Doğum Tarihi: 13.03.1999 (20 yaşında)

Mevki: Merkez Orta saha

Takımı: Viking Stavanger

Ülkesi: Norveç

Değeri: 800.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2021

Boy: 1.89 m

Tercih Ettiği Ayak: Sol

 

Kristian Thorstvedt, Norveç’in en büyük şehirlerinden biri olan Stavanger’de Dünya’ya geldi. Tıpkı Norveç futbolunun yükselen yıldızları Erling Haaland ve Emil Bohinen gibi Kristian Thorstvedt’in babası da eski bir futbolcu. Kariyerini kaleci olarak sürdürmüş baba, Borussia Mönchengladbach ve Tottenham gibi takımların da formasını giydi. Thorstvedt yine babası gibi futbola Viking alt yapısında başladı. 14 yaşına kadar Viking forması giyen oyuncu sonrasında Stabaek’e transfer oldu. 2018’de ise tekrar Viking forması giymeye başladı.

Thorstvedt, ilk sezonunda takımının Eliteserien’e yükselmesinde büyük rol oynadı ve forma şansı bulur bulmaz ilk 3 maçında 2 gol 2 asist ile oynayarak tüm dikkatleri üstüne çekti. Sezonu ise 24 lig maçında süre alarak 9 gol 4 asist ile tamamladı. Halen devam etmekte olan sezonda ise 32 maça çıkarken bu süreçte 13 gol, 3 asisti bulunuyor.

Milli takım kariyerinde Thorstvedt’in henüz A Milli seviyede maçı yok. Alt  yaş kategorilerinde ise sadece U20 ve U21 takımlarında şans bulabildi. Toplamda 10 maça çıkan oyuncu 4 gol ve 2 asistle oynadı. Thorstvedt hücum meziyetleri ve fiziği sayesinde Pal Arne Johansen tarafından 12-0’lık tarihe geçen U21 maçında 4-4-2 dizilişi içerisinde Erling Haaland ile birlikte forvette de denendi. Sonrasında forvet sıkıntısı çeken U21 takımın da bir süre forvet olarak da görev yapmaya devam etti.

 

Güçlü Yönleri (Teknik, Hücum Katkısı, Çok Yönlülük)

Teknik: Thorstvedt’in oyun görüşü ve pas kalitesi oldukça iyi. Kazanılan toplarda genelde takım tarafından saha içerisinde aranılan ve topla ilk buluşması istenen isim durumunda. Oyunun hücum tarafında hemen hemen her bölgesine hakim bir oyuncu. Yüksek pas kalitesi sayesinde etkili uzun paslarıyla bir anda oyunun yönünü değiştirebiliyor. Geçiş hücumlarındaki kritik paslarının dışında orta sahada sırtı dönük aldığı toplarda da tek paslarıyla hem takımını orta sahada rahatlatıyor hem de hücumun çeşitlenmesine yardımcı oluyor. Tüm bu özellikleriyle birlikte merkezde oyunun temposunu ayarlayan isim olduğunu de özellikle belirtmek gerekiyor. Bunun yanı sıra hücumda bitiricilik yönü de kuvvetli. Gol şansı ve pozisyon içerisinde bulunma becerisi olan ender oyunculardan.

Oyun Kuruculuk: Thorstvedt’in en çok dikkat çeken özelliklerinden biri de oyun kuruculuk meziyeti. Zeki bir oyuncu. Oyunu oldukça iyi okuyabiliyor. Özellikle hücumun sete döndüğü pozisyonlarda takım arkadaşlarının yerleşimine veya olası hareketlerine göre sahanın fotoğrafını iyi çekebiliyor ve bununla birlikte pas dağıtımını etkili yapabiliyor. Ayağında çok fazla top tutmak yerine direk olarak pas deniyor. Ayrıca oyuncu pres anında sakin kalabiliyor. Fırsat bulduğu anlarda ise şut çekmekten asla çekinmiyor. Ancak uzaktan şut konusunda pek başarılı olmadığını söylemek lazım. Öyle ki, maç başına 2.4 şut ortalamasıyla oynarken bunlardan 0.92’sinde isabet kaydedebiliyor.

Çok Yönlülük: Thorstvedt orta sahada hem 8 hem de 10 numara rolünde oynayabiliyor. Bunun yanında milli takımda ise forvet olarak da değerlendirilebiliyor. Oyuncu orta sahada 8 veya 10 numara oynadığı süre zarfı boyunca hem sağ  kanada açılıp oradan oyun kurmaya çalışıyor hem de oyun tersten aktığı bölümlerde sık sık ceza sahasına girip 2. ya da 3.Forvet etkisini yaratmaya çalışıyor. Hava toplarındaki meziyetlerini biraz daha geliştirirse takımına verdiği skor katkısını da daha üst seviyelere çıkartabilir. 4-4-2 diziliminde 2.Forvet oynadığı maçlar çoğunlukla alt yaş milli takım maçları. Lig maçlarında forvet olarak daha fazla şans bulması durumunda daha da etkili performanslar sergileyebilir.

 

Zayıf Yanları (Savunma, Hız, Tempo, Dribbling)

Savunma/Top Kapma: İşin hücum tarafında her ne kadar takımına zenginlikler katsa da savunma konusunda takımına zararları olabilen bir isim Thorstvedt. Oyuncu pek fazla agresif olmadığı için takımının orta sahasını biraz daha yumuşak bırakabiliyor. Bu açığını henüz mental gelişimini tamamlayamadığı için pozisyon almasıyla değil de fiziğiyle kapatmaya çalışıyor. Oyunu biraz daha olgunlaştıkça, pozisyon hakimiyeti arttıkça, bu alanda da ilerleme kaydetmesi oldukça olası.

Hız-Tempo: Oyuncunun zayıf yanlarından biri de hızı. Bir orta saha olarak Eliteserien’de ortalamaya yakın bir hıza sahip olduğu söylenebilir ama daha üst seviyelerde hızı en büyük dezavantajı olabilir. Yüksek tempo oynayabilecek dayanıklılığa ve karaktere sahip değil. Bir kontratak takımında yapabileceği maksimum iş geçiş hücumunda pas dağıtımı olabilir. Böyle bir düzende ise oyuncunun en büyük artılarından biri olan bitiriciliği ise körelebilir. Ancak hücumda yerleşen ve set oyunu oynayan takımlarda hem 2. Forvet gibi ceza sahasına girebilir hem de orta sahaya çekilerek pas istasyonlarını genişletebilir.

Dribbling: Thorstvedt hücum meziyetleri ve skor katkısı iyi olan bir oyuncu olarak  yeterli top sürme yeteneğine henüz sahip değil. Daha çok topla buluştuğu anlarda orta-uzun mesafe paslarla hücumu şekillendiren tipte bir oyuncu. Oyununu bu şekilde tanımlandırmak gayet mümkün. Öyle ki maç maçına sadece 2.44 dribbling deniyor ve bunlarda %51 başarı sağlayabiliyor. Tehditkar bir orta saha oyuncusu olması için muhakkak bu özelliğini geliştirmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

 

Benzediği Oyuncular: Sergei Milinkovic-Savic, İrfan Can Kahveci

Thorstvedt’i tam anlamıyla şu oyuncunun ikamesi demek çok zor. Ancak agresifliği, yırtıcılığı ve top kapma becerisini bir kenara koyarsak; hücum katkısı, tekniği, hava toplarındaki etkisi ve oyun kuruculuk özellikleri bakımından Milinkovic-Savic’e benzetebiliriz. Her iki oyuncu da özellikle maçın sıkıştığı anlarda şapkadan tavşan çıkartabilecek özelliklere sahip. Thorstvedt’in Milinkovic-Savic gibi olabilmesi için oyunun her iki yönünü de eşit seviyede iyi oynaması gerekiyor tabi ki.

Bunun yanı sıra oyun kurabilmesi, saha görüşünün iyi olması ve hem 8 hem 10 numara mevkilerinde oynayabilmesi nedeniyle İrfan Can’a da benzetebiliriz. Takımı üçlü orta saha oynadığında tıpkı İrfan Can gibi kanatlara açılıp oyunu genişletebiliyor. Bunun dışında hem set oyununda hem de geçiş hücumlarında da İrfan Can gibi kilit pasları fazlasıyla mevcut.

 

Gelebileceği Takımlar: Beşiktaş, Yeni Malatyaspor

Kuşkusuz oyuncu için en ideal takımlardan biri Beşiktaş. Abdullah Avcı’nın ligin başlangıcında ısrar ettiği 4-3-3 dizilişine ve oyun tarzına uyabilecek bir oyun yapısı var ve Beşiktaş’ta ciddi bir rotasyon oyuncusu olabilir. Ek olarak Beşiktaş gibi hızlı kanat oyuncularına sahip bir takımında geçiş hücumlarında orta ve uzun mesafe paslarıyla takımı daha hızlı ve net bir şekilde hücuma çıkartabilir. Yukarıda oyuncunun milli takımlarda forvet oynadığını söylemiştik. Eğer hava toplarını ve bitiricilik noktasındaki meziyetlerini geliştirebilirse Talisca gibi 2. santrfor da olabilir. Bunun yanı sıra diğer uygun bir takım ise Yeni Malatyaspor. Oyuncu 10 numarada da oynayabildiği için hem Guilherme’ye hem hızlı kanat oyuncularına üretkenliklerinin artırılması noktasında o bölgede ciddi bir katkı sağlar. Merkez orta sahada oynaması durumunda beraber oynayacağı Robin Yalçın ve Afriyie Acquah gibi dinamizmi yüksek ve savunması iyi iki oyuncuyla birlikte hücuma daha fazla odaklanabilir.

TRANSFERMARKT PROFİLİ