Doğum Tarihi: 21.05.1997 (20 yaşında)

Mevki: Forvet

Takımı: Atletico Paranaense

Ülkesi: Brezilya

Değeri: 900.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2018

Boy: 1.84 m

Tercih Ettiği Ayak: Sol

 

 

 

Profil

1997 yılında Rio de Janeiro kentinde dünyaya gelen Lucas Ribamar Lopes dos Santos Bibiano, futbola Botafogo altyapısında başladı. Profesyonel düzeyde ilk maçına 2016 yılında çıkan genç oyuncu, 12 maçta 1 gol kaydetmesine rağmen vadettiği potansiyelle, Bundesliga 2 ekiplerinden 1860 Münih yetkililerinin dikkatini çekti ve Temmuz ayında 2,5 M € karşılığında transfer oldu. Ancak bu transfer iki taraf için de hayal kırıklığı ile sonuçlandı. Ribamar, hem sezon başı yaşadığı sakatlık hem de adaptasyon problemi nedeniyle çok silik bir dönemden geçerken 1860 Münih’te eski Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira önderliğinde küme düştü ve Ribamar da serbest kalarak sezon sonunda ülkesine döndü. Halen formasını terlettiği Atletico Paranaense’de 19 maçta 5 gol 1 asisti bulunuyor.

Milli formayla henüz tanışamayan genç oyuncunun, önümüzdeki dönemde alt yaş kategorilerinde şans bulması muhtemel görünüyor. Lakin mevkisinde rekabetin üst düzeyde olduğunu da belirtmek gerekli.

Kariyerinin başında Botafogo’da sahaya çıktığı 12 maçta çift forvetli düzende oynayan genç oyuncu, geride kalan sezon Paranaense’de 4-2-3-1 sisteminde ileri uçta hedef santrfor rolünde oynuyor. Henüz kariyerinde o bölgede kullanılmasa da hızlı ve teknik kapasitesi yüksek bir oyuncu olduğundan 4-3-3 sisteminde kanat forvet olarak da düşünülebilir. Zaman zaman Paranaense’nin oyun anlayışı ve sistemi dolayısıyla ileride çok yalnız kaldığı, takım boyunu çok uzattığı ve dolayısıyla topla az buluştuğu maçlara denk gelebiliyoruz. Fakat genel olarak verimli performanslar sergilediğini söyleyebiliriz.

 

Güçlü Yönleri (Teknik Kapasite, Topsuz Oyun, Bitiricilik, Hız, Sırtı Dönük Oyun)

Teknik Kapasite: Lucas Ribamar için top ayağına yakışan türden bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. Top tekniği ve çevikliği sayesinde rakiplerini rahatlıkla eksiltebiliyor. Paranaense’de bazı maçlarda topla buluşma sıkıntısı çekse de o maçlarda bile top ayağına geldiğinde çok yüksek yüzdeyle olumlu kullandığını söyleyebiliriz. İstatistiklere baktığımızda, %84 pas isabet oranı da bu tezi destekler nitelikte. Bu bir santrfor oyuncusu için çok değerli bir veri.

Topsuz Oyun: Ribamar’ın en dikkat çekici özelliklerinin başında, topsuz oyun başarısı geliyor. Savunma arkasına yaptığı ani ve delici koşularla pozisyona girebiliyor. Tabi bunda golcülük sezgilerinin yüksek olmasından kaynaklanan, doğru zamanda doğru yerde olmasının da etkisi var. Geride kalan sezondaki istatistikleri biraz düşük görülebilir ama Paranaense’nin ligin hücum bakımından zayıf takımları arasında olduğunu hatırlatalım.

Bitiricilik: Tabi ki bir santrforun en önemli gerekliliği son vuruş becerisi. Ribamar’ın hem havada hem de yerde gayet iyi bir bitirici olduğunu söyleyebiliriz. 1.84 m boyunun avantajını iyi kullanıyor ve çok iyi yükseliyor. Bu sezon kaydettiği 5 golün ikisini kafa vuruşuyla ağlara gönderdi ve ikisi de gerçekten çok şık vuruşlardı. Moussa Sow’un çok sevdiği akrobatik vuruşları denemekten de çekinmiyor. Yine de genç oyuncunun son vuruş kalitesinin üst düzey olmadığını ve kesinlikle geliştirmesi gerektiğini ekleyelim.

Hız: Lucas Ribamar’ın fiziğindeki forvetlerin genellikle düşük hareketlilikte ve ağır oyuncular olduğu bilinir. Ancak Ribamar, hem güçlü hem de hızlı bir forvet olabilmesiyle fark yaratıyor. Özellikle savunma arkasına yaptığı koşularda aniden hızlanarak kendisine büyük avantaj sağlıyor.

Sırtı Dönük Oyun: Paranaense’nin mevcut oyun sisteminden daha önce bahsetmiştik. Ribamar, formayı kaptığı andan itibaren bu sistemin olmazsa olmazı haline geldi ve güçlü fiziğinin de yardımıyla kaleye sırtı dönük oynayabilme becerisi yüksek bir santrfor. Vücudunu iyi kullanarak topu çok iyi saklıyor ve top tekniği sayesinde kolay kolay kaptırmıyor. Ribamar’ın oyun tarzının temelinde bu özellik yatsa da hem ayağına hem de önüne isteyebilen komple bir forvet olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

Zayıf Yanları (İkili Mücadeleler, Tecrübesizlik, Adaptasyon Problemi)

İkili Mücadeleler: Lucas Ribamar güçlü fiziğine rağmen zorlu rakipler karşısında ikili mücadelelerde sıkıntı yaşıyor. İstatistiklere baktığımızda ikili mücadele başarı oranının %30 olduğunu görüyoruz. Sert savunmacıların çok fazla olduğu ligimizde bu konuda zorlanacağı aşikar. Fakat henüz çok genç bir oyuncu ve gelişime açık bir izlenim veriyor. Bu durumu kötü antrenman çalışmasına da bağlayabiliriz. Paranaense takım halinde maç sonlarını zor getiren bir oyuncu grubundan oluşuyor. Antrenman temposunu artırması kondisyon kazandıracağından, rakipler karşısında daha diri ve sağlam kalacaktır. Tabi fiziksel gelişimini de devam ettirmek zorunda.

Tecrübesizlik: Ribamar, henüz çok az sayıda maça çıkmış ve sadece bir sezon düzenli oynama fırsatı bulabilmiş bir oyuncu. Bu nedenle maçlarda zaman zaman tecrübesizlik kaynaklı olarak karar vermede ve uygulamada problemler yaşayabiliyor. Özellikle final hareketlerinde bu sorunu daha fazla yaşadığını görüyoruz. Oynadıkça ve iyi antrenörlerin elinde işlendikçe bu sorunları minimize edeceğini öngörebiliriz.

Adaptasyon Problemi: Hayal kırıklığıyla geçen silik Almanya macerası, Ribamar’ın transferini düşünürken önemli bir risk parametresi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Brezilyalı oyuncuların ülkemize ve lige daha kolay adapte olmalarını ve vadettiği potansiyeli göz önüne aldığımızda, bu risk değerlendirilebilir.

 

 

Benzediği Oyuncular: Andre Silva, Danny Welbeck, Moussa Sow

Bitiriciliği, topsuz oyun başarısı ve komple bir forvet olmasıyla Milan’da forma giyen Andre Silva’ya benzetebiliriz. Hızı ve fiziğiyle Danny Welbeck’e de benzetmek mümkün. Ligimizden örnek vermek gerekirse; eski gücünden ve hızından uzak olsa da iyi zamanlarını yakından bildiğimiz Moussa Sow’u fazlasıyla andırdığını söyleyebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Antalyaspor, Aytemiz Alanyaspor, Atiker Konyaspor, Demir Grup Sivasspor

Samuel Eto’o, Vagner Love ve Arouna Kone’nin ilerleyen yaşları ve ayrılık durumları nedeniyle Lucas Ribamar’ın, Antalyaspor, Aytemiz Alanyaspor ve Demir Grup Sivasspor için oldukça doğru bir transfer hedefi olacağını söyleyebiliriz. Aynı zamanda santrfor pozisyonunda ciddi sıkıntı yaşayan Atiker Konyaspor’u da bu listeye ekleyebiliriz. Brezilyalı oyuncuların ağırlıkta olduğu Antalyaspor’da uyum sürecinin çok daha kısa olacağını söylemek mümkün. Genç oyuncunun bonservis bedelini kestirmek zor ama 2018 yılı sonunda kontratının biteceğini de düşünürsek, 1-2 milyon € civarında bu transferin gerçekleşebileceğini söyleyebiliriz. Bahsedilen kulüplerimizi pek zorlamayacak bu bedelle takıma katılması halinde, çok faydalı olacak ve önemli bir yatırım hamlesi olacaktır. Hem kontratak hem de set oyununa uygun komple bir forvet olması ve son vuruş becerisiyle, ligimizde her sezon çift haneli gol sayılarına ulaşabilir. Beklentiler karşılayacak bir performans sergilemesi halinde ise çok iyi fiyatlara yurt dışından alıcısı olabilir.

Her ne kadar ligimizde artık kariyerli ve yıldız statüsündeki golcüler hüküm sürse de Ribamar gibi yıldız adaylarına da yönelmek faydalı olacaktır. Bu tür oyunculara tecrübesizliği nedeniyle güvenmek zor ama şu aşamada harekete geçilmediği takdirde çok geç kalınabilir.

Transfermarkt Profili