Doğum Tarihi: 19.04.1995 (22 yaşında)

Mevki: Sağ Bek

Takımı: BSC Young Boys

Ülkesi: İsviçre

Değeri: 2.250.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2020

Boy: 1.84 m

Tercih Ettiği Ayak: Sağ

FOR ENGLISH REPORT CLICK

 

Profil

Fransız asıllı İsviçreli bir baba ve Kongolu bir annenin çocuğu olarak İsviçre’de dünyaya gelen Melingo Kevin Mbabu, futbola Servette FC takımının alt yapısında başladı. Temmuz 2012’de A takıma yükseldi ve aynı yıl İsviçre Süper Ligi’nde Lausanne-Sport ile oynanan maçta oyuna girerek profesyonel kariyerine adım atmış oldu.

Ocak 2013’te İngiliz kulübü Newcastle United’a 1M € karşılığında transfer oldu. Bu tarihten Ağustos 2016’ya kadar 3’ü Premier Lig maçı olmak üzere A takım ve Rezerv takımla toplamda 26 maça çıktı. Ayrıca Şubat 2015-Temmuz 2015 tarihleri arasında İskoç ekibi Glasgow Rangers’a kiralandı fakat forma şansı bulamadı.

Ağustos 2016’da ülkesinin önemli ekiplerinden Young Boys’a kiralandı ve asıl çıkışını burada yakaladı. İlk yılında gösterdiği iyi performansın ardından Young boys, geçtiğimiz yaz transfer döneminde oyuncunun bonservisini satın aldı. Şu ana dek Young Boys ile toplam 51 maça çıkan Mbabu, 4 gol ve 9 asistlik katkı sağladı.

İsviçre Milli Takımı’nın U 16-17-18-19-20 alt yaş kategorilerinde toplam 28 kez forma giyen oyuncunun henüz A Milli Takım tecrübesi yok. Önünde Michael Lang gibi son derece istikrarlı ve kaliteli bir rakibi bulunan Mbabu’nun, önümüzdeki yıllarda gösterdiği performansla doğru orantılı olarak Milli Takım formasını kapması işten bile değil.

Mbabu, son 2 yılda düzenli olarak forma giydiği Young Boys’ta ağırlıklı olarak 4’lü defansın sağ bekinde görev aldı. Her ne kadar geçtiğimiz sezon birkaç maçta 3’lü sistemin sağ kanat beki olarak görev alsa da 4’lü defans dizilimine alışık olduğunu belirtmekte fayda var.

 

Güçlü Yönleri (Atletizm, İkili Mücadeleler, Top Kapma, Dribbling, Orta)

Atletizm: 22 yaşındaki İsviçreli oyuncunun göze çarpan ilk artısının atletik fiziksel yapısı olduğunu söyleyebiliriz. 1,84 m boyunda ve 80 kilo civarındaki fiziği, hızı, gücü, çevikliği ve dinamizmi ile son derece atletik bir futbolcu olan Mbabu, hem ofansta hem de defansta söz konusu özelliğinin avantajlarını oldukça iyi kullanıyor.

İkili Mücadeleler: Oyuncunun atletizminin en büyük getirilerinden biri, ikili mücadelelerdeki başarısı. Maç başına girdiği 21 ikili mücadelenin %61’inden, 4.4 hava topu mücadelesinin ise %71’inden galip gelen Mbabu, ikili mücadelelerde rakiplerine bariz bir üstünlük kuruyor. Gücünün ve hızının yardımıyla omuz omuza mücadelelerde yıkılmamasının yanı sıra çevikliği ve zıplama kabiliyetiyle de kafa toplarında rakip kanat oyuncularına geçit vermiyor.

Top Kapma: Mbabu’nun rakip kanatlarına sahayı dar ettiği bir başka konu da top kapmadaki başarısı. Rakibin dribbling/adam eksiltme girişimlerine çevikliğinin de yardımıyla oldukça hızlı reaksiyon verebiliyor. Kayarak müdahaleleri oldukça etkili olan futbolcu, aynı zamanda pas aralarında da oldukça başarılı müdahalelerde bulunabiliyor. Başarılı sağ bek top kapma girişimlerini çoğunlukla başarıyla tamamlayıp topu takımına kazandırabiliyor. Nitekim maç başına 4.8 top kapma girişiminde bulunan Mbabu, bunların %80’inde topu takımına kazandırıyor.

Orta: Genç futbolcu, oyunun iki yönünde de etkili olabilen ve aktif bir şekilde takımına katkı sağlayabilen bir bek olarak dikkat çekiyor. Takımının topa hakim olduğu ve rakibine baskı kurabildiği birçok maçta ısı haritasının 2. ve 3. bölgede yoğunlaştığı görülebilen Mbabu, ofansif aksiyonlarda oldukça etkili bir isim. Öyle ki, maç başına ortalama 5 orta açan ve bunların yaklaşık %30’unda isabet yakalayabilen bir sağ bek. Bunun yanında yine maç başına ortalama 2 kilit pas deniyor ve %60’ında takım arkadaşını topla buluşturabiliyor.

Dribbling: İsviçreli yıldız adayının ofansif aksiyonlardaki etkinliği sadece ortayla sınırlı değil. Ortalama bir beke göre çok daha güçlü dribbling özelliğine sahip olan Mbabu, maç başına tam 6 kez dribbling girişiminde bulunuyor ve bunların %55’ini başarıyla sonuçlandırabiliyor. Ofansif istatistikleri bir kanat oyuncusunu andıran Mbabu, hiç şüphesiz ofansif aksiyonlarda teknik direktörünün elini oldukça güçlendirebilecek bir sağ bek.

 

Zayıf Yanları (Konsantrasyon Eksikliği, Pozisyon Alma, Kısa Pas Kalitesi)

Konsantrasyon Eksikliği: Kevin Mbabu’nun maç içerisinde zaman zaman yaşadığı konsantrasyon problemleri, özellikle defansif açıdan bir handikap oluşturabiliyor. Bu problemlere bağlı olarak maç içerisinde yer yer oyundan kopabilen oyuncu, hata yapmaya daha açık hale gelebiliyor. Yine de İsviçre’de ilk oynamaya başladığı zamanlarda bu problemi daha çok yaşayan Mbabu’nun gün geçtikçe söz konusu sorununu azalttığını söylememiz mümkün.

Pozisyon Alma: Çoğunlukla yukarıda bahsettiğimiz konsantrasyon probleminin bir sonucu olarak, genç futbolcunun bazı rakip hücumlarında pozisyon alma sıkıntısı çektiğine tanıklık edebiliyoruz. Yerleşik ataklarda, özellikle bir rakip oyuncusunun half-space alanını kullanmasından kaynaklı olarak yerini kaybedebiliyor ya da rakibini istediği gibi karşılayamayabiliyor. Bazı pozisyonlarda ise hücuma yardım ettiği bir atağın ardından takımının yediği kontrataklarda geri dönüşlerde sıkıntı çekebiliyor, yerini kaybetmiş oluyor. Ancak yine de, çok ani ataklar dışında, birçok kontratağa dinamizminin yardımıyla iyi reaksiyon verebildiğini dipnot olarak ekleyelim.

Pas Kalitesi: Son olarak İsviçreli sağ bekin kısa paslar konusunda kendisini geliştirmesi gerekiyor. Maç başına ortalama %75 pas isabetiyle oynuyor ve bu oranın daha yüksek olmamasının en büyük nedenlerinden biri, kalitesini ayarlayamadığı için takım arkadaşlarına iletemediği kısa paslar. Kısa paslarının sertliğini, açısını ve verimliliğini biraz daha kaliteli hale getirmesi kariyer gelişimi açısından son derece pozitif bir gelişme olacaktır.

 

Benzediği Oyuncular: Michael Lang, Kyle Walker

22 yaşındaki sağ bek fiziksel yapısı, oyunun iki yönünde de efektif katkısı, ikili mücadelelerdeki dominantlığı ve oyun stili bakımından vatandaşı Michael Lang ile benzerlik gösteriyor. Dinamizmi, ofansif aksiyonlardaki etkinliği ve çevikliği ise aynı seviyede olmasa da bizlere Manchester City’nin başarılı sağ beki Kyle Walker’ı hatırlatıyor.

 

Gelebileceği Takımlar: Beşiktaş, Trabzonspor

Son 2 sezondur gösterdiği başarılı performansla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Mbabu, ligimizin hemen her takımının kadrosunda yer alabilecek kalitede bir sağ bek. Fakat Young Boys’un oyuncunun bonservisini kısa bir zaman önce almış olması, 2020’ye dek imzalanan sözleşme ve bu sene yakaladığı yüksek form, piyasa değerini yükselten önemli faktörler arasında.

Dolayısıyla ligimizde oyuncunun maliyetini karşılayabilecek ve kısa-orta vadede sağ bek takviyesi yapması gereken Trabzonspor ve Beşiktaş’ın Mbabu’yu transfer etmek için en uygun kulüpler olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de Beşiktaş’ın kadrosunda sağ bek orjinli olarak yalnızca Gökhan Gönül’ü barındırması ve tecrübeli oyuncunun sıklıkla yaşadığı sakatlıklar, devre arasında yahut sene sonunda bir sağ bek takviyesini zorunlu kılıyor.

Trabzonspor’un ise bu sezon sorgulanan defansif performansının bir parçası olarak eleştirilere konu olan sağ bek Pereira, 33 yaşında ve sezon sonunda sözleşmesi bitecek olan bir futbolcu. Dolayısıyla en azından sezon sonu yapılabilecek bir Mbabu takviyesi, oldukça akıllı ve gelecekte kulübün kasasına kâr getirisi sağlayabilecek bir hamle olacaktır.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ