Doğum Tarihi: 01.04.1994 (22 yaşında)

Mevki: Sol Kanat, Forvet

Takımı: Nacional

Ülkesi: Uruguay

Değeri: 1.750.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2018

 

 

 

 

Profil

Tam adı Kevin Federik Ramírez Dutra olan “Kevin Ramírez” 1 Nisan 1994 tarihinde Uruguay’ın Rivera şehrinde dünyaya geldi. Profesyonel kariyerindeki ilk sezonunda 3’ü ilk 11 olmak üzere 10 maça çıkan Ramirez, takımına 1 asistlik katkı sağladı. 2014/15 sezonunun ilk yarısını Montevideo Wanderers’ta ikinci yarısını 2. Lig ekibi Miramar Misiones’te geçirdi. Bu sezon 9’u ilk 11 olmak üzere 19 maça çıkan Ramirez, 7 gol 1 asistlik performansıyla takımına katkı sağladı. İlk yarısını Montevideo Wanderers’ta geçirdiği 2015/16 sezonunda ilk yarıda 8 gol 1 asistlik tabela katkısı sağladı. 12 Ocak 2016’da şuanda formasını terlettiği Nacional’e transfer oldu. Burada Libertodores de dahil olmak üzere tamamına ilk 11 başladığı 17 maçta 3 gol 2 asistle oynadı.

Kevin Ramirez kariyerinin büyük bölümünde sol kanat ve forvet mevkilerinde görev yaptı. İlk profesyonel deneyimi olan 2013/14 sezonunda Montevideo Wanderers’ta 4-3-3’ün veya 4-2-3-1’in sol kanat ve forvet mevkilerinde görev yaptı. Kiralık gittiği ikinci lig ekibi Miramar Misiones’te 4-3-3’ün ileri üçlüsünün sol kanadında görev yaptı. Asıl çıkışını yaptığı Nacional’de çıktığı 36 maçın 35’inde teknik direktörler Munua ve Lasarte yönetiminde 4-2-3-1’de sol kanatta, 1’in de ise forvette görev yaptı.  

Kevin Ramirez’in Uruguay’ın herhangi bir yaş kategorisinde milli formayı giymediğini de belirtelim. 

 

 

Güçlü Yönleri (Forvet Koşuları,Kontra Atak)

Kevin Ramírez’in güçlü yönlerinde ilk olarak çizgide çakılı kalmadığını modern kanat oyuncusu tanımına uygun olarak sürekli ceza sahası içine veya top ters taraftayken arka direğe adeta ikinci bir forvetmiş gibi yaptığı koşulardan bahsetmek gerek. Bu özelliğin Ramírez’in oyun karakterini oluşturduğunu söylemek yanlış olmaz. Zira attığı goller ve girdiği pozisyonları incelendiğinde büyük çoğunluğu rakip kanat bekinin arkasına veya stoper-bek arasına yaptığı koşularla sonuca ulaştığını söyleyebiliriz. Bu pozisyonlarda Ramírez’in delici koşularının yanında takımın pası oraya atabilen oyuncuların da etkinliğinden söz edebiliriz. Yine farklı şekilde takımın hücum yönlendiricileri gerek takımın forveti olsun gerek 10 numarası olsun Ramírez ile girdikleri 2’ye 1’lerle Ramírez’i gol yollarında daha etkili pozisyonlara sokabiliyorlar. 

Futbolda da basketbola benzer şekilde oyun kurucular hızlı hücuma çıkarken koşan uzunları severler ve koçlar da uzunların koşmasını ve oyun yönlendiricisine doğru pas alanı ve kanalını açmalarını ister. Bir takım kontraya çıkarken atağı yönlendiren oyuncu geriden gelen arkadaşlarının doğru açılı koşular yapmasını ister. Çünkü önde ve dağınık yakalanan rakip defansın dengesi öyle bozulur. Ramírez’in bu konuda gayet yerinde ve doğru koşularda bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu özelliğiyle skor avantajını yakalayıp daha dengeli bir oyun oynamak isteyen takımına güçlü bir kontratak silahı olduğunu söyleyebiliriz. İstatistiki anlamda da bu alanda %60 gibi iyi bir oranla kontratak başarısı yakalayarak gerçek bir güç olduğunu gösteriyor.

 

 

Zayıf Yanları (Fiziksel Yapısı, İkili Mücadeleler, Mental Yapısı)

Ramírez’in geliştirmesi gereken yanlarında ilk olarak fiziksel yapısından bahsedebiliriz. 1.80 m boyundaki Uruguaylı oyuncu fiziksel durumu olarak çok iyi çizgilerde olduğunu söyleyemeyiz. Aslında oyun yapısı olarak da çok ikili mücadeleye girmeyi sevmeyen genelde tek oynayıp hareketlenen bir yapısı var. (%71 pas isabeti, bu alanda mevkisinin en iyilerinden) Bu durum istatistiklere de yansımış ve ikili mücadelede başarı oranı %46. Mevkisi gereği her topun önemli olduğunu ve verimli kullanılması gerektiğini söyleyebiliriz. Ama baktığımız zaman Ramírez girdiği her 2 ikili mücadeleden 1’ini kaybetmiş.

Ramírez’in oyun içindeki gereksiz hırçınlığı da onun zayıf yanlarından. Çok hırslı ve agresif bir yapısı var. Hücum press yaparken veya savunmaya yardım ederken kartlık faul yapması, hakemin kararını beğenmediği zaman yaptığı abartılı itirazlar ve bunlara Uruguay ligi hakemlerinin düşük kart toleransı da eklenince 22 yaşındaki Uruguaylı oyuncu kariyerinde toplam 10 sarı kart gördü. Bu yapısını abartınca bazen iyi oynayan takımını bazen de kendini mental olarak etkiliyor. Psikolojik baskı düzeyi yüksek ve gerilimli maçlarda bu özelliği kendisine ve takımına sıkıntı çıkarabiliyor.

 

 

Benzediği Oyuncular: Neymar, Edin Visca, Lukas Podolski

Oyun stilinin daha iyi anlaşılması açısından o seviyelere gelemeyecek olsa da Neymar’a benzetebiliriz. Delici ve sürekli forvet koşuları yönünden Edin Visca’ya benzetebiliriz. Son vuruşlarındaki etkinliği ve hırçın tavırlarıyla da Lukas Podolski’ye benzetmek mümkün.

 

Gelebileceği takımlar: Konyaspor, Başakşehir FK, Trabzonspor

Ramírez’in Transfermarkt’taki bonservis değeri Şubat/2017 güncellemesiyle 1.750.000 € olarak belirlenmiş. Yine olası transferinde 1.5-2 milyon € civarında bir rakama ülkemizde futbol oynayabilir. Ülkemizdeki denk oyuncuların aldıkları maaşlar referans alındığında yıllık 1-1,5 milyon € gibi bir maaşla ülkemizde Ramírez’i izleyebiliriz. Kevin Ramírez Konyaspor, Başakşehir ve Trabzonspor gibi takımlarımızın forvet koşuları yapabilen kanat oyuncusu ihtiyacını rahatlıkla giderebilir.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ