Doğum Tarihi: 20.12.1992 (24 yaşında)

Mevkii: Sol Kanat, Sol Bek, Orta Saha

Takımı: Zamalek

Ülkesi: Nijerya

Değeri: 600.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2017

 

https://www.youtube.com/watch?v=p8L-U4RIIFg

 

Profil

1992 yılının Aralık ayında Nijerya’da dünyaya gelen Maarouf Youssef, futbola Nijerya’nın Enyimba kulübü alt yapısında başladı. Daha sonra Mısır’a gelen Youssef ilk profesyonel maçına şimdilerde Mısır 2. Ligi’nde yer alan El Shorta takımının formasıyla çıktı. Takımının 2010/11 sezonunun 15. haftasında El Masry ile oynadığı maçta 88. dakikada oyuna dahil olan Maarouf, böylelikle ilk kez bir profesyonel karşılaşmaya çıkmıştır. O sezon 6’sı ilk 11’de olmak üzere 8 maça daha çıkan Maarouf toplamda 9 karşılaşmaya çıktı ve sezonu 1 gol 1 asist ile tamamladı.

2011/12 sezonunda da 3’ü ilk 11 olmak üzere 16 karşılaşmaya çıkan Maarouf 19 yaşındaki bir futbolcuya göre 1 sezonda iyi bir maç sayısına ulaştı ve o sezon 6. haftada deplasmanda oynanan Zamalek maçında 1 de gol kaydetti. 2012/13 sezonunda daha fazla forma şansı bulmayı bekleyen Maarouf o sezon 13’ü ilk 11 olmak üzere 17 karşılaşmaya çıktı. O sezonda da 2 gol 2 asistlik bir performans sergilemiş ve bir maçta da çift sarı karttan oyun dışında kalmıştır.

2013/14 sezonunda ise 21’i ilk 11 olmak üzere 22 karşılaşmaya çıkmış ve 2 gol atmıştır. O sezon sergilediği performans ile Mısır’ın en köklü takımlarından biri olan Zamalek’in dikkatini çekmiş ve 1 Temmuz 2014 tarihinde transfer olmuştur.

2014/15 sezonunda Zamalek formasını ilk defa 2. haftadaki El Gaish maçıyla giydi. Ön libero mevkisinde görev yaptı ve 65. dakikada oyundan alındı. Zamalek ise o karşılaşmayı 6-1 kazandı. O sezon Maarouf 6’sı ilk 11 olmak üzere toplamda 25 maçta görev yaptı ve takımının 87 puanla şampiyon tamamladığı sezonda 1 gol, 4 asistlik katkı verdi.

2015/16 sezonunda da oyuncunun birçok mevkide kendini geliştirmesi sayesinde 21’i ilk 11 olmak üzere tam 30 maçta görev verildi. Oyuncu bu sezonla birlikte orta saha ve sol kanadın her yönünde görev almıştır.

Oyuncunun genç yaşta, birden çok mevkide görev yapabilmesi ve tercih edilmesine bakılacak olursa Nijerya A Milli takımına henüz çağrılmamış olsa da önümüzdeki süreçte kadroya davet edilmesi muhtemel görünüyor.

Maarouf Youssef, El Shorta takımında mücadele ederken genellikle 4-3-2-1 dizilişinde forvetin arkasındaki oyuncu olarak görev yapıyordu. Takımın zaman zaman 4-2-3-1 dizilişine geçmesi halinde sol kanatta da fazlasıyla görev yaptı. Oyuncu 2013/14 sezonunda oynatıldığı pozisyona bağlı olarak 10 numaralı formayı 1 yıllığına sırtına geçirdi ve o sezonun ardında Zamalek takımına transfer oldu. Zamalek takımının sürekli değişen oyun dizilişinde geçmişine göre biraz daha hücumdan uzak bir görev üstlendi. 4-2-3-1 dizilişinde bazen göbek bezen de ön libero olarak görev yaptı. İhtiyaç halinde oyuncu sol kanat ve sol bekte de oynatıldı.

 

 

Güçlü Yönleri: (Çok Yönlülük, Bire birde Etkili Olması, Top Kaptırmaması, Top Rakipteyken Etkili Olması)

Maarouf Youssef’in şüphesiz ki en belirgin özelliği çok yönlü ve oyunu çift taraflı (Ofansif-Defansif) oynayabilen bir oyuncu olması. Profesyonel kariyerinin başlarında forvet arkasında 10 numara pozisyonunda oynayan Maarouf zaman zaman biraz daha arkada görev aldı. Maarouf şimdiye kadar El Shorta ve Zamalek takımlarında ofansif orta saha, göbek, ön libero sol kanat, sol bek ve sol ayaklı bir oyuncu olmasına rağmen zaman zaman sağ kanatta bile görev aldı. Oyuncu, oynadığı her mevkide belli bir standartta kaldı ve genel olarak o standardın altına inmedi.

Gerektiğinde bire bir pozisyonlarda rakiplerinden sıyrılmakta çok zorlanmayan Maarouf, özellikle sol kanatta rakibinin solundan atıp sağından kaçma ve bacak arası gibi çalım denemelerinde başarılı oluyor.

Özellikle oyun sisteminde topa daha fazla sahip olmayı düşünen takımların aranan oyuncularından olan Maarouf, bu özelliği sayesinde 2-3 oyuncu tarafında pres yapılması halinde bile güçlü fiziğini ve tekniğini kullanarak topu rakibe vermemekte direniyor. Maarouf’un paslardaki %84’lük başarı oranı bu yönünü destekler nitelikte.

Maarouf’un önemli özelliklerinden birisi de rakibe olan pres gücü diyebiliriz. Top rakipteyken fazlasıyla pres uygulayan Maarouf, genel olarak rakip kendi oyun bölgesine gelmeden pres yapmaya başlıyor. Mısır’ın önemli takımlarından biri olan Zamalek’in topa genel olarak sahip olduğunu düşünürsek bu özelliği fazla ön plana çıkmayan oyuncu maç başına ortalama %70’lik presle oynayarak çalışkanlığını da ortaya koyuyor.

 

 

Zayıf Yanları: (Sürekli Farklı Bölgelerde Oynamış Olmanın Verdiği Sıkıntılar, Özgüven Problemi)

Maarouf Youssef ilk ses getirdiği El Shorta kulübünde son sezonunda 10 numaralı formayı sırtına geçirdiğinde artık herkes onun gerçek bir ofansif orta saha oyuncusu olduğunu düşünüyordu. Ancak Maarouf birçok maçta kendini orta sahanın önünde değil de biraz daha ortasında buldu. Zaman zaman orta sahanın solunda hatta bazen sağında bile görev yapan Maarouf, her pozisyonda elinden geleni yaptı; ancak hiçbir zaman o bölgelerde oynayan oyuncuların yapması gerekenleri %100 yerine getiremedi. Oyuncu genel olarak kendini rahat hissettiği bir pozisyonda süre aldığı takdirde daha fazla verimli olacaktır. Atiba Hutchinson’ın çok yönlü bir oyuncu olmasından dolayı Beşiktaş’a ilk geldiğinde birden çok mevkide görev aldığını biliyoruz. Atiba’nın genel olarak hep aynı mevkide oynamasından sonra takıma olan büyük katkısı bu duruma örnek verilebilir.

Maarouf mücadeleci ve hatasız oynamayı amaçlayan bir futbolcu olarak dikkat çekiyor. Ancak Maarouf’un bu oyun stili ön libero ve orta sahada biraz fayda sağlasa da, özellikle sol kanat ve sol bekte bir faydadan çok zarara dönüşüyor diyebiliriz. Sol kanatta görev aldığı maçlarda sol kanattan orta yapmak, gol pası vermek, sol kanattan ceza sahası içine katetmek gibi birçok atak varyasyonunu denemeye çekinen oyuncu, daha çok kanattan orta alana basit paslar veriyor. Zaman zaman çalım ve orta denemelerinde başarılı olsa da risk almadan oynamayı tercih ediyor bu da takımın gole ihtiyacı olduğu durumlarda sol kanadının yeterince üretken olamayabileceğini gösteriyor.

 

 

Benzediği Oyuncular: David Alaba, Kwadwo Asamoah, Serdar Kurtuluş

David Alaba’yı Maarouf Youssef ile benzetirken yeteneklerinin aynı seviyede olmadığını söylemek gerekiyor. Ancak ikisinin de ortak olduğu noktalar, çok yönlü olmaları ve oyunun da hem ofans hem defans yönünde yer almalarıdır. Bir diğer benzedikleri nokta ise iki oyuncuya da hangi bölgede yer verilirse verilsin oyuncuların o mevkide çalışkan ve mücadeleci bir görüntü sergilemeleri.

Maarouf Youssef ile en fazla ortak özelliği olan oyuncu Juventus forması giyen Kwadwo Asamoah diyebiliriz. Asamoah’ın Juventus’un 3-5-2 oynadığı dönemde hem kanatlardan hücuma hem de zaman zaman defansa yaptığı katkılar, Maarouf Youssef’in de genel olarak oyun tarzıyla benzeşiyor. Asamoah’ın orta sahadaki hem hücuma hem de defansa olan katkılarını da Maarouf Yossef ile ilişkilendirebilmek mümkün.

Maarouf Youssef’i Süper Lig’de birine benzetmek gerekirse buna en yakın örnek Serdar Kurtuluş olacaktır. Her iki oyuncunun da farklı mevkilerde oynadığını ancak oyun yapısı itibariyle birbirine benzediklerini söyleyebiliriz. Serdar’ın özellikle Beşiktaş’ta oynadığı dönemde savunma bölgesinde ciddi anlamda ön plana çıktığını ve zaman zaman orta alanda görev yaparken basit, hatasız oyun yapısında görev aldığı düşünüldüğünde Maarouf benzer işleri sol kanatta ve orta alanda yapabilir. 

 

Gelebileceği Takımlar: Başakşehir, Bursaspor, Çaykur Rizespor, Kasımpaşa

Genel olarak gol atmaktan önce topa sahip olmayı ve oyunda hakimiyet kurmayı hedefleyen Başakşehir ve Bursaspor için 30.06.2017 tarihinde sözleşmesi bitecek olan Maarouf Youssef doğru tercih olacaktır. Rakibe top vermemeyi ve top kaptırmamak için gerekirse geriye oynamayı düşünen bu oyuncu için ise Abdullah Avcı ve Hamza Hamzaoğlu ile çalışmak gelişime yardımcı olabilir. Böyle bir transferin gerçekleşmesi durumunda oyucunun bir sonraki durağı muhtemelen 3 büyüklerden biri olacaktır.

Maarouf Youssef’in Çaykur Rizespor veya Kasımpaşa gibi takımlardan birine gelmesi durumunda takıma fazlasıyla katkı yapabileceğini de söylemek mümkün. Özellikle bu tür takımların skor olarak öne geçtikten sonra Maarouf’un defansif özelliklerinin ön plana çıkması skoru tutmalarında önemli katkı yapabilir.

Maarouf Youssef sezon sonu bitecek sözleşmesi düşünüldüğünde Süper Lig için cazip ve çok yönlü bir oyuncu olarak dikkat çekiyor. Bu oyuncu maksimum 350.000 – 400.000 € civarında bir maaş ile kadroya katılabilir. 

Transfermarkt Profili