Liverpool Anfield’da son sezonlardaki büyük rakibi Manchester City’yi ağırladı. İngiltere’nin iki büyük takımı karşı karşıya gelirken Klopp’mu Guardiola’mı  Liverpool’mu Manchester City’mi soruları herkesin merakla cevabını beklediği sorulardandı. Bu büyük maç öncesinde Liverpool son 4 maçta 2 galibiyet 2 beraberlik ile ligin zirvesinde otururken aynı zamanda en yüksek sayıda averaja sahip takımdı. Brentford deplasmanından 3-3’lük beraberlikle dönen Kırmızılar Pep Guardiola’nın Manchester City’sini yenerek milli ara öncesi ligi zirvede tamamlamak istiyordu.

Manchester City tarafında ise bu maç öncesi 2. sırada yer alırken 3. Chelsea ile aynı puanı paylaşıyorlardı. Manchester City Liverpool deplasmanına gitmeden önce rakibi Chelsea’ye konuk olmuş 1-0’lık skorla galibiyeti alan taraf olmuştu.

İngiltere’nin kuzey batısında oynanan, herhangi bir tarafın yenmesi durumunda ligin zirvesini alacağı maçta taraflar birbirlerine üstünlük sağlayamayarak 2-2’lik skorla evlerine döndüler. Liverpool’da 59’da Mane, 76’da Salah golleri atarken Manchester City’de 69’da Foden, 81’de De Bruyne golleri atan isimler oldular.

İLK 11’LER

İki takımda 4-3-3 ile sahaya dizilmeleri yukarıdaki gibiydi.

GÖRSEL ANALİZ

LIVERPOOL

-OYUN KURULUMU

Liverpool oyun kurulumunda kanat beklerini açarak ve kanat beklerini sabit tutarak iki farklı yöntem kullandı. Kanat beklerini açmadığında orta sahada oynayan Fabinho ve Curtis Jones ikili olarak 1 ve 2.bölgenin arasındaki merkeze gelip oyun kurulumuna yardım etmeye çalıştı. Bu yönteme karşılık Manchester City Grealish ve Jesus’u kullanarak stoperlere baskı uyguladı orta saha oyuncuları ile Fabinho ve Jones’i markaj altına soktu.

Liverpool 2. Görseldeki gibi kanat beklerini açtığında ise topun olduğu bölgeye göre beklerinden birini 1.bölgede tutup topun olmadığı bölgeye stoperlerini kaydırdı. Top Milner’ın bölgesindeyken aldığımız görüntüde Robertson  orta sahanın ilerisine açılıp Van Dijk sol kenara yerleşti. Van Dijk’ın boşluğuna ise Fabinho girerek oyunu rahatlatmaya çalıştı. 2. Görseldeki gibi oyun kurulumuna karşı ise Manchester City daha az adamla pres uyguladı.

LİVERPOOL VE SAĞ BÖLGE PLANLARI

MİLNER – SALAH- MANEJürgen Klopp Manchester City sol bölgesini zaaf olarak belirlemişti. Bu zaaf Cancelo’nun orijinin sağ bek olması ve hücuma katkısının çok olması sebebiyle gerçekleşirken Liverpool planlarını bu yöne çevirmişti. 1. Görselde Salah’ın boş bir alan bulması için Milner Cancelo’nun markajını üstüne alıyor ve Salah’a kendine pozisyon yaratması için alan bırakıyordu. 2. Görselde ise Salah aynı şekilde Cancelo’nun markajını üstüne alırken Milner’ın bindirmeleri için boş bir alan sağlamış oluyordu. Bu sağ bölge planı kişiler bakımından değişiklik gösterse de plan hep aynıydı.

1.görseli aldığımız dakikaya baktığımızda maçın başında Mane golü bulacağı tarafın şifresini bize vermişti. Cancelo’nun açıklarına çok iyi çalışan Liverpool bu zaafı değerlendirirken bireysel yeteneklerle birleştirince gollerin aynı bölgeden gerçekleşmesini sağladılar. 1.görselde Mane sağ çapraza koşu yaparken Laporte ve Cancelo arası boşluğu değerlendirmeye çalıştığını görüyoruz. 2.görselde ise kontra atak sonrası Salah Mane’nin yine aynı bölgeye attığı koşuyu güzel pas ile değerlendirince Liverpool’un maçta öne geçen taraf olmasını sağladı.

MANCHESTER CITY

OYUN KURULUMU VE GREALISH

Pep Guardiola’nın topa hakim olma stratejisine karşı Liverpool antitez üreterek önde çok adamlı baskı uygulamaya çalıştı. İlk 15 dakika yüksek şiddetli pres uygulayan Liverpool bu presi uygularken 6 oyuncusunu aktif şekilde kullandı. Bernardo silva ve De Bruyne’ni kanatlara yaklaştıran Manchester City merkezde Rodri’yi tuttu. Kanatlara yaklaşık oynayan Manchester City orta sahası merkezde oluşacak boşluklara mobil santrafor olarak oynayan Grealish’i getirdi. Bu maçın silahı olarak gözüken Grealish serbest rolde kaldı ve 2.bölgeye birçok kez yardıma geldi.

Klopp Cancelo’nun bölgesini zaaf olarak belirlemişti. Aynı zamanda Klopp eksikliği çokça hissedilen Trent Alexander Arnold’ın yerine 35 yaşındaki Milner’ı görevlendirmişti. Guardiola tıpkı Klopp gibi takımı için madeni Milner’ın bölgesinde buldu. Yukarıdaki görselde Laporte oyun kurarken De Bruyne derine gelip çizgiye yaklaşırken Cancelo orta sahaya yakın konuşlandı. Grealish ise yine mobil santrafor olarak boş alan yarattı takımına. Grealish ile beraber Liverpool defansından oyuncular ileriye çıkarken arkada oluşan boşluğa Foden koşular gösterdi.

LİVERPOOL KALESİNİN ANAHTARI MİLNER’IN CEBİNDE

Manchester City Milner’ın yaşı gereği göstereceği zaafları maç boyunca kullanmaya çalıştı. Oyunu 2.bölgeye oynamaya çalışan Liverpool sağ bölgede çok büyük açıklar verdi. Phil Foden’la bu açıkları çok iyi değerlendiren Manchester City bulduğu iki golüde bu bölgeden gelişen ataklar sonucu buldu. Foden Manchester City adına en iyi isim olarak ortaya çıkmasının sebeplerinden biride Milner’ın zaaflarını çok iyi kullanmasıydı.

VE GOL

Sterling 2. Yarı oyuna girdiğinde sol  bölgeye yakın oynayarak zaten boş alan bulan Foden’ı iyice rahatlatmıştı. 1.golün geliştiği bu pozisyonda Jesus top ile ceza sahası merkezine doğru top sürmesiyle Liverpool defansının dikkatini dağıttı ve Milner’ın arkasına atılan topta Foden takımına eşitliği getirdi.

ÇÖZÜM GETİRİLEMEYEN SAĞ KANAT

Milner’ın defansta aksadığını gören Klopp 1. Golün yenmesiyle beraber Joe Gomez’i o bölgeye sürdü. Foden’ı durdurmak için yine çare bulunamadı ve Kyle Walker’ın müthiş ceza sahası koşusunda topun üzerinden atlamasıyla top ile buluşan De Bruyne takımına eşitliği getirdi.