Doğum Tarihi: 26.01.1996 (20 yaşında)

Mevki: Sol Kanat

Takımı: CS Sfaxien

Ülkesi: Nijerya

Değeri: 650.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018 

Profil

1996 yılında Nijerya’da dünyaya gelen Junior Oluwafemi Ajayi, futbol hayatına ülkesinin en büyük şehri olan Lagos takımlarından Union Bank FC’de başladı. Union Bank FC’de yeteneğiyle dikkat çekti ve yine Lagos şehri takımlarından First Bank FC’ye transfer oldu. Nijerya futbolunun ikinci basamağı olan Nijerya Ulusal Ligi’nde First Bank FC formasıyla başarılı bir performans sergiledi. Bu başarılı performansı Ajayi’yi, 2012/13 sezonunun sonunda Nijerya futbolunun zirvesi olan Nijerya Premier Ligi’nde küme düşen ve 2013/14 sezonunda Ulusal Lig’de mücadele eden Shooting Stars SC (3SC)’ye taşıdı. 2013/14 sezonunun ikinci yarısında 3SC formasıyla attığı 2 golle, Nijerya Premier Ligi’nin kurucularından olan ve yaşadığı 5 şampiyonlukla ligin en başarılı takımlarından olan 3SC’nin, tekrar Nijerya Premier Ligi’ne yükselmesinde katkıda bulundu. Bir süre 3SC formasını terleten Junior Ajayi’nin Nijerya’daki son durağı, Altınordu FK’ya benzer bir şekilde yapılanan, Avrupa kulüplerine de oyuncu göndermeye başlamış olan 36 Lion FC oldu. 2015 yılının Eylül ayında ise, ciddi bir sıçrama yaparak Tunus’un 8 şampiyonlukla en başarılı ve köklü kulüplerinden biri olan CS Sfaxien’e transfer oldu. Geçtiğimiz sezon, CS Sfaxien’in ligi averaj farkı ile 3. sırada tamamlamasında ve 57 golle ligin en çok gol atan 2. takımı olmasında ciddi pay sahibi oldu. 2015/16 sezonunda 27 maçta görev alırken, 10 gol ve 8 asistlik performansıyla takımının yıldız isimlerinden olmayı başardı.

CS Sfaxien, 2015/16 sezonunda maçların büyük çoğunluğunda 4-2-3-1 dizilimiyle sahaya çıkarken, Ajayi bu dizilimde sol açık ve bazen de santrafor olarak kendine yer buldu. Teknik direktör Chiheb Ellili, özellikle deplasman maçlarında zaman zaman takımını 4-1-4-1 dizilimiyle oynatırken de sol kanatta vazgeçemediği isim Junior Ajayi oldu. Milli takım formasıyla çıktığı maçlarda da genelde 4-2-3-1’in solunda görev yapan Ajayi’nin özelliklerini göz önünde bulundurursak 4-3-3 diziliminde sol tarafta iç forvet rolünde de oynayabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

2014 yılında ilk kez Nijerya U23 Milli Takımı’nın formasını giyen Junior Ajayi, o tarihten bu yana milli takım formasıyla oynadığı 17 maçta attığı 10 golle mevcut kadronun en golcü ismi oldu. Ajayi, Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’nda da hiç şüphesiz takımının en önemli silahı olacak.

Güçlü Yönleri

Junior Ajayi’nin en güçlü özelliğinin basit oyun anlayışı olduğunu söyleyebiliriz. Bir kanat oyuncusu olmasına ve esasen rakiplerini 1’e 1’de alt edebilecek teknik kapasiteye sahip olmasına rağmen, pozisyonların çoğunda basit olanı seçmesi oldukça dikkat çekiyor. Kanat oyuncularında sıkça görmeye alışkın olduğumuz topla fazla oynama ve sonuç almanın düşük ihtimal olduğu kalabalık savunmanın arasına girme gibi sıkıntılara Ajayi’de rastlamak çok mümkün değil. Sık sık basit ama akıllı tercihlerle oyuna yön verdiğine tanık oluyoruz. Topsuz oyun ve hareketlenme özelliklerinin de oldukça gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle sol kanattan topsuz içe katedip savunma arkasına yaptığı koşularla arkasında arkadaşları için boş alanlar bırakırken savunmanın dengesini de ciddi şekilde bozuyor. Zaten bu özellikleri sebebiyle Junior Ajayi’yi tipik bir kanat oyuncusundan ziyade, oyun zekası gelişmiş bir iç forvet olarak değerlendirmek çok daha isabetli olacaktır.

Ajayi’nin oldukça üretken bir oyuncu olduğunu yalnızca istatistiklerine bakarak söylemek de mümkün. 2015/16 sezonunda attığı 10 golle, daha önce raporunu hazırladığımız, sezonu 16 golle tamamlayan takım arkadaşı Ali Maaloul’un ardından takımının en golcü ismi olduğunu hatırlatmak gerekir – ki Maaloul bu gollerin 10’unu penaltıdan kaydederken, Ajayi’nin hiç penaltı golü olmadığını söyleyelim. Bununla beraber Ajayi gollerinin yanına 8 de asist yazdırırken, golcülüğünün yanında ‘servisçi’ bir isim olduğunu da kanıtladı. Maç başına ortalama 4 kez dribbling girişiminde bulunurken, bu girişimlerinde yakaladığı %54’lük başarı da topla ilişkisinin iyi olduğunu ortaya koyuyor. Yine kilit pas denemelerinde de ön plana çıktığını görüyoruz. Maç başına 2.2 kilit pas denemesi yapan Ajayi, bu alanda Süper Lig’de forma giyen sol kanat oyuncularının maç başına yaptığı 1.74 kilit pas denemesini geride bırakmayı başarıyor.

Zayıf Yanları

Öncelikle bir kanat oyuncusu için ideal sayılabilecek 183 cm’lik boyunun, pratikte bir getiriye dönüşmemesini eksi hanesine yazabiliriz. Maç başına girdiği ortalama 7 hava topu mücadelesinde %31 başarı oranında kalarak hayal kırıklığı yaratıyor. 2015/16 sezonunda Süper Lig’de forma giyen sol kanat oyuncuları değerlendirildiğinde bu oranın %36 olduğunu görmekteyiz. İkili mücadelelerde de maç başına %41 başarı sağlıyor, yine ligimizdeki yaklaşık %44’lük oranla karşılaştırdığımızda çok geride olmasa da geliştirilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Bu noktada Süper Lig’in sertlik ve mücadele seviyesinin, Tunus 1. Lig’ine oranla çok daha yukarıda olduğunu belirtmekte de yarar var. Ajayi’nin geliştirmesi gereken bir diğer yönü de top kapma mücadeleleri. Maç başına 3 kez top kapma mücadelesine girerken bunların ancak %48’inde başarı yakalayabiliyor. Bu oran ligimizde forma giyen sol kanat oyuncuları için %56’ya kadar yükseliyor ki arada ciddi bir fark göze çarpıyor. Tabii bu karşılaştırmaları yaparken Ajayi’nin henüz 20 yaşında olduğunu göz önünde bulundurmakta yarar var, fiziksel gelişimine sürdürdükçe ve güç antrenmanlarına daha çok önem verdikçe muhakkak aradaki farkı kapatıp üst düzey bir fiziksel mücadele gücü yakalayacaktır.

Hücum yönünden değerlendirdiğimizde ise maç başına attığı 1.5 şut sayısının Ajayi kalitesinde bir oyuncu için düşük kaldığını söylemek gerekir. Üretkenlik konusunda sıkıntısı olmayan böyle bir ismin çok daha sık kaleyi yoklaması gerektiği ortada. Ayrıca maç başına 0.8 orta girişiminin ve bu sayıya rağmen yakalayabildiği %15’lik başarı oranının da çok yetersiz olduğunu belirtelim. Kısa mesafe paslar ve 2’ye 1’ler ile arkadaşlarını beslemek konusunda sıkıntısı olmasa da, oyununu çeşitlendirmek adına orta özelliğini de mutlaka geliştirmeli.

Benzediği Oyuncular: Nordin Amrabat, Valere Germain

Junior Ajayi, yakın gelecekte iç forvet rolünde oynayan kanat oyuncularının önemli temsilcilerinden biri olmaya aday. Ters kanatta oynaması, sık sık içe kat etmesi, savunma arkası koşuları, pasör oyun tarzı ile Nordin Amrabat’ı fazlasıyla andıran bir tarzı var. Topsuz oyundaki başarısı, oyun görüşü, çalışkanlığı ve isabetli kararlarıyla Valere Germain’i de hatırlatırken, potansiyeli anlamında da gelebileceği noktayı – ki Ajayi’nin daha atletik bir oyuncu olduğunu da söylemek lazım – işaret ediyor.

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Bursaspor, Gençlerbirliği, Başakşehir, Konyaspor

Son zamanda hakkında farklı transfer dedikoduları çıkan Junior Ajayi’nin üç büyükler seviyesinde forma şansı bulması için tecrübe eksiğinin olduğunu söyleyebiliriz (CS Sfaxien’de başarılı bir sezon geçirse de yalnızca bir sezon Tunus seviyesinde bir ligde oynadığını hatırlatalım). Üç büyükler seviyesinde forma giyebilecek kalite ve potansiyele fazlasıyla sahip olan Ajayi’nin, tecrübe eksiğini Avrupa Ligi’ne katılma mücadelesi verecek kulüplerimizde gidermesi, hem ülke futboluna adaptasyonunu kolaylaştıracak hem de özgüvenini yukarılara taşıyacaktır. Skora katkı sağlayabilen kanat oyuncusuna ihtiyaç duyan kulüplerimiz için biçilmiş bir kaftan olan Ajayi, çok kısa bir süre içerisinde de ciddi bir ekonomik kazanç kaynağı olabilir.

TrScouts Notu: Oyuncu 04.08.2016 tarihinde 2.500.000 € bedel ile Al Ahly takımına transfer olmuştur.

TRANSFERMARKT PROFİLİ