Doğum Tarihi: 11.11.1996 (19 yaşında)

Mevkii: Sağ Bek / Stoper

Takımı: Norrköping

Ülkesi: İsveç

Değeri: 800.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2018

 

Profil

Rolf Linus Wahlqvist, 1996 yılında İsveç’in Norrköping şehrinde doğdu. Futbola 6 yaşında Eneby IF’te başlayan Wahlqvist, Norrköping altyapısına 2009 yılında 13 yaşındayken geçiş yaptı. 13-14 yaşlarındayken dahi A takımla idmanlara çıkmaya başlayan Linus, A takımla ilk maçına 6 Nisan 2014 tarihinde Helsingborgs’a karşı çıktı. Bu maçın son 2 dakikasında forma giydi ve takımı için önemli bir oyuncu olacağının sinyallerini de verdi. Aynı sezon 24 Allsvenskan maçına çıkan Linus Wahlqvist 1894 dakika sahada kalıp 2 asistlik bir katkı yaptı ve 4 sarı kart gördü. Bu 24 maçın 15’inde sağ bek, 6’sında sol bek oynarken 1 maçta da stoper oynadı. Norrköping bu maçların neredeyse tamamında 4-4-2 formasyonu ile sahadayken nadiren 4-3-1-2 ile sahaya çıktı. 2015 Allsvenskan’da 30 maçın 29’unda süre alan Linus Wahlqvist toplamda 2603 dakika sahada kaldı. Kaçırdığı tek maçta sarı kart cezalısı olan Wahlqvist oynadığı 29 maçta sadece bir kez 83. dakikada oyundan alındı. Ve bu sezonu 3 gol, 1 asist, 4 sarı kartla tamamladı. 2015 Allsvenskan’daki tüm maçlarda sağ bek olarak görev yapan Wahlqvist sezon sonunda şampiyonluk madalyasını da kazandı. Bu sezon yine bütün maçlarda 90 dakika oynayan Wahlqvist 1 gol 1 asist katkısıyla sezona devam ediyor ve 12 maçta 1 sarı kart gördü. İsveç alt yaş milli takımlarının formasını 53 kez giyen Wahlqvist, 2 kez de A milli oldu.

Alt yaş milli takımlarındaki performansı neticesinde Arsenal, Benfica gibi devlerin radarına takılan Wahlqvist, Norrköping’te bir süre daha devam etmeye karar vermişti.

Wahlqvist 4’lü defans hattının her bölgesinde görev yapabilen bir oyuncu ve profesyonel olduğu ilk sezondan beri 3 sezonda 4-4-2 ve 4-3-1-2’nin defans hatlarında sağ bek, sol bek ve stoper olarak görev yaptı.

 

Güçlü Yönleri

Linus Wahlqvist’in defans hattı için versatil bir oyuncu olması, sağ bekte de stoperde de hatta sol bekte de iyi oynayabilmesi en önemli özelliklerinden biri. Ayrıca Linus Wahlqvist yaşına göre oldukça olgun ve akıllı bir oyuncu.

Buna ek olarak savunma yönü gerçekten çok üst seviyede bir bek olan Wahlqvist. 1,84’lük boyu ile hava toplarında çok etkili bir isim olduğunu %62’lik hava topu kazanma oranıyla da bizlere gösteriyor. Bu alanda İsveç ligi gibi fiziksel mücadeleye dayalı bir ligde sağ bekler arasında ikinci sırada olması da yine bunu destekliyor. Bunun yanı sıra markaj özelliği de üst düzey. Rakibe yakın oynamayı seven bir oyuncu ve ilk hamlelerinde sert, agresif ve başarılı. İkili mücadelelerin %60’ında başarılı olması da hem fiziki gücünün hem de agresifliğini destekler nitelikte.

Stoper olarak futbola başladıktan sonra sağ beke evrilen ve hücum anlamında da kendini geliştiren Wahlqvist komple bir bek diyebiliriz. Kanat bindirmeleri çok iyi ve bu konuda devamlılığı sağlıyor. Bunu da bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi sayesinde yaptığını söyleyebiliriz. Bunun dışında pas oyununda da başarılı, %84’lük pas isabet oranına baktığımızda da bunu görebiliyoruz.

 

Zayıf Yanları

Linus Wahlqvist’in savunma anlamında göze batan bir eksikliği olmasa da hücumda bazı eksiklikleri olduğunu söylemek mümkün. Bunlardan birinin her ne kadar hücum bindirmelerinde başarılı olsa da ortalarının sayısının ve isabetinin düşük olması konusunda eksikleri olduğunu söyleyebiliriz. Bu sezon Allsvenskan’da oynadığı 12 maçta maç başı 1,9 orta deneyen Wahlqvist’in ortalarının sadece %16’sı başarılı oldu.

Bir diğer eksikliğinin de dribblingleri olduğu söylenebilir. Dikine ve delici dribblingler deneyen Linus Wahlqvist’in dribblinglerinin başarı oranı %57 ve bu alanda ligdeki sağ bekler arasında sondan üçüncü. Ancak henüz 19 yaşında ve bu tarz eksiklikleri çalışarak kapatması mümkün.

 

Benzediği Oyuncular: Branislav Ivanovic, Calum Chambers

Linus Wahlqvist gerek fiziksel özellikleri itibariyle gerekse üstün defansif özellikleriyle Ivanovic ve Chambers’ı anımsatan bir isim. Sertlik açısından, markaj becerisi ve hava topları açısından bu isimlerle benzer özellikler taşıdığını görüyoruz. Tempo ve maç içi devamlılık açısından da bu iki isme olan benzerliği gözden kaçmıyor. Ayrıca komple bir bek olması da bu isimlerle ortak bir özelliği olarak görülebilir.

 

Gelebileceği Takımlar: Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş

Linus Wahlqvist neredeyse çocukluğundan beri takip edilen, halen de Avrupa devlerinin radarında olan bir isim. Bu nedenle ülkemizde kendisini transfer edebilecek kulüpler üç büyüklerle sınırlı diyebiliriz. Çünkü itibarlı bir kulüpte kariyerine devam etmeyi tercih edecektir ve Türkiye ligini bir basamak olarak görecektir. Wahlqvist yaşı ve potansiyeli itibariyle kulüplerimiz için iyi ve yerinde bir yatırım olacaktır.

Galatasaray’ın yeni yapılanmasında önemli bir boşluğu doldurabilir; Fenerbahçe’de sağ bek rotasyonunu tekrardan genişletebilir; Beşiktaş için akıllıca bir yatırım olabilir ve birkaç sezon sonra ciddi meblağlara satılabilir.

Taktiksel anlamda ise kariyeri boyunca önünde bir kanat oyuncusuyla görev yaptığı için “wing back” kullanan takımlara uyum sağlaması problem olabilir. Ancak yukarıda saydığımız kulüpler 4’lü savunma ve önünde kanat oyuncusu kullandıkları için onlar içim uygun bir transfer olacaktır.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ