Doğum Tarihi: 16.05.1993 (23 yaşında)

Mevki: Stoper

Takımı: Viking FK

Ülkesi: Estonya

Değeri: 400.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2017

 

 

Profil

Estonya’nın Viljandi kentinde doğan Karol Mets, güçlü fiziği ve teknik sol ayağıyla dikkat çekerek daha 16 yaşında üst seviyede futbol oynamaya başladı. Estonya Futbolu’nun en üst düzeydeki ikinci ligi olan Esiliga’da 28 maça çıkan ve 3 gol atan oyuncu, çıktığı maçlarda 84 dakika ortalama ile oynadı. Ardından, kariyerine başladığı Tulevik’in genç takımından 2010 yılında yine yetiştiği bölgenin takımı olan JK Viljandi’nin alt takımına transfer oldu. Burada uzun süre kalmayan Mets ertesi sezon ülkenin büyük takımlarından FC Flora’ya transfer oldu. Henüz 18 yaşında ülkesinin şampiyonluk mücadelesi veren takımına transfer olmasının ardından formayı kimseye bırakmadı. 2010-2011 sezonundan itibaren Premium Liga’da da oynamaya başlayan oyuncu, Norveç’e transfer olana kadar Estonya’nın en üst seviyesinde 115 maça çıkarken toplam 187 maç ile Estonya kariyerini tamamladı. 2014-2015 sezonunda ilk kez ülkesi dışında forma giymeye başlayan Mets, o sezon Viking takımıyla Norveç Ligi’nde 34 maça çıkarak gider gitmez takımının vazgeçilmezlerinden oldu. Maçların neredeyse tamamını 90 dakika tamamlarken hiç kırmızı kart görmemesiyle istikrarını pekiştirdi. Sonraki sezonlarda da istikrarlı performansını sürdüren Karol Mets, Norveç’te sahaya çıktığı toplam 73 maçta yalnızca 1 defa oyundan atıldı ve 12 kez sarı kart ile cezalandırıldı. Oynadığı süre zarfında zaman zaman yaptığı hücuma çıkışlar ve 4 asistlik performansı ile Viking taraftarının da sevgilisi oldu. Geçtiğimiz aylarda başlayan 2017 sezonunda ise henüz dakika bile kaçırmamış durumda.

Milli takım kariyerine de U15 takımında 1 maça çıkarak başlayan Mets, A Milli Takıma çıktığı 2013 yılına kadar alt yaş takımlarının hepsinde yer aldı ve toplam 66 kez forma şansı buldu. 2013 yılından itibaren A Milli takım forması giyen oyuncu toplam 38 kez Estonya’yı temsil etti ve bu maçların önemli bir kısmına ilk 11’de başladı. Milli takımlar düzeyinde henüz gol kaydedemedi. Milli takımlarda alt yaş grupları ve A Milli seviyede toplam 100 maç barajını bu denli genç yaşta aşması onun için eşsiz bir tecrübe olmuştur. İlk parladığı yıllarda, o sezon Avrupa Ligi’nde final oynayan Fulham tarafından istenmiş olsa da genç takımda oynamayı reddetmesinden dolayı transfer gerçekleşmemiştir. Fulham haricinde üst düzey takımlardan Kopenhag ve Brescia’nın da talip olduğu oyuncu düzenli oynama ve gelişim kaygısı nedeniyle Viking’i tercih etmiştir.

Kariyerinde defansif orta saha geçmişi olmasına rağmen hem milli takımda hem de kulüp takımında stoper olarak oynamaktadır. Dörtlü savunmanın sol stoperi olarak oynayan oyuncu zaman zaman ihtiyaç halinde sol bek olarak da şans bulmuştur. 4-5-1 ve benzer dizilişlerde daha başarılı olan oyuncu, yanında hızlı oyuncular olduğunda daha verimli performans göstermektedir.

 

 

Güçlü Yönleri (Pas, Oyun Kurma, Müdahele, Tecrübe, Pozisyon bilgisi, İstikrar, Doğru Tercih)

Defansif orta saha geçmişi olan Mets’in fark yarattığı alanların başında pas yeteneği geliyor. Hem kısa hem de uzun pasları sık sık denemeyi seven oyuncu maç başına denediği 58 pasın %88’ini başarıyla tamamlıyor. Oyun kurma konusunda takımın fazladan bir oyuncu kazandırmasının haricinde hızlı hücumları da tek başına başlatabiliyor. FC Flora ve Viking FK takımında yaptığı 10 asist de bunun göstergesi niteliğindedir. Hücuma katkısı yalnızca asist olmayan oyuncunun Viking FK kariyerinde henüz golü olmasa da oynadığı diğer takımlarda attığı 18 gol onun özellikle hücum duran toplarındaki dominasyonunu ortaya koymaktadır. Milli takımıyla en üst düzeyde çıktığı 38 maçın haricinde kariyerinde 250 maç barajını henüz 23 yaşında aşması onun tecrübe olarak diğer oyuncuların önünde olmasını sağlıyor. Bu tecrübesi sayesinde pozisyon bilgisi de oldukça gelişmiş olan oyuncu maç başına yaptığı 1.7 top çalmanın da %63’ünde başarı sağlıyor. Lider stoper rolünde de bu sayede oynayabilen oyuncu pozisyon bilgisinin de yardımıyla ikili mücadelelerde maç başına %66’lık başarı oranıyla oynuyor. Maç başına 10 kez ikili mücadeleye giren oyuncu, topu kazandığı zamanlarda da oldukça soğukkanlı bir performans gösteriyor ve topu ya doğru yere uzaklaştırıyor ya da çalım atarak rakibini oyundan düşürüyor. İleri çıkma konusunda tereddüt yaşamayan oyuncu maç başına 1 dribbling yaparken bunun %83’ünde başarılı oluyor. Hücum aksiyonlarını da doğru tercihlerle bitiren oyuncu 0.3 kilit pas ortalamasıyla oynuyor ve telaşla hatalı pas tercihlerinde bulunmuyor.

 

 

Zayıf Yanları (Kafa Topları, Açık Alan, Üst Düzey Takım Tecrübesi, Hız, Konsantrasyon)

Yanındaki oyuncuların özellikleri Mets’i oyununu doğrudan etkiliyor. Takımının oyun disiplininden koptuğu anlarda kendisi de bazen bu duruma ayak uyduruyor ve skorun aleyhlerine dönmesinde etkili oluyor. Son olarak Estonya’nın Portekiz’e ve Belçika’ya farklı kaybettiği maçlarda bu durum oldukça net bir biçimde ortaya çıkmıştır. Genç yaşında son derece fazla maça çıkmış olmasına rağmen kariyerinde yalnızca hepsi ön eleme maçı olmak üzere 4 defa UEFA Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi organizasyonlarında oynayabilmiş olması onun bu seviyelerde oynayacak üst düzey takım tecrübesi açısından yetersiz olmasına neden olabilir. Her ne kadar Estonya ile büyük takımlara ve güçlü oyunculara karşı sık sık mücadele edebiliyor olsa da kendi takımının güçsüz olması bu maçların tek taraflı geçmesine neden oluyor.

Açık alanda, hantal bir oyuncu olması nedeniyle rakiplerini çok sık kaçırıyor. Bu durumdan dolayı yanında oynayacak oyuncuların daima fiziksel olarak çevik ve hızlı olması gerekiyor. Dar alanda hızlanma konusunda sorun yaşamamasına rağmen takımının kontrataklarda veya eksik adamla yakalandığı hücum aksiyonlarında sorun yaşıyor. 1.91 m gibi uzun olan boyuna rağmen, zıplama konusunda sorun yaşıyor olması onun kafa toplarında yeterince etkili olmasını engelliyor. Maç başına yalnızca 4 kez kafa topu mücadelesine çıkan oyuncu bunların %66’sında başarılı olmasına karşın az sayıda kafa topuna çıkması onun için bir handikap. Ek olarak, kazandığı hava topu mücadelelerinde de topu doğru yere yönlendirememesi sonucunda takımı, bu pozisyonlarda hücuma kolaylıkla çıkamıyor.

 

 

Benzediği Oyuncular:  Ragnar Klavan, Jagos Vukovic

Milli takımdan partneri olan Ragnar Klavan ile benzer özellikleri taşıyan Mets, şu an Liverpool’da oynayan vatandaşını geçebilecek bir potansiyele sahip. Topa hakim olan, Klavan gibi hamleleri yapabilen Mets, oyun bilgisi olarak da daha 23 yaşında Ragnar Klavan’a yakın seviyede yer tutabiliyor ve üst düzeyde forma giydikçe o seviyeyi aşacaktır. Klavan’da olduğu gibi yanında daha atik bir stoper olduğunda performansının artması da benzer nitelikte olduğunu göstermektedir. 

Ligimizin fark yaratan oyuncularından Konyasporlu Vukovic ile benzer karakterde olan oyuncunun geride kalır tek yanı hava toplarındaki yırtıcılığıdır. Hali hazırda oyun açısından geç yaşta olgunlaşan Vukovic’in aksine Mets topa daha hakim ve takımının oyun düzenini doğrudan olumlu olarak etkileyecek oyun bilgisine sahip. 

 

 

Gelebileceği Takımlar: Konyaspor, Karabükspor, Gençlerbirliği

Oyunu yüksek tempoda ve savunması önde oynamayan takımlar için oldukça ideal olabilecek bir oyuncu olan Karol Mets, sözleşmesinin bitmesine 7 ay kalması nedeniyle 200.000 € – 300.000  € civarında bir bedelle kadroya katılabilecektir. A Milli bir futbolcu için son derece mâkul olan 250.000 € civarı bir yıllık ücretle takımlarımıza kazandırılabilir. Maddi açıdan takımlarımızı zorlamayacak olmasının yanı sıra oyuncunun yeri geldiğinde orta sahaya destek veriyor ve ön libero oynayabiliyor olması da takımlarımızı rotasyon açısından elini kuvvetlendirebilir. Sol ayaklı olması da oyuncunun getireceği ekstra katkılardan biri olacaktır.

Düşük tempo oynayan ve savunmasını geride kuran Konyaspor için çok doğru bir stoper olabilir. Başarıyla verebildiği dikey ara paslarla takımın hücum varyasyonunu da arttıracaktır. Ek olarak, güçlü fiziği ve duran toplardaki etkinliğiyle Anadolu’da fark yaratacaktır. Takımın değerli oyuncularından Vukovic’in ayrılması durumunda da doğrudan yerini doldurabilecek bir oyuncu olabilir.

Topla ilişkisi oldukça az olan Karabükspor stoperlerinin yanında da fark yaratabilecek bir oyuncu olması, takımın oyunu rakip yarı sahaya hızlı çıkmasına yardımcı olabilecektir. Takımı mahkum oynamaktan kurtarabilecek bir oyuncu olmasıyla birlikte orta saha oyuncularının da daha ileride oynayabilmesini sağlayacaktır.

Sezon sonunda detaylı bir yapılanmaya gitmesi beklenen takımlardan Gençlerbirliği için de savunmanın üzerine kurulabileceği bir oyuncu olabilir. Yeni yapılanacak bir takımı savunmadaki rolleri haricinde hem ofansif hem de liderlik özellikleri ile taşıyabilecek olması onu değerli bir hedef haline getiriyor.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 01.08.2017 tarihinde NAC Breda’ya transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ