Doğum Tarihi: 29 Haziran 2003 (16 yaşında)

Mevki: Merkez Orta Saha/Sol Kanat/Sağ Kanat

Takımı: Birmingham City

Değeri: 11.000.000€

Sözleşme Sonu: 30.06.2021

Boy: 1.80 m

Tercih Ettiği Ayak: Sağ

Profil

Jude Bellingham kariyerine şu anda yer aldığı takım Birmingham’ın U8 takımında 7 yaşındayken başladı. 14 yaşındayken çokça kez U-18 maçlarında görev aldı. U23 kategorisindeki ilk maçı 15 yaşındayken Nottingham Forest U23’e karşı oldu ve 87. dakikada maçtaki tek golü attı. Farklı yaş gruplarıyla pek çok maça çıktı ve oldukça genç bir yaşta yavaş yavaş A takım ile antrenmanlara çıkmaya başlayarak A takım ortamıyla tanıştı. Profesyonellerle antrenman yaparak tecrübe ve deneyim kazandı. Ayrıca iç saha maçlarında onlara eşlik etmekle beraber bazı deplasman maçlarında kadroya alınmadan A takım ile seyahat ederek bu ortamları yaşayıp deneyimleme ve gözlemleme imkanına sahip oldu. Temmuz 2019’da Birmingham ile 2 yıllık profesyonel sözleşme imzaladı. Sezon öncesi kampa dahil edilerek takımın bir parçası oldu ve maçlara çıkıp gol attı. 6 Haziran 2019’da EFL Kupası’nda Portsmouth’a karşı oynayarak Birmingham’ın A takım seviyesinde forma giyen en genç oyuncu (16 yıl 38 gün) rekorunu kırdı. 25 Ağustos 2019’da Swansea City’e karşı yedekten oyuna girerek ilk lig maçına çıktı. 6 gün sonra (31 Ağustos 2019) kendi seyircisi önünde Stoke City karşısında 30. dakikada oyuna girerek forma şansı buldu ve 1-0 geriye düştükleri maçta 1 gol atarak takımının 2-1 galip gelmesinde pay sahibi oldu. Bu maçtaki golüyle Birmingham’ın en genç gol atan oyuncusu oldu (16 yıl 63 gün). Kasım 2019’da EFL Ayın Genç Oyuncusu ödülüne layık görüldü.

İngiltere U15 takımına 13 yaşındayken çağrıldı ve ilk maçına 17 Aralık 2016’da Türkiye U15’e karşı çıktı. 2018’de U16, 2019’da da U17’ye çağırıldı.

Genellikle 4-4-2’nin sağ veya sol kanadında oynadığı gibi 4-4-2 ve 4-2-3-1 dizilişlerinde merkez ikiliden biri olarak da görev alabiliyor. Merkez orta sahada görev aldığında box-to-box diye adlandırılan iki yönlü orta saha rolünde oynuyor. Birmingham Teknik Direktörü Pep Clotet’ın yaptığı açıklamalarda Bellingham’ın merkez orta saha ve rakip ceza alanı etrafında kendisini daha rahat hissettiğini belirtmişti.

 

 

Güçlü Yönleri (Teknik, Top Kontrolü, Pas, Bire Bir, Çevre Kontrolü, Dribbling, Baskı, Karar Alma)

Teknik, Top Kontrolü, Pas: Bellingham, yaşına göre teknik kapasitesi oldukça gelişmiş ve yüksek bir oyuncu. Topla arası oldukça iyi ve topa sahip olduğu neredeyse her anı başarılı bir şekilde değerlendiriyor. Atılan her türlü topu kusursuza yakın şekilde kontrol edip takım arkadaşlarına servis ediyor. Pas yüzdesi oldukça yüksek. Ayağındaki topu kolay kolay kaybetmiyor ve topu saklamasını iyi biliyor. Genellikle kısa ve basit paslar atmayı tercih etse de oyunu ileriye taşıma ve dikine oynamaya yönelik eğilimi var.

Bire Bir: Topa sahip olup rakibin baskı yaptığı anlarda telaşa kapılmıyor. Bu anlarda oldukça soğukkanlı olabildiği gibi rakibini geçme konusunda da oldukça çevik. Rakibinin gelişini iyi sezip, vücudunu ayarlayıp, yapacağı bir hareketle aniden geçebilme yeteneğine sahip. İkili, üçlü sıkıştırmalarda da rakibini geçebilecek kadar soğukkanlı ve yetenekli. Dar alanda hareket kabiliyeti oldukça yüksek. Özellikle kenarlarda rakibin yaptığı çoklu baskılardan başarılı şekilde sıyrılıp kendine boş alanlar yaratarak tehlikeli olabiliyor.

Çevre Kontrolü: Hem toplu hem de topsuz oyunda etrafını kontrol etmekten hiç vazgeçmiyor. Sürekli etrafında olan biteni kontrol ederek oyunun içerisinde kalabiliyor. Takım arkadaşlarından pas isterken, alırken ve aldığı esnada etrafını sürekli kontrol ediyor. Aynı şekilde topsuz oyunda etrafındaki rakiplerinin ve takım arkadaşlarının pozisyonlarını takip ediyor ve yapması gerektiği bir durum varsa hemen ona göre aksiyon alıyor. Bu özelliğinin iyi olması onu oyunda tutmasını sağladığı gibi sezgilerinde ve karar alma özelliğinde etkin rol oynuyor.

Dribbling: Bellingham, boş alan bulduğunda topla beraber koşular atmayı tercih ediyor. Oyunu genişletmek ve boşlukları değerlendirmek adına etkili oluyor. Boşlukları topla beraber attığı koşularla kat edip oyunu ileriye taşımayı seviyor. Hız ve hızlanmasının da iyi olmasıyla bu özelliği daha etkili oluyor. Maç başına 4.61 dribbling ile oynayıp %58.7’sinde başarı sağlıyor.

Baskı-Pres: Merkez orta saha pozisyonunda oynadığı maçlarda topsuz oyunda  öne doğru baskı ve hamle yapma konusunda oldukça inatçı. Zaman zaman savunma bloğunu bozsa bile rakibini rahat oynatmamaya, planını bozmaya yönelik inatçı baskılar yapıyor. Yaptığı bu baskıların sonucunda top kazanıp kontra ataklar başlatabildiği gibi rakibinin rahat hareket etmesine izin vermeyerek planlarını bozmasını sağlıyor.

Karar Alma: Özellikle top ayağına geldiğinde topla oynama süresi oldukça az. Top daha ayağına gelirken yaptığı çevre kontrolüyle kararını verip top ayağına geldiğinde hızlı oynayarak hem saha içinde kendisine hareketlilik hem de takımına hareketlilik kazandırmış oluyor ve rakibin hamle yapma, top kapma ya da yerleşebilme gibi aksiyonları gerçekleştiremeden oyuna hız ve hareketlilik kazandırmış oluyor.

 

Zayıf Yanları (Uzun Pas, Kafa Vuruşu, Yaratıcılık, Fizik, Tecrübe)

Uzun Pas: Kısa pas kabiliyeti iyi olduğu kadar attığı uzun paslarda ve diyagonal paslarda başarılı değil. Takım arkadaşlarının sahaya yerleşimlerini görse ve fark etse de uzun pas kalibrasyonu henüz yetersiz. Pasların şiddeti yetersiz kaldığı gibi pasların çoğu fazla havalanarak gidiyor. Bu sebepten top, takım arkadaşına gidene kadar rakip pozisyon alabiliyor ya da top istenilen noktaya ulaşmıyor. Maç başına ortalama 2.71 uzun pas ile oynuyor ve bunların %40.8’inde başarı sağlayabiliyor.

Hava Hakimiyeti: Genel anlamda hava toplarına çıkmayı tercih etmiyor. Onun yerine hava topuna çıkan arkadaşlarının etrafında pozisyon alıp sahipsiz topları toplamayı tercih ediyor. Yaşından dolayı kuvveti henüz yeterli seviyede olmamasından dolayı bu tip mücadelelerde etkisiz olacağından dolayı böyle karar alması aslında yerinde olmuş oluyor. Hava topları mücadelelerinde maç başına 4.12 ortalamayla oynarken %39.8’inde başarı sağlıyor olması hava toplarında zafiyet yaşadığını veri olarak da destekliyor.

Yaratıcılık: Her ne kadar teknik özellikleri üst seviyede olsa da bu teknik özelliklerini etkili kullanabilmesi için yeterli zihinsel özelliklere de sahip olmak gerekli. Uzun paslarda etkili olamadığı gibi arkadaşlarının defans arkasına attıkları koşuları destekleyecek pasları atma konusunda ve kapalı savunmayı açabilecek ara paslar atma konusunda etkili değil. Rakip ceza sahası etrafında topu daha etkili ve daha yaratıcı kullanması gerekli. Rakip ceza sahasına maç başı 2.1 ortalamayla pas gönderip %38.2’sinde başarı sağlıyor olması durumu biraz olsun açıklıyor.

Fizik: İkili mücadelelerde yeterince inatçı ve agresif değil. Her ne kadar dengesi fena olmasa da kuvvet anlamında yeterli seviyede olmaması temaslı oyunda etkisiz olmasına sebep oluyor. Güçlü rakiplere karşı zaafiyet yaşabiliyor. Bu yüzden olabildiğince temaslı oyundan kaçınıyor. 16 yaşında olmasından dolayı fiziğinin yeterli seviyede olmaması gayet normal olsa da bugün oynadığı seviyeye ve İngiltere gibi fiziksel kuvvetin önemli olduğu bir futbol ortamına göre değerlendirecek olursak fiziğinin yetersiz kalması onun zayıf yönlerinden biri olmasına sebep oluyor.

Tecrübe: 16 yaşında bir oyuncu için buralarda oynayabilmek bir başarı olsa da bu sürekliliği artırabilmek ve daha da üst seviyelerde oynayabilmek için daha fazla profesyonel maça çıkarak tecrübelenmesi gerekiyor. Karşılaştığı rakipler daha tecrübeli oyuncular olduğundan maç içerisindeki bazı anlarda ve durumlarda tecrübe eksikliği ve oyun olgunluğu zafiyeti yaşayacaktır ve rakiplerden geride kalacaktır. Oyun süresini ve maç sayısını artırıp tecrübe kazanarak oyun bilgisini geliştirmeli.

 

Benzediği Oyuncular: Dele Alli

Bellingham için tam anlamıyla Alli’nin ikamesi demek yanlış olacaktır ancak bir çok özelliğiyle benzer yapıda bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. Top tekniği, top kontrolü, dribblingi, fiziki yapısı ve oynayabildiği pozisyonlar bakımından benzerlikler gösterebilmekte. İki oyuncu da hem merkezde hem de kanatlarda oynayabiliyor. Fakat Bellingham, Alli kadar ofansif ve skorer bir oyuncu diyemeyiz. Bellingham’ın ofansif katkısı olduğu kadar defansif katkısı da söz konusu. Oyunu Alli gibi daha önde oynamaktan ziyade rakibi geride karşılamayı da seviyor. Zihinsel ve fiziksel gelişim kaydettiğinde Alli’den daha yaratıcı ve daha skorer bir oyuncu olabileceği gibi oyunu iki yönlü oynayabilmesinden dolayı başka bir oyuncu tipine dönüşebilmesi de muhtemel.

InStat Scout’un “Compare” bölümü kullanılarak yapılmış Bellingham-Dele Alli kıyası