İtalya Serie A’da 8’inci haftanın önemli karşılaşmasında Juventus sahasında Roma’yı konuk etti. Pirlo sonrası sezon başında takımın başına getirilen Allegri ile lige iyi bir başlangıç yapamayan Juventus  bu gidişatı oynadıkları son 5 karşılaşmada 4 galibiyet 1 beraberlik alarak kötü gidişatı tersine çevirdi. Ligde Torino maçı haricinde tüm maçlarda kalesinde gol gören Juventus bu maçta da kalesini gole kapatarak takımın savunma tarafını geliştirdiğini maç maç gözleyebiliyoruz.

Deplasman ekibi Roma ise sezon başı büyük yankı uyandıran bir hamleyle takımın başına Jose Mourinho’yu getirmişti. Juventus’a göre lige iyi bir başlangıç yapan Mourinho’lu Roma oynadıkları 7 maçta 5 galibiyet 2 mağlubiyet aldı. Bu maçlarda rakip fileleri 16 kez havalandıran başkent ekibi kalelerinde ise 8 gol görerek iyi bir istatistik yakalamıştı. Bu maçta ise deplasmanda Juventus’a karşı aldıkları 1-0’lık mağlubiyetle sahadan ayrılan Roma bu maç özelinde hücum konusunda sıkıntılar içinde kaldı.

                                                                                                                                                                                      İLK 11’LER

Juventus bu sezon klasikleşen 4-4-2 dizilimiyle sahaya çıkarken Roma ise onlar için klasikleşen 4-2-3-1 ile sahaya çıktı.

GÖRÜNTÜLÜ ANALİZ

JUVENTUS

“OYUN KURULUMU”

 Juventus  oyun kurulumunda Danilo – Bonucci – Chiellini ile 3’lü bir sisteme dönerken De Sciglio’yu hücum beki olarak kullandı. Bu 3’lünün arasına ve önüne zaman zaman Bentancur’u ve Locatelli’yi değişimli oynatarak Juventus  atak başlangıçlarının dizilimini belirliyordu. Chiesa 3. Bölgede sol bölgeye yakın oynayarak Bernardeschi ve De Sciglio’nun markajını üstlendi ve Roma savunmasının arkasında boşluklar oluşturmaya çalıştı.

3’lü oyun kurulumunun net bir şekilde gözüktüğü bu organizasyonda De Sciglio çizgiye yakın ters ayaklı kanat beki olarak yine hücuma çıkarken Roma’nın uyguladığı alan kapatmaya karşı Bernardeschi defansta De Sciglio’nun yerine geçip kendini demarke  şekilde bıraktı  ve takım arkadaşlarına pas opsiyonu yarattı . Maç boyunca Bentancur ve Locatelli üzerinde pres deneyen Roma Bernardeschi ve Chiesa’nın 2.bölgeye gelip top almalarını alan kapatarak savunmayı tercih etti.

Danilo stoperler ile kalarak 3’lü sistemi kurarken Cuadrado çizgi boyunca hakimiyet sağlamaya çalıştı. Top rakipteyken defansın sağına geçen Cuadrado hücumda ise belirttiğimiz gibi sağ bölgenin tamamını kullanmaya çalıştı.

“HÜCUM DİZİLİMLERİ”

Juventus hücum başlangıçların da  Chiellini’yi orta sahanın sol tarafına yerleştirdi. Chiellini sol bölgeye yerleşmesi De Sciglio’nun hücum katkısını iyice arttırdı. Kaybedilecek toplarda hızlı kontra atak girişimlerini engellemek için De Sciglio’nun bölgesine geçen Chiellini maç boyunca yaptığı hamlelerle takımının en iyilerindendi.

Juventus hücum yönünü sol bölge olarak belirlerken sağ bek Danilo 1 ve 2.bölgede kalmış Cuadrado ise çizgiye yakın pozisyon alarak oynadı. Bentancur ve Locatelli değişimli olarak defansif oyun kurucu rolünü üstlendiler. İkisinden biri bu rolü üstlendiğinde boşta kalan isim defans arkasına koşu atarak hücuma katkı sağlamaya çalıştı.

Sol çizgiyi De Sciglio ile kullanmaya çalışan Juventus Bernardeschi’yi iç bölgeye sokarak orta sahada oyuncu fazlalığı yaratmış oluyordu.

Juventus’un golü bulduğu pozisyonda De Sciglio asistin sahibiydi. Ceza sahası içine açılan orta De Sciglio’nun ayağından çıkarken Bernardeschi’nin De Sciglio’nun daha geniş bir alan bulması için nasıl iç pozisyonda kaldığını görüyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz Locatelli ve Bentancur ikilisinden biri oyun kurucu pozisyonuna geçtiğinde diğerinin defans arkasına koşu yaptığından bahsetmiştik. Golün başrollerinden biri Bentancur olurken topun kafasına çarpması sonucu gol Kean’e yazılmıştı. De Sciglio’nun sol hücum beki olarak sürekli hücumda olması Bentancur ve Locatelli ikilisinin değişimli oynayarak hücuma çıkması Roma savunmasını dağıtmış ve Juventus’un hücum planlarının başarıya ulaşmasını sağladı.

ROMA

“OYUN KURULUMU”

Roma 1.bölgeden çıkarken tıpkı Juventus gibi 3’lü siteme evrildi. Sağ bek Karsdorp 3’lüyü tamamlayan oyuncu olurken Mancini ve Roger geniş alana yayılarak oynadılar. Sol kanat beki Vina Juventus’da De Sciglio’nun yaptığı gibi 2 ve 3.bölgelerde pozisyon alarak oyunu sol bölgeye doğru genişletti. Roma orta sahada Veretout ve Ibanez ikilisiyle 2.bölgeyi kullanırken Pellegrini pas açısı yaratmak için sık sık Veretout ve Ibanez ikilisine yakınlaşarak oynadı.

Karsdorp – Mancini – Roger üçlüsüyle yerleşimi görseldeki gibi olan Roma hücum setini kurmaya çalışırken orta sahada Vina’nın katkısıyla yatay çizgi haline bürünüyorlardı. Zaniolo ve Vina bu yatay çizginin en kenarındaki oyuncular olurken Mkhitaryan sol kanat yerine sol içe yerleşerek Pellegrini ile birlikte yatay çizgiyi tamamlayan oyuncular oluyorlardı. Juventus bu dizilime karşı Juventus analizimizde bahsettiğimiz gibi Cuadrado’yu Danilo’nun yanına çekerek 5’li bir sisteme evrilerek karşıladılar. Kısacası görselde gördüğümüz gibi Roma hücumda 3-2-4-1’e dönerken Juventus 5-3-2 ile cevap verdi.

                                                                                                                                                       “HÜCUM DİZİLİMLERİ”

Roma 2.bölgeye yerleştiğinde Karsdorp – Cristante – Veretout – Roger ile 4’lü hat oluşturdu. Vina oyunu sol çizgiye genişletirken Pellegrini ve Mkhitaryan ikilisi yukarıda ki görseldeki gibi merkezde pas opsiyonu yarattılar. Forvet Abraham’ın koşu gerçekleştirdiği zaman arkada oluşan boşluklara ise Zaniolo girerek hücumu çeşitlendirdi.

Roma’nın gerçekleştirdiği hücum setinin 3.bölgeye yerleşmiş şekli.

Karsdorp- Cristante – Veretout tandemi bozmayacak şekilde pozisyon alıyor. Vina hücum bölgesinin en uçlarındaki bölgeye yerleşiyor, Mkhitaryan geriye gelerek kendini markajdan kurtarıyordu. Mkhtitaryan’ın sola doğru kaydığı zaman Pellegrini’ye eş olarak Zaniolo’nun geldiğini görüyoruz. Juventus ise bu sete karşılık yukarı bahsettiğimiz gibi Cuadrado – Danilo – Bonucci – Chiellini – De Sciglio 5’lisiyle kendi 1.bölgelerine yerleşerek kalesini gole kapatmaya çalıştı.

SAYISAL ANALİZ

Juventus’un maç sonu ortalama pozisyonlarında  defansta Chiellini’nin sol bölgeye yakınlaştığını Bonucci ve Karsdorp’un 1.bölgede derinde kalarak 3’lüyü oluşturduğunu görüyoruz. De Sciglio sağ açıkta oynayan Cuadrado ile aynı çizgide pozisyon alarak görselli analizlerde belirttiğimiz gibi yatay çizginin kenarlarındaki oyuncular oluyorlardı. Bernardeschi 2.bölgenin iç kısmında, Chiesa ise ona yakın pozisyon alarak De Sciglio’nun hücuma katılımını rahatlatıyorlardı.

Roma’nın ortalama pozisyonlarında Juventus’a göre beklerini daha çok ileriye çıkarttığını görüyoruz.  Skorunda etkisiyle  2 ve 3. bölgeye daha çok adam yerleştiren Roma  xG oranında da Juventus’tan üstündü. Vina’yı hücuma katkı için ilerde tutan Roma Mkhitaryan’ı serbest rolde oynattı. Ortalama pozisyonda Mkhitaryan’ın sağ bölgede daha çok yer alması bu dediğimizi kanıtlıyor. Roma stoperleri kanat beklerin ilerde konumlanmasından dolayı derinde bekleyerek arkada açık vermemek peşindelerdi. Bunu yaparken İbanez kesici rolünde Mancini’ye göre daha ileride konumlandı. Mancini ise defansta sigorta rolündeydi.

İki takımda ceza sahası içinden birbirine yakın sayılarda şut çekerken isabet oranında eşit kaldılar.  Juventus ceza sahası dışından 1 şut Roma ise ceza sahası dışından 7 şut çekti. Ceza sahası dışından çekilen toplam 8 şutta 1 isabet bulundu bu şutta Roma tarafından atıldı. İki takımda birbirine ceza sahası içinde az şans vermeye çalışması uzaktan şutların sayısını arttıran unsur olmuştu. Gol beklentisi oranında Juventus skorun etkisiyle daha garantici bir oyun sergileyerek daha az istatistik yakalarken Roma ise riski alan taraf olması sebebiyle bu oranda daha yüksek istatistiğe sahip takım konumundaydı.

Kilit pas istatistiklerinde iki takımda birbiriyle eşit denemelere sahipken Juventus 7 denemede %57’lik başarı oranı sağlamış Roma ise 7 denemede %29 başarı oranı yakalamış. Juventus kilit pasların başarısında daha yüksek oran yakalamasını Roma’nın ilk yarı yediği gol sebebiyle açık oynamasına bağlayabiliriz.

Kilit pasların başarısında rakibe göre düşük oranda kalan Roma ceza sahası içine organizasyonlarında daha zayıf kalması sebebiyle ceza sahasına orta sayısının yüksek olduğunu görüyoruz. Juventus ceza sahasına orta  istatistiğinde 14 orta denerken Roma 27 orta ile rakibinden daha çok denemeye sahip.

Roma maç boyunca topa daha fazla hakim olan taraf olsa da bu üstünlük yüksek oranda olamadı. Birbirine yakın şekilde topa sahip olan iki takım maçın kontrolünü birbirlerine vermek istemedi. Rakip sahaya girişlerde Roma daha fazla sayıda giriş yapan taraf oldu. Juventus’un 39 girişine karşın Roma 63 giriş yaparken yüksek sayıdaki bu üstünlüğü ceza sahasına girişlere yansıtamadı.

Juventus ve Roma hücum organizasyonlarını rakip yarı sahaya yerleşerek  gerçekleştirmek istedi. Daha çok set şeklinde hücum iki takımda geçiş hücumlarını denese de yukarıda gördüğümüz gibi başarısız girişimleri çok sayıdaydı. Maç boyunca 16 kontra atağın sadece 1’inin başarı ile sonuçlanması iki takımın hücum planlarının set olarak gerçekleştirmek istediğini gösteriyor.  Başka dikkat çekici olay ise korner istatistiklerinde Roma’nın  başarılı kornerinin hiç olmaması ve Juventus’un maç boyunca korner kullanmamasıydı.

Birbirine topa sahip olmada üstünlük vermek istemeyen iki takım bunu gerçekleştirirken ikili mücadelede ayakta kalmakla gerçekleştirdiler. Savunmada iki takımda %50’nin altında ikili mücadele kazanma başarısı gösterirken hücumda ise  bu oran iki takımda %50’nin üstüne çıkmış durumda.

SONUÇ

Juventus aldığıu bu galibiyetle beraber  üst üste 4. galibiyetini aldı ve artan performansını Mourinho’lu Roma’ya karşıda sürdürmeyi başardı. Sezon başlangıcında gösterdikleri kötü performansını  son haftalarda taraftarlara unutturan Allegri’nin takımı ligde 7. sırada yer alarak yavaş yavaş üst sıralarla puan farkını azaltmaya başladı. Roma ise Verona mağlubiyeti ile başlayan  düşüşt Juventus maçıyla da devam etti.  Bu maçın skoruyla birlikte son 5 lig maçında 3. mağlubiyetini alan Roma ligde 4. sıradaki yerini korurken ardında yer alan 3 takımla puan farkının 1’e kadar düşmesine yol açtı.

                                                                                                                  

  • Juventus maç boyunca korner ve serbest vuruş kullanmadı.
  • İki takımda ceza sahası içinden aynı sayıda isabetli şuta sahip (3).
  • Maçın ikinci yarısında çekilen toplam 8 şuttan sadece 1’i (ROMA)  isabetli oldu.
  • İki takımın ortalama topa sahip olma süresi (00:18) eşit kaldı.
  • Maç boyunca toplam 16 kontra ataktan sadece 1’i (ROMA)) başarı ile sonuçlandı.

İtalya Serie A’da oluşan puan durumu