Doğum Tarihi: 30.09.1993 (23 yaşında)

Mevki: Sol Kanat/Forvet

Takımı: Östersunds FK

Ülkesi: İsveç/Dem. Kongo Cumhuriyeti

Değeri: 500.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2018

 

https://www.youtube.com/watch?v=JKZZ_8s_92M&t=68s

 

 

Profil

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti Kinshasa’da yaşarken Avrupa’daki yaşam şartlarının çok daha iyi olduğunu düşünen aile fertlerinin 1987 yılında önce Fransa’ya oradan da İsveç’in Lycksele kentine göçmesiyle başlayan hayat hikayesi, Ken Sema’nın kaderini de bir hayli değiştirdi.

30 Eylül 1993’de Norrköping’de Dünya’ya gelen Ken Sema, futbol kariyerine 5 yaşındayken IF Sylvia’da başladı. 12 yaşına kadar burada top koşturan oyuncu, sonrasında bölgenin en büyük takımı olan Norrköping’e transfer oldu. Burada 7 yıl top koşturan Ken Sema, 19 yaşındayken A takım kadrosunda yer almayı başardı fakat hiç süre alamadı. Sonrasında futbola başladığı takım olan IF Sylvia’ya kiralandı. 1 sene burada kiralık oynadıktan sonra ikinci ligde mücadele eden Ljungskile SK takımına bedelsiz transfer oldu. Burada 2 sezonda çıktığı 60 lig mücadelesinde 11 gol 12 asistlik katkısıyla göze çarpan oyunculardan oldu. Bu performansıyla Östersunds FK takımının teknik direktörü Graham Potter’ın dikkatini çeken genç yetenek, kendisiyle özel bir görüşme gerçekleştirdikten sonra Östersunds FK takımına transfer oldu. Bu transferle birlikte ilk kez 15/16 sezonunda birinci lig seviyesinde oynamaya başlayan Ken Sema, ilk sezonunda 23 maçta 4 gol 2 asistlik katkısıyla lige ortalama bir giriş yaptı. Halen devam eden 16/17 sezonunda 12 maça çıkan oyuncu, 1 gol 3 asistlik skor katkısıyla oynuyor.

Ken Sema’nın kulüp kariyeri yukarıya doğru sıçrama yapmaya devam ederken aynı şeyleri Milli takım kariyeri için söylenemez. İsveç’te doğan, İsveç Milli takımını seçen Ken Sema, şu ana kadar çeşitli kategorilerde sadece 5 maçta çok az süreler alabilmiş durumda. Şimdiye kadar Olimpiyat kadrosunda yer alan, U21’de 1 kez forma giyen Ken Sema bu az sürelere rağmen gösterdiği performansla sene başında ilk kez A Milli formayı giymeyi başardı.

Taktiksel anlamda ikinci ligde oynadığı dönemden bugüne birçok düzen içerisinde oynayan oyuncunun, ön alanda forma giymediği bölgenin kalmadığını söylemek yanlış olmaz. Öyle ki bu sezon 4-4-2 formasyonunda oynanan maçlarda oyunun gidişatına ve yapılan değişikliklere bağlı olarak hem sağ kanatta hem de sol kanatta oynayan Ken Sema, genellikle zorluk derecesi yüksek maçlarda çıkılan 3-5-2 formasyonunda da sahip olduğu enerjisiyle orta sahada sol iç olarak mücadele etti. 

 

 

Güçlü Yönleri (Güç, Dar/Geniş Alan oyunu, Hareketlilik, Dribbling, Disiplin, Çok yönlülük)

Afrika kıtasının esintilerini fazlasıyla üzerinde barındıran Ken Sema, sahip olduğu 1.77 m boy ve 69 kg ile vücut kitle endeksi baz alındığında oldukça sağlam bir oyuncu. Yere sağlam basan Ken Sema, ikili mücadelelerde de yıkılması ya da geçilmesi kolay bir isim değil. Bu sezon maç başına girdiği 19 ikili mücadeleden 9’unu kazanan kanat oyuncusunun bu alanda %47’lik bir başarı oranı bulunuyor. Süper Lig’de, orta sahalar ele alındığında sezonun en çok ikili mücadele kazanan oyuncularının %52’lik bir başarı yakaladığını, Lens ve Quaresma gibi kanat oyuncularının da buna yakın bir oranla sezonu tamamladıklarını düşünürsek, Ken Sema’nın %47’lik ikili mücadele kazanma oranının da değerli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Öte yandan Ken Sema’nın arkası dönük oyunlarda, bilhassa kalçasını dayayarak kendisine büyük avantajlar sağladığını da belirtmek lazım. Çizgi üzerinde aldığı toplarda rakibin yaptığı ikili sıkıştırmalara fiziki güç ve sevdiği temas oyunuyla karşılık veren oyuncu, oyunu dar alandan geniş alana taşıma konusunda da bir hayli başarılı. Oyun tarzı olarak avantajı hissettiği anda sıklıkla bire bir oyunu tercih edip çizgiye inmeye çalışan Ken Sema, bu denemelerin birçoğunda başarılı olup ceza sahasına maç başına 3 orta göndermekte ve her 3 ortada 1 isabet sağlamakta. Bu ortaların yanı sıra, bir kenar hücum oyuncusu olarak maç başına yaptığı 8 dribblingde sağladığı %55 başarı oranı ile takımının hücumdaki en önemli silahlarından biri durumunda. Sağ kanatta oynadığı bölümlerde ise ilk hareketinden sonra sıklıkla kaleyi cepheden görebilecek açıya sahip olan Ken Sema, birden çok opsiyona da sahip olabiliyor. Öyle ki, özellikle bu bölgede oynadığı vakitlerde maç başına yaptığı 2.8 başarılı kilit pas ile sağ kanatta da etkili olabileceğini gösterebiliyor. 

Toplu oyunda olduğu kadar topsuz oyunda da başarılı bir profil çizen Ken Sema, bilhassa akan oyunda sık sık savunma arkasına yaptığı koşularla rakip defansın dengesini bozan isimlerin başında geliyor. Sağ kanatta oynadığı bölümlerde topsuz oyun konusunda vasatı aşamayan ve daha çok topla etkili olan oyuncu, sol tarafta oynadığı bölümlerde ise özellikle rakip sağ bek ile sağ stoper arasına yaptığı delici koşularla dikkat çekiyor diyebilirim.

Özellikle Graham Potter yönetiminde bir hücum kenar oyuncusu olmaktan öte sahanın her yerinde, her bölgesinde forma giyen Ken Sema; zaman zaman sağ kenarda ya da forveti ikileyen isim konumunda, zaman zaman ise üçlü orta sahanın sol iç kısmında enerjisi ve top taşıma yeteneğiyle takımına önemli katkılar sağlıyor.  Ken Sema tüm bu toplu/topsuz hücum oyunlarının yanı sıra takım savunmasının da önemli dişlilerinden biri durumunda. Özellikle sol kenarda oynadığı bölümlerde arkasında oynayan Widgren’in fazlasıyla hücumcu bir bek olmasından kaynaklanan savunma problemlerini de saha içinde çözen yegane isim durumunda. Öyle ki, Ken Sema’yı maç içerisinde bu sebepten ötürü sıklıkla geride kademeye girmiş, top çıkartırken görüyor olabiliriz. Son olarak, maç içerisinde bire bir oyun sayısı yüksek, eforu ve teması seven, savunma gayretleri de bir hayli fazla olan Ken Sema’nın fair-play kuralları çerçevesinde mücadele ettiğini, ve kariyerinde şu ana kadar çıktığı 159 maçta sadece 7 sarı kart gördüğünü ve hiç kırmızı kart görmediğini belirtelim.

 

 

Zayıf Yanları: (Skor Katkısı, Şut, Tek Ayaklılık)

Ken Sema sol ayak içini çok iyi kullanan fakat sağ ayağını kullanma konusunda başarısız olan bir oyuncu. Sol kanatta oynadığı bölümlerde bu eksikliği bir hayli hisseden futbolcu, genellikle kendi soluna çalım atarak çizgiye inmeyi ve kaleye paralel, sert ortalar atmayı düşünen bir oyun stiline sahip. Sağ kenarda oynadığı bölümlerde ise çizgiye inip orta açmak yerine yine soluna doğru ilk adımı atarak kaleyi cepheden görecek şekilde pozisyonlara girdiğini, hem şut hem de gollük pas atabilecek imkanları yakalayabildiğini söylemek lazım.

Ken Sema’nın oynadığı maçların yarısından çoğunda sol kenarda görev yaptığı düşünüldüğünde, bu da mevcut oyun stiliyle birlikte okunduğunda, bu sezon 12 maçta yaptığı 1 gol 3 asistlik katkının az olduğunu fakat bu gelişimin gerçekleşebilmesi içinde sağ kenarda oynama oranının daha yüksek seviyelere çıkması gerektiğini belirtmek lazım.

 

 

Benzediği Oyuncular: Olcay Şahan, Ousmane Dembele, Yannick Bolasie

Saha içi bakımından savunma disiplini, çalışkanlığı, mücadeleci ve takım oyuncusu olması sebebiyle Olcay Şahan’a; aynı seviyelere çıkması mümkün olmamasına rağmen attığı seri çalımlar, topla hızlanabilme ve sahip olduğu atletizm yeteneğiyle Ousmane Dembele ile Yannick Bolasie’ye de  benzediğini söyleyebiliriz. 

 

 

Gelebileceği Takımlar: Karabükspor, Konyaspor, Bursaspor

Forvet mevkisinde Seleznev ve Yatabare gibi güçlü, arkası dönük oyunu oynayabilecek ve ceza sahasında buluşacakları toplarla etkili olabilecek bir takımda Ken Sema’yı kenar oyuncusu olarak görmek önemli bir etki yaratabilir. Teknik direktör Erkan Sözeri’nin de yaptığı açıklamalarda sağ, sol, 10 numara oynayabilecek bir oyuncuya ihtiyaçlarının olduğunu söylemesi bu transferin gerçekleşmesini sağlayabilir.

Kadrosunda bolca santrfor bulunduran fakat kaliteli kenar oyuncusu neredeyse hiç olmayan Bursaspor’un da transfer öncelikleri arasında kenar oyuncusu olacağını düşünüldüğünde Ken Sema’nın yanlış bir tercih olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Buna ilaveten Mustafa Reşit Akçay’ın düzen futbolu ve kontraya yatkın oyun anlayışını tercih etmesi sebebiyle sağ ve sol kenarda geniş alanlarda etkili olabilecek Ken Sema, Konyaspor’un da önemli dişlilerinden biri haline gelebilir.

Sözleşmesi 1.5 yıl sonra bitecek, henüz Avrupa radarında kendini göstermemiş ve bölgesel bir yetenek olarak kalmış Ken Sema için kulüplerimiz 500.000 ile 1.000.000 € arasında bir rakamı gözden çıkarmak zorundalar diyebiliriz.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 5.07.2018 tarihinde 2.250.000 € bedel ile Watford takımına transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ