Doğum Tarihi: 02.02.1995 (20 yaşında)

Mevkii: Orta Saha orta

Takımı: Lech Poznan

Ülkesi: Polonya

Değeri: 3.000.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2016

Profil

Bu sezon sergilediği performans ile hayal kırıklığı yaratarak ligde son sıraya demir atan, geçen senenin Polonya Şampiyonu Lech Poznan’ın en yetenekli ve en istikrarlı genç oyuncusu Karol Linetty, Polonya’nın geleceği olarak görülmekte. Hatta 80’lere damgasını vurmuş Zbigniew Boniek’in veliahtı olarak kabul ediliyor. Robert Lewandowski, Artjoms Rudnevs, Maciej Zurawski ve Lukasz Teodorczyk gibi forvet oyuncularının yıldızının parlayıp Avrupa piyasasına pazarlayan Lech Poznan’ın günümüzde ve gelecek 5 yıl içerisinde orta saha ve kenar oyuncuları ile fark yaratan bir takım olması öngörülmekte. Onlar her ne kadar Polonya’nın Heerenveen’i olarak bilinseler de yapılanmasını değiştirerek Alman ekolüne uyum sağlamaya gayret ediyorlar. 

Lech Poznan alt yapısından yetişen ve 2012 sezonundan bu yana takımın formasını giyen Karol Linetty tam bir modern zamanlar orta saha oyuncusu. Orta sahanın ortasında oynayıp oyunun her iki yönüne de katkı sağlayabilen bir oyuncu. Hücum yönü daha kuvvetli olsa da zaman içerisinde pres ve mücadele özellikleri de kazanarak tam bir orta saha oyuncusuna evrildi. Oyun becerisi, zekası ve pas yüzdesiyle diğer genç oyuncular arasından sivrilmeyi beceriyor. Mayıs 2012’de Slovenya’da düzenlenen UEFA 17 yaş altı Avrupa Şampiyonası’nda yarı final oynayan Polonya takımında gösterdiği performans ile 2012/13 sezonu başından itibaren Lech Poznan A takım kadrosu içerisinde görev almaya başladı. 17 yaşındayken, o sezon 14 lig maçında 769 dakika görev alırken bir asist yapabildi. Bir sonraki sezon 28 lig maçında 1 gol 1 asistlik performans ortaya koyarak dikkatleri üzerine çekmeye başladı. Geçen sezon ise; lig, kupa ve Avrupa Ligi’nde olmak üzere toplam 29 karşılaşmada 5 gol, 4 asist ile Polonya şampiyonluğunda ve Polonya Kupası finalistliğinde önemli katkı sağladı. Böylelikle Avrupa’nın önemli kulüplerinin dikkatini çekmeyi başardı. Ancak bu sezon Şampiyonlar Ligi’nde yer alarak ve yeni bir sözleşme ile bir sonraki yıl çok daha yüksek meblağlara oyuncuyu satmak isteyen Lech Poznan, bu sene de Linetty’yi takımda kalmaya ikna etti. Ancak Lech Poznan’ın bu sezon başı aldığı başarısız sonuçlar üzerine, Linetty’nin sezon sonu bitecek mukavelesine rağmen henüz yeni bir sözleşme imzalanmadı. Bunun en büyük nedeni ise; Linetty’in en kısa sürede yani devre arası transfer döneminde daha potansiyelli bir takımda ve ligde oynama isteği olarak görülüyor. 

Linetty bu sezon başı itibari ile 15 maçta oynayarak 2 gol 1 asistlik performans göstermeyi başardı. Zaman zaman sakatlık problemleri yaşayabilen oyuncu fizik seviyesini yavaş yavaş yükselterek bu sorunun üstesinden gelmeye gayret ediyor. Bu sezon başı kas problemleri nedeniyle yaklaşık 2 hafta sahalardan uzak kaldı. Zaten bu zamana kadarki en ciddi sakatlık problemi, 13/14 sezonunun başında darbeye bağlı ödem sonucunda 1.5 ay sahalardan uzak kalmak olmuştu. 

Artık Polonya A milli takım kadrosunun da yavaş yavaş değişilmez bir oyuncusu olmaya başlayan Linetty’ın gösterdiği performans sürekli yükseliyor. 18 Ocak 2014 tarihinden bu yana Polonya Milli Takımında 6 maça çıkıp 1 gol atma başarısı gösterdi. Linetty takımı adına istek ve arzusunu göstermekten, aktif rol almaktan kaçınmıyor. Liderlik vasıfları böylelikle gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Önünde uzun yıllar olduğunu da düşünürsek bundan sonra oyununun ulaşabileceği konumu bir topstar futbolcu olarak belirlemek pek de yanlış olmayacaktır. Bu yolda genç yaşına rağmen şimdiye kadar 5.000 dakikanın üzerinde edindiği oyun tecrübesi de ona önemli bir rol yükleyecektir. 

 

Güçlü Yönleri

Modern bir orta saha özelliği olarak oyunun her iki yönünde de etkin bir şekilde karakter ortaya koyuyor. Oyunu okuma yeteneğini pas becerisi ve sorumluluk alma arzusuyla birleştirerek takım içinde fark yaratan bir role bürünebiliyor. Kısa paslarda oldukça başarılı olmasıyla birlikte bu pas akışını çoğunlukla öne doğru yönlendirmesi hücum oyununu tercih eden takımlar için tercih edilecek bir faktör. Ayrıca pas trafiğini olumlu yönde yönlendirerek rakibin aktif bir biçimde yorulmasına neden oluyor. Fizik kapasitesinin ve kondisyonunun daha üst seviyeye çıkması ile bu becerilerini daha iyi ve daha rahat gösterebileceği öngörülüyor.

 

Zayıf Yanları

Fiziki açıdan henüz tam yeterlilikte değil, dönemsel ufak sakatlıkları da bunu etkileyen faktörler. Genelde sezon başlarında sakatlanma yüzdesi yüksek. Kısa pas becerisi oldukça iyi olmasına rağmen uzun top ve kanat değiştiren paslarda henüz yetersiz. Bu özelliğini geliştirmesi gerekiyor. Oyun yönünü hızlı bir şekilde değiştirerek oyun kurgusunu tercih eden takımlar için pek tercih edilebilecek bir oyuncu değil.

 

Benzediği Oyuncular: Selçuk İnan, Soner Aydoğdu, Luka Modric

Bu oyunculara en çok pas becerisi ve oyun okuma yeteneği ile benziyor. Henüz bu oyuncular gibi duran top organizasyonlarını beklenen olumlukta kullanamasa da oyun içerisinde takımı adına sorumluluk alarak takımın beyni olmak adına son derece benzer profiller olarak gösterilebilirler.

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Bursaspor, Kayserispor, Torku Konyaspor

Linetty’nin Avrupa piyasasında sahip olduğu yer itibari ile daha düşük potansiyelli kulüplere gitme olasılığı pek olmasa da Anadolu kulüpleri içerisinde hem ekonomik hem kadro potansiyeli olarak üst seviyedeki kulüpleri tercih etme olasılığı bir hayli yüksek. Bursaspor’da Ricardo Faty, orta sahada olumlu bir performans çizerken partneri olarak düşünülen Cristóbal Jorquera ve Hajime Hosogai henüz beklenen performansa ulaşamadılar. Ulaşabilmeleri de şuan itibariyle ve geçmişleri itibariyle de pek mümkün görünmüyor. Torku Konyaspor’da Ali Çamdalı’nın önceki yıllara oranla düşen performansı ve Holmen’in yanındaki bu pozisyonda zaman zaman Vedat Bora’nın ve Volkan Fındıklı’nın tercih edilmesi ancak bu oyuncularında orjinlerinin bu bölge olmaması ile birlikte mevkiye uyum gösterememeleri de bir tercih sebebi. Kayserispor’da bu bölgede oynayan oyunculardan Furkan Özçal, İbrahim Dağaşan ve Samba Sow’un beklentileri bu sezon itibari ile karşılayamaması takım için büyük bir boşluk doğuruyor. Bu nedenle Kayserispor için Linetty’nin biçilmiş kaftan olduğunu söylemek mümkün. Trabzonspor adına pek gereklilik olmasa da kadroya dahil edilmesi durumunda o bölgedeki rekabeti had safhaya taşıyacağı aşikar.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 29.07.2016 tarihinde 3.200.000 € bedel ile Sampdoria takımına transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili