Doğum Tarihi: 05.03.1994 (22 yaşında)

Mevkii: Sol Kanat, Sağ Kanat, Forvet Arkası

Takımı: Hannover 96

Ülkesi: Türkiye, Almanya

Değeri: 1.250.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2017

 

https://www.youtube.com/watch?v=vOrubVWLiSQ

 

Profil

Gurbetçi bir ailenin çocuğu olan Kenan Karaman, 5 Mart 1994’te Stuttgart’ta dünyaya geldi. Futbola ilgili bir aileye sahip olduğu için küçük yaşlarda futbol oynamaya başladı. Henüz 6 yaşında yaşadığı küçük kasabanın takımında oynayan Kenan, 11 yaşına geldiğinde oynadığı maçları izleyen Stuttgart scoutları tarafından beğenilerek Stuttgart’ın altyapısına transfer oldu. Stuttgart’ta geçirdiği iki yılda antrenörleriyle uyum sağlayamayan Kenan, şehrin bir diğer takımı Stuttgart Kickers’in altyapısına geçti. Burada oynadığı futbolla kendini gösteren Kenan, 15 yaşında Hoffenheim tarafından transfer edildi. Buradaki ilk sezonunda U16 takımıyla 30 gol atan Kenan Karaman herkesin dikkatini çekmeyi başardı. Ertesi sene Hoffenheim U17 takımında 16 gol atarak gol krallığına ulaştı. Profesyonel kariyerine ise 2 Mart 2014’te Hoffenheim formasıyla Wolfsburg’a karşı 88.dk’da Roberto Firmino’nun yerine oyuna girerek başlamış oldu. O sene az da olsa Bundesliga’da forma giyme şansı yakalasa da sezon sonunda sözleşmesi bittiği için bonservissiz daha çok şans bulacağını düşündüğü Hannover 96’ya transfer olmayı tercih etti. Hannover’de ilk sezonunda düşündüğü kadar forma şansı yakalayamadı. 11 maçta 256 dk oynadı fakat gol atmayı başaramadı. 2015/16 sezonunda ise Bundesliga’da 23 maçta 3 gol 3 asistle oynadı ama takımının küme düşmesine engel olamadı. Bu sezon Bundesliga 2’de Hannover ilk 11’inde yer bulmayı başardı ve 13 maçta yaptığı 4 gol 4 asistle takımını sırtlayan isimlerden biri konumunda.

Milli takım tercihinde hiç Almanya’yı tercih etmeyen Kenan, Türkiye U18 takımıyla 8 Ocak 2012’de İtalya U18 takımına karşı oynayarak milli takım kariyerine başladı ve bugüne kadar her alt yaş kategorisinde oynadı. Şu an Türkiye U21 takımında oynamaya devam ediyor. Milli maçlarda toplamda 25 maçta 4 gol atmayı başardı.

Kenan Karaman, boy ve teknik özellikleri sayesinde tam bir joker oyuncu. 4-3-3 ve 4-2-3-1 sistemlerinde sol kanat, sağ kanat, forvet ve forvet arkası pozisyonlarında görev alabiliyor.

 

Güçlü Yönleri: (Çok Yönlülük, Çift Ayak Kullanabilme, Şut, Takım Oyunu Katkısı)

Kenan Karaman’ın en önemli özelliği çok yönlü bir futbolcu olması. Sol kanat, sağ kanat, forvet ve forvet arkası pozisyonlarında birbirine çok yakın performanslarla oynayabiliyor. Bunu sağlayan en büyük etmen boy, teknik, hız ve oyun görüşü özelliklerini bir arada bulundurması. Kenan’ın topu aldığında uzun bir pas attığını, topu sürüp şut çektiğini ya da rakibini çalımlayıp ara pası attığını görebiliriz. Bu onu komple bir futbolcu yapıyor.

Kenan normalde sağ ayaklı bir futbolcu olsa da sol ayağını da sağ ayağı kadar etkili kullanıyor. Pozisyon durumuna göre sol ayağıyla şut çekmekten çekinmiyor. Ceza yayı civarından etkili şutlar da çıkarabilen Kenan bu şekilde birçok gol attı. Ayrıca takımının karşı kanattan geliştirdiği ataklarda forvet özelliklerinin de olması sebebiyle ceza sahasına yaptığı koşular daha çok gol atmasını sağlıyor. Bu kanatta oynayan bir futbolcu için çok önemli bir özellik.

Tekniği ve oyun zekasının yüksek olması takımının oyun kurmasında yardımcı olmasını sağlar. Bazen orta sahasına gelip top alıp oyun kurarak takımını atağa çıkarıyor, bazen ise bir kanat oyuncusuna göre uzun boylu(1.89 m) olması sayesinde kenarda yüksek topları indirerek arkadaşlarının atağa çıkması sağlıyor. Oyundan kopmayan, her zaman oyunun içinde kalan bir mental yapıya sahip olan Kenan Karaman, boyuna göre hızlı bir oyuncu olmasıyla da dikkatleri üstüne çekiyor. Takımının kontra ataklarında hızlı bir şekilde topu sürüp tehlikeli ataklar oluşturabiliyor. Maç başına ortalama 6 dribling yapması bu özelliğini kanıtlar nitelikte. 

Son olarak çalım atma yeteneğinin de olması unutulmaması gereken bir detay. Oyununu çalım atma üzerine kurgulayan bir oyuncu değil ancak kritik yerlerde rakibini eksiltmesi gol atma ve pozisyon oluşturma konusunda kendisine yardımcı oluyor.

 

Zayıf Yanları: (Çok Güçlü Özelliğinin Olmaması, Kafa Topları, Orta Açma, Fizik)

Kenan’ın oyununu incelediğimizde birçok önemli özelliğinin olduğunu görebiliriz ve bu onu joker oyuncu yapıyor. Fakat ‘top class’ dediğimiz seviyeye çıkabilmesi için bunların içinden birkaç tanesinde çok iyi olması gerekiyor. Kenan Karaman dediğimizde aklımıza hemen en iyi olduğu bir özellik gelmiyor. Bu konunu üzerinde çalışıp birkaç özelliğini üst düzeye taşımalı. Yaşı da düşünüldüğünde kendini bu yolda geliştirebilir.

Boyunu göz önüne aldığımızda kafa toplarında biraz daha etkili olmasını bekleyebiliriz. Maç başına 8 hava topu mücadelesinde %48 başarıya sahip. Bu fena olmayacak bir oran. Ancak bu mücadelelerin çoğu kanatlarda kendinden kısa oyunculara karşı. Ceza sahasında gelen ortalarda pozisyon alıp kafayla gol atma konusunda çalışmalar yapmalı ve kendini geliştirmeli.

Kanatta oynadığı maçlarda forvet özellikleri olmasının da sebebiyle genelde içe sokularak pozisyon arıyor. Ancak bu bazen kapalı savunma yapan rakiplere karşı oyunun sıkışmasına neden oluyor. Bazı pozisyonlarda sıfıra inerek orta açarsa hem oyunun kenarlara genişlemesiyle pozisyon bulmak adına şansı artırır hem de kendi oyununu çeşitlendirme konusunda önemli bir alternatif olarak düşünülebilir. Ayrıca içeriye doğru sokulması rakibin ani yakaladığı ataklarda kendi bekini yalnız bırakmasına neden oluyor. Takım savunması adına bir zafiyet oluşturuyor.

Fiziki olarak uzun bir oyuncu ancak yapılı değil. İkili mücadelelerde daha çok ayakta kalması için kas kütlesini artırmalı. Kendini bu yönde geliştirirse hem kafa toplarında üstünlüğü artar hem de ikili mücadelelerde ayakta kalma oranı yükselir.

 

Benzediği Oyuncular: Anderson Talisca, Manolo Giabbiadini

Tekniği, oyun görüşü, mevkisine göre ceza sahasına sokulmaları, şut ve golcü kimliğiyle Beşiktaşlı Anderson Talisca’ya benzediğini söylemek mümkün. Ancak kafa toplarında Talisca seviyesinde değil. Aynı zamanda forvet  arkasında görev yapması, gerektiğinde de forvet oynaması açısından Napoli’de forma giyen Manolo Giabbiadini’ye benzetebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor, Bursaspor

Özellikler ve potansiyeli itibariyle Süper Lig’de herkesin isteyebileceği Kenan Karaman, oyuncu kalitesiyle 5 şampiyonluk yaşamış takımın şu an ilk 18’inde rahatlıkla bulunabilecek kalitede. Galatasaray ve Beşiktaş’ın şu an performansı yüksek kanatlar bulundurması onu bu sezon için alternatif oyuncu yapabilir ve bu nedenle iki kulüpte bu transfer için pek istekli olmayabilir. Ancak 2017’de sözleşmesinin bitmesi ve iki kulübün finansal sıkıntılar yaşaması olası bir kanat oyuncusunun satışı sonrası çok makul olabilir. Fenerbahçe daha çok kanat oyunu oynadığı bir sezon geçiriyor. Kanatlarda Volkan Şen ve Lens’e alternatif yaratıp rekabeti artırmak, rakibe göre farklı kanat tipiyle oynamak adına Kenan iyi bir tercih olabilir.

Trabzonspor’un şu anki durumunda sağ kanat eksikliği göze çarpıyor. Kenan’ı sözleşmesi bitiminde büyük takımlara kaptırmadan, düşük bir bonservis karşılığı devre arasında takıma katması Trabzonspor için büyük iş olacaktır. Ersun Yanal’ın golcü bir kanat oyuncusuna çok ihtiyacı var. Aynı zamanda santrafor pozisyonunda oynayan oyunculardan da yeterli verimi alabilmiş değil. Ersun Yanal, Kenan’ı forvette de kullanabilir. Hücum organizasyonlarında da zorlanan bir yapısı da olan Trabzonspor için Kenan Karaman bütün bu özellikleriyle büyük bir yaraya merhem olabilir.

TRANSFERMARKT PROFİLİ