Doğum Tarihi: 09.09.1994 (22 yaşında)

Mevki: Sol Bek

Takımı: NK Domzale

Ülkesi: Slovenya

Değeri: 400.000 €

Sözleşme Sonu: 31.05.2019

 

 

Profil

Slovenya’nın güneyinde bulunan ve küçük bir kasaba olan Novo Mesto’da dünyaya gelen Jure Balkovec, doğduğu şehirden yaklaşık 40 km uzaklıktaki Bela Krajina kasabasının lokal takımında futbola başladı. Altyapıda gösterdiği başarılı performanslar sonucunda  2010/2011 sezonunun başında Bela Krajina’nın as takımına yükselen Balkovec, o sezon Druga Liga’da (Slovenya 2.Ligi) 17. haftadan itibaren düzenli olarak süre almaya başladı. Sezon sonuna kadar 11 maçta 731 dakika süre alan 16 yaşındaki Balkovec’in performansı diğer Slovenya takımlarının dikkatini çekti ve 2011 yazında NK Domzale takımına transfer oldu. 2011/2012 sezonunda sadece 12 maçta görev alan oyuncu, 2012/2013 sezonunda ise 22 maçta 1640 dakika süre aldı ve sezonu 3 gol, 2 asist ile tamamladı. Bir sonraki sezon takımın as oyuncularından olması beklenirken sezonun ilk yarısında neredeyse hiç süre almaması üzerine ara transfer döneminde doğduğu şehrin takımı Krka Novo Mesto’ya kiralandı. Fakat orada da sadece 4 maçta yedekten oyuna girdi. 2014/2015 sezonunu Prva Liga (Slovenya 1.Ligi) takımlarından NK Radomlje’de kiralık olarak geçiren Balkovec, ligde 22 maçta forma giydi ve sezonu 3 asist ile tamamladı. 15/16 sezonunda da neredeyse hiç süre alamadıktan sonra bu sezon (16/17) kendisinden beklenen patlamayı ligde 30 maçta 5 gol ve 3 asistlik performansı ile yaptı 

Slovenya’nın alt yaş takımlarında U18’den itibaren oynayan Balkovec, U18 ve U19 takımlarında 3’er maça çıktı. Düzenli olarak çağrılıp, forma giymese de U21 milli takımı adına da toplamda 6 kez forma giydi. En son olarak da bu sezonun son dönemlerinde gösterdiği başarılı performansla ilk kez Srecko Katanec tarafından Slovenya A Milli Takımı’ndan davet aldı. Eğer hocası süre verirse 10 Haziran’da Malta karşısında ilk kez milli formayı sırtına geçirecek. 

Jure Balkovec’in ana pozisyonu sol bek; 4’lü savunma kurgusunda altyapıdan beri görev alıyor. Bunun dışında sol kanat olarak da forma giyebiliyor. Özellikle 2012/2013 sezonunda Domzale adına çıktığı maçların çoğunda 4-5-1 dizilişinde beşli orta sahanın en solunda görev aldı. Sıkça hücuma katılmasından ve etkili ortalarından dolayı sol kanatta da başarılı performanslar gösterebiliyor.

 

 

Güçlü Yönleri (Hücuma Katkı, Orta Açma, Uzun Pas, Duran Toplar, Mücadele) 

22 yaşındaki genç oyuncunun göze çarpan birçok güçlü yönü mevcut. Öncelikle Balkovec’in hücum odaklı bir sol bek olduğunu belirtmek gerek; maç boyunca en çok ikinci bölge ile üçüncü bölge arasında geçiriyor. Sıkça ataklara katılıyor, kanadı boş ise kontrataklarda takımına destek veriyor ve böylece ekstra bir pas istasyonu yaratıyor. Hücumda sıkça topla buluşması sebebiyle de ceza sahasına havadan tehlikeli ortalar gönderiyor, maç başına 4,5 orta açması da ne kadar sık ataklara katıldığının göstergesi. Açtığı ortaların dışında birinci ya da ikinci bölgeden gönderdiği uzun paslar da rakip takım adına sık sık tehlike yaratıyor. Kısa paslarının da çoğunlukla isabetli olduğunu belirtmek, genel olarak maç başı verdiği 60 pasın %73’ü isabetli. Bu oranın düşük kalmasının sebeplerinden birisinin uzun pas denemeleri olduğunu söyleyebiliriz.

Hücumda verdiği katkılar sadece bu noktalar ile sınırlı değil. Takımının bütün duran toplarını kullanan Balkovec, açtığı tehlikeli ortalar sayesinde kornerleri kullanmasının yanında mesafe tanımaksızın kaleye gönderdiği serbest vuruşları ile de ön plana çıkıyor. Bu sezon ligde attığı 5 golün tamamı serbest vuruşlardan geldi ve bu goller sadece kaleyi cepheden gören, yakından serbest vuruşlar değil. Korner direğinin yakınından da, 35 metreden de kullandığında gol bulabiliyor. 

Ofansif bir sol bek olmasının yanında mücadele kabiliyeti gelişmiş denilebilir. Maç içinde girdiği ikili mücadelelerinin %65’ini, hava topu mücadelelerinin ise %67’sini kazanıyor. Ayrıca yatarak müdahalelerinin de gayet başarılı olduğunu belirtmek gerek, rakip kontrataklarında hücuma çıkmış olsa bile geriye gelerek kritik müdahalelerde bulunabiliyor.

 

 

Zayıf Yanları (Fazla Hücuma Katılma, Defansif Eksiklik, Güç, Dribbling) 

Zaman zaman hücuma gerektiğinden fazla çıkması sebebiyle defans hattının sol kanadında büyük boşluklar bırakması Balkovec’in en zayıf yanı denilebilir. Domzale’nin yediği gollerde kontrataklar çoğunlukla onun kanadından gelişiyor. Ayrıca maçtan maça defansif olarak eksikliklerinin olduğunu belirtmek gerek. Sete set savunmada savunduğu oyuncunun orta açmasını, pas vermesini ya da şut çekmesini tamamen engellemeye çalışmıyor ve bu nedenle de takımı kalesinde tehlikeler görüyor. Genel olarak içten gelmesi gereken savunma içgüdüleri yetersiz ya da defansa verdiği önemi zaman zaman yitiriyor diyebiliriz. Ama daha 22 yaşında olması ve ilk kez düzenli olarak maç tecrübesi kazanması sebebiyle bu eksikliğini ilerleyen süreçte giderebilir. 

Bu zayıf yanlarının dışında çok güçlü bir oyuncu değil, fiziği yeterli olsa bile bazı pozisyonlarda kendisinden güçlü oyunculara karşı zorlanabiliyor. Fiziksel eksikliğini de kas kütlesini arttırarak giderebilir. Ayrıca dribbling konusunda sıkıntılar yaşayabiliyor; topsuz koşuda hızı yeterli olsa da top sürerken hızı ortalama düzeyde. Bu sebeple de kendisinden hızlı kanat oyuncuları onunla ikili mücadeleye girdiğinde topu kaybedebiliyor.

 

 

Benzediği Oyuncular; Dimitri Kombarov (Spartak Moskova), Eren Albayrak

Bütün özelliklerini dikkate aldığımızda ona en çok benzetebileceğimiz oyuncu Spartak Moskova’dan Dimitri Kombarov olacaktır. Hem fizik, hem de oyun tarzı olarak Balkovec ile birbirlerine çok benziyorlar. İkisi de iyi orta açabiliyor ve duran topları kullanmada başarılılar. Türkiye’den bir örnek vermek gerekirse Balkovec’e en çok benzetebileceğimiz oyuncu hücuma yönelik oyun tarzı ve pas becerisi nedeniyle Başakşehir’den Eren Albayrak olacaktır.

 

 

Gelebileceği Takımlar; Antalyaspor, Kayserispor, Konyaspor, Medipol Başakşehir 

Slovenya son dönemlerde Avrupa futboluna başarılı bekler kazandırıyor, ülkemizde oynayan Nejc Skubic bunun örneklerinden. Balkovec de potansiyeli yüksek, Slovenya 1.Ligi Prva Liga’da başarılı olmuş genç bir sol bek. Defansif anlamda eksikleri olsa da hücuma katkısı çok üst seviyelerde, ligimizde de Caner Erkin gibi hücuma sıkça katılan ve aynı zamanda defansif anlamda hırslı oyuncular gayet başarılı oluyor. Jure Balkovec de Antalyaspor ve Konyaspor gibi üst sıralara oynayan Anadolu takımlarına direkt olarak katkı verecek isimlerden. Ayrıca Abdullah Avcı’nın oyunculardan yüksek verim alan bir teknik direktör olması sebebiyle de Başakşehir’de kendisini geliştirebilir ve Başakşehir’in bu sezon o bölgede yaşadığı sıkıntıyı giderebilir. Potansiyelli bir isim olmasından dolayı da geleceğe yatırım olarak da ülkemize transferi mantıklı olacaktır.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 06.01.2018 tarihinde bedelsiz olarak Bari takımına transfer olmuştur.

 

 TRANSFERMARKT PROFİLİ