Doğum Tarihi: 28.11.2000 (20 yaşında)

Mevki: Merkez Orta Saha

Takımı: Lorient

Ülkesi: Fransa/Angola

Değeri: 1.800.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2020 (İki yıllık kulüp opsiyonu ile 2022 olabilir)

Boy:1.70

Tercih Ettiği Ayak: Sağ

 

Profil

Julien Ponceau, 28 Kasım 2000 tarihinde Angola’nın Catumbela kentinde Angolalı bir anne ve Fransız bir babanın çocuğu olarak Dünya’ya geldi. Kariyerine US Saint-Evarzec adında küçük bir kulüpte başladı. Burada 7 senenin ardından 14 yaşında US Concarneau kulübüne transfer oldu. Ponceau, bu seçimini yeni kulübünde oynayan arkadaşlarının sıkı çalışmasına imrenerek kariyerini ilerletme çabasına bağlıyor. Daha ilk senesinde FC Lorient’ın kapısını çalması ile zor bir seçim ile başbaşa kalan Ponceau, eğitimin tamamlamadan takım değiştirmek istemediğini belirterek ilk seferde Lorient kulübünü reddediyor. Bunun önemli bir risk olduğunun farkında olduğunu söyleyen Ponceau, “yine de olgun olan seçimi yaptım.” diyecek kadar da yaşına göre olgun bir karakter. Lorient kulübü de ilerleyen yılda kendisinden vazgeçmiyor, hatta oyuncu ile ilgilenen takımların arasına Guingamp da katılıyor ancak Ponceau seçiminin en başından beri Lorient olduğunu yineliyor. Bu tercihinin arkasında ise Lorient forması giyen ve kulüp içinden yetişmiş isimlerin dengeli ve eksiksiz oyun stillerinin yattığını söylüyor.

US Concarneau ile bir sene daha geçiren Ponceau, totalde 2 yılın ardından 2015’te Lorient ile genç oyuncu sözleşmesi imzalar. Kısa sürede göz dolduran futbolu ile Fransa’nın U17 milli takımına da çağrılır. 3 yılın ardından 2018 yılında Ponceau ile profesyonel sözleşme yapılır, Ponceau aradaki 3 yılda Lorient B takımı için Fransa dördüncü liginde de forma giydi. Profesyonel sözleşmesinden kısa bir süre sonra Fransa U18 takımına da çağırılan Ponceau bu yaş grubunda sadece hazırlık maçlarında görev yaptı. U18 milli takımı yöneten Lionel Rouxel tarafından yine kendisinin başında olduğu U19 takıma Avrupa Şampiyonası ve şampiyona elemeleri için çağrılır. Fransa U19 turnuvadan yarı finalde penaltılarla sonrasında şampiyon olacak İspanya tarafından elenir. Ponceau, bir kere de U20 milli takım forması giyer. Lorient A takım formasını ise ilk olarak 14 Ağustos 2018’de Valenciennes karşısında Fransa Lig Kupası maçında terletti. O sezon kulübü elenene kadar tüm lig kupası maçlarında 90 dakika oynayan Ponceau, 24 kere Ligue 2 seviyesinde de boy gösterdi. Ne yazık ki 2019/2020 sezonunda sadece 3 maçta toplam 96 dakika oynama fırsatı buldu, kulüp sportif direktörü Christophe Le Roux bu maç eksiğini oyuncunun takıma geç katılmasına ve sezon boyunca devam eden lig yarışında kendisine şans vermenin riskli olabilmesine bağlıyor. Oyuncu Ocak ayında İspanyol ekibi Sevilla ve İngiltere Championship ekibi Swansea’den teklif aldı ancak Lorient bu teklifleri reddetti. Bu da takımın oyuncuya olan inancının hala ne kadar yüksek olduğunu da gösteriyor.

Ponceau, daha çok görev aldığı 2018/2019 sezonunda 4-4-2 ve 3-5-2 dizilişlerinde savunma ve kale dışında neredeyse her pozisyonda görev yaptı ama en sık değerlendirildiği pozisyon 3-5-2’de orta saha ikilisinde oldu.

 

Güçlü Yönleri (Pas Kalitesi, Oyun Kurucu Sezgileri, Teknik, Atletizm, Boşta Kalan Toplara Hakimiyet, Topsuz Oyun)

Pas Kalitesi: Ponceau tüm mesafelerde harika bir pasör, özellikle dribbling üstü kısa pasları ile rakip ceza sahası çevresinde çok yüzdeli pas yapabilen bir isim. Geçen sezon maç başı 53 dakika görev yapmasına rağmen 39 topa dokunuşunun 16’sı rakip ceza sahasında pas olarak sonuçlanmış, bu paslarda %84’lük bir başarı yakalamış. Oyun kurucu sezgilerinin ve oyunu okuma kabiliyetinin de isabetli pasörlüğünde payı yüksek. Oyuncu ayrıca oyunun yönünü değiştiren diyagonal paslarda da oldukça başarılı bir çizgide.

Oyun Kurucu Sezgileri: Ponceau’u diğer oyunculardan ve yaşıtlarından ayıran başlıca etmen oyuncunun oyunu okuma ve takımını oynatmadaki üst düzey başarısı diyebiliriz. Ponceau, oyunun kendine vereceği pozisyonu iyi sezen, tempoyu iyi ayarlayan bir isim. Oyunun gidişatını sezmedeki bu başarısı arkadaşlarının da onun ritminde oyuna katılmasını sağlıyor. Oyuncu bu sebepten çok nadir top kaybediyor, arkadaşlarını da top kaybedecekleri pozisyonlarda bırakmıyor. Pozisyonuna göre maç başına kaybettiği 7.1 top oldukça iyi bir rakam. Tempo hızlandığında ise topu hızlıca götürüp takımı atağa kaldırabilen bir isim. Oyuncunun basit ama etkili oyun anlayışı da buna bir etken.

Teknik: Ponceau, teknik olarak oldukça oturmuş, çok iyi top kontrolüne sahip bir oyuncu. Gayet iyi olan vücut dengesinin yardımıyla dar alanlardan rahat çıkabilen bir isim. Adam eksiltme becerileri çok iyi olmasa da basit dribblingde yaşına göre ustalaşmış olduğunu söyleyebiliriz.

Atletizm: Ponceau oldukça çabuk bir oyuncu, ayaklarının oldukça hızlı olması rahatça ve hızlı bir şekilde ayağından top çıkarmasına da sebebiyet veriyor. Hızlı hücumlarda hızlı hücum generali rolünü de üstlenebilmesi de bu atletizminden kaynaklanıyor. Verkaçları kullanan ve kaliteli boşluklar da yakalayabilen bir oyuncu. Atletik profilinde en büyük eksikler ya da soru işaretleri diyebileceğimiz noktaları oyuncunun dayanıklılığı ve gücü.

Boşta Kalan Toplara Hakimiyet: Ponceau özellikle U19 seviyesinde orta alanda sahipsiz kalan topların hakimiyetini oldukça başarılı bir şekilde domine edebildi, tabi bu biraz da oyuncunun bahsettiğimiz çabukluğundan kaynaklanıyor, herkesten 2 adım önde başlıyor. Ligue 2 seviyesinde de benzer bir şekilde orta alanda boş kalan topları kazanarak oyunun yönünü değiştirdi. Oyun kuruculuk becerileriyle bu yeteneği birleştiğinde Ponceau oldukça değerli bir hızlı hücum/kontra oyuncusu haline geliyor.

Topsuz Oyun: Oyuncu pas alacak boşluk bulmada oldukça başarılı bir isim, genelde daha az sıkışık alanları tercih eden Ponceau, bu alanlarda bulduğu boşluklarda çoğu hücum aksiyonunu kısa ve basit dribblinglerle arkadaşlarına topu ileterek tamamlıyor. Ancak dar alanlarda da küçük ama etkili olabileceği boşlukları bulmada çok başarılı bir isim.

 

Zayıf Yönleri (Savunma Hırsı ve Becerisi, Ceza Sahasında Soğukkanlılık, Hava Topları, Şut Kalitesi, Dayanıklılık)

Savunma Hırsı ve Becerisi: Ponceau, savunmada yeterince iyi alan kapatamayan ve pas aralarında son derece etkisiz kalan bir oyuncu. Pas aralarını sezmedeki bu başarısız yapısı oyuncunun çabukluğuna rağmen toplara müdahale edememesine yol açıyor. Oyuncunun güçsüz olması da ikili mücadelelerdeki başarısızlığı da ayakta müdahalelerde etkisiz kalmasına sebep oluyor. İkili mücadelelerde %43’lük bir başarıya sahip, maç başına 2.3 kazanılmış mücadele ile. Maç başına da 0.3 pas arası ve 0.2 müdahale ile bu alandaki etkisizliğini ortaya koyuyor.

Ceza Sahasında Soğukkanlılık: Oyuncu ceza sahasında iyi pozisyonlanıyor ancak etrafına olan farkındalığı ve vuruşlarındaki soğukkanlılığı son derece eksik. Etrafında kimse yokken bile acele vuruşlar çıkaran Ponceau, vasat şut kalitesiyle birleşince en azından şu aşamada pek gol atacak bir profil çizmiyor. Bu aceleciliğini atlatırsa düzgün pozisyonlanması ile çok daha golcü bir oyuncu haline gelebilir, ayrıca 10 numara pozisyonunda da değerlendirilebilir.

Hava topları: Hava toplarında direkt sıfır kalan bir oyuncu. Maç başına kazanılmış 0.3 hava topu mücadelesi ve %19 başarı ile bu alanda çok etkisiz olduğunu görebiliyoruz. Oldukça kötü sıçrayan ve kısa boylu bir isim olmasının yanı sıra, hava toplarında gerekli agresifliğe sahip olmaması bu yönde pek gelişmeyeceğini ön görebileceğimizi gösteriyor bize.

Şut Kalitesi: Julien çok nadiren uzaktan şut deneyen, atmak yerine attırmayı kafasına koymuş bir profil. Şut gücü aslında hiç fena sayılmaz, özellikle nadir uzaktan şut denemelerinde ciddi tehlikeler yaratan ancak daha golle buluşamamış bir oyuncu. Ancak ilerleyen süreçte bu şut denemelerini arttırması ve kendine daha çok güvenmesi gerekiyor . Oyuncunun duran toplarda da son derece etkisiz olduğunu da bu maddede ekleyelim.

Dayanıklılık: Ponceau profesyonel olarak şu aşamada çok nadiren 90 dakika çıkardı, özellikle savunma yönündeki eksikleri kendisini 90 dakika kullanmayı biraz imkânsız kılsa da oyuncunun kendisinde de 60 dakikadan sonra bir performans düşüklüğü görebilmek mümkün. Doğru antrenmanla rahatça çözeceği bir sorun olduğunu düşünüyorum, kendisi genç yaş gruplarında tam maç oynamaya son derece alışkın.

 

Benzediği Oyuncular: Maxime Lopez, Houssem Aouar

Ponceau, atletizm ve tekniğin bir araya geldiği vatandaşı iki orta saha Houssem Aouar ve Maxime Lopez ile benzerlikler göstermekte. Ancak Ponceau’nun topa daha yakın bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz Aouar’a kıyasla. Aouar’a göre ise çok daha az skorer bir isim. Maxime Lopez ile ise hem oyun tarzı hem de yetenek bazında son derece benzerler. Atletik ve topa yakın, fiziksel olarak biraz ufak kalan iki orta saha, zorlandıkları noktalar savunma ve mücadele başarısı da benzer. Lopez’in biraz daha yüksek bir potansiyeli olacağını söyleyebilecek olsak da Ponceau da kesinlikle ilerleyen yıllarda adını büyük liglerde bolca duyacağımız bir isim.

 

Transfermarkt Profili