Doğum Tarihi: 19.08.1990 (26 yaşında)

Mevkii: Ofansif Orta Saha

Takımı: Mamelodi Sundowns

Ülkesi: Zimbabve

Değeri: 1.750.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

 

https://www.youtube.com/watch?v=stdB-FHRv5c

 

Profil

Khama Billiat, 1990 yılında Zimbabve’nin başkenti ve en kalabalık şehri olan Harare’de dünyaya gözlerini açtı. Futbol hayatına ülkesinin önde gelen futbol akademilerinden olan Aces Youth Soccer Academy’de başladı. Burada aldığı eğitim ve doğuştan gelen futbol yeteneğini harmanlayarak sergilediği performans kısa sürede ülkenin önemli takımlarının dikkatini çeken Billiat, 2010 yılı Ocak ayında Zimbabve Premier Soccer League ekiplerinden CAPS United FC ile sözleşme imzaladı. Yeni takımında geçirdiği yaklaşık 6 aylık sürede, yalnızca Zimbabve kulüplerinin değil yurt dışından da pek çok kulübün radarına giren Billiat, 2010 yılının Temmuz ayında Güney Afrika ekiplerinden Ajax Cape Town’a transfer oldu. Yeni takımının formasını giydiği ilk sezonda şampiyonluğa çok yaklaşsalar da, şampiyon Orlando Pirates’le aynı puanda ikili averajla ligi 2. sırada tamamladılar. Ligi sırasıyla 9. ve 14. sırada tamamladıkları sonraki iki sezon Khama Billiat için hayal kırıklığı ile geçti. Ajax Cape Town formasıyla çıktığı 92 maçta 23 gol atan ve 24 asist yapan Billiat, 2013 yılı Ağustos ayında 690.000€ karşılığında Mamelodi Sundowns’a transfer oldu. 2012 yılında Pitso Mosimane’nin göreve gelmesiyle müthiş bir çıkış yakalayan kulüp, geçtiğimiz üç sezonda 2 şampiyonluk ve 1 ikincilik elde ederken Khama Billiat’ın katkısı büyük oldu. 2015/16 sezonunda kulübüyle Güney Afrika PSL şampiyonluğunun yanında CAF Şampiyonlar Ligi’ni de kazanarak kariyerinin zirvesine çıkan Billiat şimdiden 2 Güney Afrika Şampiyonluğu, 1 Güney Afrika Kupası ve 1 CAF Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu kazanmış durumda. Dördüncü sezonunu geçirdiği takımında sahaya çıktığı 100 maçta 32 gol ve 30 asistlik önemli bir katkı yaptı.

İlk kez 2011 yılında davet aldığı Zimbabve Milli Takımı’nın formasını şu ana kadar 18 kez terletme şansı yakalayan Khama Billiat, bu karşılaşmalarda 7 gol atmayı başardı. 2017 Afrika Uluslar Kupası kadrosunda da yer alan oyuncu, takımının en önemli kozu olarak görülmekteydi.

Hücum hattının hemen her bölgesinde görev yapabilen çok yönlü oyuncunun esas mevkisi forvet arkası. Yaratıcı ve bitirici özellikleri oldukça gelişmiş olan Billiat, formasını giydiği takımların skor yükünü önemli ölçüde yükleniyor. Son yıllarda özellikle Mosimane yönetiminde sıklıkla 4-2-3-1 diziliminde forvet arkasında veya en uçta görmeye alıştığımızı söyleyebiliriz. 2016 yılında gösterdiği performansla 2016 Yılın Afrikalı Oyuncusu-Afrika’da Oynayanlar kategorisinde aday gösterildi ve oylamayı takım arkadaşı Denis Onyango’nun ardından ikinci sırada tamamladı. Bunun yanı sıra 2016 Afrika Yılın En İyi 11’ine seçilmeyi de başardı.

 

Güçlü Yönleri (Yaratıcılık, Bitiricilik, Teknik, Çabukluk, Sezgi, Topsuz Oyun)

Khama Billiat’ı hücum hattında her bölgede forma giyebilen çok yönlü bir yaratıcı orta saha oyuncusu olarak değerlendirebiliriz. Gol sezgileri oldukça gelişmiş olan oyuncu, Mamelodi Sundowns formasıyla son 3 sezonda çıktığı her üç maçın ikisinde skora katkı yapmayı başardı. Sahip olduğu dikine oynama arzusu ile üçüncü bölgede rakip savunma oyuncuları için sürekli bir tehdit oluşturuyor. Yüksek teknik kapasitesi birebir pozisyonlarda rakiplerine üstünlük kurmasını sağlarken, hiçbir şekilde bireyselliğe kaçmadığını ve mümkün olduğunca basit oynamaya çalıştığını söyleyebiliriz. Oldukça hareketli ve tempolu oyun anlayışı, onun yalnızca topla değil topsuz oyunda da oldukça etkili olmasını sağlıyor. Savunma arkasına yaptığı boş koşularla rakip savunmanın dengesini bozarak takım arkadaşlarının yararlanabilecekleri boş alanlar oluşturuyor.

Billiat’ın istatistiklerine baktığımızda, sahip olduğu bu oyun mentalitesinin pratiğe dönüştüğünü de rahatlıkla görebiliyoruz. Sürekli olarak rakip kaleye gitmek isteyen ve golü arzulayan oyuncu, maç başına 3 şut ve 3 kilit pas girişimiyle dikkat çekiyor. Maç başına 5 top sürme girişiminde %58’lik başarı oranı yakalayarak top taşıma yeteneğinin gelişmiş olduğunu gösteriyor. Yine maç başına yaptığı 3 ortada yakaladığı %27’lik isabet oranının Süper Lig’de aynı pozisyonda oynayan oyuncularla karşılaştırıldığında ortalamaya yakın olduğunu görmek mümkün.

Çabukluğu ve oyun zekasıyla kontratak oyununa da oldukça yatkın bir isim olduğunu belirtmekte yarar var. Zaman zaman ceza sahası dışından yaptığı uzak mesafeli vuruşlarla da oldukça etkili olan ve sürpriz goller bulabilen Billiat’ın güçlü ayağının sağ olduğunu da hatırlatalım.

 

Zayıf Yanları (Hava Topları, Süreklilik, Savunma Desteği)

Muazzam bir hücum aklı ve yeteneklerine sahip olan Khama Billiat’tan savunmaya destek vermesini beklemek gerçekçi olmayacaktır. Bu durum arkasında muhakkak savunma yönü güçlü ve sürekli tetikte olacak orta saha oyuncularının görevlendirilmesini gerektiriyor. Bu tarz oyuncuların varlığı Khama Billiat’ın yeteneklerini azami ölçüde sergileyebileceği esnekliği de ona verecektir.

Bunun yanı sıra özellikle 1.70m’lik boyu ve çok gelişmemiş sıçrama yeteneği, hava toplarında kaybolmasına sebep oluyor. Maç başına girdiği 4 hava topu mücadelesinden yalnızca 1’inde başarılı olabilen Billiat’ın bu özelliği bir eksiklik olarak göze çarpıyor. Ayrıca top kazanma mücadelelerinde de başarı oranı %45’te kalıyor ki, aynı pozisyonda Süper Lig’de forma giyen oyuncuların yakaladığı %65’lik orana kıyasla oldukça düşük.

Son olarak da maç içi sürekliliğinden bahsetmekte fayda var. Zaman zaman konsantrasyon kaybı yaşıyor ve maçtan düşebiliyor. Gerek milli takımda gerekse Mamelodi Sundowns forması giydiği maçlarda özellikle ciddi rakiplere karşı yaşadığı bu sıkıntı, baskı altında sergileyeceği performansla ilgili soru işaretleri oluşmasına yol açıyor.

 

Benzediği Oyuncular: Oscar, Marcio Mossoro

Tipik bir yaratıcı orta saha oyuncusunun sahip olması gereken pek çok özelliğe sahip olan Khama Billiat, temposu, dikine oynama arzusu, top sürme ve uzaktan şut yetenekleriyle dikkat çekiyor. Sahip olduğu teknik ve mental özellikleri göz önünde bulundurursak Billiat’ın bu iki oyuncuya da benzediğini söyleyebiliriz. Zaman zaman dağınıklığa kaçan hareketli oyun anlayışı ile o seviyede olmasa da özellikle Chelsea’ye ilk geldiği dönemdeki Oscar’ı hatırlatıyor. Fiziksel anlamda ise bu iki isimden Mossoro’ya daha yakın olduğunu belirtmek gerekiyor.

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Kasımpaşa, Gençlerbirliği, Gaziantepspor, Akhisar

2016 yılında gerek kulüp gerekse bireysel anlamda kariyerinin zirvesini yaşayan Khama Billiat’ın özellikle 2017 Afrika Uluslar Kupası sonrasında çok ciddi talipleri olacaktır. Adı ara ara Avrupalı kulüplerle anılan oyuncu, 2013 yılında Lokomotif Moskova tarafından denenmiş fakat anlaşma sağlanamamıştı. Hiç şüphesiz o tarihten bu yana ciddi gelişme kateden oyuncunun şu ana kadar kıta dışına çıkmamış olması oldukça şaşırtıcı. 26 yaşına gelen Billiat’ın bunu gerçekleştirmek için son şansları olduğunu göz önünde bulundurursak maddi anlamda güzel bir teklife hayır demeyeceğini söyleyebiliriz. Oyuncunun şu anda kulübünden yıllık yaklaşık olarak 400.000 € kazandığını hatırlatalım. Khama Billiat’ın, özellikle yaratıcı oyuncu eksikliği bulunan Trabzonspor, Kasımpaşa, Gençlerbirliği, Gaziantepspor ve Akhisar Belediyespor için önemli bir seçenek olduğunu söylemek mümkün.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ