Doğum Tarihi: 14.09.1994 (22 yaşında)

Mevki: Sağ Bek

Takımı: Nantes

Ülkesi: Fransa

Değeri: 1.750.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

FOR ENGLISH REPORT CLICK

 

Profil

Fransa’nın Segre kentinde dünyaya gelen ve futbola 6 yaşında bölgenin ekiplerinden birinde başlayan Leo Dubois, 2008 yılında Nantes kulübü tarafından fark edildi ve Nantes altyapısına dahil edildi. Nantes’ın U17 takımıyla Montaigu Turnuvası’nı kazanmayı, U19 takımıyla da Gambardella Turnuvası’nda yarı final oynamayı başaran Dubois, bu yıllarda 10 numara pozisyonunda da oynadı. Kulübün alt yaş gruplarının mücadele ettiği Fransa’nın 4.seviye ligi olan CFA’da geçirdiği başarılı sezonun ardından 2014 yazında Nantes ile profesyonel sözleşme imzaladı ve ilk profesyonel maçına da o sezonun 36.haftasında Bordeaux deplasmanında 83.dakikada oyuna girerek çıktı. Profesyonel seviyedeki ilk, ilk 11 maçına da bu sefer ligin son haftasında Lens karşısında çıktı ve 82 dakika sahada kaldı. Sezon sonunda da kendisini 2017’ye kadar kulübe bağlayan sözleşmesinin bir yıl daha uzatıldığı açıklandı.

2015/16 sezonunu kendi jenerasyonundan olan Youssouf Sabaly ile dönüşümlü olarak sağ bek ve sol bek mevkilerinde oynayarak geçiren ve 26’sı ilk 11 olmak üzere tüm kulvarlarda toplamda 28 maçta forma giyen Dubois, 2016/17 sezonunda ise takımının sağ bek mevkisindeki birinci opsiyonu haline geldi ve takımının değişilmez isimlerinden oldu. İçinde bulunduğumuz 2016/17 sezonunda takımının tüm kulvarlarda oynadığı 33 maçın 31’inde sahada olan Dubois’nın 5 asisti bulunuyor.

Fransa U21 formasını ilk kez 6 Ekim 2016’da Gürcistan ile oynanan hazırlık maçında giyen ve 2016 sonlarına kadar kadroda olmaya devam eden Dubois, artık yaşı sebebiyle A takımın adaylarından biri. Bacary Sagna’nın yaşının ilerlemesiyle Fransa’nın sağ bek pozisyonu için Sebastien Corchia ve Djibril Sidibe mevcut adaylar arasında en güçlüleri olsa da kendi jenerasyonundan Steven Moreira ve Youssouf Sabaly ile yarışan Leo Dubois da bu mevki için ciddi adaylar arasında gösterilmekte.

Nantes altyapısına dahil olmadan önce ve Nantes’taki ilk yıllarında 10 numara pozisyonunda oynayan ve bu mevkinin özelliklerinden bazılarına sahip olan Dubois, 2015/16 sezonunda Youssouf Sabaly ile 4-2-3-1’in sağ bek ve sol bek mevkilerini paylaştı. İçinde bulunduğumuz 2016/17 sezonunda ise Nantes’ın özellikle Conceiçao yönetiminde 4-4-2 olarak gözükse de 3.bölgede kanat oyuncularının içeri deplase olduğu ve 4-2-2-2’ye yakınsayan bir yayılışa sahip oyun düzeninde sağ bek mevkisinde konumlandığı görülüyor.

 

Güçlü Yönleri: (Oyun zekası, Çok yönlülük, Top kapma, Sezgi, Hücum katkısı, Orta açma)

Dubois’nın sahip olduğu en önemli özelliklerinden biri oyun zekası. Alt yaşlarda 10 numara pozisyonunda oynayan ve belki de bu sebeple çoğu savunma oyuncusundan ayrılan Dubois’nın, bunun yanında ihtiyaç olduğunda sol bek oynama yeterliliği de çok yönlülüğünü gösteriyor. Top rakipteyken çevre kontrolünü yaparak pozisyonunu iyi alan ve rakibini karşılarken müdahale zamanlamasını iyi ayarlayan oyuncu, duracağı yeri biliyor ve topu kapmak için doğru hamleyi zamanında yapıyor. Totalde kaptığı 52 topla bu alanda Ligue 1’deki sağ bekler arasında 5.sırada. Aynı şekilde sırtı dönük rakibine atılan toplara da sezgisini kullanarak hamle yapmada başarılı. Üst vücudu güçlü olmamasına ve hatta zayıf sayılabilecek olmasına rağmen ikili mücadelelerde de yine hamle zamanlamasını iyi ayarlayarak ve mücadeleci karakterini de işin içine katarak başarılı bir görüntü çiziyor. Maç başına 14.6 ikili mücadelede %59’luk başarı oranı var. Bunların yanında Dubois, oldukça profesyonel bir karaktere ve takım oyuncusu olma özelliğine sahip.

Fransız oyuncu, her ne kadar defansif karakteriyle daha çok ön plana çıkıyor olsa da önünde büyük boşluklar olduğu zaman bu mesafeleri kısa sürede kat ederek hücuma da ciddi katkı veriyor ve orta veya dışarı yerden pas gibi çeşitli varyasyonları deneyerek hücuma çeşitlilik getiriyor, rakip ceza sahası etrafında tek yönlü bir oyunu yok. Genelde garanti paslarla oynamasına rağmen geçmişinde 10 numara pozisyonunda oynamış olması onu rakip ceza sahası etrafında oyun görüşü yüksek bir oyuncuya dönüştürmüş ve bu bölgede ara pas deneyen bir oyuncu haline getirmiş, toplamda attığı 16 kilit pasla bu alanda Ligue 1’deki sağ bekler arasında dördüncü sırada olması da bunu kanıtlar nitelikte. Bahsettiğimiz büyük boşlukları doğal olarak kontra atak pozisyonlarında sıkça bulabilen Dubois, oyun farkındalığını hızıyla birleştirip bu alanları kısa sürelerde kat ederek arkadaşlarını yalnız bırakmıyor ve kontra atak futboluna uygun bir oyuncu profili çiziyor.

Dubois’nın hücum katkısından bahsetmişken top tekniğine de değinmek gerekir. Genel olarak tekniğinin iyi olduğunu söyleyebiliriz. Bir bek oyuncusu için çok önemli olan orta açma özelliği üst seviye sayılabilecek olan Dubois, maç başına yaptığı 2.6 ortada yakaladığı %31’lik oranla bu alanda Ligue 1’deki sağ bekler arasında iyi bir konumda gösterilebilir. Kavisli ortalarını zaman zaman duran toplarda da sergileme fırsatı bulan oyuncu, kornerler veya kenar serbest vuruşlarında tehlike yaratan ortalar kesiyor.

 

 

Zayıf Yanları: (Agresyon, Hava topları, İlk dokunuş, Pas hataları)

Dubois’nın defansif yönden çok agresif bir oyuncu olduğu söylenemez. Hatta bazı noktalarda oldukça narin kaldığı bile görülebiliyor. Bu özelliği Ligue 1 futbolunun karakteristiği düşünüldüğünde orası için büyük sıkıntılar yaratmasa da agresifliğini arttırması gerektiği bir gerçek. Özellikle ceza sahası içi gibi hayati bir bölgede bile rakiplerini yeterince rahatsız etmediği ve fazlaca serbestlik verdiği görülebiliyor.

1.78 m ile kısa sayılamayacak bir boyu var ve karşıdan gelen yüksek toplarda kafa mücadelelerinde çok ezilmiyor zaten %57’lik hava topu kazanma oranı da bunun bir göstergesi ancak ceza sahası içine yapılan ortalar veya atılan ters toplarda uzaklaştırıcı müdahaleyi yapmakta zorlanabiliyor ve bu pozisyonlarda markajındaki oyuncuyu iyi takip etmeyerek pozisyona sokabiliyor. Aynı şekilde rakip savunmaca atılan ters toplarda da pozisyonunu iyi ayarlayamadığı oluyor.

Genel anlamda top tekniğinin iyi olduğundan bahsettik ancak top kontrolü ve ilk dokunuş noktalarında sıkıntılar yaşadığı da görülüyor. Özellikle takımı çıkmaya çalışıp, rakip de önde basarken yaptığı top kontrol hataları takımını zor durumlarda bırakabiliyor. Aynı şekilde bu tip pozisyonlarda pas hataları da yapabilen oyuncu, takımı topu kapmış ve hücum etmeye hazırlanırken yaptığı basit hatalarla rakibe önemli fırsatlar tanıyabiliyor.

 

 

Benzediği Oyuncular: Juanfran, Matteo Darmian, Andreas Beck

Leo Dubois’yı onun kadar agresif olmamasıyla birlikte defansif gayretiyle beraber hücuma çıktığında yaptığı doğru tercihler ve isabetli ortalarla fiziken de andırdığı Juanfran’a, aynı şekilde defansif özellikleri ve her iki kanatta da oynayabilmesiyle Matteo Darmian’a, ligimizden birine benzetilmesi gerekirse de defansif yönüyle öne çıkmasıyla ve yine aynı şekilde iki kanatta da görev yapabilmesiyle Andreas Beck’e benzetebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Fenerbahçe, Galatasaray, Bursaspor, Trabzonspor, Başakşehir

2018 yazında sözleşmesi bitecek olan oyuncunun mevcut piyasa değeri ve potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda oyuncuyu transfer etmek isteyecek olan kulübün belirli bir meblağı gözden çıkarması gerektiği açıkça görülebilir. Ancak oyuncunun genç yaşına rağmen oyun içindeki olgunluğunun yanında profesyonel karakteri sayesinde zayıf yanlarını geliştirerek bu bedelin hakkını vermesini beklemek yanlış olmayacaktır. Bu sebeple Fransa U21 referansına da sahip potansiyelli bir oyuncuya ödenecek meblağların karşılığı hem sahada hem de ilerleyen sezonlarda oyuncuyu elden çıkartırken fazlasıyla alınabilir. Taktiksel yönden incelenecek olursa da sağ koridoru komple gidip gelebilmesi sayesinde önünde boşluklar yaratabilen bir kanat oyuncusuyla oynadığı taktirde veriminin yükseleceği söylenebilir. Bu şartlar altında sağ bek pozisyonunda verimli oyuncu konusunda sayısal sıkıntı yaşayan takımlarımızdan Fenerbahçe ve Galatasaray; ilk 11 oyuncusu olarak katkı verebileceği Bursaspor; sağ bek rotasyonunda rekabet yaratabileceği Trabzonspor ve Başakşehir oyuncunun forma giyebileceği muhtemel takımlar olabilir.

 

TransferMarkt Profili