Doğum Tarihi: 21.02.1994 (23 yaşında)

Mevkii: Sol Bek

Takımı: Viking

Ülkesi: Norveç

Değeri: 400.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2018

 

 

Profil

Norveç Tippeligean’in yetenekli ve güçlü beklerinin başında gelen Kristoffer Haugen 1994 yılında dünyaya geldi. 12 yaşına kadar Voll IL kulübünde futbol oynadıktan sonra halen formasını giydiği Viking takımına transfer oldu. Spor kültürü oldukça gelişmiş olan ve farklı spor dallarında da önde gelen takımlardan biri olan Voll IL’de aldığı eğitim ve spor kültürü onun oyununu oldukça geliştirdi. 13 yaşında katıldığı Viking takımının altyapısında 2009 yılında U-16 Ulusal Kupası’nı kazandı. Günümüzde de adını duyurmaya başlayan altın jenerasyonun önemli bir kısmının da forma giydiği o turnuvada fark yaratmayı başardı.

Altyapıda geçirdiği yılların ardından 2012 yılında Viking’in Ekranas’a karşı oynadığı hazırlık maçında forma şansı buldu. Bu tarihten itibaren as takımdaki yerini zamanla sağlamlaştıran sol bek, 97 maçta takımının formasını terletti. 2013 yılı itibariyle hem ligde hem de kupada formayı kimseye bırakmadı ve oyuna da ağırlığını koymayı başardı. Düzenli olarak oynamaya başladığı ilk sezon olmasına karşın ligde çıktığı 22 maçta 1 gol ve 3 asist yaptı. Genç yaşına rağmen tecrübe eksikliği çekmedi ve takımına hem hücüm hem de savunmada önemli katkı verdi. Toplam 97 maçta hiç kırmızı kart görmezken 21 gole de doğrudan katkıda bulundu.

Henüz Norveç Milli Takımı formasını altyapı düzeyi haricinde giyemedi ancak genç yaş kategorilerinde 24 maça çıktı. Oldukça geniş bir yetenek havuzuna sahip Norveç’te yıllar geçtikçe büyüyen yaş kategorilerinde daha az forma giymiş olması onun hakkında soru işareti yaratan bir unsur olmasına karşın kulüp takımındaki istikrarı bu durumu bertaraf ediyor.

Aslen bir sol bek olmasına karşın uzun boyu sayesinde sol stoperde de forma giyebilen Haugen, kariyerinin önemli bir kısmında 4-5-1, 4-1-4-1 ve 4-2-3-1 dizilişlerinde şans buldu. Bu dizilişlerde savunma yönü kadar hücuma verdiği katkı ile de dikkat çekiyor ve takımı Viking’e oldukça yardımcı oluyor. Geçtiğimiz yıllarda özellikle İtalyan takımlarının dikkatini üzerine toplayan oyuncunun kısa zamanda Avrupa’nın önde gelen liglerinin orta sıralarda mücadele eden takımlarından birine transfer olması kesin gözüyle bakılıyor.

 

 

Güçlü Yönleri ( Müdaheleler, Uzun Pas, Fiziksel Güç, Denge, Hız, Oyun Kuruculuk, Kart Görmeme )

1.88 m boyunda ve oldukça hareketli bir sol bek olan Haugen, mevkidaşlarında nadir bulunan bir dinamizm ile oynuyor. Fiziği sayesinde takıma zaman zaman fazladan bir oyuncuymuş gibi katkı veriyor. Oyun içinde yeri geldiğinde fazladan bir stoper gibi oynaması ve konsantrasyonunu koruması takımına çok önemli katkı veriyor. Maç başına 5 isabetli müdahelede bulunurken girdiği 15 ikili mücadelenin %56’sında başarılı oluyor. Özellikle savunmada hızlı rakiplerine karşı dahi geçit vermiyor. Buna ek olarak temponun zaman zaman Premier Lig seviyesine çıktığı Tippeligean’da sorun yaşamıyor. Hızlı kanat oyuncularını rahatlıkla durdururken kısa mesafede hızlanma konusunda ortalamanın üzerinde bir performans gösteriyor. Ayrıca fiziği ve pozisyonu nedeniyle kart görmeye oldukça müsait olmasına karşın kariyeri boyunca çıktığı hiçbir maçta kırmızı kart görmezken yalnızca 6 sarı kart gördü.

Bir bek için handikap olabilecek fiziğine rağmen hücumda da oldukça verimli bir performans gösteriyor. Maç başına 1.2 kilit pas ortalamasıyla oynuyor ve bu durum onu takımı fazladan bir oyun kurucu haline getiriyor. Verdiği uzun ve isabetli paslarla birlikte takımını hızlı hücumlara çıkarabiliyor. Bu pasların haricinde oldukça başarılı bir biçimde topu geriden alıp oyuna sokuyor ve diyagonal paslar verebiliyor. Bu özelliğini en az kısa pasları kadar etkili kullanıyor. Maç başına 53 pas verirken bunların %77’si isabetli oluyor. Orta saha pozisyonunda yeterince yaratıcı olmayan takımına bu desteği vermesinin haricinde maç içinde sol açık pozisyonuna da geçebiliyor. Sol kulvarı tamamen kullanan oyuncu maç başına 3.6 orta açıyor. Sayısal ve başarı oranı olarak henüz elit seviyede olmayan dribbling sayısı 2.5 olmasına karşın bu aksiyonu %60 gibi yüksek bir yüzde ile yaparak beklentileri karşılama konusunda sıkıntı çekmiyor.  Bu alandaki eksiğini zaman zaman çıkardığı sürpriz şutlar ve duran toplardaki etkinliğiyle gideriyor. Özellikle cepheden çektiği şutlar sert ve isabetli oluyor.

Fiziği ve pozisyonu nedeniyle kart görmeye oldukça müsait olmasına karşın kariyeri boyunca çıktığı hiçbir maçta kırmızı kart görmezken yalnızca 6 sarı kart gördü. 

 

 

Zayıf Yanları ( Zıplama,Üst Düzey Futbol Tecrübesi, Gelişim, Markaj )

23 yaşında olmasına rağmen henüz Avrupa Ligi, Şampiyonlar Ligi ve milli takım düzeyinde eleme maçı dahi oynamamış olması onun en büyük eksikliklerinin başında geliyor. Kendini yalnızca Tippeligean düzeyinde kanıtladı ancak bir üst seviyeye geçemedi. Çoğu oyuncu Tippeligean’ı basamak olarak görürken kendisi yıllardır Viking forması giymekte ve beklenen transferi yapamaması onun değerini azaltan faktörlerden. Oyunu vasatın altına hiç düşmemesine karşın üst düzey seviyede iki yönlü oynayabilme potansiyelini kullanamıyor. Buna ek olarak fark yaratan performanslarını sürdürememesi onun hakkında soru işareti oluşturuyor.

Haugen, uzun boyuna rağmen zıplama konusunda ciddi sorun yaşıyor. Uzun boyuna güvenip hava toplarında yeterince zıplamaması onun olabileceğinden daha az etkili olmasına neden oluyor. Halihazırda maç başına yalnızca 3 hava topu kazanması yabana atılacak bir istatistik değil ancak oyuncunun tercihleri nedeniyle potansiyelinin altında bir sayı olduğunu belirtmek gerekir. Markaj yapma konusunda sorun yaşaması onun henüz stopere terfi edememesinin önemli sebeplerinden biri olarak duruyor. Oyun genelinde konsantrasyon yaşamamasına karşın rakibinin ani kararlarını önceden süzemiyor ve ayakta kalma ile pozisyon alma konusunda süreklilik gösteremiyor. Bu eksikleri nedeniyle tek hamlelik bir oyuncu haline geliyor ve takımının defans kurgusuna olumsuz etkide bulunuyor.

 

 

Benzediği Oyuncular: Dusko Tosic

Gençlerbirliği’nde oynadığı dönemde zaman zaman ligimizin konuşulan isimlerinden olan Dusko Tosic’in gösterdiği performansı göstermesi hatta daha fazlasını yapması beklenebilir. Agresif ve hamle yapmaktan çekinmemesinin yanısıra istikrarlı bir oyuncu olması ve kart problemi yaşamaması onun en büyük artılarından biri olarak duruyor. Zaman içerisinde pozisyon bilgisi artacağından stoper pozisyonuna başarıyla devşirilebilecektir. Duran toplardaki etkinliği, hücum ve savunma aksiyonlarındaki istekliliği ile takımını zaman zaman 11 değil 12 kişi oynatacak bir oyuncu konumunda olduğundan hali hazırda ligimize belirli bir süre damga vurmuş Tosic’i aşmasını bekleyebiliriz.

 

 

Gelebileceği Takımlar: Gençlerbirliği, Konyaspor

Transfermarkt değeri 400.000 € olan oyuncunun bu rakam civarında ya da biraz daha yukarısında bir bonservis ile transfer edilmesi mümkün görünüyor. Denk bütçe uğraşında olan takımlarımızdan Gençlerbirliği ve Konyaspor için oldukça verimli bir yatırım olacaktır. Haugen benzeri oyuncuları kadrosuna katma kültürüne sahip olan takımlarımız bu oyuncuyu parlatabilir ve uzun vadede kâr edebilir. Öte yandan ligimiz için oldukça yeterli bir savunma anlayışına sahip olmasının yanısıra hücümda da fark yaratacak bir isim olması onu diğer sol beklerin önüne çıkarıyor. Yalnızca sol bek değil sol stoper de oynayabilir olması onun çok yönlü ve ekonomik bir tercih olmasını da sağlıyor. Ciddi sakatlık geçirmemiş olması ve istikrarlı oyunu sayesinde sistem takımlarında güvenilir bir tercih olacaktır. Özellikle topa hakim olan ve düşük tempoyu tercih eden Aykut Kocaman için sahada fazladan bir oyun kurucu rolünü de üstlenebilecektir. Hücumdaki rolü yalnızca derin pas vermek olmayan oyuncu frikiklerinde yakaladığı başarıyla da ligimizde dikkat çekebilir. 

 

TrScouts Notu: Oyuncu 11.01.2018 tarihinde 260.000 € bedelle Molde takımına transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ