Doğum Tarihi: 28.03.1994 (22 yaşında)

Mevki: Forvet

Takımı: Estoril

Ülkesi: Brezilya

Değeri: 2.000.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

 

Profil

Leo Bonatini futbol kariyerine 16 yaşında Brezilya’nın köklü kulüplerinden Cruzeiro’nun alt yapısında başladı.  2012/13 sezonunun başında henüz 18 yaşındayken Juventus tarafından satın alma opsiyonuyla kiralandı.  Juventus ayrıca Cruzeiro’ya kiralama bedeli olarak 1.000.000 € gibi ciddi bir ödeme yaptı. Juventus’un alt kulübü Juventus Primavera’da şans bulan Bonatini çıktığı 21 maçta 5 gol attı. Performansı yeterli bulunmayan oyuncu sezon sonunda kulübü Cruzeiro’ya geri gönderildi. 2013 yılının sonunda bu kez Brezilya Serie A ekiplerinden Goias’a kiralanan Bonatini 27 Ekim 2013’te ilk Serie A maçına çıktı. Sezonun geri kalanında yalnızca 8 maça çıkabilen Bonatini sezon sonunda Cruzeiro’ya geri gönderildi.

2014/15 sezonunda bu kez Portekiz 1.Lig takımlarından Estoril tarafından kiralanan Bonatini 16 maça çıkarak 4 gol 2 asistlik performans sergiledi. Bu performansı sonrası Estoril onu 398.000 € karşılığında transfer etti. Geride bıraktığımız 2015/16 sezonu ise Bonatini’nin kariyerinde patlama yaşadığı sezon oldu. Çıktığı 37 maçta 20 gol 4 asistlik performans sergileyen oyuncu, ligde attığı 17 golle Jonas, Slimani ve Mitroglou’nun ardından ligin en golcü 4.oyuncusu oldu.

Bonatini, Estoril’de oynadığı ilk sezonunda 4-3-3 dizilişinde tek santrafor olarak görev yaptı. Yine geride bıraktığımız 2015-16 sezonunun ilk yarısında 4-3-3 dizilişini tercih eden Estoril ligini kinci yarısında ise ağırlıklı olarak 4-4-2 dizilişini tercih etti. Bu dizilişte 194’lük Frederic Mendy’nin yanında yardımcı santrafor olarak görev aldı ve bu taktikte gayet başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Genç yaşlarda iyi bir yıldız adayı olarak gösterilen Bonatini, Brezilya U17 Milli Takımı’nda da görev aldı. Çıktığı 12 maçta 5 gol atan oyuncu daha sonra milli takımlarda görev almadı.

 

Güçlü Yönleri

Leo Bonatini bir forvet oyuncusunda olması gereken birçok özelliğe sahip bir oyuncu. Bonatini’nin en güçlü yönlerinden biri pozisyon bilgisi. Bir başka deyişle oyuncu ne zaman nerede olması gerektiğini çok iyi biliyor. Savunma arkasına yaptığı süratli koşularla kolayca gol pozisyonuna girebilen bir oyuncu ve bu pozisyonları da yüksek oranda gole çeviriyor. Bonatini maç başına 1.7 şut çekiyor. Bu sayı bir forvet oyuncusu için oldukça düşük olsa da bu sezon ligi 17 golle tamamlamış olması onun girdiği pozisyonlardaki gol yüzdesini ortaya koyuyor. Bonatini’nin üstün bitiricilik yeteneğinin yanı sıra teknik kapasitesinin de çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Zaman zaman kanatlara yaklaşarak buluştuğu toplarla rakip oyunculara çalımlar atabilen ayrıca pas oyununda da gayet başarılı olan bir oyuncu. %76’lık pas isabet yüzdesi onu bu alanda ligin en başarılı forvet oyuncularından biri yapıyor. Pas isabet yüzdesi yüksek olan oyuncunun attığı bu paslar rakip kalede tehlikeler de oluşturabiliyor. Bonatini maç başına 1.7 başarılı kilit pas veriyor ve bu istatistikte de ligin iyi oyuncularından olduğunu söyleyebiliriz. Bonatini maç içinde soğukkanlı yapısıyla da dikkat çekiyor. Maç içinde hiç paniklemeden oynayan oyuncu takımının penaltı vuruşlarında da topun başına geçiyor ve bu alanda da oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Bonatini’yle ilgili söyleyebileceğimiz bir başka olumlu özellik de uzak mesafelerden kaleye sert şutlar atabilmesi ve bu şutlarla isabet sağlayıp goller de bulabiliyor.

 

Zayıf Yanları

Bonatini’nin en zayıf yanı fizik kapasitesi. Çelimsiz bir oyuncu ve ikili mücadelelerde çok zayıf kalıyor. Bu sezon girmiş olduğu ikili mücadelelerden yalnızca %35’ini kazanabilmiş. Ayrıca hava toplarında da yetersiz bir oyuncu. 185 cm boyunda olmasına rağmen bu sezon girmiş olduğu hava topu mücadelelerinden yalnızca %26’sını kazanabilmiş. Ligimizin sert ve mücadeleci yapısı düşünüldüğünde Bonatini’nin fizik kapasitesiyle ligimize uyum sağlayabilmesi konusunda soru işaretleri oluyor. Ayrıca geride bıraktığımız sezonda çok iyi performans göstermesine rağmen önceki sezonlarında yeterli forma şansına ve gol sayılarına ulaşamamış olması da onunla ilgili bir başkahandikap.

 

Benzediği Oyuncular: Robbie Keane, Nihat Kahveci, Alexandre Pato

Bonatini’yi teknik kapasitesi ve üstün bitiricilik yetenekleri ve buna karşılık yetersiz fizik kapasitesiyle Robbie Keane ve kendi futbol ekolünden Alexandre Pato’ya benzetebiliriz. Pivot santraforla birlikte oynadığında daha başarılı olduğunu söylediğimiz Bonatini’yi yine bu özelliğiyle de yine Tottenham döneminde Berbatov ile başarılı olan Keane’e benzetebiliriz. Ayrıca Bonatini’yi savunma arkası koşuları, uzaktan şutlar atabilmesi ve pivot santraforla etkinliğinin artması sebebiyle eski milli futbolcumuz Nihat Kahveci’ye de benzetebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Başakşehir, Konyaspor

Bonatini, kalitesiyle ligimizde üst sıralara oynayan takımlarda oynayabilecek durumda. Kadrosunda yapılanmaya giden Trabzonspor’da iyi bir alternatif olabilecek oyuncu Trabzonspor’un zaman zaman denediği çift forvetli sistemde etkili olabilir. Ayrıca Bonatini, bulunduğu seviye itibariyle çok iyi bir forvete sahip olmayan, forvetlerinden yeterli gol katkısını alamayan Başakşehir’de takımın gol sorununu çözebilir. Bunun dışında önümüzdeki sezon Avrupa Ligi gruplarında mücadele edecek Konyaspor için de iyi bir tercih olabilir. Konyapor, Bonatini’nin sık sık savunma arkasına sarkarak pozisyonlara girebilme yeteneğinden faydalanabilir. Kulüplerimiz Bonatini’yi yaklaşık 1.5-2 milyon € bedelle transfer edebilir.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 17.07.2016 tarihinde 4.000.000 € bedel ile Al Hilal takımına transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ

 

https://vimeo.com/145343331