UEFA Avrupa Ligi Son 32 turu ilk maçında Lille evinde Ajax’ı konuk etti. H Grubunda Milan, Sparta Prag ve Celtic ile mücadele edip topladığı 11 puanla gruptan ikinci olarak çıkan Lille Fransa Ligue 1 de 55 puan ile aynı puana sahip Lyon’un arkasında bir maç eksiği ile ikinci sırada bulunuyor.

Hollanda ekibi Ajax ise Şampiyonlar Liginde başladığı Avrupa mücadelesine Avrupa liginde devam ediyor. Liverpool, Atalanta ve Midtjyland ile mücadele ettiği D Grubunda 7 puan toplayan Amsterdam ekibi ligde ise PSV Eindhoven’ın 6 puan önünde lider bulunuyor.

Takımlara kısaca değinecek olursak Lille de milli oyuncularımız Yusuf Yazıcı ve Zeki Çelik ilk 11 de kendine yer bulurken Burak Yılmaz ise sakatlığından dolayı maç kadrosunda yer alamadı. Ayrıca Portekizli orta saha Xeka ve B.Andre de Lille de kadroda olmayan isimlerdi. Ajax ise Fransa deplasmanına cezalı Onana, R.Gravenberg, N.Mazraoui ve ismi UEFA listesinde yer almayan golcü S.Hallerden yoksun bir kadro ile geldi.

Maç boyunca etkili bir oyun ortaya koyamayan Lille rakip kalede neredeyse hiç pozisyon üretemedi. İlk yarı iki ekip içinde tam olarak bir oyun üstünlüğünün kurulamadığı ve top kayıplarının, faullerin fazlaca olduğu bir ilk yarıydı. İkinci yarıda sahada topa daha çok sahip olan bir Ajax ve kendi yarı sahasında rakibi karşılayan bir Lille izledik. Ajax sol beki Tagliafico’nun bireysel hatasından golü bularak öne geçen Lille bu avantajı koruyamadı ve maçın son 5 dakikasında kalesinde iki gol gördü. 87. dakikada kazanılan penaltıyı gole çeviren D.Tadic maça eşitliği getirirken üç dakika sonra B. Brobbey ikinci golü atarak galibiyeti getirdi. Hollanda da oynanacak olan rövanş öncesi avantajlı bir skorla evine dönen Ajax ise topa daha çok sahip olup daha çok üretmek isteyen taraftı. İkinci maçta işi bir hayli zor olacak olan Fransız ekibi Lille’in ne yapacağını izleyip göreceğiz.

 

Maçın detaylı analizine geçmeden önce iki ekibin 11’lerine bir göz atalım.

Ekiplerin sahaya dizilişleri ve ortalama pozisyonları ise şu şekilde gerçekleşti;

Lille teknik patronu C.Galtier ara ara 4 2 3 1 ile takımını sahaya çıkarsa da genel olarak ana dizilimi olan 4 4 2 ile Ajax maçında sahadaydı. Hücumda genellikle Bamba’nın bulunduğu sol kanadı tercih eden Lille bu maç özelinde sahaya bir şey yansıtamadı. Ana plan olarak Ajax’ı oynatmamayı seçen C.Galtier ilk yarı bunda başarılı olsa da ikinci yarıda ipleri Ajax’ın eline vermekten kaçamadı.

Fransız ekibinin Avrupa ve Ligue 1 de oynadığı oyuna bakacak olursak Ajax mücadelesinde sahaya yansıttığı oyunu anlamamakta haklı olabiliriz. Genellikle oyun kurma safhasında arkada 3’lü bir hat oluşturan ekip 3 1 6 ya da 3 2 5 şeklinde sahaya yayılabiliyor. 4 4 2 şeklindeki ana dizilime sahip ekipte pivot olarak sahaya çıkan orta saha oyuncusunun stoperlerin arasına girerek o hattı üçlemesi ve diğer orta sahanın kanatlardaki bek ve hücum oyuncuları ile üçgenler kurarak topu dolaştırması Lille ana oyun felsefesinde çokça izlediğimiz bir plan. Ön alan da etkinliğin azalmasına paralel olarak orta sahaların daha ileride konumlandığı ve geri 3’lüyü beklerden birisiyle oluşturarak ileride sayısal üstünlüğü ele almakta alternatif olarak önümüze çıkıyor.

Ajax maçında orta saha da R.Sanches’in oynaması ve Ajax orta sahaları ile sürekli olarak birebir kalması da Lille’in hücum anlamında alması gereken katkıyı alamamasını sağladı. Ceza sahası dışından çok fazla skor üreten ekipte maç boyunca topu oraya kadar bile getirmekte güçlük çekmek Lille açısından ne kadar kısır bir oyun olduğunu kanıtlar nitelikte. 

Ajax ise sahaya çok iyi bir oyun yansıtmasa da Fransız ekibine nazaran daha istekli olan taraftı. Erik ten Hag klasik 4 3 3’ü ile takımını sahaya sürdü. Genel olarak orta blokta iki tane pivot orta saha ve bir tane de hücuma yönelik orta saha oyuncusu tercih eden Hollandalı çalıştırıcı bu maç içinde aynı yapıyı tercih etti. Alvarez ve Blind pivot, Klaassende hücum görevini yerine getirmeye çalıştı. Hücum aksiyonlarında genellikle merkezi kullanan Amsterdam ekibi bölgedeki yoğunluğu bekleri ile sağlıyor. Blind sürekli olarak sol tarafa deplase olarak savunmayı 3’lerken bekler orta içte konumlanıyor. Kanatlardaki hücum oyuncularının oyunu genişletmesi ile rakip defans bloğunun vereceği boşluklarda fırsat arayan Ajax, oyunun tıkanması durumunda topu çizgilere açarak kanat hücumcularını rakip beklerle bire bir eşleştirip pozisyon yaratabiliyor.

Genel oyun anlayışları bu şekilde olan iki ekibin de oyun planlarını sahaya etkin olarak yansıtmakta zorlandığını gördük. Maç boyunca belirli oyun düzenlerini, hücum geçişlerini ve savunma prensiplerini net olarak göremediğimiz anlar oldu. Maçta ilk şut 22. dakikada Ajax’tan gelirken Lille’in rakip kalede ilk tehlikeyi 35. dakikada yaratabilmesi anlatmak istediğimizi ortaya koyar nitelikte.

Lille

Topun arkasına, sahaya çıktıkları düzenle 4 4 2 olarak geçen Lille rakibi orta saha da karşılayarak 3.bölgede baskıyı tercih etmedi. Kanat oyuncularını merkeze yakın konumlandırarak rakibin merkezden ziyade topu çizgilere oynamasını sağladı. Yoğun olarak yapılan baskı top kanat oyuncusu ile buluştuğunda çizgide başlatıldı.

Lille merkezden oynamayı tercih eden Ajax için bölgeyi çok adamla savunarak etkili olma şansı tanımadı. Özellikle R.Sanches ile bölgede sert bir savunma yaptı. Birebir eşleşmelerde sertlik dozunu arttıran Sanches birçok kez faul yaptı ya da faule maruz kaldı. Aşağıda Lille’in orta alanda yaptığı kalabalık savunmayı ve R.Sanches’in istatistiklerini görebiliriz.

Lille ilk yarı boyunca sürekli olarak Ajax’ı kanatlardan oyun kurmaya ittiği için oyunda Ajax etkinliği göremedik. İkinci yarı ise ilk yarı kompakt olarak başarılı bir şekilde uygulanan orta saha baskısını sahaya yansıtamayan Lille kalesinde pozisyonlar verdi. Ajax orta sahada topa daha kolay sahip olarak Lille kalesinde pozisyonlar buldu.

Yusuf Yazıcı – Araujo değişikliği ile Ajax kalesinde hızlı hücumlar hedeflendi. J.David ileride T.Weah ile partner olarak daha hızlı bir ileri uç oluşturuldu.

Lille maç içinde belki de en çok topa sahip olup etkili paslar yaptığı bölümde Ajax savunmasının hatasından golü buldu. Orta sahada yapılan isabetli paslar sonunda Zeki Çelik’in Tagliafico’ya uyguladığı baskı ve atılan hatalı geri pası T.Weah alarak takımını öne geçiren golü kaydetti.

Ajax

Ajax, Lille top ile çıkarken 3. Bölgede adam adama bir baskı uyguladı.

Rakibi merkezden delen bir oyun yapısı bulunan Ajax’ta rakibin buna izin vermemesi sonucu kanatlardan etkili olma çabası izledik. Derin toplarda D.Blind ile başarı sağlayan ekipte kanatta Antony’nin ayağından iki tane de şut izledik.

Ajax ikinci yarıya daha istekli başlayan taraftı. İlk 5 dakika Lille kalesinde etkili pozisyonlar üretildi. İlk yarıya nazaran daha başarılı bir ön alan baskısı uygulanarak Lille’in topla kolayca çıkmasının önüne geçildi.

Ajax Tagliafico’nun bireysel hatasından golü kalesinde gördükten sonra oyuna biraz daha ağırlık koymaya çalıştı. İlk olarak Erik ten Hag maç boyunca çok verim alamadığı kanat oyuncuları Neres ve Antony’i, Brobbey ve Idrissi ile değiştirdi.

Sağ bek D.Rensch ile stoper P.Schuurs değişikliği ile Schuurs, L.Martinez ve D.Blind hattından oluşan belirgin bir üçlü savunmaya dönüldü. Bununla birlikte dizilişte stoper olarak başlayan J.Maduro ileride daha aktif rol üstlendi.

Değişiklikler yapılır yapılmaz ceza sahasında Tagliafico’nun düşürülmesiyle penaltı kazanan Ajax skora eşitlik getirdi. Birkaç dakika sonra da Neres yerine oyuna dahil olan Brobbey,  Klaassen ile yaptığı duvar pasının ardından Ajax’ı öne geçiren golü kaydetti.

Genel İstatistikler

Maç boyunca hem topla oynama oranlarında hem de pas sayısında Lille, Ajax’ın çok gerisinde kaldı. Aşağıda topla oynama, pas sayıları ve iki ekipte en çok denenen pas kombinasyonlarını görüyoruz.

Lille en çok denenen pas kombinasyonları;

Ajax en çok denenen pas kombinasyonları;

Bu sezon ceza sahası dışından bulduğu gollerin sayısı fazla olan Fransız ekibinde ilk yarı da kaleyi bulan bir şut olmadı. İsabetli şut sayısı açısından Lille adına oldukça kısır geçen mücadele de Fransız ekibinin maç boyunca kaydedilen tek isabetli şutu gol oldu.

Milli oyuncularımız Zeki Çelik ve Yusuf Yazıcı’nın bireysel performanslarına bakacak olursak;

Zeki Çelik

90 dakika sahada kalan başarılı sağ bek, Lille’in bulduğu golde Tagliafico’ya baskıyı sürdürerek hataya zorladı. İkili mücadelelerde çok başarı sağlayamayan Zeki başarılı bir pas yüzdesi ile maçı tamamladı.

Yusuf Yazıcı 

Rakip kaleye  topu taşıyamayan ve etkili bir oyun ortaya koyamayan Lille de buna paralel olarak Yusuf da etkili bir performans sergileyemedi. Top kayıpları ve isabetsiz paslar yapan Yusuf bir de sarı kart gördü. Oyuna daha hızlı ve direkt bir oyuncu dahil etmek isteyen C.Galtier 62. dakikada Yusuf ile L.Araujo’yu değiştirdi.

Sonuç

İki ayaklı bir karşılaşmanın ilk ayağında rakibi durdurmayı tercih eden ya da eksik oyuncuları nedeniyle buna mecbur kalan bir Lille izledik. Gerek topa sahip olma gerekse de pozisyon yaratma anlamında maç boyunca üretken olamayan Fransız ekibi golü bulduktan sonra daha çok kapanmak istedi. Maç boyunca girdiği mücadelelerde sertliği ve faul sayıları göze çarpan R.Sanches’in ceza sahasında yaptığı hamle ile kazanılan penaltı Ajax’ı tekrar maça dahil etti. Yenilen penaltı golü ile kaybedilen konsantrasyon sonucu Lille hemen kalesinde ikinci golü gördü. Milli futbolcularımız Zeki Çelik ve Yusuf Yazıcı’nın 11 başladığı karşılaşmada Zeki Çelik 90 dakika saha da kalırken sarı kartı bulunan Yusuf Yazıcı 62. Dakika da yerini L.Araujo’ya bıraktı.

Ajax ise belirli oyun şablonunu tam olarak sahaya yansıtamasa da maçı isteyen taraftı. Guardiola ile çalışmış ve kafasındaki oyunu Cruyff’ın Ajax’ına entegre etmiş olan başarılı çalıştırıcı Erik ten Hag’ın takımı, büyük bir sürpriz olmazsa turu geçen taraf olacak. Biz de ikinci maçta Lille’den bir sürpriz bekleyerek maçı takip edeceğiz.