Doğum Tarihi: 31.03.1991 (25 yaşında)

Mevki: Stoper

Takımı: Austria Wien

Ülkesi: Avusturya

Değeri: 800.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2017

 

 

Profil

Futbol eğitimine 9 yaşında girdiği Baumgarten’de başlayan ve henüz 14 yaşında Austria Wien tarafından fark edilerek kulübün kapısından giren Rotpuller, 1 sezon kiralık oynadığı Ried haricinde mor-beyazlı formayı 10 yılı aşkın bir süredir başarıyla terletiyor. 2011-2012 sezonuna kadar Austria Wien alt yapısında alt yaş kategorilerinde ve Austria Wien II takımı ile 3. ligde tecrübe kazandıktan sonra Bundesliga ekiplerinden Ried’e 1 sezonluğuna kiralanan Rotpuller, ilk Bundesliga maçına da Ried formasıyla çıktı. Dalgalı bir performansla 36 maçın 18’inde forma giyen Rotpuller, 20 yaşında bir stoper olarak Avusturya Bundesliga tecrübesi yaşayıp Austria Wien’e geri döndü. Aynı dönemde Grünwald, Horvath, Tajouri, Spiridonovic, Gorgon gibi oyuncuları da altyapısında A takıma dahil eden Peter Stöger yönetimindeki Avusturya ekibinde Rotpuller, 2012-2013 sezonunda Avusturya Bundesliga şampiyonluğunu yaşayarak önemli bir deneyim elde etmiş oldu. O sezon ligde 9 maçta forma imkanı bulsa da gelecek yıllarda da uzun süre devam edecek bir kadronun iskelet oyuncularından biri olma yolundaki ilk adımlarını, altyapısından yetiştiği takımla şampiyonluk yaşayarak atmaya başladı. Avusturya’da 2009/2010 sezonunda başlayan Salzburg hegomonyasını Sturm Graz’ın ardından kıran Austria Wien kadrosunun önemli oyuncularından biri haline gelen Rotpuller, takımının Şampiyonlar Ligi elemelerinde de başarılı olmasıyla Şampiyonlar Ligi’nde boy gösterme şansını henüz 22 yaşında elde etti. Ancak günümüzde Köln’ün başında olan Peter Stöger’in şampiyonluğun ardından takımdan ayrılması ile getirilen Nenad Bjelica, Rotpuller’i ancak ligin ikinci yarısında fark edecekti ve bu nedenle Rotpuller, Şampiyonlar Ligi oynama şansını bir başka bahara bırakmak zorunda kaldı. 4.lükle sonlanan sezonun ardından tekrar hoca değişimi yaşana Austria Wien’de Rotpuller artık yavaş yavaş tecrübeli sayılabilecek oyunculardan biri haline geldi ve 2014/2015 sezonunda 27 lig maçında görev aldı ancak takımının, tarihinin en kötü sezonlarından birini geçirmesine engel olamadı ve ligi 7. sırada tamamladılar. 2015-2016 sezonunda takımının en çok forma giyen 3. oyuncusu olan ve 32 lig maçında forma şansı bulan Rotpuller, takımına 2 gol 2 asistlik de ekstra katkı sağlamış oldu. Rakip kadrolar dikkate alındığında iyi denilebilecek bir sezonu 3. sırada tamamlayan  Austria Wien’de içinde bulunduğumuz sezonda takımın kaptanlarından biri olan ve şimdiden tüm kulvarlarda 20 maçta forma giyen oyuncu, takımının en güvendiği isimlerden biri.

Dragovic, Hinteregger, Wimmer gibi Avusturyalı stoper oyuncularıyla aynı yaş grubuna denk gelen Rotpuller, bu isimlerin oldukça arkasında kalması sonucu milli takımda pek fazla forma şansı bulamadı. Yalnızca alt yaş kategorilerinde 4 maça çıkabilen oyuncunun A milli takım tecrübesi henüz bulunmuyor.

4’lü savunmayı tercih eden Austria Wien’de, sağ ayaklı bir oyuncu olmasına rağmen sol ayağına da hakim olması nedeniyle sağ veya sol stoperde oynayabilen Avusturyalı stoper, hamleli bir oyun tarzına sahip olduğu için stoperler arasındaki görev dağılımında defansa derinlik vermekten ziyade rakibi önde karşılayan isim olarak göze çarpıyor.

 

Güçlü Yönleri (Hava Topları, İkili Mücadeleler, Topu Oyuna Sokabilme, Pozisyon Bilgisi)

Rotpuller, her şeyden önce hırsı ve gücüyle ön plana çıkıyor. Kafa toplarına hakim olan oyuncu, ikili mücadelelerde de ayakta kalabiliyor. Başarılı hava topu oranı %72 olan ve bu alanda yakalaması son derece zor bir istatistiğe sahip olana Rotpuller, ikili mücadele başarısında da %69luk bir orana sahip ve her iki alanda da ligin zirvesinde. Ligimizde Simon Kjaer’in %72, Marcelo’nun %70’lik hava topu başarısına sahip olduğunu söylersek bu istatistikler daha somut bir veriye işaret edecektir. Fiziksel olarak gerçek anlamda ligi domine eden bir oyuncu olan Rotpuller’in bu özelliği, Avusturya Bundesliga ekiplerinin genellikle pivot santrafor tercihi kullandığını göz önüne getirince daha da kıymetli hale geliyor.

Oyuncu ile ilgili ilginç bir özellik ise sağ ayağını daha iyi kullanmasına rağmen topu oyuna sokarken sağ veya sol ayak fark etmeksizin uzun toplar gönderebilmesi. Her iki ayağını da kullanabilmesi, aynı zamanda baskı altında kaldığı zaman topu ıskalamak gibi basit hataların yapılmasının da önüne geçiyor. Dolayısıyla rahatlıkla oyun kurma görevi verilebilecek olan oyuncunun maç başına verdiği 74 pasta %88 gibi bir başarı yüzdesi yakalaması, isabetli uzun ve kısa paslarla öne çıktığının da göstergesi. Başarılı pas yüzdesi konusunda da ligindeki stoperler arasında liderliği Hofmann ile paylaşan Avusturyalı oyuncunun bu özelliği, aynı zamanda önünde oynayan Holzhauser’in stoperden pas alarak oyun kurma konusundaki becerisi ile de ilgili. Kazandığı toplarda baskı altında olsa dahi gelişigüzel uzaklaştırmalar yerine kafasını kaldırarak topu Holzhauser veya Tarkan Serbest ile buluşturma seçeneklerini aramayı tercih ediyor. Önünde Holzhauser gibi topla yetenekli bir oyuncuyla oynadığı için genellikle topu ona bıraksa da önünde daha defansif ve ayaklarına daha az hakim oyuncularla oynadığında oyun kurma becerisini de sergileyebileceğine kuşku yok.

Yerinde ve doğru zamanlamayla kritik hamlelerde bulunan ve pozisyon bilgisi üst düzey olan oyuncu, takımının en çok güven veren isimlerinden biri. Stoperdeki rolü rakibi karşılamak olan ve bu nedenle hızlı düşünerek çabuk karar vermesi ve uygulamaya geçmesi gereken oyuncunun yanlış pozisyon alması veya zamanlama hatası yapması halinde arkasında takımı için son derece tehlikeli olabilecek boşluklar bırakacak olması nedeniyle konsantrasyonunu maç boyunca en üst seviyede tuttuğunu söylemek mümkün. Maç başına ortalama 15 kez ikili mücadeleye giren bir oyuncudan bahsettiğimiz göz önüne alındığında, Rotpuller’in maç içerisindeki konsantrasyonu ve dikkatinin üst seviyede oluşu, yukarıda bahsedilen başarı yüzdesini de beraberinde getiriyor.

 

Zayıf Yanları (Agresiflik, Kart Problemi, Açık Alandaki Hızı)

Rotpuller hakkında olumsuz olarak söylenebilecek özelliklerden biri ise zaman zaman hırsına yenik düşmesi ve kart problem yaşayabilmesi. Altyapısında yetiştiği takımda görev alması ve genel karakteri onu maç içerisinde konsantre tutmasının yanı sıra son derece hırslı ve agresif bir yapıya da büründürüyor. Kart gördüğü pozisyonlar hamlede geç kalması veya rakibe göre ağır kalması nedeniyle değil, çoğu kez doğru zamanda doğru hamleyi yaparken hamle şiddetini ayarlayamamasından kaynaklanıyor. Bu durum, her şeyden önce sezon içi istikrarını etkiliyor çünkü bakıldığı zaman düzenli forma şansı bulduğu sezonların tamamında kart cezası nedeniyle maç kaçırmış durumda. Geçtiğimiz sezonu 7 sarı 2 kırmızı kartla tamamlayarak ligde 3 maçı sadece kart cezası nedeniyle kaçıran Rotpuller, bu sezon da şimdiden ligde ve Avrupa’da toplam 2 sarı 1 kırmızı kart görmüş ve hali hazırda 2 maçı kaçırmış durumda. Performans anlamında takımın ve savunmanın liderliğini yapan ve takımı ateşleyen Rotpuller’in mental olgunluk anlamında bir kaptan olamamasının önündeki en büyük etken olarak bahsedilen durum öne çıkıyor. 

Açık alanda ağır olmasa da hızlı bir oyuncu olarak da tanımlamanın mümkün olmadığı 1,88’lik stoper, savunmayı önde kurmayı tercih eden Austria Wien’de arkaya atılan toplarda rakibi yakalama konusunda da sorun yaşayabiliyor.

 

Benzediği Oyuncular: Martin Skrtel, Bruno Alves

Gerek savunma kurgusundaki rolü, gerekse oyun karakteri ve takımı için taşıdığı önem düşünüldüğünde adı geçen oyuncular ilk akla gelen isimler. Temaslı savunmayı seven, hava toplarına iyi ve agresif bir şekilde yükselebilen, faul ve kart sayısı fazla olan bu isimler, diğer yandan takımları ve taraftarları için de ateşleyici bir unsur olarak görülebiliyor. Yıllardır Liverpool seviyesinde taraftarla bu özellikleriyle bütünleşen ve şu an ligimizde Kjaer ile birlikte en iyi savunma ikililerinden birini oluşturan Skrtel, Kjaer’in yanında tıpkı selefi Bruno Alves gibi rakibi karşılayan ve ilk müdahaleyi yapan isimler olarak Rotpuller ile özdeşleştirilebilir. Hücum duran toplarında takımın gol silahı olabilmeleri de yine Rotpuller ile benzerlik gösteren bir diğer nokta olarak gösterilebilir.

 

Gelebileceği Takımlar: Kasımpaşa, Aytemiz Alanyaspor, Gaziantepspor, Çaykur Rizespor

Ligde savunma sorunlarını en belirgin seviyede yaşayan ve düşme adayları arasında listenin tepelerini zorlayan takımların savunma kurgularını tepeden tırnağa değiştirebilecek bir yapıya sahip olan Rotpuller, bahsi geçen takımların ligde kalması halinde önümüzdeki sezon bu takımlar tarafından mutlaka değerlendirilmesi gereken bir isim. Sezon sonunda sözleşmesi bitecek olan oyuncunun ligimizde Anadolu standartlarının üzerinde bir kalitesi olması, savunmada hem teknik adama hem de takım arkadaşlarına güven verecektir. 

 

Transfermarkt Profili