Doğum Tarihi: 20.06.1997 (19 yaşında)

Mevki: Forvet

Takımı: Helsingborgs IF

Ülkesi: İsveç

Değeri: 500.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2018

 

Profil

Carl Henrik Jordan Larsson 1997’de babası Henrik Larsson Feyenoord’ta oynarken Hollanda’nın Rotterdam kentinde dünyaya geldi. Zlatan Ibrahimovic tarafından İsveç futbolunun gelecekteki en önemli yeteneği olarak görülen, babası Henrik Larsson açısından ise henüz çok yol kat etmesi gerektiği söylenen Jordan, futbola 2004 yılında babası Barcelona’da oynarken La Masia’da başladı. Daha sonra Helsingborgs’un rezerv takımı Högaborgs’a geçiş yapan Jordan Larsson profesyonel futbola babasının başladığı kulüpte başlamış oldu. Yine babasının izinde kariyerine devam eden Jordan 2014 sezonunda Helsingborg A takımına yükseldi. İlk sezonunda 16 resmi maçta 614 dakika süre alan Jordan 3 gol 1 asistlik bir performans sergiledi. 2015 Allsvenskan’da kendini iyice göstermeye başlayan oyuncu 25 maçta 1898 dakika süre aldı ve 3 gol atıp 5 asist yaptı . Bu sezon lig başlamadan oynanan İsveç Kupası’nda 4 maçta 3 gol 2 asistlik bir performans göstererek sezona hızlı bir giriş yaptı ve 12 Allsvenskan mücadelesinde  de  4 gol buldu. İsveç U17 ve U19 takımlarında toplamda 30 maçta 3 gol atan Jordan, U21 takımıyla ilk maçına 3 Haziran’da Gürcistan karşısında çıktı; bu maçta 6 dakika süre alırken bir de gol üretti.

Jordan Larsson’u genelikle 4-4-2’de ileri ikilide geriye dönük forvet olarak izliyoruz. Maç içinde kanatlarda ve orta ofansta değerlendirildiğini de görüyor olsak da asıl pozisyonunun santrafor olduğunu söylemeliyiz. Kendisinin de bu bölgede rahat oynadığını gözlemlemek mümkün.

 

Güçlü Yönleri

Jordan Larsson’un en önemli artısının tekniği olduğunu söyleyebiliriz. Sol ayağı kusursuz bir teknikle donatılmış. Bu yüzden ilk dokunuşları çok iyi ve topları kontrol etmede sıkıntı yaşamıyor. Yine bu teknik kapasitesi sayesinde topu kalenin istediği bölgesine göndermekte sıkıntı yaşamıyor ve iyi bir bitirici olma potansiyeli taşıyor. Şu haliyle dahi 19 yaşında bir oyuncuya göre ceza sahası içinde ve çevresinde gerçekten soğukkanlı bir bitirici olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle sol ayağıyla köşelere yolladığı plaseler oldukça başarılı.

Larsson son iki sezonda takımın duran top kullanıcılarından biri haline geldi ve bu açıdan da başarılı bir isim. 4-4-2’nin ileri ucunda görev almasına rağmen oyun kurma aşamasında da varlık gösteriyor ve bu sezon %83 gibi bir pas isabet oranı sağlayarak bu alanda ligin en iyi ikinci forveti olmayı başardı.

Bunlara ek olarak Larsson’un hızlı ve patlayıcı bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. Bu özelliğini defans arkasına yaptığı koşularda görebiliyoruz ve bu koşuların sıklığını artırması halinde daha tehlikeli bir isime dönüşebilir.

 

Zayıf Yanları

Larsson fizik olarak zayıf bir oyuncu. Bu nedenle savunma oyuncularıyla temasında genelde kaybeden tarafta oluyor. Bunu %34’lük ikili mücadele başarı oranından da görmemiz mümkün. Yine fiziksel handikapları ve 1,75’lik boyu nedeniyle hava topu kazanma oranının da oldukça düşük olduğu görülüyor. (bu sezon %19)

Larsson cüssesi itibariyle bu iki eksiği düzeltemeyebilir ancak oyun içinde bu açıkların fark edilmemesini sağlayacak performanslar sergilemesi gerekiyor ve bunu da eksik bir noktası olarak görebiliriz. Hızını ve tekniğini etkili kullanması, buna göre oyun tercihlerinde bulunması gerek. Bu, tecrübe kazandıkça kendiliğinden gelişecek bir nokta olsa da şu an bu açıdan gelişmeye muhtaç olduğu görülüyor.

 

Benzediği Oyuncular: Henrik Larsson

Jordan Larsson’un babası, Celtic ve İsveç efsanesi Henrik Larsson’a tarz olarak benzediğini söyleyebiliriz. Defans arkası koşularındaki önsezisi ve patlayıcılığı, teknik kapasitesi, bitiriciliği babasına benzeyen Larsson, dış görünüşü ile birlikte gerçekten “babasının oğlu” dedirtiyor. Tabii ki Henrik Larsson kariyerinin önemli bir bölümünde komple bir oyuncuydu ancak Jordan da 19 yaşına henüz girdi. Önünde uzun bir yol ve gerçek bir rol model var.

 

Gelebileceği Takımlar: Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Osmanlıspor, Başakşehir, Konyaspor

Jordan Larsson’un henüz kendisini ispat etmemiş bir futbolcu olsa da kendi yaş grubundaki en itibarlı isimlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle ülkesindeki popülerliği yüksek. Ülkesi dışına çıkması için gideceği kulübün itibarlı olması, en azından Avrupa arenasında boy gösteriyor olması gerekiyor. Bu nedenle ligimizde üç büyükler veya Avrupa’ya giden takımlar Larsson için tercih edilebilir kulüpler. Kulüplerimiz için ise bu kadar yetenekli bir isim iyi bir yatırım olacaktır. Hedef santrafor olarak kullanılması mümkün olmayan Larsson, hedef santraforlarla oynamayı tercih eden takımlar dışındaki takımlarda başarılı olabilir. Bunun dışında Larsson’un oyun bilgisi ve teknik özellikleri kendisini kontratak futboluna da pozisyon futboluna da uygun bir isim haline getiriyor. Bu nedenle oyun hakimiyetini elinde bulundurmayı tercih eden üç büyüklerde de kontratak futbolunu benimsemiş başaltı takımlarımızda da katkı verebilir.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 02.01.2017 tarihinde 450.000 € bedel ile NEC Nijmegen takımına transfer olmuştur.

TrScouts Notu: Oyuncu 02.01.2018 tarihinde Norrköping takımına transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili