Doğum Tarhi: 9.9.1997 (18 yaşında)

Mevkii: Orta Saha-Ofansif Orta Saha

Takımı: MSK Zilina

Ülkesi: Slovakya

Değeri:300.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2018

 

Profil

La Gazetta della Sport’un Ocak 2016’da hazırladığı Dünya’nın en yetenekli U-20 oyuncuları listesine 49. sıradan giren Laszlo Benes, futbola 9 yaşında FC Samorin altyapısında başladı. Ertesi yıl Dunajska Streda altyapısına geçiş yapan oyuncu burada geçirdiği 3.5 sezonun ardından takımının Macaristan’da işbirliği içinde olduğu FC Györ akademisinin yolunu tuttu. 3 sene geçirdiği FC Györ akademisinde kendini çok geliştiren Benes, potansiyelini gösterdi ve ilk profesyonel maçına 17 yaşında, Aralık 2014’te Honved karşısında çıktı. Yükselişi ülkesinin önemli takımlarından MSK Zilina’nın gözünden kaçmadı. Genç oyunculara verdiği önemle tanınan Slovak ekibi 2015’in Şubat ayında Slovak yıldız adayını kadrosuna kattı. 2014/2015 sezonu tamamlanmadan 8 maçta forma şansı bulan Benes, bu maçlarda yeteneğini kanıtladı ve 2015/2016 sezonunda ilk 11’in değişilmez ismi oldu. İçinde bulunduğumuz 15/16 sezonunda çıktığı 23 lig maçında 2 gol 2 asiste sahip. Kariyerinde ilk defa Avrupa Ligi deneyimini Temmuz 2015’te yaşayan genç oyuncu, ön elemelerde Zilina’nın, aralarında ciddi güç farkı olan Athletic Bilbao’ya elenmesine engel olamasa da, seride ortaya koyduğu oyunla dikkatleri üstüne çekmeyi başardı. Çıktığı 8 Avrupa Ligi ön eleme maçında 3 asisti olduğunu da belirtelim.

Benes’i, MSK Zilina’nın genelde kullandığı 4-3-3 taktiğinin hücuma dönük orta saha oyuncusu olarak izliyoruz. Takımının bazı maçlarda kullandığı 4-1-4-1 formasyonunun orta sahasında da görev alabiliyor. Slovakya Milli Takımı’nın, U-16,U-17,U-19 ve U-21 yaş kategorilerinin formasını giymiş olan genç oyuncuyu, ülkesi adına genellikle 4-2-3-1 taktiğinin ofansif orta sahası olarak izledik. Gelişen Slovakya futbolunda, son yıllarda yakalanan altın jenerasyonun önemli bir parçası Benes. Ayrıca U-19 milli takımı ile birlikte Norveç ve Kuzey İrlanda karşılaşmalarına da kaptan olarak çıktı. Kariyerinde sol açık olarak denense de, genç isim kesinlikle orta saha ortasında daha verimli. Gelecek için müthiş bir potansiyel barındıran Benes, Slovakya’nın Matus Bero ile birlikte en büyük değerlerinden biri konumunda.

 

 

Güçlü Yönleri

Her şey bir kenara Laszlo Benes, izlerken keyif aldığınız bir oyuncu. Top ayağına çok yakışıyor. Çok düzgün bir sol ayağa sahip. Yüksek teknik kabiliyeti sayesinde topu istediği şekilde yönlendirebiliyor. Attığı nokta paslar gerçekten görülmeye değer. Paslarında, topa vuruş şiddetine ve zamanlamasına çok dikkat ediyor. 50-60 metrelik harika diyagonal pasları var. Oyunun yönünü değiştirerek rakip oyuncuları hem yoruyor hem de savunma dengelerini bozuyor. Pas kabiliyetinin yanına eklediği keskin oyun görüşü ile birlikte rakiplerin kilidini rahatlıkla açabilen Benes’in, maç başına 2.1 kilit pas girişiminde %58’lik başarı oranı var. Kontra atakları başlatabilme, öldürücü pasları verebilme yeteneği, hızlı düşünme kabiliyetinin bir ürünü. Kesinlikle bir ‘8’ numara için gereken zekaya sahip. Oyunun temposunu dikte etmeyi seviyor, bu da atakları istediği gibi şekillendirmesine imkan tanıyor. Zilina ve oynadığı milli takımların orta sahasında adeta bir orkestra şefi görüntüsünde. Kendi savunma hattına kadar gelerek geriden çıkardığı paslar ile takımını ileri taşıyor. Hücumda topsuz oyunu oynayabilen genç oyuncu, pasını verdikten sonra sabit kalmıyor, tekrar topla buluşmak adına hareket ederek kendini boşa çıkartan bir anlayışta. Topla oynarken çok rahat bir görüntüsü var, üst düzey teknik becerisi, top kontrolünün iyi olmasında bir etken. Sağ ayağı, zayıf ayağı olmakla beraber ortalamanın üstünde kabul edilebilir. Topla kat etme konusunda da başarılı, 90 dakikalık dilimde 2.8 dribbling girişimi var ve gelişmeye çok açık bir özelliği bu. Estetik çalımları ve dönüşleri ise göze batan cinsten. Benes’i anlatırken duran top ustası olduğunu belirtmeden geçemeyiz. Genç yaşına rağmen kullandığı serbest vuruşlar takımı adına tehlike yaratabiliyor. Sadece duran toplarda değil maç içerisinde de orta yapmayı seven bir isim. Bu sezon maç başına 2.32 orta girişiminde bulunmuş. Benes’in zaman zaman uzaktan etkili şutlarını da görebiliyoruz. Maç başına rakip kaleye vurduğu 2.1 şut rakamsal olarak fazla olmayabilir fakat toplara verdiği falsolar ile hem ortalarını hem de şutlarını karşılanması zor bir yapıya sokuyor, bu da onun için bir artı. Ayrıca takımı adına sorumluluk almaktan kaçmayan bir oyuncu. Bu özelliği ile karar alma mekanizmasını her geçen gün geliştiriyor. Sahada çalışkan ve tam bir takım oyuncusu. Mücadele etmeyi bırakmayan azimli bir görüntüsü var. Bu kararlı karakter yapısı kariyeri için de önemli. Sahadaki disiplini, maç içinde konsantrasyonunu da yüksek tutmasına yardımcı oluyor.

 

 

Zayıf Yanları

Genç oyuncunun şu an için en büyük handikapı, fiziğinin zayıf olması. Mutlaka kendini güçlendirmesi gerekiyor.  Bu onun hem hücumuna hem savunmasına pozitif etki yapacaktır. Top kapma becerisine kısmen sahip olsa da Benes, güçsüz bir yapıda olduğu için müdahalelerini sağlam yapamayabiliyor. Topa hamlelerinde, zamanlamasını ve sertlik düzeyini ayarlayamayan Benes, bu müdahalelerinin cezasını faul ve dolayısıyla kart olarak ödüyor. Defansif açıdan mentalitesini geliştirmeli, alanını daha iyi savunabilir. Bunu geliştirerek üst seviyeler için kendini hazırlamış olacak. Oyunun her iki yönünü de oynayabilmesi onun kariyeri için çok önemli. İkili mücadelelerde %47lik başarı yüzdesi, Benes’in oyununu aksatabiliyor. Dayanıklılık kazanması bu yüzden şart. Üzerine pres uygulandığı sırada sakinliğini koruyamadığı pozisyonlar var. Bunun sonucunda top kaybına neden olabiliyor. Zamanla dar alandaki bu baskıyı atlatmayı öğrenecektir. 1.73 boya sahip olan Benes, hava topları için mücadeleci bir yapıda fakat zıplama özelliğini ne kadar geliştirirse, boy handikapını da o kadar yenecektir. Topsuz alanda hızlanma konusunda bir takım eksiklikleri olan genç isim, bu özelliğini geliştirmek adına çok çalıştığını en son röportajında belirtmişti. 

 

Benzediği Oyuncular: Luka Modric, Selçuk İnan

Fiziksel yapısı, teknik kabiliyeti, oyunun temposunu dikte edebilmesi gibi özellikleriyle Luka Modric’i hatırlatıyor. Geriden oyun kurabilmesi, nokta pasları ve serbest vuruşlarda ki başarılı görüntüsüyle de Selçuk İnan’a benzerlik gösteriyor diyebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Galatasaray, Beşiktaş, Bursaspor, Trabzonspor, Torku Konyaspor, Medipol Başakşehir

Laszlo Benes topa hakim olmak isteyen takımlara da, kontra atak oynayan ekiplere de uyum sağlayabilir. ‘Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden bir takımda oynamak en büyük hayalim’ diyor. Bu sene Şampiyonlar Ligi’nde oynaması muhtemel olan Beşiktaş, onun için iyi bir transfer olacaktır. Beşiktaş içinde hem Oğuzhan Özyakup’a hem de Jose Sosa’ya iyi bir alternatif ve kulüp içinde iyi bir yatırım olabilir. Maliyetinin fazla olmaması, yeniden yapılanmaya gidecek olan ve Avrupa’da bir sene mücadele edemeyecek Galatasaray’ın orta sahasına opsiyon katar. Kadrosunu yenileyecek bir başka takım olan Trabzonspor repütasyonu bakımından genç oyuncuyu cezbedecektir. İlk 11 olarak forma giyebileceği Bursaspor, Avrupa Ligi mücadelesi veren Torku Konyaspor ve Medipol  Başakşehir de Laszlo Benes için ideal kulüpler arasında.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 24.06.2016 tarihinde 2.000.000 € bedel ile Mönchengladbach takımına transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFILI