Doğum Tarihi: 17.01.1998 (18 yaşında)

Mevkii: Ofansif Orta Saha

Takımı: Lokomotiva Zagreb

Ülkesi: Hırvatistan

Değeri: 150,000 €

Sözleşme Sonu: 15.06.2020

FOR ENGLISH REPORT CLICK

 

Profil    

Lovro Majer çocukluk yıllarında futbola Zagreb’te Dinamo altyapısında başladı. 12 yaşına kadar burada eğitim gördükten sonra buradan ayrıldı ve lokal bazı takımların altyapılarında futbol eğitimine devam etti. 15 yaşında katıldığı Lokomotiva altyapısında 3 sene görev aldıktan sonra nihayet kendini gösterdi ve 2016/2017 sezonunun başında profesyonel sözleşme imzalayarak A takımda forma giymeye başladı. 

Lokomotiva Zagreb formasını ilk kez takımının Avrupa Ligi ön elemesinde oynadığı karşılaşmalarda giydi. Bu karşılaşmalarda heyecanına rağmen top tekniği ve yaşına göre sakinliği göze çarptı. Asıl patlaması ise ligdeki Slaven Belupo karşılaşmasındaydı. İlk yarıyı 2-0 yenik kapatan Lokomotiva’da Majer ikinci yarıda oyuna girdi ve 1 gol 2 asist yaparak takımını galibiyete taşıdı. Bu maçtan sonra takımında iki buçuk aydır sürekli forma giyiyor. Ligde ve kupada forma giydiği 13 maçta 2 gol 6 asist üretti.

Majer bu seneki performansıyla son milli maç haftasında Hırvatistan U19 takımına da seçildi ve zayıf üç rakiple yapılan maçların ikisinde (Kıbrıs Rum Kesimi ve Faroe Adaları) forma giyerek 1 gol 2 asistlik istatistik yaptı. 

Majer için tam bir oyun kurucu orta saha diyebiliriz. Top tekniğini, sakinliğini, hızlı düşünmesini ve oyun görüşünü kullanarak oyunda devamlı top istiyor ve doğru yerlere top dağıtıyor. Bu sene oynadığı maçların neredeyse tamamında 4-2-3-1 dizilişindeki 3’lünün ortasında oynadı. 4-3-3 te sol iç de oynayabildiğini ama her durumda topu hep ayağına isteyerek hızlı pas dağıtmayı seven bir oyuncu olduğunu da söyleyebiliriz. 

 

Güçlü Yönleri (Yaratıcılık, Top Kontolü, Soğukkanlılık, Pas Verme Başarısı, Müdahale Başarısı, Doğru Kararlar, Topsuz Oyun, Takım Oyunu, Çalışkanlık, Duran Toplar) 

Lovro Majer tam bir oyun kurucu. Her iyi oyun kurucunun yaptığı gibi topu ayağına istiyor ve sonrasında en doğru pasları vermeye çalışıyor. Topu ayağına isterken bunu en doğru şekilde yapmak için neredeyse her meziyete sahip. Topsuzken hep topu alabileceği yerlere geçiyor. Gerekirse oyunun kilitlenmesini önlemek adına topu almak için stoperlerin yanına kadar geliyor. Topu alırken ilk dokunuşu çok yumuşak. Top kontrolü genellikle topu aldığında zaman kaybetmesine sebep olmuyor. Bu durum zaten teknik direktörünün de dikkatini çekmiş olmalı ki Majer Lokomotiva’da en çok topla buluşan oyuncu.  

Lovro Majer topu aldıktan sonra genellikle arkadaşlarını doğru bir şekilde topla buluşturmaya çalışıyor. Tam bir takım oyuncusu, zaten maç başına 55 ortalama ile takımının en çok pas yapan oyuncusu. Topu aldığında soğukkanlı ve sakin. En ani durumda bile çok önceden düşünmüşcesine kararlar veriyor. Bu sayede paslarının yüzde 79’u başarılı. Paslarının büyük bir kısmını hücum alanında yapan bir oyuncu için oldukça yüksek bir pas yüzdesine sahip. Top kendindeyken kafası hep yukarıda ve doğru kararı arıyor. Saha görüşü yaşına göre gayet iyi ve her maçta daha iyi olduğunu fark edebiliyoruz. 

İstatistiki olarak çok sayıda dribbling denemesi yaptığı görünmesine rağmen aslında bu dribblinglerin neredeyse tamamı kendine daha iyi bir pas opsiyonu ve zaman yaratmak amacıyla yapılmış olan yaratıcı aksiyonlar. Hız gerektirmeyen genelde tek adamı oyundan düşürmeye yönelik anlık dribblingler ile oyunda kendine alanlar yaratabiliyor ve pas opsiyonlarını çoğaltıyor. Bu konuda topla olan müthiş iletişimi sayesinde çok başarılı. Maç başına yaptığı 6 dribbling denemesinde %74’lük başarısı var. 

Defansif olarak müdahalelerde de oldukça başarılı. Rakiple girilen korakor mücadeleler değilse bile özellikle ofansif bir oyuncudan rakiplerin beklemedikleri anlarda yapılan müdahaleler yapıyor. Zaten onun pozisyonundaki bir oyuncunun maç başına 5 top kapma denemesi yapması ve bunların 3’ünde başarılı olması pek alışılageldik bir durum değil. Majer özellikle mental olarak yaşının çok üstünde bir oyuncu. Rakiplerini ofansif ve defansif olarak hep düşünmedikleri durumlarla baş başa bırakıyor.  

Lokomotiva’da bu sene duran topların da tek sahibi Lovro Majer. Özellikle çok tehlikeli kornerler kullandığını söyleyebiliriz. Bu sene duran toptan iki asist yaptı. Yine de bu konuda kendini çok daha fazla geliştirebilir.

 

Zayıf Yanları  (Güç, Denge, Hız, Hava topları, Tek Ayaklı) 

Lovro Majer’i kesinlikle güçlü bir oyuncu olarak tanımlayamayız. Bazı durumlarda ikili mücadelelerde bunun eksikliğini hissediyor. Mesela bu eksiklik sırtını rakibe dayayıp top alabilmesini engelliyor. Topla böyle buluşmamaya çalışıyor. Gücünü ve dengesini biraz artırabilirse Avrupa ligleri için daha hazır durumda olacaktır.  

Majer çok yavaş bir oyuncu olarak değerlendirilemez. Ancak diğer ofansif özelliklerine göre hızı çok geride. Avrupa liglerine uyum sağlayabilmesi için hızını da geliştirmesi gerekiyor. 

Majer hava toplarında da başarılı bir oyuncu değil ve aslında böyle bir iddiasının da olmadığı aşikar. Oynadığı mevki icabı çok ihtiyaç duyacağı bir özellik olmamakla birlikte böyle bir eksikliğinin olduğunu belirtmek gerekiyor. 

Lovro Majer’in en büyük eksikliklerinden biri ise tek ayaklı bir oyuncu olması. Sol ayağı raket gibi; uzun toplar atabiliyor, iyi şut atabiliyor, dribblinglerini sol ayağıyla yapıyor vs. Ancak sağ ayağını çok zor durumda kalmadığı, çok gerekmediği durumlar dışında kullanmıyor. Sağ ayağını geliştirmesi durumunda ofansif etkinliği çok çok üst seviyelere çıkacaktır.  

 

Benzediği Oyuncular: Oğuzhan Özyakup (Beşiktaş), Rafael van der Vaart(FC Midtjylland), Diego(Flamengo)  

Lovro Majer genel ve fiziksel özellikleri itibariyle Oğuzhan Özyakup’a benzetilebilir. Özellikle oyun içinde oyun kurma arzusu, takım oyunculuğu, hızlı düşünmesi bakımından Oğuzhan ile benzerlik gösteriyor. Teknik kapasitesi, kornerleri yaratıcılığı ile Van der Vaart’ın ilk yıllarını andırıyor. Majer’in defansif yardımları ise Diego’yu hatırlatıyor diyebiliriz. 

 

Gelebileceği Takımlar: Medipol Başakşehir, Beşiktaş 

Lovro Majer henüz 18 yaşında. Gelişmeye çok açık bir oyuncu. Henüz tam olarak olmuş bir oyuncu diyemeyiz fakat Avrupa’daki büyük takımlar da yavaş yavaş bu potansiyelin farkına varacaklardır. Manchester City’nin kendisiyle ilgilendiği haberi çıktı.

Avrupa’dan herhangi bir takım ikna edemezse seneye Dinamo Zagreb’te olması garanti gibi. Olası Dinamo Zagreb transferi sonrasında ulaşması daha zor bir hedef haline gelecektir. Dolayısıyla takımlarımızın elini çabuk tutması gerekiyor. 500 bin € civarı bir bonservis bedeli ile ülkemize getirilebilir. Bu kadar genç bir oyuncuyu geliştirebilecek de çok az takım var ülkemizde. En önemlileri Beşiktaş ve Başakşehir. İki takımın da taktiksel yapısına ve hocaların verim almasına uygun bir oyuncu. 

TRANSFERMARKT PROFİLİ