yıllarda Jadson, Denilson, Cicero, Casemiro gibi isimlerin arkasında kaldı ve doğal olarak çok fazla forma şansı bulamadı. 2014-2015 sezonunda Portekiz Ligi ekiplerinden Vitoria Setubal’a kiralanan Schmidt, burada ciddi süreler almayı başardı. Ligde oynanan 34 maçın 29’unda sahadaydı. Bir orta saha oyuncusu olmasına rağmen, 3’ü penaltıdan olmak üzere attığı 6 gol ile sezonu takımın en golcü oyuncusu olarak tamamladı. Sao Paulo’ya döndüğünde yine kadronun önemli bir parçası olamadı. Onunla aynı mevkide oynayan Josef de Souza, Denilson, Thiago Mendes ve Hudson’un arkasında kaldı. Fakat 2016 sezonu, onun için Sao Paulo’daki en çok şans bulduğu sezon oldu. 22’si lig olmak üzere toplamda 32 maça çıktı ve 2 gol 2 asist ile takımına katkı verdi.

Schmidt, ön libero ve orta sahanın ortasında oynayabiliyor. Onu çoğu zaman 4-1-2-3’te tek ön libero, 4-2-3-1’deki 2’li blokta defansif rolde ya da çok nadir olmakla birlikte 3’lü bloğun ortasındaki oyuncu olarak izliyoruz. Defansif özellikleri ve isabetli uzun pasları ile öne çıkan oyuncunun, 10 numara olarak adlandırılan mevkide çok da başarılı olduğu söylenemez. Ancak ona defansif roller ya da geriden oyun kurma görevi verildiğinde, orta sahaya hükmen bir oyuncuya dönüşebiliyor. Sao Paulo’da çoğunlukla orta sahada defansif rolle oynuyor. Bu rolde esas görevi, topu çaldıktan sonra bir an önce takımı hücuma çıkarabilecek oyunculara teslim etmek. Zaman zaman uzun paslarıyla da hücumu kendisinin şekillendirdiğini görebiliyoruz. Partnerleri Hudson ve Thiago Mendes ise daha çok oyunun iki yönünü de oynuyorlar.

João Schmidt daha önce 5 kez Brezilya U20 takımının formasını giyme başarısı gösterdi.

 

Güçlü Yönleri (Top Çalma, Pas İsabeti, Uzun Paslar, Hava Topları, Takım Oyuncusu)

Joao Schmidt, bir defansif orta saha oyuncusunda olması gereken bir çok özelliğin hakkını veriyor. Top çalma, pas isabet yüzdesi, uzun pas başarısı, hava topları gibi istatistiklerde öne çıkan oyuncu, sahada da oldukça soğukkanlı, çalışkan ve yüksek konsantrasyonu ile tam bir takım oyuncusu. Oynadığı pozisyon gereği zaten iyi olmasını beklediğimiz top çalma özelliği, istatistiklere de yansımış durumda. Maç başına 2,8 kez top çalmayı başaran oyuncu, ligde kendi pozisyonunda oynayan oyuncular arasında bu istatistikte 14. sırada kendine yer bulmuş durumda. Listenin ilk iki sırasında ise 4,3 ve 4,2 ile daha önce TrScouts tarafından raporlanan Bruno Henrique ve Hudson’u görüyoruz.

Schmidt, 1,83 metre gibi ortalama bir boya sahip olmasına rağmen fit bir vücuda sahip ve boyuna oranla uzun olan bacaklarını, pozisyon bilgisini ve mücadeleci ruhunu kullanarak rakiplerden top çalma konusunda oldukça başarılı bir görüntü çiziyor. Schmidt, kaptığı bu topları takım arkadaşlarına iletmek konusunda da oldukça başarılı. Tüm paslarına bakıldığında ortalama %88(53/60) gibi hiç de fena sayılmayacak bir pas yüzdesine sahip. Sol ayağını kullanan oyuncu, daha çok gösterişsiz ve kısa mesafeli paslar denese de zaman zaman uzun mesafeli paslar ya da ara paslar da atarak rakip defansın kilidini açabiliyor. Yine kendi pozisyonundaki oyuncular arasında maç başına 4,8 başarılı uzun pas ile kendi liginde 3. sırada bulunuyor. Uzun paslarını genellikle ters kanattaki bekin ya da kanadın bindirmelerine gönderiyor. Kısa paslarda ise 47,4 ile 7. sırada. Oyuncunun sol ayaklı olduğunu da düşünürsek, takımın pas oyununa yaptığı katkı ile oynadığı takımlarda orta sahanın değerli bir oyuncusu olma potansiyeline her zaman sahip.

Oyuncu 1,83 m boyu olmasına rağmen hava toplarında oldukça başarılı. Öncelikle istatistiklerinden bahsedecek olursak, top çalma ve pasta olduğu gibi hava toplarında da öne çıkan istatistiklere sahip. Kendi pozisyonundaki oyuncular arasında maç başına 2,8 hava topu kazanan oyuncu, liginde 3. sırada bulunuyor. Boyu çok uzun olmamasına rağmen böylesine iyi bir istatistiğe sahip olmasını, oyuncunun bu tip pozisyonlarda çok iyi pozisyon alması, cesareti ve sıçrama kabiliyetine bağlayabiliriz.

 

Zayıf Yanları (Tecrübe, Hızlı Karar Verme)

Schimdt’in de, her oyuncunun olduğu gibi zayıf olduğu yanları var. Orta sahada hücuma yakın bir görev verildiğinde neredeyse sahadan siliniyor. Güçlü yönlerinde söylediğimiz defansın kilidini açan paslarını, bu pozisyonda oynarken çok görmeye alışık değiliz. Bunu da çok hızlı düşünememesine bağlayabiliriz. Defansif bir rolde oynarken çok sık baskı altında kalmıyor ve takım arkadaşlarının yerleşimini görüp pası göndermek için hatırı sayılır bir zamana sahip oluyor. Önde oynarken ise maruz kaldığı baskı altında aynı başarıyı sergileyemiyor.

Schmidt’in en öne çıkan zayıf yanı ise maç tecrübesinin az olması. Oyuncunun ciddiye alınacak sezon sayısı sadece iki. 2014-2015 sezonunda Portekiz Ligi’nde ve 2016 sezonunda Brezilya’da oynadığı maç sayısı toplam 66. Kalan sezonların toplamı ise oldukça düşük. 23 yaşındaki bir oyuncu için, oynadığı üst düzey maç sayısının oldukça düşük olduğunu söylemek mümkün.

Oyuncunun kilit pas sayılarının ve her ne kadar Vitoria’da takımın en golcüsü olmuş olsa da skor katkısının düşük olduğunu söylemek mümkün. Top ayağındayken dribbling ile takımını öne taşıma konusunda da zayıf kaldığını söylersek yanlış olmaz. Ancak oyuncunun pozisyonu ön libero ve sahada defansif bir role büründüğü için bu saydıklarımızın ondan çok da beklenen şeyler olduğu söylenemez.

 

Benzediği Oyuncular: Emre Belözoğlu, Mehmet Topal

Schmidt, sahada büründüğü defansif rol ile Mehmet Topal’a çok benziyor. Fiziği, top çalma ve hava toplarındaki başarısı ve oyun tarzıyla tek ön libero oynadığı zamanlardaki Mehmet Topal’la oldukça fazla benzerlik gösteriyor.

Birinci ve ikinci bölgelerden attığı uzun pasları ile de Emre Belözoğlu’nu akıllara getiriyor. Sol ayaklı oluşu, paslarının kalitesi ve rakip takım defansının dengesini alt üst etmesi ile paslarıyla Emre Belözoğlu’nu andırdığını söylemek mümkün.

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Medipol Başakşehir, Osmanlıspor, Bursaspor, Konyaspor, Antalyaspor, Kardemir Karabükspor

Başakşehir’de yaşlanan Emre Belözoğlu’nun takımdan ayrılmasından sonra o bölgedeki sayısal eksikliği giderebilecek ve katkı verebilecek bir isim olabilir. Trabzonspor ve Osmanlıspor için de kadro kalitesini ve rotasyonunu uygun maliyetiyle artırabilir. Bursaspor, Konyaspor, Antalyaspor, Karabükspor gibi takımların orta sahasını ise bir seviye yukarıya taşıyacaktır. Özellikle disiplini ve takım oyununa olan katkısı ile Aykut Kocaman tarafından oldukça beğenilmesi muhtemel bir isim.

Schmidt, kalitesi ve potansiyeli göz önüne alındığında hak ettiği değeri henüz göremedi. Oyuncunun kontratı 2017 yılının Haziran ayında sona eriyor ve yazın bedelsiz olarak transfer edilebilir. Bazı resmi olmayan kaynaklara göre, oyuncu Brezilya’da yıllık 400.000 € kazanıyor. Ligimizde bu parayı ve çok daha fazlasını ödeyebilecek kulüp sayısı fazla. Yukarıda ismi olmayan üç büyüklerde bile rotasyon oyuncusu olmaya yetecek kalitesi var.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 09.07.2017 tarihinde bedelsiz Atalanta’ya transfer olmuştur.

 

TransferMarkt Profili