Doğum Tarihi: 08.02.1996 (20 yaşında)

Mevki: Forvet

Takımı: AC Le Havre

Ülkesi: Fransa

Değeri: 400,000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2019

 

Profil

1996 yılında Fransa’nın Normandiya bölgesinin, Le Havre kentinde dünyaya gelen Lys Mousset, futbola henüz 7 yaşında, çocuk ve genç oyuncu kulübü Soquence Graville’de başladı. Burada 1 sene geçiren Mousset bir başka çocuk ve genç oyuncu kulübü Havre Caucriauville’e geçti. 10 yaşına geldiğinde ise şimdiki takımı AC Le Havre’nin altyapısına girdi. 8 yılı altyapıda geçiren yetenekli oyuncu 2014 Şubat’ında Olymique Nimes karşısında ilk profesyonel maçına çıktı. İlk maçına çıkışının 1 ay sonrasında ise Le Havre ile 5 yıllık profesyonel sözleşme imzaladı. O sezonun devamında ve bir sonraki sezonda toplamda sadece 7 maça çıkabildi. 2015-2016 sezonunun henüz ilk maçında oyuna son 5 dakika girip 40 metreden gol atınca bir anda dikkatleri üzerine çekti. Yine de 17. haftaya kadar toplamda sadece 150 dakika civarı oynayan Mousset, 30 dakikadan fazla oynadığı ilk maç olan Evian maçında ligdeki ikinci golünü attı. Bu maçtan sonra daha çok forma şansı bulan Mousset kalan 20 haftada 12 gol daha atarak toplamda 14 gol 3 asistle takımının ligi 4. bitirmesinde büyük bir rol sahibi oldu. Son hafta Bourg en Bresse maçında maç 3-0 Le Havre lehineyken devre arasından hemen önce kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyonda vuruşu önce sol direğe sonra sağ direğe çarpıp kaleciye gitti. Maç 5-0 sonlanınca eşit averajla, attığı gol daha fazla olduğu için Metz takımı Le Havre yerine Ligue 1’e çıktı. Mousset o pozisyonu gole çevirse belki bu sene Ligue 1’de Le Havre takımıyla yer alacaktı ancak takımı Ligue 2’de kaldığı için onu tutması biraz zor görünüyor. 

Lys Mousset Le Havre takımında genelde 4-3-3 ve 4-4-2 dizilimlerinde oynuyor. Takımı 4-4-2 taktiğiyle oynarken kaleye sırtı dönük oynayıp pas trafiğine katkıda bulunuyor. 4-3-3 oynarken ise ileri 3’lünün ortasında kaleye daha yakın oynayarak gol arıyor. Fransa U20 ile 2015 Eylül’ünden beri oynadığı 7 maçta da yine bu iki taktikle oynadı ve bu maçlarda toplam 1 gol attı. Ligue 2’de 10 maç ve üzeri oynayan forvetler içerisinde 90 dakika başına 0.7 gol ortalamasıyla zirvede olan Lys Mousset, Süper Lig’de en az 10 maç oynayan forvetlerden sadece Cenk Tosun ve Mario Gomez’in (0.8 gol ortalaması) arkasında kalıyor.

 

Güçlü Yönleri

Lys Mousset’nin bu sezon Ligue 2’de 14 gole ulaşmasına etki eden birçok güçlü yönü var. Bunların başında oyuncunun sürekli olarak golü düşünmesi, sahada gerek topla gerek topsuzken buna göre hareket etmesi geliyor. Top ayağında değilken sık sık rakip defansın arkasına sarkmaya çalışıp pozisyon kovalarken, top ayağındayken sahayı dikine kat edip, kendine uygun pozisyon oluşturup kaleyi yoklamayı hedefliyor. Maç başına 3.6 şut ortalamasıyla Ligue 2 forvetleri içerisinde bu alanda 4. olan Lys Mousset’yi ligimizdeki forvetlerle kıyaslayınca, kendisinin sadece maç başına 3.8 şut ortalaması olan Cenk Tosun’a geçildiğini görüyoruz. Bu istatistiğe sahip olmasında etkili olan 2 temel faktör var. Bunların birisi sık pozisyona girmesi diğeri ise zaman zaman ceza sahası dışından kaleyi yoklaması. Bu sene ceza sahası dışından 3 gole sahip olan oyuncu, uzaktan şutlarıyla da ön plana çıkıyor. 

Oyuncunun bu özelliklerinin dışında kaleye sırtı dönük olarak da iyi bir performans sergilediğini söyleyebiliriz. Fransa U20 takımında sıkça bu rolü üstlenen Lys Mousset, Le Havre’de de özellikle forvet partneri Joseph Mendes ile beraber oynadığında bu rolü etkili bir şekilde üstleniyor. Sırtını rakibe yaslayıp kendine gelen topları seri bir şekilde takım arkadaşlarına dağıtıyor. 

Son olarak 1.80 m uzunluğunda ve 82 kg ağırlığında olan Lys Mousset fiziğini oldukça iyi kullanıyor. Hem güçlü hem de hızlı yapısıyla kendisine büyük avantaj sağlıyor. Fiziğini özellikle ikili mücadelelerde iyi kullanması, bu yapıdaki bir oyuncuya göre çalımlarda oldukça başarılı olmasını sağlıyor. Dolayısıyla Mousset ceza sahası dışında topu aldığında rakip oyuncuları çalımlayıp uzaktan şut yeteneğini kullanarak sık sık kaleyi yokluyor. Bu sezon 1. Hafta Bourg en Bresse’e attığı gol ve 36. Hafta Olympique Nimes’e attığı gol onun bu özelliğine örnek olarak verilebilir.

 

 

Zayıf Yanları

Lys Mousset’nin geliştirmesi gereken birkaç özelliği var. Bunların başında hava topları geliyor. Hava toplarında %35 başarı oranıyla oynayan Mousset ligimizdeki 10 maç ve üzeri oynayan forvetler arasında ilk 25’e giremiyor. Hava toplarında fazla etkili olamaması onu genelde yerden, pas oyunu tercih eden takımlara daha uygun hale getiriyor. 

Mousset’nin diğer zayıf yönlerini incelerken biraz güçlü yönlerinden bahsetmek gerekiyor. Sürekli golü düşünmesinin ve sık sık kaleyi yoklamasının iyi özelliklerinden olduğunu söylemiştik, ancak bu özelliği zaman zaman, özellikle takımı gerideyken, bir an önce gol atma arzusuyla bencillik yapmasına sebep olabiliyor. Bu açıdan kendisinden daha uygun pozisyonda olan takım arkadaşlarına kimi zaman pas vermeyebiliyor. Sık sık pozisyona girdiğini yine bir önceki bölümde söylemiştik, ancak Mousset’nin bu pozisyonlardan özellikle kaleciyle karşı karşıya olanlarında kendini geliştirmesi gerekiyor. Oyuncunun teknik kapasitesinin düşük olmadığını göz önünde bulundurursak, bu özelliğinin tecrübeyle ve mental gelişimle düzelebileceğini tahmin edebiliriz.

 

 

Benzediği Oyuncular; Cenk Tosun (Beşiktaş), Hugo Rodallega (Akhisar Belediyespor)

 

Mousset kaleye sırtı dönük oyunu oynayış şekli ile, sürekli kafasında gol atma fikrinin olması ile ve sık sık kaleyi yoklaması ile Beşiktaş’ın forveti Cenk Tosun’u andırıyor. Fiziğini etkili kullanması, ikili mücadelelerde rakiplerine çok fazla top kaptırmaması ve art arda çalımlarla kaleye yakınlaşması açısından da Hugo Rodallega’ya benziyor.

 

Gelebileceği Takımlar; Trabzonspor, Beşiktaş, Galatasaray, Bursaspor, Fenerbahçe

Lys Mousset bu sene yaptığı çıkışla hem hedefi yüksek olan hem de mali olarak bonservisini karşılayabilecek bir takıma transfer olabilir. Çok yönlü oyununu ve yeteneklerini göz önünde bulundurduğumuzda taktik anlamda yukarıdaki takımlara uyum sorunu olmayacağını söyleyebiliriz. Yüksek toplara dayalı hücum anlayışı olan, pivot santraforla oynamaya alışkın takımlarda kendisini göstermekte sorun yaşayabilir. Ancak yerden direkt paslarla açık alanda kontratak futbolu oynayan, veya yukarıdaki örneklerin çoğunda olduğu gibi topa sahip olma oranı yüksek, pas yapan takımlarda kendini gösterme sorunu yaşamayacaktır.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 30.06.2016 tarihinde 6.500.000 € bedel ile Bournemouth takımına transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili