Doğum Tarihi: 23.06.1986 (29 yaşında)

Mevkii: Orta saha

Takımı: Independiente Santa Fe

Ülkesi: Venezuela

Değeri: 900,000 €

Sözleşme Bitiş Tarihi : 30.06.2018

 

Profil

23 Haziran 1986 yılında Venezuela’nın Valencia şehrinde dünyaya gelen Luis Seijas futbola Venezuela takımlarından Caracas’da başladı ve ilk profesyonel sözleşmesine 2003 yılında imza attı. Ardından gelişim sağlaması için Arjantin ligi ekiplerinden Banfield’a kiralandı ancak büyük bir sakatlık geçirerek 8 ay oynama şansı bulamadı. İlk maçına 8 Eylül 2006’da bir Arjantin Ligi maçında Estudiantes karşısında çıktı ve o sezon sadece 4 karşılaşmada forma giyebildi. Ertesi sezon Tachira takımına imza attı. 2008 yılına kadar  gösterdiği performans ona Independiente Santa Fe kulübünün kapılarını açtı ve burada 3 sezon boyunca forma giydi. Santa Fe’de çıktığı 57 maçta gösterdiği 9 gol ve 5 asistlik performans ile Belçika ligi ekiplerinden Standart Liege’in dikkatini çeken Seijas, Belçika’ya transfer oldu. Standart Liege’de Avrupa Ligi de dahil olmak üzere çıktığı 58 maçta 10 gol ve 10 asistlik katkı verdi. Standart Liege macerasından sonra 2013-2014 sezonu için Deportivo Quito kulübüne imza attı ve burada da 6 maçta forma giydi. Quito’da geçirdiği bir sezonun ardından 2014 yılında tekrar Santa Fe’ye döndü.

Venezuela milli takımında 4-4-2, 4-4-1-1 ve 4-3-3 oyun dizilimlerinde sıklıkla ortasaha merkez ve bazı maçlarda sol kanatta olmak üzere toplam 61 maça çıktı ve 2 gol atıp 6 asist yaptı. Oynadığı kulüplerde çoğunlukla orta sahada sol kanatta ya da merkezde forma giydi. Santa Fe’de ise 4-4-1-1, 4-3-1-2, 4-1-3-2 ve 4-2-3-1 formasyonlarında oynayan Seijas, Teknik Direktör Alexis Garcia ortasahayı kalabalık tutmak istediğinde merkezde, oyunu kenarlardan kurmak istediğinde sol kanatta oynayabiliyor.

 

Güçlü Yönleri

Tekniği, oyun görüşü ve oyun zekası oynadığı takımda fark yaratıyor. Seijas’ın karar mekanizması çok gelişmiş seviyede ve top ayağına geldiğinde ne yapacağına çabuk karar verip tereddüt etmeden onu uyguluyor. Ayrıca fiziki yapısının kendisine katmış olduğu çabukluğunu da çok yerinde kullanıp kendisine avantaj sağlamayı biliyor. Topu ilk kontrolü, pas şiddeti ve attığı paslardaki başarı oranı (%79) çok iyi seviyede. Diyagonal paslarında sağladığı başarı, oyunun yönünü hızlı bir şekilde ters kanada çevirerek kapanmış rakibin düzenini bozmasına sebebiyet veriyor. Takımında duran topları kullanan isim olan Seijas bu işleri yapmada çok başarılı ve genellikle attığı toplar yüksek isabet sağlıyor. Ayrıca merkez orta saha rolünde oynadığında defansif aksiyonlarını da yerine getiriyor ve pozisyonunu kaybedip arkasındaki alanı boşalttığına nadiren rastlıyoruz. Oyunun savunma yönünde zekasıyla hareket eden Seijas genellikle “tackle” yapmasına gerek kalmadan topla rakip arasına girip pas kanallarını kapatarak “interception” yapıyor. Ancak ligimizdeki muadillerine göre ikili mücadele kazanma (%58), tackle (%59) ve hava topu kazanma (%46) konusu gibi defansif aksiyonlarda çok daha iyi seviyede. Seijas hem defans hem de ofansta sürekli olarak çevre kontrolü yapıyor ve bu kesinlikle modern futbolda, özellikle de oyun kurulumuna yardımcı olan oyuncularda olması gereken en önemli özelliklerden birisi. Oyun sıkıştığı anlarda geriye gelip oyun kurulumuna yardımcı oluyor ve bu işi yaparken çok basit oynuyor. Oyunun birinci ve ikinci bölgelerinde genellikle basit oynayan bir Seijas izlerken, oyunun üçüncü bölgesinde topla buluştuğunda tüm yeteneklerini sergilemeye çalışan bir Seijas izliyoruz. Uzaktan şut çekmeyi çok seviyor ve ceza sahası çevresinde önü açık olduğunda ilk olarak şut atmayı düşünüyor. Uzaktan çektiği bu şutlar sayesinde kulübü Santa Fe’ye çok maç kazandırıyor.

 

 Zayıf Yanları

Seijas, sol ayaklı bir futbolcu ve sağ ayağını sadece yürümek amaçlı kullanıyor. Sadece sol ayağını kullanabiliyor oluşu onu rakip takım oyuncuları tarafından kolay önlem alınabilir hale getiriyor. Seijas’da karşılaşmayı bekleyeceğimiz en büyük sorunlardan birisi de fiziksel özelliklerinin sonucu olan kuvvet konusu. Bu eksiklik ona örneğin Felipe Melo gibi bire bir temasları seven ve sert oynayan oyunculara karşı dezavantaj oluşturabilir. Ancak genellikle çabukluğu sayesinde kendi ekseni etrafında çok çabuk hareket ediyor ve markajdan kolay kurtuluyor. Uzun mesafelerde hız konusunda sorunları  olsa da çabuk bir oyuncu olduğu için kısa mesafelerde bu sıkıntıyı yaşamıyor. Seijas saha içerisinde uzaktan şut konusunda bazen çok ısrarcı olabiliyor. Golü çok fazla düşünüyor ve uzaktan çok golü var ancak kötü günündeyse takımını olası puan ya da puanlardan edebiliyor. Ayrıca Seijas’ın dikkat çeken eksikliklerinden birisi de ceza sahasına hiç koşu yapmıyor oluşu ve maç başına attığı kilit paslardaki düşük  başarısı (Maç başına 1.6 kilit pas-%41 kilit pas başarısı). Kilit pas sayısını ve attığı pasların isabet oranını yükseltebilirse takımına daha çok yardımcı olabilir.

 

Benzediği Oyuncular: Emre Belözoğlu (Medipol Başakşehir)

Oyun kurulmasına katkısı; kısa ve uzun paslarındaki başarısı ile fiziksel özellikleri Emre Belözoğlu’nu andırıyor.

 

Gelebileceği Takımlar: Bursaspor, Kasımpaşa, Medipol Başakşehir, Osmanlıspor, Antalyaspor, Rizespor

Maliyet olarak Anadolu takımlarının kadrosuna katabileceği bir isim olan Seijas, artık 29 yaşında olmasından dolayı da oyununu olgunlaştırmış bir oyuncu.  Oyun yapısından dolayı bir çok şekilde skor tehdidi oluşturması sayesinde oynadığı takıma çok büyük katkı sağlayabilir.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 25.05.2016 tarihinde Internacional takımına transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ