Premier Lig’de son 5 maçında yenilgi yüzü görmezken, bunu da lider Manchester City, Chelsea ve Liverpool’dan toplamda 5 puan alarak  pekiştiren Bielsa’nın takımı oldukça formdayken, lideri takip eden Manchester şehrinin Kırmızı tarafı ise, hem Avrupa Ligi’nde turu geçmenin morali, hem de yerel ligdeki son 5 maçından 15 puan çıkarmanın form ve öz güveniyle Elland Road’a gelmişti.

İLK 11 VE DİZİLİŞLER:

Kendilerine yenilmezlik serisini getiren 4-1-4-1 dizilimini  bozmaya niyetli olmadığını gösteren Bielsa, aynı şekilde son maçı olan Liverpool karşısında çıkan ilk 11’ini de bozmayarak kadro istikrarını sürdürdü. Özellikle savunma önünde yer alan Phillips’in, toplu ve topsuz oyunda takımının lideri pozisyonunda rol alarak sahada parladığı görüldü.  

Alışagelmiş şekilde 4-2-3-1 dizilişiyle rakibini karşılayan Kırmızı Şeytanlar’da son oynanan Burnley maçından farklı şekilde ileri üçlüde  sol kenarda yer alarak maçın yıldızı olan Greenwood’un bu karşılaşmada en uçta yer alarak Rashford ile pozisyon değişimi yapması oldu. İngiliz oyuncu bu doğrultuda rakip kaleye 3 isabetli şut çekebildi ve 0.24 xG (Gol Beklentisi) yaratarak beklentinin altında kaldı.

MAÇ ANALİZİ:

İki takımın da temkinli başladığı karşılaşmada, Kırmızı Şeytanlar’ın 6-7 oyuncu ile rakibin oyun kurulumunu bozarak, kapılacak toplar ile  sonuca gitme isteğinde olduğu görüldü. Bu doğrultuda Leeds yarı sahasına yerleşen yapıda yüksek bir 4-2-3-1 dizilimi gerçekleştirdiler.

Bruno Fernandes önderliğinde, Fred – McTominay ikiliisini rakip 2.bölgeden ileri çeken deplasman ekibinde, Bruno ve McTominay’ın Leeds’in beyni Phillips üzerine de topsuz oyun ile baskı kurması sonucunda, United topa daha çok hakim olabildi.(%57)

  • Man United Presi – 1

  • Man United Presi – 2

Bielsa’nın ekibinde ise iki kenar bekinin build up rolüyle de toplu oyunda rol almasıyla birlikte ev sahibi takım rakibine ciddi pozisyon da vermeyerek dengeyi sağladı. Böylece Alioski ve Ayling ikilisi toplamda  74 başarılı pas yaparken bunların 56’sını ileri oynadılar.

McTominay ve Fred ile merkezde fiziksel üstünlüğü ele geçiren deplasman ekibinde ise set hücumlarında, rakip 2.bölgeye gelerek pas servisi sağlayan Martial’in yokluğu göze çarptı. Bununla birlikte oyunun hücum yönünde L.Shaw’ın sol bekten yaptığı bilhassa toplu oyun denemelerinin de takımının ana oyun planına döndüğü dakikalara şahit olduk. İngiliz oyuncu maç boyunca 3 kez kilit pas ile takımında zirvede yer alırken, 6 kez yaptığı başarılı dripling ve %89 pas isabetiyle de göz doldurdu.

  • L.Shaw Hareketler

Bielsa’nın ekibi ise maç içerisinde birçok kez oyunun hızını arttırarak  geçiş denemelerinde bulunurken, rakip yarı sahada Alioski ve Ayling’in çizgiye ayaklarını basmasıysa oyunu geniş alana yayarak rakibinin stoper ikilisinin arasını açmayı ve merkezden de Roberts ve Bamford’un da topsuz koşularıyla skora gitmeyi hedeflediği görülürken, Beyazlar karşılamayı 3 isabetli şut ile tamamlayabildiler.

  • Leeds Geçiş Oyunu

2.Yarıda ev sahibi ekibin United yarı sahasında özellikle ikinci bölgede, alan daraltarak daha çok adamla yer aldığı ve ilk yarı rakipten yediği baskının bir benzerini uyguladığını bir süre gördük.

  • Rakip 2.Bölge ve Leeds

Maç genelinde Bielsa’nın öğrencilerinin rakibi karşılamada kendi 1.bölgelerinde kaymaları hızlıca gerçekleştirerek 6’lı savunma anlayışına döndüğüne şahit olduk. Bunu yaparken de 2 bekinin stoperlerinin hemen yanına geçtiği ve orta kenar oyuncularının da bek dizilimine gelerek stoperlere destek verdiği kurulumun maç boyunca başarılı olduğu görüldü. Rakibinin şut ve ikiye bir yapma ihtimalini ortadan kaldırma adına, savunma önünde derinde kalan Phillips’in yanına Dallas’ın destek vererek ikiliyi oluşturması da topsuz oyunda duvar örmelerine sebep oldu.

Korner Sıkıntısı

İki takımda duran toplarda bitiricilik ve savunma yönünde sıkıntılar yaşarken, özellikle kornerlerde bu daha çok ön plana çıktı. Bitiricilik noktasında doğru yerde yanlış tercihler ve yanlış adam ve alan paylaşımı sebebiyle iki takımda skor üretemedi.

  • Korner – Leeds Savunma:


 

  • Korner – United Savunma:

 

Pirlo Effect – Kalvin Williams:

Zirve takibi yapan güçlü rakibi karşısında hem savunmada hem de hücumda takımını ayakta tutan yıldız oyuncu, 72 kez topa sahip olup,  %85 pas isabeti sağlayıp birde 3 kilit pas  yaparak toplu oyunda ne kadar yetenekli olduğunu ispat ederken, McTominay-Fernandes orta ikilisinden 8 kez, rakip hücumculardan Rashford-Greenwood ikilisinden ise 7 kez top çalarak, savunma yönünde de ne kadar güçlü olduğunu kanıtladı.

Maçta Dikkat Çeken İstatistikler:

Sonuç:

İlk maçta aldığı 6-2’lik ağır yenilgi sonrası, Liverpool ve City maçlarında da gördüğümüz şekilde, bu sefer topu rakibe bırakarak savunma odaklı futboluyla sonuç almayı hedefleyen ‘Hocaların Hocası’ Bielsa istediğini aldı ve Premier Lig’in Top takımlarına yenilmeme serüvenini sürdürdü.

Premier Lig’de galibiyet serisi sonlanan ve Manchester şehrinin Mavi tarafını şampiyonluğa 2 maç sonra ulaştırabilecek skoru alan Kırmızı Şeytanlar’da, ise maçtan önce ‘’0-0’lık skor ile bitmeyecek, Bunun için garanti verebilirim.’’ söyleminde bulunan Ole Gunnar Solskjaer’ın kahinliği tutmazken, ligde en iyi ikincilik ve Avrupa Ligi’ni kazanma hedefiyle yollarına devam edecekleri aşikar ve bunun için de Roma ve Liverpool ile 4 günde oynayacakları maçlar sezonun kaderinde önemli rol oynayacak.